Nikad ovako !

Ista prica kod nas u smederevskom kraju, bar pola metra pa do 4m bagrema izmedju njiva, da nije tuzno bilo bi smesno :haha:
J*b*s njivu bez ladovine na uvrtini :haha:Gledam tamo po Vojvodini nemate gde da odmorite od vrucine nigde drveta nema :osmeh:

Pa sta se sekiras , kad udjete u EU dobices poticaj (subvenciju za te bagreme) ide po komadima drveta ili povrsini i vise placaju nego da je na toj povrsini psenica ili kukuruz.
 
Pa taman za 15 godina ako udjemo u EU ima da bude sve bagrenjar :haha:
Salu na stranu, ima kod nas ljudi koji se uspesno posteno bave poljoprivredom, sire proizvodnju i zaradjuju ali opet to je mali procenat u odnosu na one koji prebacuju akumulator sa auta na traktor jer nemaju para da kupe novi...
Mozda je i problem mentaliteta, jer 90% uspesnih su mladi ljudi koji idu na maksimalnu agrotehniku, nista polovicno. Ne moze se na trzistu opstati ako se tako ne radi.
Voce nas spasava, jer sa 10ha cistog ratarenja, koliko ima prosecno domacinstvo ovde, nemas ni da prezivis godinu, a kamo li da ulozis u proizvodnju. Sa vocem je druga prica, mnogoo rucnog rada ali je zarada po hektaru neuporediva.

T110, koje selo je u pitanju, da je tako blizu Kragujevcu, a opet da neko ponudi svega 12000e za sve to sto pominjes, zajedno sa tolikom zemljom?
Vidim da si imao dodira sa poljoprivredom, ali si takodje izgubio pojam sta koliko kosta i koliko treba da se ulozi. Da se vratis na selo, to ces mozda tek kao penzioner jer cak i ako kalkulaciju budes napravio ovih dana, a neces, ne znaci da ce to tako biti kroz nekih 2-3-4 godine. Ja sam recimo pre 4 godine prodao psenicu za 28 dinara, pre tri godine za 19,5 din/kg, pre dve godine 17 pa prosle za 15,5din/kg. Znaci, svaka kalkulacija pada u vodu.

Pokusavam da ti kazem da ne mozes tako stvari da posmatras. Jedino da udjes u pricu sa vocem, ali za to treba znanje, zahteva prisutnost i opet da molis Boga da se Rusi ne naljute i ne stave rampu na izvoz voca, posto im konstantno guramo Poljsku bezukusnu jabuku.

To sto govoris da treba par hiljada evra da tu njivu od 3ha vratis u zivot, gresis. Treba dosta manje. Iako je bila monokultura, ne znaci da ta njiva vise nije dobra. Da ne ulazim u detalje sredjivanja, ali kroz jednu, dve godine uz adekvatnu zastitu i djubrenje imas skroz ok njivu.
To sto pominjes da ti treba za ostalo 50.000e, to je tek netacno. Za takvu povrsinu ce ti u potpunosti zavrsiti posao traktor koji kosta oko 3-4000e (univerzal 445, zetor 4718...itd). Pozoves ljude koji rade sa drvima, i ako ti je ta suma od 6ha dobra a verujem da jeste posto niko godinama ne sece, samo od te prodaje, gde drugi dodju i rade sve, mozes kompletne njive da sredis, okucnicu takode, da kupis svu mehanizaciju koja ti fali i da ti pretekne jos para.
Itd..

Slazem se u potpunosti, jos veci problem je sto ova vlast ne radi u interesu naroda. Uopste me ne bi cudilo da uvedu sankcije Rusiji, e onda smo gotovi mi vocari. Taj izvoz nekako odrzava vocarstivo u zivotu, vise od 2/3 voca ide za izvoz. Ako to stane jabuke necemo moci prodati ni da ih damo dzabe. I ne samo jabuke vec i breskve visnje sljive jagode itd. A sto se tice tog uvoza iz Poljske to je cist problem mentaliteta izvoznika. Ali nadajmo se da ce takvi propasti i da ce ostati oni posteni, ma koliko malo ih ima.
 
20170919_172714.jpg

Evo kako izgleda kada vam salonit ploca projuri kroz kotobanju.Senjak je oko 5 metara udaljen od kotobanje
 
Slazem se u potpunosti, jos veci problem je sto ova vlast ne radi u interesu naroda. Uopste me ne bi cudilo da uvedu sankcije Rusiji, e onda smo gotovi mi vocari. Taj izvoz nekako odrzava vocarstivo u zivotu, vise od 2/3 voca ide za izvoz. Ako to stane jabuke necemo moci prodati ni da ih damo dzabe. I ne samo jabuke vec i breskve visnje sljive jagode itd. A sto se tice tog uvoza iz Poljske to je cist problem mentaliteta izvoznika. Ali nadajmo se da ce takvi propasti i da ce ostati oni posteni, ma koliko malo ih ima.


