Nikad ovako !

Bilo bi lepo da imamo sredstva pa kao Englezi cim je zimi lep dan, odmah pozadi zakacimo onaj tarup sa hidraulicnom rukom, i uredjujemo medje. A ovako vise nece moci jos dugo, barem kod mene u kraju. Ima medja po 10m sirokih, a radne snage niti malo.
 
Sve moje njiveimaju izrazenu medju, cale i deda tako orali, a boga mi i komsije i na svakoj parceli imamo "grudobran" od pola metra, ako zaratim sa komsijama rov mi ne treba :osmeh: Mada kod mene vise niko ni ne obradjuje pa se uhvatile vrzne po medjama pa niko ne zna ni gde je cije.

Zadnjih 5 godina davao zemljj dzabe bar neko da je obradjuje, danas mi kaze covek da nece vise jer ne vidi poentu.Nisam bio u selu na vikendici preko godinu dana danas obisao njive kukur stoji zalostan i nikakav nece ni da ga skidaju pitaju me dal se ljutim da ostane na njivi a ambrozije kao u prici.Ovde gde ja imam vikendicu svi postali gospoda dva traktora u krugu od 20km,3 krave, 17 ovaca i 10 koza.

Dal je stvarno tako crno kad im se vise isplati da rade kod privatnika za 27 000.
 
Šta kažete na ovakvu vršidbu?
697cf9ccb7b0753836a09b32bb16b2f4.jpg


Послато са Smartphone6.1 уз помоћ Тапатока
 
Sve moje njiveimaju izrazenu medju, cale i deda tako orali, a boga mi i komsije i na svakoj parceli imamo "grudobran" od pola metra, ako zaratim sa komsijama rov mi ne treba :osmeh: Mada kod mene vise niko ni ne obradjuje pa se uhvatile vrzne po medjama pa niko ne zna ni gde je cije.

Zadnjih 5 godina davao zemljj dzabe bar neko da je obradjuje, danas mi kaze covek da nece vise jer ne vidi poentu.Nisam bio u selu na vikendici preko godinu dana danas obisao njive kukur stoji zalostan i nikakav nece ni da ga skidaju pitaju me dal se ljutim da ostane na njivi a ambrozije kao u prici.Ovde gde ja imam vikendicu svi postali gospoda dva traktora u krugu od 20km,3 krave, 17 ovaca i 10 koza.

Dal je stvarno tako crno kad im se vise isplati da rade kod privatnika za 27 000.
Uzmeš kolega ti pa obradjujes ako su oni postali gospoda.

Послато са LT26w уз помоћ Тапатока
 
Kakvi su ljudi takve su i međe.... A u selu kakvi su drumovi takvi su i ljdi... ako ima mnogo krivina....
 
Kakvi su ljudi takve su i međe.... A u selu kakvi su drumovi takvi su i ljdi... ako ima mnogo krivina....

Ova izjava ti ne drzi vodu...

Oces reci da ovaj medjas sto je "slucajno" zaorao red soje ili Maticevi medjasi za koje i on sam kaze da u velikoj vecini ulaze u njegovo da je to bolje nego da svatko radi svoje i da ne dira u tudje?

Sad smo mi koji imamo medje gori od ovih likova sto uoravaju u tudje ili od ovih koji trpe to uoravanje?!?
 
Ma i ja imam problem s jednim komšijom koji kad ore - ore do međe i onda jednim točkom ide po međi a kad prska onda prska jedno pola metra u moju njivu. Ja ne prskam nego kosim i tamo gde kosim trava je niža a tamo gde prska tih pola metra trava izraste 1.5 metra.

A ima primera moravskih sela gde stvarno ima jedno dva metara bagrema i raste i kukuruz i pšenica i imaš gde da se sakriješ i od kiše i od vetra i od sunca.
 
Uzmeš kolega ti pa obradjujes ako su oni postali gospoda.

Послато са LT26w уз помоћ Тапатока

Ja sam u Kragujevcu samo vikendom,jeste steta sto sve to stoji.A uslovi su idealni za prosecnu porodicu da zivi od toga.Dve kuce,stala (pre 6 godina menjan komplet krov).Ima odvojen deo za krave cale drzao najvise 5,ima i deo za ovce moze 10-ak da se drzi i dva svinjca.Ima i veliki kos za kukuruz + pomocni objekat i trem za mehanizaciju.Jedna njiva od 3 hektara na 500 metara od dvorista,ima jedna mala parcela gde je nekad bio iapust za ovce.Ispred je vocnjak i mali vinograd.Ostalo je rastrkano.

Jos sam hteo sve to da prodam i jedino sam mogao da dobijem 12 000e.:sjasi:

A da traktor i kazan za rakiju ukrali.

Da garantovano imam od toga platu koju sad imam bez razmisljanja bih se vratio tu,ovako dok se to adaptira savremenom dobu jer je sve zidano i planirano 50-ih pa dok kupim traktor i neophodnu mehanizaciju treba poprilicno uloziti.

