Nikad ovako !

Момо да ли си ти озбиљан па наравно да доктор треба да учи за доктора јел би се ти лечио код економисте
Ne kontas poentu moju , skola treba i fakultet , al da prioritet programa i uloge ucitelja bude da prepozna ,ukaze i usmjeri talente a ne da uci da budu radnici.
 
I jedni i drugi.
Gazdino je da bude vizionar on je taj koji sece, radnicko je da prate svog sefa. Teoretski.
Nema tu podele ko je zadluzan a ko kriv.
Npr u agronomiji nekad si imao velika imanja gde mlad covek pocne kao pripravnik,referent,agronom,glavni agronom, upravnik,direktor ... Sistem je putem selekcije pravio kadrove.
Sad imas mnogo krace cikluse, najcesce se desi da radnici ako nisu zadovoljni preskoce sefa da li hijerarhijski ili naprave slicnu firmu po sistemu kopi-pejst.
 
Ja sam recimo diplomirao a nisam ni sekund radio u struci,tj nisam ni probao da se zaposlim.U poljoprivredu sam ušao slučajno sa 25g.Verovatno mi taj papir nikad neće trebati ali bile su to najlepše godine.Tatinih para mi nije žao (nisu ni neke silne pare bile a verujem da ih nisam potrošio ja, on ih sigurno ne bi pametnije investirao).
Moj tata je bio jedini čovek kojeg znam da nije hteo da mu se sin školuje nažalost.Iz radnog odnosa posle 2 g rada sam krišom pobegao na upis jel tada posle 99 nije trebao prijemni inače bi i danas gulio u belim čizmama.Malo je falilo da me se odrekne,posle pod uticajem njegove sestre se smirio i pomirio a na kraju bio i ponosan.
 
Ne kontas poentu moju , skola treba i fakultet , al da prioritet programa i uloge ucitelja bude da prepozna ,ukaze i usmjeri talente a ne da uci da budu radnici.
Tu se ne slazem sa tobom nikako.
Prilike se stvaraju svakodnevno, ako cekas da procitas u knjizi,polazes ispit i onda kroz neko vreme to primenis onda budes jedan od onih koji kukaju na fakultet i nikad se u zivotu ne pomere.
Priliku prepoznajes instiktivno, pre 10g bi bio lud covek sa onlajn stvarima koje je korina donela, kasnije imas nenormalnu ekspanziju poslova i zanimanja.
Sto se ujutru cini kao dobra prilika, navece moze da bude kardinalna greska.
 
"pripravnik,referent,agronom,glavni agronom, upravnik,direktor .." ? Sta je ovo nepoznato mi je ?
Znam samo za vlasnika zemlje ili farme ili zakupac ,.. , njegove ukucane , radnike ako ih ima .. kakvi pripravnici i agronomi .., sta je to?
 
Zavrsis npr poljoprivredni fakultet, pa budes pripravnik to znas sta je, onda te ostave tu na ekonomiji budes referent to je onaj sto u smeni prati na traktoriste,pise utroske semena,hemije,meri obradjene povrsine...posle toga pistaje tehnolog brine o tehnologiji proizvodnje da li 1 ili vise kultura zavisi od velicine ekonomije,pa posle toga napreduje u glavnog agronoma brine o svim kulturama i ovim dole navedenima, kasnije postaje upravnik brine o ratarstvu+mehanizacija+magacin i ostalo...na kraju postaje i direktor na vise ekonomija.
Tad je sistem selekcijom oravio radne kadrove.
Sad to vise nema, sad je kao u muzici " 1 men show" .
 
Aa to nekad u socijalizmu . To je druga prica , tu logiku neznam . Sad ko radi dal 1ha dal hiljade , ako mu treba koji radnik , stalni ili sezonski , ako ne,... kakvi referenti
 
Zato sto nisam znao engleski i spanski za sesticu . Sada znam jos manje . Sustina je da sam od 7 razreda osnovne skole hteo da idem u kuvare . Naime ta ideja mi je pala prilikom ispitivanja nastavnika matematike . Bas je nisam voleo i pitam ga ja jel ce meni trebati matematika za kuvara . On se nasmejao i kaze nece . Od tada moja zelja za kuvarom je samo rasla . No , posto se deca mnogo ne pitaju nego roditelji upisem ja gimnaziju koja je na 5 min od moje kuce . Bilo strava i ne zalim . Uvek sam jedva dovoljan bio ali nikada nisam pao na popravni . Treci razred polugodiste zavrsavam sa 12 jedinica ali bolelo me . Imao sam alibi u kuci zasto necu da ucim . Cetvrti razred kada je jutarnja smena bukvalno nisam ni isao u skolu . Zavrsim ja to i opet sam hteo da idem u visu kuvarsku . No opet promena i upisem faks na 10 min od kuce . To je moja prica . Ali ne zalim jer sam vec rekao sve to gledam kao sudbinu . Pre korone sam hteo da zavrsim kuvarski kurs ali onda pocelo to sranje . Mozda cu na zimu posle poslova da probam tu avanturu 💪
Nisam znao da u sakule ima na 5 min gimnazija i na 10 min faks 🤣🤣🤣
 