Pa, nisu ni Rusi naivni, kao da oni neznaju odakle su jabuke koje idu preko Srbije. Samo za sada ćute jer im treba roba a kad budu želeli da to politički iskoriste onda će im zasmetati.
Treba otvarati nova tržišta a i stvarati nove proizvode koje bi kupovali zemljaci u inostranstvu i naravno treba stvoriti mogućnost da voće i prerađevine mogu kupiti stanovnici ove države.
Sećam se dok je Godomin bio živ koliko smo kupovali jabuka što druge klase što padalica a mogli smo i lepe jabuke da kupimo. U onim džakčićima stojale preko cele zime i mirisala cela kuća....
 
Aj kad nas ovoliko cita ovo , ajde da se malo zamislimo , da ne zurimo uvjek. Treba traziti zabranu traktora bez kabine . I ovaj da je imao kabinu mozda jadno dijete nebi bilo u prikolici .
 
A da zabranimo da starci od 71 godinu voze traktor?
Oni treba da su u penziji i da sede negde u penzionerskom domu ili na nekoj vikendici da uživaju i da čekaju svoj red. A ne da drže dizgine do kraja i da se pitaju za sve i da upravljaju tuđim životima ili da se teraju da rade dok ne crknu ili da ih teraju da rade dok ne crknu.

Druga je stvar što oni sami a i mi svi sa njima nismo napravili takvo okruženje da stari i isluženi ljudi, poljoprivrednici, penzioneri mogu da dobiju tu pristojnu penziju.... da budu nezavisni i da mirno i korisno (po njih) prožive te poslednje ne dane i godine već decenije svog života.

Ameri su to lepo uradili.... ceo život ljudi rade otplate tu kuću kad odu u penziju oni je prodaju kupe neki dom ili pansion na Floridi i tamo kad ostare i budu bolesni otplate bolničke troškove od celoživotne ušteđevine ili ih počisti neki uragan...
I tako... sve ide u krug, pare se okreću i svi zadovoljni...
To je samo savremeniji način onog principa koji se koristio na ovim prostorima kad su matore i iznemogle i izrađene odvodili u šumu da ne troše džabe leba....


Krivo mi je za to dete....
 
A da zabranimo da starci od 71 godinu voze traktor?
Oni treba da su u penziji i da sede negde u penzionerskom domu ili na nekoj vikendici da uživaju i da čekaju svoj red. A ne da drže dizgine do kraja i da se pitaju za sve i da upravljaju tuđim životima ili da se teraju da rade dok ne crknu ili da ih teraju da rade dok ne crknu.

Druga je stvar što oni sami a i mi svi sa njima nismo napravili takvo okruženje da stari i isluženi ljudi, poljoprivrednici, penzioneri mogu da dobiju tu pristojnu penziju.... da budu nezavisni i da mirno i korisno (po njih) prožive te poslednje ne dane i godine već decenije svog života.
Dao bi ti ja penziju od 10 hiljada i terao te da radiš dok ne crkneš.Komentar ti uopšte nije na mestu.
To je jednostavno nesrećan slučaj.Stariji sigurno voze opreznije od omladine.
 
U svemu ima po malo istine,al da li se zapita neko sto je deda voduo dete sa sobom,da prezuvi mora da radi jos uvek a rodutelji na poslu i nema ko da prucuva dete ili tako nesto...najlakse je sa starima pogacu na glavu i udri,al nije ni to resenje...

- - - - - - - - - -

Kako god,djavo kad hoce da se umesa ne bira ni mesto ni vreme ni nečije godine
 
Ruku na srce, ne bi stari ljudi trebali raditi na zemlji da je sve po pravom. MOgu sudjelovati u kucanskim poslovima da se ne osjecaju zapostavljeni ali do kraja zivota da sjedi na traktoru to ne odobravam.

Ne stare svi jednako i cast onima koji u poodmaklim godinama imaju snage i fizicke i psihicke pa mogu ali takvih je malo. Kod nas u selu jedan dida 80+godina s IMT 533 samo izleti sa sporedne ceste na glavnu a ja idem autom glavnom cestom. I ja kocim da ne udarim budalu i sviram mu a on mene pozdravlja i smije se, misli da ja njemu sviram radi pozdrava. Otisao kod njegove kceri, sve joj ispricao, ona mi rekla da je tako izletio i pred djacki autobus nedavno al ne mozes ti njemu nista. Nedugo nakon toga palio je traktor u supi i proletio je kroz nju u komsijino dvoriste i jedva se snasao da nekako ugasitraktor od panike. E od tad vise ne sjeda na njega a moglo je izginuti i ljudi i djece radi necije tvrdoglavosti.

Imam jednog pacijenta koji je malo mladji od ovog iz prve price. Zivi u selu 7-8km od mojeg ali radi majcinu zemlju u mom selu. Ima i on blizu 80 godina, covjek ne moze izgledati jace i zdravije ali ni na traktoru ni na prikolici nit svjetala nit kocnica i taj se uredno po noci vozi od jednog sela do drugog. Najezim se na takve stvari.
 
