No-Till , direktna setva bez obrade

Pogledajte ovu sejalicu , ali nemoj da se neko preso da kupi ovako nesto za setvu psenice.


11ltzf5.jpg
245leeu.jpg
 
Je ste notil , ali nije za zitarice. Ova masina posle vrse seje neke vrste biljaka koje sluze samo da daju zelenu masu . Zaprevo te biljke zadrzavaju azot u zemlji. Jedna od tih biljaka je i biljka od koje se dobija senf. Mi u Srbiji ne radimo to , dok u F i u CH se to radi.
 
Aha , to je za tzv "cover crop" , nažalost kod nas se to još skoro i ne primjenjuje . Ja sam konto da posijem bar malo nekog kineskog radiša ili kako li se već zove bar da uvatim sjeme sledeće godine al evo zaboravih da tražim , a navodno ima da se poruči preko semenarna ljubljana. Ta biljka navodno ima bolji efekat od podrivača za sabijena zemljjišta.
 
Ovde seju neke biljke , te biljke su niskog rasta i imaju ljubicasti cvet.
 
Baš me zanima kakvo će bokorenje biti tu ,vjerovatno je dosta zrna proklijalo na površini zemlje ispod lista . Slikaćeš nam na proljeće obavezno.
 
Ova No-toll setva je kao bez obrade a ove sejalice imaju gomilu tanjira na njima, To je vec neka vrsta obrade. Dali tanjira ispred sejalice ili se potanjira tanjiracom pre setve za mene je to isto.
 
Nazad
Vrh