Nikad ovako !

Душан, колико реди у висину сте слагали? И наравно колико комада? Из искуства знам(кад сам товарио сламу по месец дана) да су "најјачи" први одустајали после 3-4 дана. Не би веровао какве притке су остајали до краја. Било их је, нису могли сабијене бале на змајевку да избаце на први ред. Не иде све на снагу.
 
Ne ne ne. Nije meni teško do poverujem... to jednostavno medicinski nije moguće. Ne može! Ljudsko telo ima odredjene granice preko kojih ako se gurne , jednostavno krene da otkazuje. Priča ovog čoveka ne da prevazilazi te grenice već ih prevazilazi za faktor X 3-4.
Čovek je lepo u kameru rekao da je 32 dana radio pez spavanaj, bez hrane, samo vode pio. Ne ide jbg. Ja sam sebi dao za pravo da kažem kako laže zato što laže i to očigledno. Da je slagao malo npr. da je rekao kako je 7-8 dana radio to što je radio OK. I dalje bih mislio da laže, ali ne bih napisao da je lažov. 32 dana, pretera ga.

Njegova žena rekao bih da ne laže. Lepo kaže: " Dan i noć i opet dan i onda dodje uveče" Što mi apsolutno nije problem da poverujem.
E sad čitam ovde priče "pa spavao je po malo, jeo je po malo" to je totalno drugačija sitaucija nego 32 dana bez hrane i sna.
Eto verujem da je čovek vredan, da radi mnogo više nego ostali oko njega, ali ne znam čemu potreba da se nešto toliko prouveliča.
Inače ima takvih ljudi koji su vredniji od svih ostali u svakom selu. Po pravilo niko ih nešto naročito ne miriše (svakako ne zbog ljubomore) niti mislim da takvi ljudi treba da služe za uzor. Jenostavno u životu ima drugih stvari mimo posla kojim bi svaki čovek treba da se posveti.

Svakako da čovek treba da radi, da bude vredan i da zaradi, ali ako se nekome ceo život svede samo na to ... verujem da pred odlazak bogu na istinu pustavi sebi nekoliko teških pitanja.

Inače da se ja malo falim. Bio danas da nadničim, da bacam te čuvene bale. Ne zato što sam dobio neke kao prozivke ovde da nikad nisam nadičio (pošto jesam više puta) već više zbog sličnih ljudi u mom selu koje bacanje tih bala dižu u nebesa i stalno umeju da utrljaju u nos kako ja to ne bih mogao (U fazonu "Džaba tebi teretana da te ja vidim na bale"). Sutra idem opet ne jer mi je tolika potreba već da mogu da im zapušim usta kad opet krenu sledeći put , a i malo da se dokažem sam sebi jer stvarno danas sam prvi put natako balu na vilu.
Za bale samo treba veština i da taj što balira isto tovari.
 
Ne ne ne. Nije meni teško do poverujem... to jednostavno medicinski nije moguće. Ne može! Ljudsko telo ima odredjene granice preko kojih ako se gurne , jednostavno krene da otkazuje. Priča ovog čoveka ne da prevazilazi te grenice već ih prevazilazi za faktor X 3-4.
Čovek je lepo u kameru rekao da je 32 dana radio pez spavanaj, bez hrane, samo vode pio. Ne ide jbg. Ja sam sebi dao za pravo da kažem kako laže zato što laže i to očigledno. Da je slagao malo npr. da je rekao kako je 7-8 dana radio to što je radio OK. I dalje bih mislio da laže, ali ne bih napisao da je lažov. 32 dana, pretera ga.

Njegova žena rekao bih da ne laže. Lepo kaže: " Dan i noć i opet dan i onda dodje uveče" Što mi apsolutno nije problem da poverujem.
E sad čitam ovde priče "pa spavao je po malo, jeo je po malo" to je totalno drugačija sitaucija nego 32 dana bez hrane i sna.
Eto verujem da je čovek vredan, da radi mnogo više nego ostali oko njega, ali ne znam čemu potreba da se nešto toliko prouveliča.
Inače ima takvih ljudi koji su vredniji od svih ostali u svakom selu. Po pravilo niko ih nešto naročito ne miriše (svakako ne zbog ljubomore) niti mislim da takvi ljudi treba da služe za uzor. Jenostavno u životu ima drugih stvari mimo posla kojim bi svaki čovek treba da se posveti.

Svakako da čovek treba da radi, da bude vredan i da zaradi, ali ako se nekome ceo život svede samo na to ... verujem da pred odlazak bogu na istinu pustavi sebi nekoliko teških pitanja.

Inače da se ja malo falim. Bio danas da nadničim, da bacam te čuvene bale. Ne zato što sam dobio neke kao prozivke ovde da nikad nisam nadičio (pošto jesam više puta) već više zbog sličnih ljudi u mom selu koje bacanje tih bala dižu u nebesa i stalno umeju da utrljaju u nos kako ja to ne bih mogao (U fazonu "Džaba tebi teretana da te ja vidim na bale"). Sutra idem opet ne jer mi je tolika potreba već da mogu da im zapušim usta kad opet krenu sledeći put , a i malo da se dokažem sam sebi jer stvarno danas sam prvi put natako balu na vilu.
Koliko naplacujete utovar-istovar bala??
 
