Nikad ovako !

Niste mi odgovorili . Kolika je cena bale deteline ? Pre nekog vremena je bila 400 dinara . Jel ostalo toliko ?
Eto, a mnogo 35 dinara za utovar. Po koliko da daš? 5 din po bali, a da ti ostane sve. Nisam ja ovde ni na strani radnika ni na strani poslodavaca, ali gledajući ovo što sam ja radio i koliko oni uzimaju kad prodaju te bale 35 ne bi upšte bila velika cena (a kamoli ovih 25 + manji br. bala od realnog +izvlačenje iz kanala). Ulaganja su im mala. Ok treba mu traktor prikolica i šupa i da pokosi. To što kose to su neki kanali i to dobiju za džabe (ne bunim se, i bole nego da zaraste u travu)
Bale prodaju za 150 njihov prevoz (kupci dodju po njih), jedino ne znam utovar kako ide, ali koliko to može biti. Dao nama 25 + 35 za baliranje (koliko sam razumeo toliko je ovde) +nafta što je potrošio za košenje + njegov rad. Znači čisto uzme nešto ispod 100 000 za dva dana posla.
Malo li je? Koliko razumem ponekim ovde je i to malo pa bi još malo da uzmu od ovih jadnika što bacaju to ceo dan po suncu i prašini. (ruke su mi sve na neke tačkice, izgrebene, izbodene).
Ako pričamo o detelini tu su ulaganja vića, ali 400 dina pa ti vidi, a za baliranje utovar plati isto.

Ne kapiram daj kulački mentalitet gde neko misli da ako je gazda treba da ima ljude koji će mu raditi za nešto iznad ništa jer eto ebeš sirotinju, moraju. Nije danas predratno vreme kada su sela bila puna, ljudi imali po 10 dece i gladovali pa morali da rade kako kažu "iz trećeg" (gazda da samo zemlju, ti radiš sve i tvoja je jedna trećina roda). Danas se deca ne radjaju, sela su prazna i takav mentalitet neće da funkcioniše.
Oasnovni princip ekonomije punuda i potražnaja.
 
Poslednja izmena:
Eto, a mnogo 35 dinara za utovar. Po koliko da daš? 5 din po bali, a da ti ostane sve. Nisam ja ovde ni na strani radnika ni na strani poslodavaca, ali gledajući ovo što sam ja radio i koliko oni uzimaju kad prodaju te bale 35 ne bi upšte bila velika cena (a kamoli ovih 25 + manji br. bala od realnog +izvlačenje iz kanala). Ulaganja su im mala. Ok treba mu traktor prikolica i šupa i da pokosi. To što kose to su neki kanali i to dobiju za džabe (ne bunim se, i bole nego da zaraste u travu)
Bale prodaju za 150 njihov prevoz (kupci dodju po njih), jedino ne znam utovar kako ide, ali koliko to može biti. Dao nama 25 + 35 za baliranje (koliko sam razumeo toliko je ovde) +nafta što je potrošio za košenje + njegov rad. Znači čisto uzme nešto ispod 100 000 za dva dana posla.
Malo li je? Koliko razumem ponekim ovde je i to malo pa bi još malo da uzmu od ovih jadnika što bacaju to ceo dan po suncu i prašini. (ruke su mi sve na neke tačkice, izgrebene, izbodene).
Ako pričamo o detelini tu su ulaganja vića, ali 400 dina pa ti vidi, a za baliranje utovar plati isto.

Ne kapiram daj kulački mentalitet gde neko misli da ako je gazda treba da ima ljude koji će mu raditi za nešto iznad ništa jer eto ebeš sirotinju, moraju. Nije danas predratno vreme kada su sela bila puna, ljudi imali po 10 dece i gladovali pa morali da rade kako kažu "iz trećeg" (gazda da samo zemlju, ti radiš sve i tvoja je jedna trećina roda). Danas se deca ne radjaju, sela su prazna i takav mentalitet neće da funkcioniše.
Oasnovni princip ekonomije punuda i potražnaja.
Kolega zavisi i od toga koliko ima bala. Vas cetvoro danas ladno mozete 1000 bala da odradite i 35000 da podelite. Neko nema ni vile da ponese, a ipak vlasnik treba da ima i jedan ili dva traktora prikolice, kosacicu, balerinu, presu, gorivo za sve operacije. Verovatno vas pocasti picem, mozda i hranom tako da nije bas sve to tako. Ni gazdi to nije palo sve sa neba.
 