Samo u agtotehniku na toj njivi od 3 hektara treba uloziti poprikicno odmah u startu,jer tu je sejan poslednjih 15 godina samo kukuruz,a bilo je i par godina prekida kad je bilo zalivadjeno.A kod mene nesto i ne postuju preterano agrotehniku vecvuglavnom ide kukuruz na cisto bez prskanja,cale pravio mobe pa se okopavao.A i sad kad sejumozda jedno prskanje i to je to.A zemlja smonica pa kakvi prinosi tu mogu da budu.

Jeste :off_topic: ali takva je relanost ovde kod mene,a sve se to nalazi na 5km od centra grada.
 
Danas mi kaze jedan prijatelj kome treba da idem da radim kukuruze, isao da ih obidje i da vidi vlagu. On na njivu a tamo kombi i njih trojica pune dzakove samo tako... On stane i pita ih "jel momci, vi necete da vrsete samo berete?" A jedan odgovori "skup je kombajn pa beremo!"
Inace nisu iz naseg sela...

Послато са GT-I9195 уз помоћ Тапатока
 
Kad sam ja bio klinac tamo 60-ih komsiluk nam bio 3 kucenNigde nikoga u okolini nije bilo.Vec polovinom krenulo naseljavanje i svi su mahom dolazili zbog zastave.Ali roditelji su kupovali zemlju i drzali stoku dok su deca isla na zanat.I tako je guralo do pocetka 80 ih uporedo se islo u fabrike i polse posla se obradjivala zemlja,a onda u jednom trenutku svi se pkrenuli ka gradu.I danas je tako jednostavno to naselje se prosirilo skoro u gradsku zonu i jednim krajem se oslanja na istu.Ja sam na studije otisao pocetkom 80 ih i nisam se vracao do 2002 da pomazem i radim.Jednostavno tako se potrefilo studije,pa rad u inostranstvu pa oni ratovi i jos mnogo drugih stvari.

Ali ovde je zivot od zemlje oduvek bio mucenje,dok sam bio mali u celom naselju bio jedan traktor,ja se secam kao klinac da se psenica vrsila rucno u snopove pa dodje jednan cile sa konjicem i onda konj gazi snopove pa se skuplja psenica.A tek je posebna prica sto je 18 clanova familije streljano '41 pa i nije imao ko da radi.

Imali su moji dosta zemlje ali tu su prinosi bili smesni 2-3t u najboljim godinama,nikad tu nije bila agrotehnika kako dolikuje vec stajnak i oranje pa kako rodi,rodilo je.

Ja sam svim silama bezao od toga zato sam i zavrsio fakultet.

Ali evo sad bih se vratio ali da se napravi procena isplativosti.

Eto opet tih 3 hektara za pocetak gde je 15 godina sejana ista kultuta (kukuruz).Koliko rada treba da se tu napravi parcela gde bi se ocekivali iole pristojni usevi.

Ja sam skoro racunao,da se podriva,pa da ode na analizu zemljiste pa da se djubri,pa ostala pripreme da se zemlja dovede u red kosta sigurno par hiljada evra.Mehanizaciju nemam,a i nema je ni u okolini.

Dakle meni je ne isplativo da se krene u obradu,jer da sve kupim od mehanizacije i djubriva treba dobrih 50 hiljada evra.Ima tu po naselju par traktora ali od prikljucaka su tu plugovi (dvobrazni),drljace i tanjirace,sve je to smenso da bi se oslonio na poljoprivredu.

Da su nama prinosi kao u vojvodini pa i da prelomi covek,ovako ulaganje od 50 hiljada evra da imas prinos od 3t po hektaru.

Sto je najgore cale je do 95 ulagao,a onda i on video da je dzabe.

I ova prica i treba u Nikad ovako,jer eto 10 hektara zemlje stoji,stoji 80 ari vocnjaka,stoji 6 hektara sume i stoje objekti,ali jednostavno ovde je grad pobedio.

Ja se secam kad je stric pre 10 godina dosao kod nas,a nije bio 10 godina u poseti i kad je pitao kad ste se preselili,jer od 67 se taj kraj naselio nenormalno i evo od tih doseljenika 3 coveka imaju stoku ostali se ni nesevaju da je iza kuve bila stala.
 
T110, koje selo je u pitanju, da je tako blizu Kragujevcu, a opet da neko ponudi svega 12000e za sve to sto pominjes, zajedno sa tolikom zemljom?
Vidim da si imao dodira sa poljoprivredom, ali si takodje izgubio pojam sta koliko kosta i koliko treba da se ulozi. Da se vratis na selo, to ces mozda tek kao penzioner jer cak i ako kalkulaciju budes napravio ovih dana, a neces, ne znaci da ce to tako biti kroz nekih 2-3-4 godine. Ja sam recimo pre 4 godine prodao psenicu za 28 dinara, pre tri godine za 19,5 din/kg, pre dve godine 17 pa prosle za 15,5din/kg. Znaci, svaka kalkulacija pada u vodu.

Pokusavam da ti kazem da ne mozes tako stvari da posmatras. Jedino da udjes u pricu sa vocem, ali za to treba znanje, zahteva prisutnost i opet da molis Boga da se Rusi ne naljute i ne stave rampu na izvoz voca, posto im konstantno guramo Poljsku bezukusnu jabuku.

