Nikad ovako !

Tako mnogi razmišljaju i zato nemaju više radnika da nadju. Dobro slučaj koji ti pominješ nema veze sa ovim gde ja idem a radim kod nekog koji će te bale da proda po najmanje 150 din. Ljudi su pohlepni i propašće im novac koji su mogli da zarade jer misli da mogu da se ponašaju ko pre 30 godina kad su taj posao radili mahom romi i ljudi kojima je bilo moranje. Danas niko to ne radi jer mora. Lepo dodje novac, pogotovo ovim mojim kolegama koji imaju dosta manje od mene, ali niko od njih neće da gladuje ako ostane bez tog dinara.

Ljudska radna snaga na selu je danas toliko podcenjena da neminovno dolazi do odumiranja sela koje bi se desilo i bez toga, ali ga još dodatno ubrzavaju. Verujem da će ljudi (poslodavci) shvatiti to za 15 godina kad krenu da gase poslove od kojih su dobro zaradjivali samo zbog nemogućnosti da obezbede radnu snagu.
I naravno onda će biti priče "neće mladi da rade, svi bi samo da sede u kafiće". Pa neće jer nisu budale jer mogu veće pare zgrnu u BG plus tamo imaju toliko mogućnosti... Pa zašto bi neko dozvolio da ga zezaju ko mene danas?
Ja tebe kolega razumem.Onom što plaća je mnogo a onom što radi je malo.Prvu detelinu smo im dali po 5000 za 2parcele.Nisu baš vični /njih 2-ica/.Na jednoj parceli je bilo 220 bala a na drugoj 275.Malo teže bale nisu mogli da dignu pa je to moj sin odradio.ovog jednog je bolela glava pa je opet moj sin tovario,nije smetuo ni po bale.Obojica su bili prezadovoljni.Za par sati rada su po njima dobro zaradili.
Što se tiče tvog zadnjeg "gazde",nije u redu da slaže koliko ima bala.Da je nama tvoja ekipa mi bi pevali.I svi bi bili zadovoljni.Iz moje kuće niiko nije izašo da nij plaćen od veterinara,nekih majstora,ljudi koji su radili utovar kukuruza,bala.Nikad bale nisu nabijane-koristimo za naše potrebe.Ja dok sam presovao,uvek mi je bilo bolje da napravim koju balu više nego da ne mogu da je podignem.Ko vozi traktor dobije 1000 din.
Ima i onih koji rade za 35 i 40 ali ih slabo vidim da rade.Većinom sede na ulici.
Presa u selu ima 20tak (lupio sam cifru) a ekipa što rade utovar bala jedna. Može im se kako hoće, ili plati ili uzmi i bacaj bale sam....

Послато са SM-A225F помоћу Тапат
Da li misliš da je to dobro ili loše.
 
Pa ne valja po meni. Dosta je to para da bi neko samo podigao balu na prikolicu. Ali tako je kako je, nužda zakon menja. Drugog nemožeš naći, a i ove je umetnost "uhvatiti" da su slobodni, pošto uglavnom svi kose detelinu u istom periodu....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Prvo sam radio sa čokoladnima, na sat, pa po bali pa smo došli do toga da više ne znaju kako i koliko bi naplatili.Idi po njih u peto/deseto selo, vraćaj ih nazad, kupuj cigare, sladolede mamine pi.ke, pošalju ti obavezno dvojicu koji nemaju veze sa životom pa vadi oči sa njima.Jedan sedi i kaže ala bih ja voleo da sada ovde kod tebe slomim nogu!Druže a zašto bi voleo?Kaže on da mogu da te tužim i lepo ti naplatim odštetu!Meni pao mrak na oči, pa mamu ti je.em bezobraznu, popi.kali se opasno i više ih nikada nisam angažovao.Posle sam imao ekipu starijih ljudi od 60 i 70+.Hoće ljudi da rade ali ne mogu, jednostavno nije to ono što treba.Jedno vreme sam bale sam tovario, 900-1200 za dan kako koji otkos pa sutradan istovar.Kada sam prešao na rol bale odmorio sam se, trebao sam to uraditi dosta ranije pogotovo jer sam imao mogućnosti samo je problem u glavi, treba čovek sam sa sobom da raskrsti neke stvari i to ide napred
u pozitivnom smislu.
 
Овде иде у ту крајност, неће да балирају него све кроз сечку. Биће зезнуто наћи бале на мање од 6-7 километара од села. Крајња солуција рол бале али ми онда треба још један кров.
 
Postoji sve tipa utovarivača i samoutovarnih prikolica za bale samo je kao što sam rekao problem u vugla.Skupo je, koji će ti očin i tako te stvari.Sve se to isplati i to veoma brzo, pogotovo što ti sačuva živce.
 
Drugar prodao po 300 din,sa njive vozi odmah kod kupca, stim da još mora platiti utovar i istovar tamo kod kupca.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Niste mi odgovorili . Kolika je cena bale deteline ? Pre nekog vremena je bila 400 dinara . Jel ostalo toliko ?
Prošle godine kada smo kupovali jedan iz susednog sela mi kaže kg lucerke kao kg kukuruza, a kukuruz bio 35 dinara. Čekam sada da izvuče malo bolju drugi i treći otkos pa da odem da ga pitam da li je ista cena 1 kg kukuruza za 1 kg deteline da pazarim sve..
 
Te samoutovarne prikolice mogu da rade u strogoj ravni, sto ce reci u Macvi i Vojvodini, kod nas u Radjevini i slicnim krajevima mozemo da sanjamo o tome, mnogo toga jos mora na o-ruk.
Prelaze ljudi masovno na rol ali po malo i to komplikuje stvari kad za svaku balu mora da sidje u dolinu itd...
Sve to u nedostatku radne snage, dnevnice su oko 50e tako da je retko koji posao isplativ gde treba da se plate fizikalci.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Можда решење није у већој преси него у мањој приколици. Када нема радне снаге требало би и у том правцу размишљати. И тако се могу сачувати живци а потрошити мало више горива.
 
Nazad
Vrh