Eto, a mnogo 35 dinara za utovar. Po koliko da daš? 5 din po bali, a da ti ostane sve. Nisam ja ovde ni na strani radnika ni na strani poslodavaca, ali gledajući ovo što sam ja radio i koliko oni uzimaju kad prodaju te bale 35 ne bi upšte bila velika cena (a kamoli ovih 25 + manji br. bala od realnog +izvlačenje iz kanala).
Bale prodaju za 150 njihov prevoz (kupci dodju po njih), jedino ne znam utovar kako ide, ali koliko to može biti. Dao nama 25 + 35 za baliranje (koliko sam razumeo toliko je ovde) +nafta što je potrošio za košenje + njegov rad. Znači čisto uzme nešto ispod 100 000 za dva dana posla.
Sta tebe briga koliko neko uzima za svoj proizvod ? Tvoje je da tovaris i kraj jer da sutradan cena bale bude 100 din vi biste opet trazili 35 dinara . Niko ne bi reko ajde da mu tovarimo za 15 din jer nema nikakvu zaradu . Tako je sa svim radnicima u poljoprivredi , najvise u branju voca i sl. Dodje sa rukama u dzepovima i ocekuje da bude ortak ( da dele na pola ) sa gazdom .
 
@dusanboss
Pišeš kao da apsolutno svi prodaju bale. Postavlja se pitanje rentabilnosti kada platis baliranje 50, i utovar/istovar 35. Da ne pominjem da radnici ni svoje vile nemaju, plus neke treba da dovezes, i posle kuci. Daj da jedu, piju, jbg. Pisem o ljudima koji baliraju za svoje potrebe. Zato ce i imati/ imaju sve manje posla. Ko se grejao na bale dok je platio 45-50k baliranje, pa 35k istovar, i jos treba cele zime da radi i lozi. Ne kopcaju se ljudi na ledjima, presli na gas, a i stocari ce sve vise rolo balirkama raditi.
 
Eto, a mnogo 35 dinara za utovar. Po koliko da daš? 5 din po bali, a da ti ostane sve. Nisam ja ovde ni na strani radnika ni na strani poslodavaca, ali gledajući ovo što sam ja radio i koliko oni uzimaju kad prodaju te bale 35 ne bi upšte bila velika cena (a kamoli ovih 25 + manji br. bala od realnog +izvlačenje iz kanala). Ulaganja su im mala. Ok treba mu traktor prikolica i šupa i da pokosi. To što kose to su neki kanali i to dobiju za džabe (ne bunim se, i bole nego da zaraste u travu)
Bale prodaju za 150 njihov prevoz (kupci dodju po njih), jedino ne znam utovar kako ide, ali koliko to može biti. Dao nama 25 + 35 za baliranje (koliko sam razumeo toliko je ovde) +nafta što je potrošio za košenje + njegov rad. Znači čisto uzme nešto ispod 100 000 za dva dana posla.
Malo li je? Koliko razumem ponekim ovde je i to malo pa bi još malo da uzmu od ovih jadnika što bacaju to ceo dan po suncu i prašini. (ruke su mi sve na neke tačkice, izgrebene, izbodene).
Ako pričamo o detelini tu su ulaganja vića, ali 400 dina pa ti vidi, a za baliranje utovar plati isto.

Ne kapiram daj kulački mentalitet gde neko misli da ako je gazda treba da ima ljude koji će mu raditi za nešto iznad ništa jer eto ebeš sirotinju, moraju. Nije danas predratno vreme kada su sela bila puna, ljudi imali po 10 dece i gladovali pa morali da rade kako kažu "iz trećeg" (gazda da samo zemlju, ti radiš sve i tvoja je jedna trećina roda). Danas se deca ne radjaju, sela su prazna i takav mentalitet neće da funkcioniše.
Oasnovni princip ekonomije punuda i potražnaja.
Ne možeš ti računati koliko će on dobiti za balu.Zbog sušne godine su bile visoke cene deteline.Njena realna cena je danas oko 250 dinara.Znam ja da novca nikad dosta i znam kako je raditi sa balama.Treba da računaš da neko radi u firmi za 40 000.Ti bi to otprilike zaradio za 8 dana ili kada bi imao posla svakog dana imao bi 3,5 minimalca.Naravno,krvav je to dinar.Moji sinovi su danas otišli kod jednog prijatelja i smetuli su 700 bala sena(četvorica) i od nedelje treba još 500 i za to će dobiti 50 bala sena po 150 din.Za smetutih 600 bala će dobiti 7 500 njih dvojicaOni su isto ti kulaci,kako ih ti nazivaš.5000 zaraditi za 4,5 sati nije malo.
 
Ti radnici na balama čekaju cele godine te bale. Znam ljude koji posao rade savršeno, moj duboki naklon. Kome je puno trebao je praviti sinove pa neka bacaju bale.
 
Pa i mi smo cele godine čekali na ječam, uložili brdo novca u njega i na kraju dobili 15 dinara za njega zato što je neko razmislio da nam je to dosta....
Malo li je podići 1 balu za sekundu sa zemlje na prikolicu i za to uzeti 35 din. Ceo proces traje 2 sekunde. A dosta njih nema ni svoje vile, samo volju zaraditi dobre novce....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Paa, dugo je bilo, "ako nećeš ti, ima ko hoće"...
Eee, nema više...
Okrenulo se...
Neko reče, ponuda-potražnja, a ja dodajem, i špekulativne radnje... :p
Da se razumemo, bio sam sa obe strane tih pomenutih vila, koje sam ipak imao u vlasništvu...
Eno ih 5 komada čuče u ćošku stare prazne štale, čame čekajući...🤣
Da dopunim,nešto što često potenciram, budućnost je u uslugama, ne u proizvodnji...
 