Znas koje je moje iskustvo, sto se tice faksa uvek ali bas uvek su mi pricu pricali ljudi koji nisu zavrsili nista kako fakultet nije tezak, kako je to obican papir, kako im je drago sto nisu gubili vrrme na to. Nikad niko sa zavrsenim bilo cim mi nije tu pricu pricao. Ovo je moje zapazanje, mozda i nisam u pravu....
Nisi u pravu. Evo prvi ja ni u jednom trenutnku nisam rekao da je fakultet koji nisam završio lak. Čak mislim da je izuzetno tešak. Svakako jedan od težih. Kao što sam rekao, u mehatroniku su ubačeni stručni predmeti sa elektrothnike i sa mašinstva (ne svi naravno) tako da pouzdano tvrdim da je mehatronika teža od svakog od ova dva pomenut odseka. Zahateva veliku posvećenost, odricanja i davanje maltene celog sebe u to kako bi bio uspošan. Stvari koje ja nisam bi spreman da uložim u tom trenutku, a uz to velika demotivacije za mene usledila je odmah nakon prve godine gde sam krenuo da shvatam gde me to vodi tj. ne vodi.
Megatrend je daleko lakši od FTN-mehatronike, ali nije ni on baš pljuni pa zalepi ako ga završavaš pošteno. U razne malverzacije, kupovine ispita pa i diploma ne želim da ulazim, ali mogu da tvrdim da sam ja moju kakvu-takvu pošteno zardio. Samo da napomenem da kupovine ispata itekako ima i na tim "jačim" državnim fakultetima. Naravno u manjoj meri (bar se nadam da je tako) i za verovatno mnogo veće pare!
Pa nije bas tako, gledaj ja radim sa faksom u srednjoj skoli i radim zemlju, svi do jednog drugara sa osnovnom ili nekim zanatom su me zvali da im popunim prijavu za e agrar, sto i nije neka nauka priznacete. Jednostavno vidis sire, shvatas i razumes neke stvari brze, sve to ima svoje nema veze sto okreces zemlju....
Slažem se sa tobom da se studiranjem dobija ta odredjena širina, da stvari vidiš malo drugačije, da dobiješ tu još svašta-nešto sem te diplome.
Nije isto ako odeš u npr. NS na 4 god. da radiš ne znam na gradjevini ili ako to vreme potrošiš na studiranje (uspešno ili delimično uspešno :))
Dobijaš ti tu nešto svakako, ipak ponavljam se, smatram da je osnova studiranja lakši pronalazak bolje plaćenog posla, a to je danas totalno odcutno.
E sad ovaj deo za eAgrar... Malo ga pretera. Ispade da to znaš jedino ako si studirao. Ja samtram da je to jednostavno deo IT pismenosti koja je vema bitna danas, a mnogi je nemaju. E sad naravno da su ljudi koji su pohadjali fakultete u proseku mnogo više IT pismeni nego ovi sa osmoljetkama mada začudio bi se kad bi znao koliko vrhunskih programera ima samo osnovnu školu. I veruj mi znam ljude sa diplomama koje se niu snašli na eAgraru.
Poznajem nekoliko njih koji sa srednjom skolom uspesni ljudi... drirektori javnih preduzeca...predsednici opstina itd. Tako da fakultet uopste danas nije presudan za dobru poziciju...
Znam i ja gomilu na pomenutim pozicijama ljudi imaju diplome, a na fakultete bili svega par dana. Upis, po diplomu i 2-3 puta nešto iskrslo pa svratili malo. :)
I stvarno ih uvoze,radio u jednoj stranoj firmi tu u okolini i doveli oni neke Indijce.Za neki ono najprostiji rad,čišćenje.Kad sam video da se oni sa metlom 8 sati vrte u krugu od jednog metra kvadratnog počeo da se smejem naglas.
Pa naravno. Zar ovi idoti u visokoj poltici što naši što Evropski stvarno misle da će ta, mogu slobodno reći belosvetska bagra doći ovde da im rade kao što su navikli na nas pa sve to još za manje pare. Ma bre došli da se nakče na socijalu. Pa ne bi im zemlje ličile na šta liče da su makar malo radili. Teška glupost i put u još veću propast!
 
