Nikad ovako !

Moj burazer zavrsio gradjevinu, ostao mu master, zavrsni ispit samo...
Radio u relativno zdravoj i jakoj Beogradskoj firmi 2god i napustio.
Kaze nikad vise...
Trenutno radi van struke i zaradjuje sasvim pristojno za lep i normalan zivot.



Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ja nisam u kancelariji ali bih voleo da budem
0159b6c6ecda546399704bd988d90ae2.jpg


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Ti si na terenu.
 
Ne znam odakle ti to da ne dobijaš mnogo sa mehatronikom,to je smer koji se strahovito traži u privatnim firmama a naročito u inostranstvu.
A što se tiče privatnih fakulteta bio sam prisutan dok sam radio u stranoj firmi kada je jedan ozbiljan menadžer tražio od HR-a da mu raspiše konkurs za jednu poziciju.Ona mu donela gomilu CV-ja.On joj rekao da mu odvoji posebno privatne i državne fakultete.Kada je ona odvojila,on joj ladno vrati CV-je od kandidata sa privatnih fakulteta a da ih nije ni pogledao a sa druge gomile izabere nekoliko koji su ga zanimali.
Odatle što znam. Mehatronika bi terbalo da bude robotika i automatizacija. Ja ne znam nikog od kolega ko radi u struci. Većina su postali programeri što su mogli i bez faksa druge su uzele. Firme zato što znaju da imaju dobru osnovu a te firme dakodje uzimaju i mašince i elektrotehničare.

Što se tiče priče državni-privatni fakulteti naravno da ne mogu da se porede ozbiljniji državni sa privatnima samo sam rekao da postoji gomila daržavnih koji su rangu privatinih, a neki i ispod. Uz to hteo sam da kažem da nisu svi privatni baš toliko naivni da odeš platiš i uzmeš diplomu.
Imao sam teču kome je ostao jedan ispit i diplomski da završi mašinski fakultet.Ceo život ga je bilo sramota i da spominje da je išao na fax a kamoli da kaže da je "završio".
Pa i mene bi bilo sramota da mi je ostao jedan ispit. :) Kako bre nije mogao još taj jedan? Jel si siguran da mu je baš samo jedan ostao?
Ja sam napisao "završio sam 2 fakulteta" u kontekstu priče da bih odma posle objasnio situciju. I nije me sramota da kažem da sam dao 3 godine jer znam da mnogi ne bi ni 3 ispita tamo dali.
 
Zoki nekad je bilo lepo na terenu, bude po neka mlada snajka bar da se vidi ako nista drugo..
Danas nema nista sem zakorovljenih parcela.
Ja sam relativno mladja generacija ali pamtim selo mnogo zivlje nego danas...



Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
I ja dok sam radio u bolnici.Mnogo mi je bilo lepše ići po bolnici i do grada nego sedeti u kotlarnici.Odmah mi se prispava.
 
Odatle što znam. Mehatronika bi terbalo da bude robotika i automatizacija. Ja ne znam nikog od kolega ko radi u struci. Većina su postali programeri što su mogli i bez faksa druge su uzele. Firme zato što znaju da imaju dobru osnovu a te firme dakodje uzimaju i mašince i elektrotehničare.

Što se tiče priče državni-privatni fakulteti naravno da ne mogu da se porede ozbiljniji državni sa privatnima samo sam rekao da postoji gomila daržavnih koji su rangu privatinih, a neki i ispod. Uz to hteo sam da kažem da nisu svi privatni baš toliko naivni da odeš platiš i uzmeš diplomu.

