Nikad ovako !

Jel prerada , beli luk u prahu ? Jel se ima trziste za taj proizvod ? Pazi sada koliko je luka u ovom delu . Eto Idvor 200 lanaca + Sakule neka bide 300 lanaca X 3 tone po lancu = 1,500 tona luka ako sam dobro izracunao . Ima ove godine da bude umetnost prodati . Ne verujem da mogu sve otkupiti Leskovcani .
Jedino nas izvoz sa crnu goru, bosnu i hrvatsku spasava..... ima ga dosta...
 
900 miliona akri ne hektara al nebitno
Raspitao sam se , ima nesto vrlo malo obradive zemlje u sad drzavne , vlasnistvo neke skole ,nesto otkupljeno u vezi drugog svjetskog rata, i nesto oko nekih elektrana , zanemarljivo malo .Ni govora o trecini obradive zemlje da je drzavno
Oko 2.3 milijardi akri ima a kad se to podeli na 0.405 dobija se oko(ili malo preko) 900 miliona hektara
 
Jedino nas izvoz sa crnu goru, bosnu i hrvatsku spasava..... ima ga dosta...
Znaci Leskovcani a ima neki obojeni i iz Lebana otkupe luk . Malo prociste i nose na kvantas tim krupnijim igracima koji izvoze ? Definitivno treba neko udruzenje gde bi se nakupci izbegli i direkt u kamion za izvoz . Ali moraju i ti nakupci od necega da zive . Vise ljudi zaradi po lancu na takav nacin a ne kao gazde ratari koji sve za sebe zadrzavaju 🤪
 
Kako zarade? Pa gde je veštak, košenje, grabljenje,, njiva?
Pa da ne zarade ne bi toliko placali . Logicno . Razmazi sva ta ulaganja na koliko godina deteline .
Neka svi zarade . Tako i treba da bude . Ima mnogo nelogicnosti ali sta je tu je . Recimo onaj koji je bacio 300 bala i taj dan uzeo 9.000 dinara . Meni treba 90 kg paradajza da prodam ili 300 kg kupusa . 90 kg paradajza je bar 30 strukova paradajza i jebada mesecima da docekas branje i da se ebes sa bolestima a posle sa budjavim stenicama ( smrdibubama ) . Vezuj ga bar 6 puta , kopaj , zalivaj . E upravo zbog toga povrtara je sve manje . I onda pre par godina u selu paradaz 10 dinara i niko ga ne kupuje . E sada kada se ne radi a uvoz skup dobija se trenutno stanje . Uskoro stize paradajz i sa otvorenog . Moja procena je da nece biti jeftin . U prodavnici tesko ispod 150 dinara 🤔
 
Oko 2.3 milijardi akri ima a kad se to podeli na 0.405 dobija se oko(ili malo preko) 900 miliona hektara
Ušao sam na forum da vidim jel ima nekih komentara u vezi najnovijeg videa pa mi izbacilo u praćenim temama ovu tvoju poruku.
Kada neki broj deliš sa manjim od jedan, dobija se veći broj. U tvom slučaju trebao si da množiš sa 0,405 .
 
Poslednja izmena:
Protrljaj oci i ponovo procitaj sta sam napisao . Nigde nisam komentarisao da li je skupo-jeftino 35 din .
Moja greška pošto čitam više komentara i pokušavam sa jednim da odgovorim na njih. Ta je post se odnosio ne na tebe već na ljudi koje su počeli da pričaju kako je mnogo 35 din i da neće niko ni utovarati bale jer im se ne isplati. Onda sam ja iz tog razloga napravio matematiku i pokazao da se itekako isplati ljudima koji ih prodaju. (u ove što drža krave neću da ulazim)

Da budim iskren i medju tim radnicima im raznih govana. Mislim da su uglavnom ili takvi ili totalne budele ili neki jatnik koga je muka naterala. Ja sam radio sa... da ne budem grub ipak su OK momci, al su realno budale. :ROFLMAO: Pa sam iz te perspektive i pisao.
Inače što reče neko za onog što kaže kako bi voleo da polomi nogu pa da tuži... ako niji rečeno u nekoj šali takve treba kući oterati.
Inače po zakonu ima svo pravo da tuži bez obzira što nije prijavljen i što nadniči.