Мислим да је у фирми прошле године било 1 динар/кг утовар. Друга екипа истовар, увек мање плаћен од утовара.
 
Душан, колико реди у висину сте слагали? И наравно колико комада?
Ne znam tačno. Dal 7 reda možda. Mislim bacali smo na niže pa ovaj gore poredja. Najveća visina na koju smo dizali je odprilike ja kad ispravim vilu i dignem je malo iznad glave. Teorotski mogao bih da dignem na još jedan red, ali ne ako je bala teža i to bi već bilo nepotrebno zamaranje.
Bilo nekih 500 bala na nas troje. Malo su bile nezgodne jer se spustio pljusak neki juče prepodne tako da su sigurno bile teže nego što treba.
Pogotovo neke što su bile u ladovini. Stvarno sam ih jedva dizao, i po pravilo te teške nam zapadnu kad su gornji redovi. :)
Из искуства знам(кад сам товарио сламу по месец дана) да су "најјачи" први одустајали после 3-4 дана. Не би веровао какве притке су остајали до краја. Било их је, нису могли сабијене бале на змајевку да избаце на први ред. Не иде све на снагу.
Slažem se. Ti suvi, žilavi lakše rade nego nabildovani. Druga vrsta mišića treba za višečasovni rad u poredjenju sa dizanjem tegova ili slično gde je potrebno više snage, ali na kraći period. Kao maratonci i sprinteri. Ipak nisam od onih koji veruju da od rada čovek može mnogo da se nabilduje niti da je neko ko radi jači (u borbi 1na1) od nekog ko trenira za to.
 
Koliko naplacujete utovar-istovar bala??
35 dinara traže kod nas po bali. Utovar sa njive i da se složi u šupu.
35 dinara... Hmm i ja sam čuo da je ove godine toliko, al mi radili za 25. :) .Nije bio ovaj glavni drugar (izvuko se jer su pokisle bale sigurno :)) on je trebo da dogovara cenu... ova druga 2 tunjavi, (a dogovorili se da tražimo 30). Gazda zvao pito nekog koliko naplaćuje neka druga ekipa kaže 25 ovi vidim ćute, šta ću.. ja nisam hteo da se mešam pošto prvi put radim to ... al dobro. Častio nas gazda tako da je ispalo skoro 30 po bali, plus je on istovarao sa nama. Mislim da je 35 realno za ovu godinu. Plus što ovi gde radimo tovare to da bi prodali. Koliko košta jedna bala? A koliko baliranje?
 
35 dinara... Hmm i ja sam čuo da je ove godine toliko, al mi radili za 25. :) .Nije bio ovaj glavni drugar (izvuko se jer su pokisle bale sigurno :)) on je trebo da dogovara cenu... ova druga 2 tunjavi, (a dogovorili se da tražimo 30). Gazda zvao pito nekog koliko naplaćuje neka druga ekipa kaže 25 ovi vidim ćute, šta ću.. ja nisam hteo da se mešam pošto prvi put radim to ... al dobro. Častio nas gazda tako da je ispalo skoro 30 po bali, plus je on istovarao sa nama. Mislim da je 35 realno za ovu godinu. Plus što ovi gde radimo tovare to da bi prodali. Koliko košta jedna bala? A koliko baliranje?
500 bala trojica bacala?
 
Ne znam tačno. Dal 7 reda možda. Mislim bacali smo na niže pa ovaj gore poredja. Najveća visina na koju smo dizali je odprilike ja kad ispravim vilu i dignem je malo iznad glave. Teorotski mogao bih da dignem na još jedan red, ali ne ako je bala teža i to bi već bilo nepotrebno zamaranje.
Bilo nekih 500 bala na nas troje. Malo su bile nezgodne jer se spustio pljusak neki juče prepodne tako da su sigurno bile teže nego što treba.
Pogotovo neke što su bile u ladovini. Stvarno sam ih jedva dizao, i po pravilo te teške nam zapadnu kad su gornji redovi. :)

Slažem se. Ti suvi, žilavi lakše rade nego nabildovani. Druga vrsta mišića treba za višečasovni rad u poredjenju sa dizanjem tegova ili slično gde je potrebno više snage, ali na kraći period. Kao maratonci i sprinteri. Ipak nisam od onih koji veruju da od rada čovek može mnogo da se nabilduje niti da je neko ko radi jači (u borbi 1na1) od nekog ko trenira za to.
Teretana je za eksplozivnu snagu, a to u 80% fizičkih poslova kurcu ne vredi :D Da vidiš kako nabildovani dodju jedan dan u šumu i više im oči ne vidiš :D

Kod svake fizikalije, ako se radi duže je bitan tempo,tehnika pa tek na kraju snaga
 
Jedan na voz,dvojica bacaju.
Razumem to, ali ta cifra za 2 bacaca je nista.da se ne oznoje. 850 bala za dan,utovareno istovareno i to njiva prilicno daleko,pa se dosta tu gubilo iako smo prevozili kamion i prikolica. Sam sam pobacao i istovario, i jos jedan redao na prikolicu i u senjak. Sreca davno bilo.
 
