Nikad ovako !

Pitam komšiju ko je počeo da ore i zašto mi je zatrpan ceo red,on kaže " ja znam da ga nisam zatrpao" .Procenite sami da li jeste ili nije,pošto se ovakve stvari ponavljaju već više puta moraće geometar na lice mesta,sudija će dati konačnu reč.Nadam se kad plati da će se dozvati pameti.
c77b9ab93ccca307366484498d955f67.jpg


Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Pitam komšiju ko je počeo da ore i zašto mi je zatrpan ceo red,on kaže " ja znam da ga nisam zatrpao" .Procenite sami da li jeste ili nije,pošto se ovakve stvari ponavljaju već više puta moraće geometar na lice mesta,sudija će dati konačnu reč.Nadam se kad plati da će se dozvati pameti.
c77b9ab93ccca307366484498d955f67.jpg


Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Da je krenuo od pocetka da zaorava verovatno nebi ni video da je zaorano:sta:
 
Kao kad ores dvobraznim plugom onaj predzadnji prolaz... Takozvana "jedinica" i tu raste trava i razni korov. kako tko prska oprska se i medja ali se ona nikad ne izorava i nema mrdanja.

Nasao jedva neku sliku kako to izgleda npr u zetvi. Obrati paznju samo na ovaj dio do kukuruza koji se kao malo zeleni, kombajner naopako nacima njivu pa se odmakao malo dalje od medje.



Kako mi se cini da je na njivi gdje je kukuruz odorano od medje a da je na psenici naorano do medje. Kad se odorava dvobraznim plugom slobodno se medja zajasi tako da se medja ne dira a kad se naorava na medju malo se odmakne traktor da gume ne idu bas uz da prva brazda ne nabacuje zemlju na medju gore da se ne povisuje bezveze.

Dok god su komsije dobri ne odorava se od medje 30cm duboko da se komsija koji treba zajasiti medju i da odore od svoje medje ne nasadi na nju traktorom. Kad imas budalu od komsije tu nema pomoci ;)

Mnogi su se zgrazali kad su to vidjeli i komentirali: "Pa tu stane jos jedan red kukuruza". Dzabe sto stane kad se ne zna ciji je i onda nastaju problemi.
 
To je medja koju cini minimum pola metra trnja, siblja, korovi i panjeva, neretko sa nekim drvetom radi hlada. Siblje se krci jednom u 5 godina a oranje svake godne sprecava da siblje zalazi dubje u njivu. Tako je kod nas, a verovatno i kod Bobe u kraju.
 
Nažalost sve više ovakvih njiva u mom kraju. Ovo je njiva od nekih 7 jutara. Prošle godine bio kukuruz, ove godine nije ni sijana. Ambrozija visoka metar i pol:



 
Dok god su komsije dobri ne odorava se od medje 30cm duboko da se komsija koji treba zajasiti medju i da odore od svoje medje ne nasadi na nju traktorom. Kad imas budalu od komsije tu nema pomoci ;)

Mnogi su se zgrazali kad su to vidjeli i komentirali: "Pa tu stane jos jedan red kukuruza". Dzabe sto stane kad se ne zna ciji je i onda nastaju problemi.

Sam si sve rekao Bobo, ako su komšije ok nema problema ni kad se ne ostavlja ta "međa", a ako nisu ni međa ti neće pomoći... I zašto onda ostavljati pojas sa korovom, gubiti red i praviti poteškoću u obradi?
 
Nema nikakvih poteskoca u obradi a vecinom smo svi dobri jedni s drugima tako da nema problema ali se zna sta je cije. Malo mastovitiji siju kukuruz od medja prema unutra pa unutra kako ostane i preklapaju se redovi i svega bude al to kultivator ispravi da bude bas kako treba ;)

Mislio sam los komsija po tome ako on s vecim traktorom odore 30cm uz medju a ja s 539 isto moram odorati od moje problem je zajasiti visoku medju jer ce se 539 tu objesiti. Onda odem u njegovo, malo zemlje vratim plugom u jarak i nema problema.