Takodje po zakonu ne smeš radnika da vredjaš, ponižavaš i maltretiraš jer može da te tuži za mobing. Sa čim se apsolutno slažem jer sam i sam bio žrtva mobinga kad sam išao da sadim voćke. Zajašio me "šef" (grupvodja) i ne silazi mi s vrata 2 meseca. Aj izpočetka pustim jer sam mislio da je to pošto sam nov. Posle vidim došli novi ljudi on i dalje mene ebe. Jako je nezgodno kad nadredjeni krene da se iživljava na tebi, a ja nisam neko ko voli da se buni i sprostavlja za svaku sitnicu plus smatram da rokovodioca treba da poštuješ i slušaš. Neki ljudi to odma osete i krenu namerno da te stiskaju dokle god mogu neznajući da to može do odredjene granice preko koje mugu da se povrede. Da sam ostao duže tamo verovatno bih jedan dan zasadio tog šefa u rupu tako da je najbolje što sam napustio. Kasnije sam saznao da je on imao lične razloge što je radio to samnom. Zato je dobro imati zakon koji to sprečava samo ne znam koliko se on primenjuje u praksi niti koliko nadničar uopšte zna su na taj način zaštićeni.
 
Poslednja izmena:
Kad bi se drzali nekog zakona onda bi se taj rad placao kao naj prostiji rad za koji je potrebna NK radna snaga. Ne moze zakon svuda da se primenjuje.
 
Kad bi se drzali nekog zakona onda bi se taj rad placao Ne moze zakon svuda da se primenjuje.
Zato nam je država takva kakav jeste. Što se na zakon gleda ka na neki priručnik koji može a i ne mora da se primenjuje, Kaji za nekog važi, a za nekog baš i nemora da važi.

Kako misliš po zakonu bi se plaćalo kao " kao naj prostiji rad za koji je potrebna NK radna snaga." ? A kako se ovako plaćeni nadničari? Kao hirurzi specijaliste? Zakon propisuje minimalne cene rada koliko znam nigde ne ograničava maksimalne zarade.

Evo ti iz zakona o radu. :
"Naknada za nadničenje: Visina naknade za nadničenje se dogovara između poslodavca i radnika. Obično se nadničarima isplaćuje fiksni iznos novca za obavljeni rad u određenom vremenskom periodu, na primer, za jedan dan."
 
Код нас је утовар и, истовар бала 40дин по бали. И нема ко да товари, једна екипа момака и када их саваташ ћути и буди сретан.
Jbt. Za te pare dodje mi da potrpam ove moje u kola da ih odvedem tamo, ugovorim par dana posla. Nadjem smeštaj i hranu. njim dam po 30, oni srećni, a i mini lepo ostane. Možda nadjem i mladu (može i starija) u Vrbas. :)
 
Утовар бала по 40 динара је баш доста, код нас нема ко да ради ни за те паре. Има један из суседног села, мораш да га доведеш колима, цигаре, ако му не даш ракију неће, ако му даш не може да ради. Ако му увече платиш сутра га нема, ако му не платиш сутра неће јер не плаћаш...

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Jbt. Za te pare dodje mi da potrpam ove moje u kola da ih odvedem tamo, ugovorim par dana posla. Nadjem smeštaj i hranu. njim dam po 30, oni srećni, a i mini lepo ostane. Možda nadjem i mladu (može i starija) u Vrbas. :)
Ja te branim ovde a ti vec posle dva dana dizanja bala hoces da postanes poslodavac . Polako sa time . Cuti , radi 25 dinara od bale nije za baciti .
Ali sada znas koliko je u Backoj bacanje pa digni cenu na 30 dinara . Pa nisu bacvanske ruke zlatnije od nasih banatskih 🤣
 
Ja te branim ovde a ti vec posle dva dana dizanja bala hoces da postanes poslodavac . Polako sa time . Cuti , radi 25 dinara od bale nije za baciti .
Ali sada znas koliko je u Backoj bacanje pa digni cenu na 30 dinara . Pa nisu bacvanske ruke zlatnije od nasih banatskih 🤣
Ma zajebavam se bre. :) Apsolutno nemam nameru da svoju budućnost tražim u poslu utovara bala. Ko što sam napisao radim to čisto da vidim kako je i pošto trenutno nemam ništa drugo pamtnije da radim. Zanimljivo iskustvo, možda ga i ponovima, ali hvala...ne bih da se pronalazim u tome.