To sto govoris da treba par hiljada evra da tu njivu od 3ha vratis u zivot, gresis. Treba dosta manje. Iako je bila monokultura, ne znaci da ta njiva vise nije dobra. Da ne ulazim u detalje sredjivanja, ali kroz jednu, dve godine uz adekvatnu zastitu i djubrenje imas skroz ok njivu.
To sto pominjes da ti treba za ostalo 50.000e, to je tek netacno. Za takvu povrsinu ce ti u potpunosti zavrsiti posao traktor koji kosta oko 3-4000e (univerzal 445, zetor 4718...itd). Pozoves ljude koji rade sa drvima, i ako ti je ta suma od 6ha dobra a verujem da jeste posto niko godinama ne sece, samo od te prodaje, gde drugi dodju i rade sve, mozes kompletne njive da sredis, okucnicu takode, da kupis svu mehanizaciju koja ti fali i da ti pretekne jos para.
Itd..
 
T110, koje selo je u pitanju, da je tako blizu Kragujevcu, a opet da neko ponudi svega 12000e za sve to sto pominjes, zajedno sa tolikom zemljom?
Vidim da si imao dodira sa poljoprivredom, ali si takodje izgubio pojam sta koliko kosta i koliko treba da se ulozi. Da se vratis na selo, to ces mozda tek kao penzioner jer cak i ako kalkulaciju budes napravio ovih dana, a neces, ne znaci da ce to tako biti kroz nekih 2-3-4 godine. Ja sam recimo pre 4 godine prodao psenicu za 28 dinara, pre tri godine za 19,5 din/kg, pre dve godine 17 pa prosle za 15,5din/kg. Znaci, svaka kalkulacija pada u vodu.

Pokusavam da ti kazem da ne mozes tako stvari da posmatras. Jedino da udjes u pricu sa vocem, ali za to treba znanje, zahteva prisutnost i opet da molis Boga da se Rusi ne naljute i ne stave rampu na izvoz voca, posto im konstantno guramo Poljsku bezukusnu jabuku.

To sto govoris da treba par hiljada evra da tu njivu od 3ha vratis u zivot, gresis. Treba dosta manje. Iako je bila monokultura, ne znaci da ta njiva vise nije dobra. Da ne ulazim u detalje sredjivanja, ali kroz jednu, dve godine uz adekvatnu zastitu i djubrenje imas skroz ok njivu.
To sto pominjes da ti treba za ostalo 50.000e, to je tek netacno. Za takvu povrsinu ce ti u potpunosti zavrsiti posao traktor koji kosta oko 3-4000e (univerzal 445, zetor 4718...itd). Pozoves ljude koji rade sa drvima, i ako ti je ta suma od 6ha dobra a verujem da jeste posto niko godinama ne sece, samo od te prodaje, gde drugi dodju i rade sve, mozes kompletne njive da sredis, okucnicu takode, da kupis svu mehanizaciju koja ti fali i da ti pretekne jos para.
Itd..

To je samo jedna parcela ukupno kad sve se sabere ima oko 10-ak hektara.

2010 smo radili plan doduse amaterski koliko bi kostalo da se otvori mini farma svinja.I racunali smo na sve novo jer se islo na subvencije i povracaj pdv-a.I dosli smo do cifre daleko preko tih 50 000.A tek sitni troskovi,koji kad se nakupe nisu nimalo zanemarljivi.

Dakle nista ogromno,vec umereno ali da sve bude po standardu i glava da te zaboli koliko novca treba da se ta prica ostvari.

Kao sto rekoh nikako nisam mogao da nadjem semu u poljoprivredi da zaradim bar trenutnu platu koju imam.

Sta drugo da se prica kad je 10x realniji ulog bio u nekretninu i od izdavanja imas istu zaradu bez muke.I ds ne bude zabune nije se tu ocekivala ko zna kakva zarada vec da ostane cisto svaki mesec 500-600e.

Zakljucak cele price je bio da poljoprivreda jedino ako ostanes bez posla pa da se mucis,ovako za ulaganje krajnje rizicno.

Dok se adaptira objekta,dok se kupe masine,dok se sredi zemljiste,dok se sredi sva logistika na nuli si tek za 8-9 godina,a to je za poljoprivredu izuzetno dugacak period obzirom na oscilacije u ceni.

Ja sam to posmatrao kao neko ko vec ima dobro placen posao ali bi da pocne nesto svoje i u poljoprivrrdi nigde ne videh racunicu (ne sporim mozda smo lose racunali).

Mozda nije mesto u ovoj temi ali evo ja bih bio zadovoljan da neko posavetuje kako poceti i zaraditi sa cca 50 000e.Dakle od nule sve imas samo 10 hektara zemlje sve ostalo mora novo ili da se adaptira.I da ne bude promasena investicija ili zarobljene pare sa minimalnom zaradom,do sam vec uradio kad sam uzeo lokal i evo vec 6 godina cekam da isplati sebe.
 
Nazad
Vrh