Djeca dok se uce orati teraju traktor uz samu medju i po gasu pa plug nabacuje zemlju gore na medju i medja svake godine sve vislja a ljudi koji to rade godinama znaju kako se ponasati uz medju i u pravilu nikad nema problema.

Ne kazem, bude specijalaca koji stalno odoravaju od medje pa medja postane visoka pola metra a oni u sred njive dobiju brdo. Takve arende kad uzmem par godina samo razoravam i poravnam i nema zajebancije.

Ja ove vase zajebancije s uoravanjem i zaoravanjem reda soje i prskanja 3 reda kukuruza ne biih dugo trpio. Ovako komsija zaore red soje i nemate ni ti ni on nista od toga. Kad ore uz kukuruz nabaci zemlju tik do stabljike. Isao sam cesto po Vojvodini nagledao se svega iz auta a po ataru ima sigurno jos takvih pizdarija.

Sjecam se dok je davnih dana clan Cugi postavio sliku kako je u njegov kukuruz komsija usijao 4 reda suncokreta. Cugi poprskao svoj kukuruz a ovaj poprskao svoj suncokret i nemaju ni jedan ni drugi nista u ta 2m sirine duz cjele njive. Moja medja od 30cm sirine to rijesava jednom za svagda.
 
Sve je to do ljudi, ako se pazi nema tih problema. Ja imam sitne parcele, 1kj, 1.5 kj, 2kj, 2.75kj itd. A duž 500m. Šta misliš koliko bih više izgubio, kad bih na svakoj njivi imao te međe sa obe strane ili ako mi negde komšija slučajno sredi neki red?
 
Skoro na svim parcelama imam specijalce od komšija bar sa jedne strane.90% parcela u vlasništvu ima uredno ukopano kamenje na sve 4 tačke i opet se desi da se neko pravi lud pa useje od 2 do 4 brazde u mene ili mi iz.ebe pšenicu setvospremačem a da odmaknu brazdu od međe nema teorije nego se seje tik na samu među.Onda ja to sve lepo sredim da li motikom,špartačem ili leđnim špricem a i skrenem pažnju ako poznajem komšiju jer mi tuđe ne treba a svoje ne dam.
 
Sve je to do ljudi, ako se pazi nema tih problema. Ja imam sitne parcele, 1kj, 1.5 kj, 2kj, 2.75kj itd. A duž 500m. Šta misliš koliko bih više izgubio, kad bih na svakoj njivi imao te međe sa obe strane ili ako mi negde komšija slučajno sredi neki red?


Ti imas sitne parcele a ja radim 74 jutara u 62 komada pa mi nesto pricaj... Dva najveca komada su 6.75kj i 5.5kj sve ostalo je 3kj i manji komadi pa ti vidi. Na SVIM komadima imam medju i nece me spasiti taj red soje koji mi netko moze zaorati, nece me dva reda kukuruza spasiti a ja mirnije spavam nego sto kod vas (kao kod Matica npr.) stalno netko drka po mojoj njivi pa se to mora rjesavati totalom i ne znam ja cime.

A i medja je pola na mojem pola na komsijinom tako da gubis pojas od 15cm sa svake strane njive. ZANEMARIVO u usporedbi s time sto bi imao probleme s pojedincima kojima nikad dosta a takvih ima u svakom selu za napuniti autobus, da se ne lazemo.
 
To je medja koju cini minimum pola metra trnja, siblja, korovi i panjeva, neretko sa nekim drvetom radi hlada. Siblje se krci jednom u 5 godina a oranje svake godne sprecava da siblje zalazi dubje u njivu. Tako je kod nas, a verovatno i kod Bobe u kraju.

Ista prica kod nas u smederevskom kraju, bar pola metra pa do 4m bagrema izmedju njiva, da nije tuzno bilo bi smesno :haha:
J*b*s njivu bez ladovine na uvrtini :haha:Gledam tamo po Vojvodini nemate gde da odmorite od vrucine nigde drveta nema :osmeh:
 
I u mojem kraju postoje medje, uglavnom. Ne vidim sta je tu lose, ima to nekih prednosti, cak sta vise manje mi se svidjaju njive bez istih.
Naravno ne ove medje od 4 metra, nego od 20 cm sirine.
 
Nazad
Vrh