A da zabranimo da starci od 71 godinu voze traktor?
Oni treba da su u penziji i da sede negde u penzionerskom domu ili na nekoj vikendici da uživaju i da čekaju svoj red. A ne da drže dizgine do kraja i da se pitaju za sve i da upravljaju tuđim životima ili da se teraju da rade dok ne crknu ili da ih teraju da rade dok ne crknu.

Druga je stvar što oni sami a i mi svi sa njima nismo napravili takvo okruženje da stari i isluženi ljudi, poljoprivrednici, penzioneri mogu da dobiju tu pristojnu penziju.... da budu nezavisni i da mirno i korisno (po njih) prožive te poslednje ne dane i godine već decenije svog života.

Ameri su to lepo uradili.... ceo život ljudi rade otplate tu kuću kad odu u penziju oni je prodaju kupe neki dom ili pansion na Floridi i tamo kad ostare i budu bolesni otplate bolničke troškove od celoživotne ušteđevine ili ih počisti neki uragan...
I tako... sve ide u krug, pare se okreću i svi zadovoljni...
To je samo savremeniji način onog principa koji se koristio na ovim prostorima kad su matore i iznemogle i izrađene odvodili u šumu da ne troše džabe leba....


Krivo mi je za to dete....

Dao bi ti ja penziju od 10 hiljada i terao te da radiš dok ne crkneš.Komentar ti uopšte nije na mestu....

A da pročitate komentar još jednom, bez prepoznavanja i ličnih osećanja. Videćete da sam samo opisao stvarne i istinske slike života pojedinih starijih ljudi i odnosa na selu.

drugarski pozdrav
 
A da zabranimo da starci od 71 godinu voze traktor?
Oni treba da su u penziji i da sede negde u penzionerskom domu ili na nekoj vikendici da uživaju i da čekaju svoj red. A ne da drže dizgine do kraja i da se pitaju za sve i da upravljaju tuđim životima ili da se teraju da rade dok ne crknu ili da ih teraju da rade dok ne crknu.

Druga je stvar što oni sami a i mi svi sa njima nismo napravili takvo okruženje da stari i isluženi ljudi, poljoprivrednici, penzioneri mogu da dobiju tu pristojnu penziju.... da budu nezavisni i da mirno i korisno (po njih) prožive te poslednje ne dane i godine već decenije svog života.

Ameri su to lepo uradili.... ceo život ljudi rade otplate tu kuću kad odu u penziju oni je prodaju kupe neki dom ili pansion na Floridi i tamo kad ostare i budu bolesni otplate bolničke troškove od celoživotne ušteđevine ili ih počisti neki uragan...
I tako... sve ide u krug, pare se okreću i svi zadovoljni...
To je samo savremeniji način onog principa koji se koristio na ovim prostorima kad su matore i iznemogle i izrađene odvodili u šumu da ne troše džabe leba....


Krivo mi je za to dete....
Da taj deda od 70 godina ne radi, njegov unuk-unuka ne bi mogli da zavrse fakultet i sto pre pobegnu odavde. Ko drugi da radi kad je Srbija staracka zemlja? Mladi pobegli u Beograd,svi bi da budu gospoda,a prazi luk im iz dupeta viri i ustvari ih ti starci i skoluju i izdrzavaju.
 
Разумем и Зорана који се вероватно осетио прозваним јер је у тим годинама кад треба да ужива у пензији,и да одмори од трактора и рада,а разумем и ''вух-а'' који вероватно има деду који не мора да ради јер је стигао неко ко ће га одменити,а он ипак хоће да буде ''газда'' док не умре,па је једини начин да га одврати од вожње да му скине акумулатор или испусти гуме...ти старији људи,70+ година,бар овде у нашим крајевима имају ту особину ''великог газде'' можда је северно од Дунава и Саве другачија ситуација то не знам.А констатација да старији возе опрезније од омладине је само донекле тачна,јер онда не би постојао лекарски преглед на коме веома често ти старији људи остају без возачке дозволе,нису исти рефлекси,вид... у 30 и 70 година.О томе ко је крив можемо да пишемо есеје,најгоре је што је један млад живот угашен а да још није ни почео ....
 
A da pročitate komentar još jednom, bez prepoznavanja i ličnih osećanja. Videćete da sam samo opisao stvarne i istinske slike života pojedinih starijih ljudi i odnosa na selu.

drugarski pozdrav

Radi se o prvom pasusu,ostalo je OK.
Ne osećam se prozvanim jer ja imam 53 godime.Još uvek mi neštp znamo i možemo da pokažemo,usmerimo.
Zaboravio si da si neke stvari naučio baš od tih starijih jer se igrom slučaja nije rodio čovek koji sve zna ili možda jeste ali ja za tog ne znam.A što se tiče aljkavosti,signalizaciji to je ipak stvar pojedinca a ne broju godina.Normalna osona neće ići u saobraćaj ako se ne oseća sposobnim
 
Nazad
Vrh