Zemljak Banat013 hvala na podršci, ali Izgleda da se negde za potpuno isti posao plaća skoro pa duplo nego ovde. I to nije samo bale, to stoji za većunu poslova. Da ne pominjem to da su troškovi ovde čak viši i ako živimo u istoj pokrajini (hmm, odkad nisam čuo taj izraz :)).

Opština Plandište je uredno medju 10 najsiromašnijih u Srbiji veću nekih 20 god (tako kažu). Kruži priča da lokalni poltičari navodno veštački drže taj status kako bi mogli da pokupe fondove i naravno, ko i svi ulože ih u razvoj svoje voljene opštine. :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Evo jedan primer. Klanica Vindija. Konkurs za radnike večito otvoren. Rade bre za malo preko minimalca. Dižu ih u 2 sata ujutru kako bi čekali prevoz u 3 nakod toga čekaju tamo oko sat vremena da se svi skupe, pa da dovezu piliće, Onda kad završe klanje čekaju opet prevoz sat vremena da razveze druge pa onda tek oni idu kući. (ovi iz mog sela). I na kraju on njima sračuna nekih sat vremena noćnog rada (iskreno smatram to vredjanjem ljudkog dostojanstva). Svaka čast državo! Ma sram ves bre bilo!
I vide da sve više gube radnike, da će na kraju ugasiti sve i niko ne želi da ispoštije tog mučenika koji ustane u 2 i dodje kući u 2 popodne i bukvalno nema života, a sve to za max 50 000 (ako je i to?). Pri tome rade ko konji jer nema dovoljan broj radnika i koliko sam skapirao isti poso što je nakad u stara dobra vremena radilo 4 radnika sada radi 1. Ali imaju ručak i mogu da jedu koliko god žele! Suuupeeer!!!
 
Primer iz jedne od najsiromasniji opstina
E sada, ovaj gospodin tu kao nesto ostanite imate mesta kod mene, fale radnici, majstori bla bla, taj isti je profi variocu prolse godine nudio 50000 platu. Ovaj se samo nasmejao okrenuo se i vratio se za Nis.
Prozivdonja fabrike se nalazi u hali koju je nekada koristila EI Plastika, hala pravljena 60ih godina, leti vrucina unutra ce se umre, zimi ladno, wci ostali isti kao 90ih. Uslovi za rad varioca, onih sto bruse(prave se kontejneri, kamioni za izvos zmeca i cisterne) su katastrofa, bukvalno ostavljas zdravlje u hali, kao pre 50 godina.
U poslednje dve godine vise mladjih je napustalo poslove u Nisu i probalo da radi u toj fabrici i odustali, em plata mala em uslovi losi.

Sto se tice placanja ovde i preko, rodjak, dobar majstor, godinama pravio krovove, pa se prebacio na zidarski/molerski poso.
Sa 50 i nesto godina otiso u Nemacku 2019. kada video da za isti posao dobija mnogo vise para covek odlucio da penziju doceka u Nemackoj,
Kaze kada je ovde, radi od 7 do 17h, onda obavezno nesto cacka akda dodje sa posla ili kod sebe kuci ili radi privatno, vikendom obavezno se ide na selo i radi poljoprivreda, doso u Nemacku da odmori :). Radi od do i toliko, posle se proseta i odmara
 
Zet bio u Resor na razgovor, culi majstor, dobro se snalazi sa alatom, kad uso u halu i video reko ja ovde da ostavim zdravlje necu. Radio kao magacioner jedno vreme, sredio im magacin, pposto nema dlake na jezik i kao Kalimero je onda skretao paznju sefovima pa i samom gazdi da mora da popravi uslove rada.
Ovaj kao malo sredio halu ali cujem dzaba, slabo placa.
 
Nazad
Vrh