Pa i mene bi bilo sramota da mi je ostao jedan ispit. :) Kako bre nije mogao još taj jedan? Jel si siguran da mu je baš samo jedan ostao?
Ja sam napisao "završio sam 2 fakulteta" u kontekstu priče da bih odma posle objasnio situciju. I nije me sramota da kažem da sam dao 3 godine jer znam da mnogi ne bi ni 3 ispita tamo dali.
Meni je ostalo dva ispita do kraja i batalio sam i zabole me zbog toga . To gledam kao sudbinu . Da sam zavrsio ( ostali mi engleski i spanski jezik ) sada bih radio u nekom hotelu u Bg. i gledao svaki dan snobove kako trose lovu a ja se vestacki smejao . Takodje ne bih se vratio na dedovinu i otkrio cari mirnog zivota . Samo mi zao caleta koji je dosta love pukao ( u to vreme ) da mi finansira faks . Inace prva godina bila laganica kakve nema . Posto nisam bio po bolonji nisam ni isao na faks nego svaki dan na Dunav i 25 maj . Onda sam shvatio zasto je prva godina laganica na privatnom . Kada bi odmah stisli verovatno bi se mnogi ispisali 🤣
 
Meni je ostalo dva ispita do kraja i batalio sam i zabole me zbog toga . To gledam kao sudbinu . Da sam zavrsio ( ostali mi engleski i spanski jezik ) sada bih radio u nekom hotelu u Bg. i gledao svaki dan snobove kako trose lovu a ja se vestacki smejao . Takodje ne bih se vratio na dedovinu i otkrio cari mirnog zivota . Samo mi zao caleta koji je dosta love pukao ( u to vreme ) da mi finansira faks . Inace prva godina bila laganica kakve nema . Posto nisam bio po bolonji nisam ni isao na faks nego svaki dan na Dunav i 25 maj . Onda sam shvatio zasto je prva godina laganica na privatnom . Kada bi odmah stisli verovatno bi se mnogi ispisali 🤣
I meni je žao ćaleta i ćaletove love. Kad pogledam u šta je sve to moglu da se uloži, a da bude mnogo profitabilnije. Više me je koštala godina državnog u NS na bužetu nego godina privatnog u VŠ. Mislim, nije fakultet samo koliko ćeš para uzeti posle ima tu i drugih, nematerijalnih stvari ipak smatram da je mogućnost boljeg zaposlenja primarna funkcija fisokog obrozovanja.
Ovaj drugi sam i završio više zbog ćaleta i keve nego što sam ja stvarno hteo. Moji roditelji verujem i tvoji kao i većna ljudi iz njihove generacije gledaju na fakultet iz pozicije vremena kad su oni završavali (ili trebali) da završe faks. To je totalno drugačije vreme bilo. Tada kad diplomiraš čeka te posao. Dobro si plaćen (svakako bolje od većine koji nisu završili faks) još ako imaš sreće ili vezu da se uglaviš u dobro firmu, milina. Bio si poštovan u društvu, bio si na rokovodećoj poziciji i reltivno si imao para. Ne znam kako im je promaklo da je sve to, ceo taj sistem pa ovaj deo koji sam naveo, otišlo u K još 90-ih.

Rekao bih da su se fakulteti danas u glavnom pretvorili u firme za pravljenje novca. Toliko im se funkcionisanje svodi na to da je malo ... ne znam, ljigavo. Zato i branim privatne fakultete jer tu bar znaš koliko šta košta i to je to. Ovde em ih država plaća , em te oderu na razne fore i forice. Onako šibicarski.
Neko će reći da sam kivan na državne fakultete jer ga nisam završio. To nije tačno! I da sam ga završio pričao bih ovo isto. U ostalom da sam želeo, završio bih ga. To što sam stigao do treće godine je dovoljan pokazatelj da mogu. Mogu i sad da ga završim kada bih imao jasan motiv.
Jednostavno smatram da je bolje uložiti vreme, novac i trud u neki dobar, medjunarodno priznat kurs za zanimanje sa kojim ćeš moći da biraš gde ćeš da radiš. Pogotovo ako još stekneš radno iskustvo.
 
Znas koje je moje iskustvo, sto se tice faksa uvek ali bas uvek su mi pricu pricali ljudi koji nisu zavrsili nista kako fakultet nije tezak, kako je to obican papir, kako im je drago sto nisu gubili vrrme na to. Nikad niko sa zavrsenim bilo cim mi nije tu pricu pricao. Ovo je moje zapazanje, mozda i nisam u pravu....
 
