No-Till , direktna setva bez obrade

Evo kako izgledaju diskovi.


s2fvrn.jpg
24c6044.jpg
24fxmwp.jpg
23veycj.jpg
2rnhl5c.jpg
 
ima puno raznih diskova i točkova na jednoj sekciji
koja je uloga svakog pojedinačno
prvi disk i zadnji v točkovi su očigledni ali šta sve rade ostali

mvkt2p.jpg
 
Prvi disk sa leva na desno ima za cilj da unese djubrivo ... ova dva nazubljena diska koje izgledaju kao noz od cirkulara trebaju da sklone skoro sve biljne ostatke ispred sledeceg diska. disk koji je talasastog oblika ima za cilj da prosece malc od biljnih ostataka i da malo "omeksa" mesto gde ce da se ulaze seme. SL. stvar je dupli diskosni otvarac brazdice za seme u V obliku nalazi se u sredini izmedju ova dva crna velika tocka (crni tockovi su za podesavanje dubine setve, podizanjem tockova gore povecavamo dubinu i obrnuto). i na kraju idu tockovi koji zatvaraju brazdicu u koju je polozeno seme i pritiskaju zemljiste na njega da bi ostvarilo bolji kontakt.
 
OVde je od izuzetne vaznosti jedna cinjenica , podesavanje dubine setve je odvojeno od pritiskanja zadnjih nagaznih tockova.
 
Iza V diskova i iza 2 tocka kji odredjuju dubinu setve , od pozadi se nalazi 1 mali tocak koji potisluje seme u zemlju.


242eiyt.jpg
 
Zdravo svima. Malopre sam slikao ove mesine. Garaza je bila zatvorena jer je Nedelja , i nisam imao kog da pitam cemu sluze ove masine. Pa evo pitam vas: sta se radi ovim masinama.


29yfpqr.jpg
ekhl6e.jpg
 
Na prvoj slici je stroj za usitnjavanje biljnih ostataka (stojećih ili "ležećih"). Sličan stroj ima Dal-Bo u svojoj ponudi (bio je izložen na sajmu u NS-u). Za stroj na drugoj slici bi rekao da je za podrivanje-prozračivanje travnjaka.
 
Ja cu da postavim jos neku sliku , a modelator neka sve ove moje slike rasporedi po odgovarajucim temama, jer ni ovu masinu ne poznajem.



sybd68.jpg
a40wg5.jpg
2vxgmc4.jpg
 
Ovo bi trebalo da je strip-till mašina za jesenju obradu sa depozitorima za djubrivo. Odlična stvar , ali praktično se pokazalo da traži gps ili sl navodjenje kod sijanja jer je teško pogoditi trake.
 
Onda kutija za vestak stoji ispred traktora , jer pozadi koliko vidim nema nigde gde se moze staviti djubrivo.
 
YTO Muratovic. Izgleda da je to taj kos , vidi se on skoro na svim slikama po malo.

Momosaric hvala na lepom objasnjenju. Ovakve masine su daleko od nas u Srbiji. Ja konkretno nisam pitao koliko ovo kosta , ali pitacu da znamo informativno.
 
Pitaj , pitaj.

Telnet , jesil to ti radio ST , čime ?Kažu da je teško poslije sijačom gadjati redove mada su ovde obradjene trake prilično široke.
 
To je slika od ove godine i radio sam sa svojom home made masinom sa 2 reda ove cu je prosiriti . Za setvu nema brige posto masina sama nadje svoj put po trakama . Sirina trake je ok 20 tak cm . Druga slika je nakon setve .
 
Nazad
Vrh