Znaci teski neradnici cim rade 2 meseca godisnje ?
U vrh glave kada se sve sabere toliko rade i ratari sa 100 Ha .
Lepo je neko rekao proslo je vreme jeftinog fizickog rada . Morace gazde u buducnosti da smanje apetite i plate posteno fizikalca .
Ali jedno pitanje me kopka . Kako da odredimo i izracunamo sa koliko zarade da paor bude zadovoljan ? Recimo ako nekoga Kg kukuruza kosta 10 dinara da ga proizvede . Koja cena bi onda bila ok da se proda ?
 
Mislim samo na obradivo zemljiste o kome se i pricalo . I dalje kazem da drzavnog i ako ima to je jako malo osim u bivsim soci drzavama . Tema je bila , to si ti rekao da je problem ovde sa raspodjelom drzavne zemlje pa sam rekao da je jedan problem manje ako te drzavne zemlje nema. Ako ko ima podatke za zapadno evropske ili americke drzave , koliko je obradive zemlje u vlasnistvu drzave procentualno neka napise.
Ovo sto si napisao 900 000ha parlament da je vlasnik , ja sam procitao da nije , nego razne humanitarne organizacije ,za zastitu kojecega agencije ,fondovub a uglavnom su im u nasledstvo ostavljali neki koji nisu dali familiji i slicno . Vojska jeste al to se ne obradjuje uglavnom
,,Humanitarne organizacije" u engleskoj imaju malo preko 1.3 miliona hektara u svom vlasnistvu dok postoji i oko 6000ha koje vojska( tj jedna odredjena jedinica) obradjuje za svoje potrebe, tj to je ostavljeno od strane vilijama osvajaca njegovoj najodanijoj ceti koja jos uvek postoji u formi nekog puka ili garde i zaboravio sam joj i ime i oznaku,(davno sam citao) i to je njihovo i izdvojeno je od vojne zemlje.a u americi mislim da je oko 250 miliona hektara drzavna zemlja od ukupno 900 i nesto miliona hektara.
 
Ti radnici na balama čekaju cele godine te bale. Znam ljude koji posao rade savršeno, moj duboki naklon. Kome je puno trebao je praviti sinove pa neka bacaju bale.
Pa koliko bi po tebi trebalo platiti po bali jer oni čekaju taj sezonski posao i hoće da žive cele godine.Naravno da ne potcenjivam njihov rad jer sam radio i u rinfuzu i sa balama 30 godina i vrlo sam upućen u tematiku.Imaš onih koji su izuzetni radnici ali su naši stalan posao jer treba preživeti godinu.A ima i takvih koje ti pominješ.Imao sam mog drugara od rođenja koji ne sme da se popne na lotru (debeo je) pa onda sustane,pa ga sinovi menjaju-oni teraju 2 reda a on 1 a hoće da je najbolje plaćen.Sad kad ga ne zovemo,stalno zivka za posao.
Ja sam na moje sinove ponosan.Iako nisu morali oni su ipak išli da ne plate seno a u drugom slučaju da pomognu prijatelju koji je i njima pomogao u drugim stvarima.
 
Lepo je neko rekao proslo je vreme jeftinog fizickog rada . Morace gazde u buducnosti da smanje apetite i plate posteno fizikalca
Radnik i treba da se plati lepo i posteno sto i sam radim , ali ne treba on da mi izvodi matematike koliko ja zaradjujem i na osnovu toga da mi formira cenu ,jer kao sto rekoh kad cena proizvoda bude losa on na osnovu toga nece da spusti cenu njegovog rada tako da to za koliko ja prodajem svoj proizvod se njega ne tice . Znaci nismo ortaci pa da delimo . Moji prethodni postovi su se odnosili na to .
 
Pa i mi smo cele godine čekali na ječam, uložili brdo novca u njega i na kraju dobili 15 dinara za njega zato što je neko razmislio da nam je to dosta....
Malo li je podići 1 balu za sekundu sa zemlje na prikolicu i za to uzeti 35 din. Ceo proces traje 2 sekunde. A dosta njih nema ni svoje vile, samo volju zaraditi dobre novce....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Odlično, uposli sebe i svoju decu. 1.000 bala=1.000 sekundi × 35 dinara= 35.000 dinara za 17 (16,666) minuta. Zaradiš dobre i ,,lake" novce.
I meni je skupo da treba da platim ali sam siguran da ne bih ni sebe, a ni svoje dete uposlio.
Nekada sam išao za mnogo manje po bali u nadnicu, bacao kod roditelja, a posle i kod sebe ali sada ne bih.
 
Nazad
Vrh