Nikad ovako !

Njiva u čelo jedne moje parcele,danas slikano,kukuruzište orano sredinom februara,kao kamen je,ispod mojih 120kg se ni mrva neskruni

IMG_20150425_182908.jpg

IMG_20150425_182857.jpg

IMG_20150425_182916.jpg
 
Kod nas ima takvih domaćina koliko hoćeš.. Baš sa jednim pričam i kaže da ide prvo tanjirača, pa freza, pa drljača, pa sejalica i na kraju valjak... Nigde se gorivo ne pominje... Ako ne budu kiše biće kukanje za vlagom..
 
I kod nas,tj na teskim zemljistima,bas jedna parcela do moje,pre je radila zadruga,sad iz Secnja neki sto drzi svinje,orano jesenas inace,pre neki dan sam u nekim gumenim opancima prelazio preko tog oranja dok je cale prskao psenicu,ama bas svaku grudvu sam osetio,nisam mogao hodati vise po tome ,noge me zabolele,kako ce se to spremiti ja nzm,jos stoji malo vode i dosta blata ,pa cekaju.
Inace da ne pomisli neko da je tvrdo jer je voda stajala,jednostavno teska zemlja i tako je.
 
Tu možeš samo izlomiti sve redom,al tu leba nema,ovo nije Banatska zemlja,kod nas prolećno oranje ako nedobije svakih 10dana kišu,bude lofas
 
Kao na tanjiranom bez oranja. Imao sam nešto slično pre par godina. Kukuruz mali, nikakav. Nema tog đubriva koje bi ga poteralo. Klipovi sitni nikakvi. Žali bože uloga. Da sam znao, ostavio bih njivu pa bih je svakih par meseci tukao totalom. Bar bih je očistio.
 
Kad je kisna godina onda i na tanjiranom kukuruz ce uspeti. Kad je ovako zajebana godina onda svaki detalj dolazi do izrazaja.
 
Plastikaneri ,bolje goru nego bala slame haha.Nego ovaj se zaglavio prvo ili sta ?,mora da ga je neki radnik terao koji ili ga bas briga,ili se boji vatre ko djavo od krsta pa nije ni pokusavao gasiti.
 
Mislim da su sa zemljom lokalizovali pozar, tj nagrtali je oko traktora kako se ne bi nesto okolo zapalilo.
Ne znam zasto ali ima dosta slika ovako izgorelih masina. Kod kombajna su vecinom Classovi jer ih ima najvise a vidim i jos neke masine imaju takvu sudbinu. Secam se pre koju godinu da je covek na krediti ili lizing kupio nov Class kombajn koji se zapalio i skroz izgoreo a osiguranje nista, pa je za unistenu masinu koja ne radi morao da placa ogromne rate za kredit::lose::.
 
Nazad
Vrh