Увек кад гледаш нешто/неког изгледа лакше него кад сам радиш то исто. Кад ти се чини (гледајући то) да можеш без проблема да урадиш то значи да тај кога посматраш је мајстор (тј потпуно упућен) и да је прошло доста док није дошао до тог стадијума.
 
Kada sada dođe mladi svršeni fakultetlija, svima do jednom su puna usta stečenog znanja, do te mere da se i ovako mator osetim malo inferiornim i pomislim: bože kako su pametni..
Međutim, kasnije se uspostavi: žali bože roditeljskih para za njihovo školovanje..


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Svi vi pišete sa mnogo više godine, u odnosu na onog koji tek upisuje faks. Pritom, ne zna šta ga očekuje u daljem životu. Fakultet je normalan sled događaja, za svakoga ko finansijski može to da priušti.
Ja prvi nisam znao kada sam upisivao, upisao sam jer sam bio u mogućnosti finansijski da izdržim i naučim neke stvari koje mi i dalje koriste. I zaradim taj papir koji se naziva diploma koji će možda koristiti, a možda i neće.

Sa trenutne tačke gledišta, i trenutnog posla, apsolutno mi nije potreban fakultet da bih obrađivao njive, možda ga ne bih ni upisao da sam znao čime ću se baviti, ili bih upisao najlakši i vijao sojke po NS :D
 
I moj brat se kaje sto je gubio vreme uzalud kako on kaze, ali roditeljima je to velika zelja bila a sad dika
Po meni decu treba okretati na neke dobre zanate, toliko majstora nam danas fali...
Po meni, ko mlad ispece dobro zanat za njega nema zime.
Daleko su mu vece mogucnosti da ima vecu zaradu i bolji zivot od prosecnog coveka sa fakultetom koji radi u struci.




Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Svi vi pišete sa mnogo više godine, u odnosu na onog koji tek upisuje faks. Pritom, ne zna šta ga očekuje u daljem životu. Fakultet je normalan sled događaja, za svakoga ko finansijski može to da priušti.
Ja prvi nisam znao kada sam upisivao, upisao sam jer sam bio u mogućnosti finansijski da izdržim i naučim neke stvari koje mi i dalje koriste. I zaradim taj papir koji se naziva diploma koji će možda koristiti, a možda i neće.

Sa trenutne tačke gledišta, i trenutnog posla, apsolutno mi nije potreban fakultet da bih obrađivao njive, možda ga ne bih ni upisao da sam znao čime ću se baviti, ili bih upisao najlakši i vijao sojke po NS :D
Pa nije bas tako, gledaj ja radim sa faksom u srednjoj skoli i radim zemlju, svi do jednog drugara sa osnovnom ili nekim zanatom su me zvali da im popunim prijavu za e agrar, sto i nije neka nauka priznacete. Jednostavno vidis sire, shvatas i razumes neke stvari brze, sve to ima svoje nema veze sto okreces zemlju....
 
Bile mi komsije jednom u kuci , muz i zena , prosvjetni radnici. Imaju 2 sina jedan srednja drugi osnovna skola . Djecaci onako solidni djaci , 4, 5 . Imaju i neku radnju privatnu manju itd. Kaze komsija , predlozicu djeci da neidu na fakultet. Da ne gube vrijeme . Nije da nema bas nista od toga al kaze, bolje ili da krenu nesto privatno ili na posao i sracuna za 70 mjesecnih plati , mogu ovo , ono , ozeniti se , stan ,...
Prvo sam pomislio tad , boze svasta . Opet , sad ,neznam
 
Zasto ste ostavljali po 2-3 ispita ili 1 ispit i diplomski. Ne kapiram te ljude gulis nekoliko godina i onda na kraju umesto da odradis to do kraja ostanes bez diplome zbog 2-3 ispita.

Bacenih nekoliko godina uz vetar. Vajda je jedino ako radite u toj struci, i primenjujete steceno znanje.
 
Nazad
Vrh