Zato sto nisam znao engleski i spanski za sesticu . Sada znam jos manje . Sustina je da sam od 7 razreda osnovne skole hteo da idem u kuvare . Naime ta ideja mi je pala prilikom ispitivanja nastavnika matematike . Bas je nisam voleo i pitam ga ja jel ce meni trebati matematika za kuvara . On se nasmejao i kaze nece . Od tada moja zelja za kuvarom je samo rasla . No , posto se deca mnogo ne pitaju nego roditelji upisem ja gimnaziju koja je na 5 min od moje kuce . Bilo strava i ne zalim . Uvek sam jedva dovoljan bio ali nikada nisam pao na popravni . Treci razred polugodiste zavrsavam sa 12 jedinica ali bolelo me . Imao sam alibi u kuci zasto necu da ucim . Cetvrti razred kada je jutarnja smena bukvalno nisam ni isao u skolu . Zavrsim ja to i opet sam hteo da idem u visu kuvarsku . No opet promena i upisem faks na 10 min od kuce . To je moja prica . Ali ne zalim jer sam vec rekao sve to gledam kao sudbinu . Pre korone sam hteo da zavrsim kuvarski kurs ali onda pocelo to sranje . Mozda cu na zimu posle poslova da probam tu avanturu
Da sam znao otišao bih u kvare odavno. (nije mi kasno ni sad) Posla ima uvek i gde god želiš. Ako si dobar možeš i da zaradiš lepo, a ako si stvarno dobar (što se može postići za 5 god) retko koj fakultetlija može da ti parira sa kešom.

Milane jeste ali sa druge strane , na fakultetima i skolama se uglavnom uci da budes neciji radnik a ne da budes preduzetnik . Bukvalno svi , cak i ekonomija te uci kako da izracunavas ekonomske pokazatelje , a ne kako da nesto napravis sto se unaprijed ni nemoze izracunati .
Evo npr , medicina uci kako biti lijecnik , a ne kako pokrenuti ambulantu ,bolnicu , unaprijediti zdravstvo , pronaci i prodati lijek novi , poljoprivreda uci opstepoznato , a ne kako voditi farmu , istrazivati nove metode, ...
Cak je tako uglavnom i u ostatku svijeta a ne samo ovde.
Sta je Elon Mask naucio na fakultetu , ili Gejts,ili Tesla ili Jokic ili Bezos ili poznati dizajner auta, neko od nas na forumu ko ima dobru i naprednu farmumi biznis?
Tako je! Samo te dobro istreniraju da budeš dobar, vredan, marljiv i poslušan rob. Od četvrtog razreda osnovne pa na gore (do tad mislim da mora tako i to je barem bio jedini zdravi deo obrazovanja , a i to jer sam imao odličnog učitelja.) Uče te da izuzetno poštuješ autoritete pritom ne mislim na stvari poput onog idiotskog izmicanja stolice nastavnici već na to da sa nastvnikom, a kamoli sa profesorom nema nikakve diskusije. Njegova je amin i to je to. Ti si niže biće nedostojno pa čak ni pitanja koje njima neodgovara. Radi kako ti se kaže, slušaj, ne pravi se pametan i bićeš nagradjen. Druga opcija da su ti roditelji uticajni. I to totalno preterano uplitanje roditelja je ogroman problem u obarzovanju danas. Mnogi uspešni, uticajni roditelji danas posežu za neverovatnim merama kako bi njihove mezimči imalo sve petice, a ono polu debilno. Provera znanja danas ne bi ni mogla da se poredi sa onom pre 20-30 god.

Ako nemaš takve roditelje uči, uči i samo uči, uvlači se u **greška predavačima proćićeš dobro. Nemoj, ali ni pod tačkom razmo! da preispituješ to što ti se servira ili da dovodiš u pitanje izrečena dogmatska znanja. To mi se više puta obilo o glavu. Dodjem do rešenja na potpuno drugi način nego što je u knjizi objašnjeno i umesto da budem nagradjen za kretivnost ja budem kažnjen, a nagradjeni budu ovi što su sve do slovce načili napamet i maltene preslikali zadatak iz knjige.
Totalno pogrešno postavljen sistem obrazovanja. A sad plus još imamo ubačenu još svu tu korupciju koja deca itekako vide i u školi od ranih godina. Nek nam je bog u pomoći.

Si video šta je vera? Imaš i priručnik kako da biješ ženu. A ne ovi naši muškarci budale neverne. Malo malo pa neka im žena završi u bolnici :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:


A i ja sem se raspisao!!!! :) Smorio sam valjda sve. Izvinjavam se na preopširnosti i na eventalnim greškama u kacanju. Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
@milan
Nisam znao da u sakule ima na 5 min gimnazija i na 10 min faks 🤣🤣🤣
Kako nema . Ocito nisi dugo ovde dolazio 🤣 . Ziveo sam blizu marakane pa mi je skolovanje proslo bez prevoza .
@dusanboss - jebes pare . Trebao bi da nam je svima cilj da budemo sto manje zavisni od sistema . Da se vratimo u ono vreme gde su nasi dedovi isli samo po so , secer i kafu u prodavnicu 😊
 
Nemoj Dušane spominjati FTN i mehatroniku, mlađi sin zapeo na 4 godini sa tom mehatronikom, ostalo par komada i pitanje je šta će biti do kraja. Neki zadaci E1 i E2, promena profesora...
 
Nazad
Vrh