Razumem to, ali ta cifra za 2 bacaca je nista.da se ne oznoje. 850 bala za dan,utovareno istovareno i to njiva prilicno daleko,pa se dosta tu gubilo iako smo prevozili kamion i prikolica. Sam sam pobacao i istovario, i jos jedan redao na prikolicu i u senjak. Sreca davno bilo.
Svaki po 5000 i nije baš tako malo.Dobro,ima i da se radi.To ti je oko 1000 din sat i ima tu i vožnje,pa kafa,piće.
Deca su bila juče da pomognu kolegi.Mlada detelina puna svakojake trave.865 bala od 18-22 sata.Njih 5 i šofer.
 
500 bala trojica bacala?
Pedpostvaljam da želiš da kažeš kako je to malo kad dvoje bacaju jedan dene i još čovek vozi. I jeste za jedno popoodne. Ali toliko je bala bilo. Ne mogu da natovarim više kad ih nema! :)

Eve danas je bila druga priča. Moj proračun 1000 bala, gazda kaže 700. Neko je lud. A ludi su ovi moji ludaci koji su radili samnom koji bi prihvatili valda i da im je rekao 300 bala.
Dva sam puta izbrojao bale za predzadnji špiditer. Prolazili usput, nije me mrzilo čak šta više radio to da vidim da li će ostatak da stane na jednu prikolicu, i oba puta izbrojim 100-110 (ispod sto nije). Naredjamo to onako po mraku još nije čovek nešto denuo, ispalo malo jače od 5 reda. Ostala još jedna prikolica kaže on "ma ima manje od 50 bala". Natovariomo, ta sa tih 50 veće od ove prve. :)
Pre toga tovarili 6 špiditera lepo naredjanih, 7 reda, naravno gore se sužava, ali spod 130 bala nije mogao da ima nijedan.
Došli kući, pola 11, da se raskusuramo, pitam ja koliko bala je bilo kaže majstor "pa 700 ko što sam reko u napred". Ovi moji naravno ćute, ja mu kažem "Bilo je malo više! Samo ovaj zadnji ima 100, a nije pun kao ovh 7 od koijih je svaki puniji od tog jednog može da ima 600?". Kaže on dobro eto onda 800. :) Ja kažem dobro kad ti tako kažeš. :)
Posle čujem da je inače poznat po tome i da kod njega retko ko hoće da radi. Još da stvar bude gora sve vreme je pominjao kao nema radnika, kako ih treba ceniti i poštovati itd. :)

E da , da dodam kako to nije klasično tovarenje bala na pašnjaku ili njivi već na bedemu dubkog kanala gde je uz neke manje komplikacije najveća bila to što je malo manje od pola bala moralo da se vadi iz korita na bedem što je najteži deo posla. Ne zato što sam ga uglavnom ja radio, već stvarno jeste.
Da budem iskren imali smo još jednog pomoćnika koji nam je dosta pomogao , ali za cenu od 25 dinara to ne znači ništa. Ako sam kod ovog juče uzeo 3000 za 400 pala ovo danas je trebalo minimum 9. Dobio 6, platio školu, ne žalim ni minuta utrošenog vremena a još manje novac koji je trebao da bude veći.
 
Svaki po 5000 i nije baš tako malo.Dobro,ima i da se radi.To ti je oko 1000 din sat i ima tu i vožnje,pa kafa,piće.
Tako mnogi razmišljaju i zato nemaju više radnika da nadju. Dobro slučaj koji ti pominješ nema veze sa ovim gde ja idem a radim kod nekog koji će te bale da proda po najmanje 150 din. Ljudi su pohlepni i propašće im novac koji su mogli da zarade jer misli da mogu da se ponašaju ko pre 30 godina kad su taj posao radili mahom romi i ljudi kojima je bilo moranje. Danas niko to ne radi jer mora. Lepo dodje novac, pogotovo ovim mojim kolegama koji imaju dosta manje od mene, ali niko od njih neće da gladuje ako ostane bez tog dinara.

Ljudska radna snaga na selu je danas toliko podcenjena da neminovno dolazi do odumiranja sela koje bi se desilo i bez toga, ali ga još dodatno ubrzavaju. Verujem da će ljudi (poslodavci) shvatiti to za 15 godina kad krenu da gase poslove od kojih su dobro zaradjivali samo zbog nemogućnosti da obezbede radnu snagu.
I naravno onda će biti priče "neće mladi da rade, svi bi samo da sede u kafiće". Pa neće jer nisu budale jer mogu veće pare zgrnu u BG plus tamo imaju toliko mogućnosti... Pa zašto bi neko dozvolio da ga zezaju ko mene danas?
 
Nazad
Vrh