Nikad ovako !

Druže iz apoteke, kad sam video naslov "Dubica tuča", a ti postavio već sam mislio da su se pindžovali u Banatskoj Dubici.

- - - - - - - - - -



Na Deliblatskoj Peščari još kako ima nagiba i preko 10%, a da ne pričamo tek o Vršcu, Zagajici itd... Čak i u najravnijim delovima Banata(Severni i Srednji) ima opasnih nagiba na nasipima kanala, reka, puteva itd...

Video sam jednom u ravnoj Bačkoj kako dve Zmajovke svlače Rakovicu 60-ku niz nasip u pokušaju da se popne na asfaltni put.

- - - - - - - - - -



Nije tu bitna snaga motora nego potezna moć, a to zavisi od mnogo faktora, a ne samo od snage. Tu je važna masa traktora, distribucija mase, prečnik zadnjih točkova, u kakvom stanju su gume...
Rus T-40 bi to izvukao kao od šale bez obzira na taj mali uzdužni nagib terena.

Ja sam po ravnom zemljanom putu i pod blagim nagibom na asfaltu punu Zmajouku pšenice i za njom praznu Kikinđanku vukao jednim malim vladimircom. Taj moj Vladimirec ima svega 25 ks po ruskom standardu, odnosno 31 ks po JUS-u ali je zato težak dve tone sa tegovima i bočnom kosačicom koju ne skidam dok traje sezona kosidbe.
Naravno da se ne bih usudio da sa njime potežem toliki teret na mokroj zemljanoj podlozi ili u brdima.

Potegnut ces ti s rusom ali ces nizbrdo na krovu da zavrsis s dve prikolice.
Niko pametan na tako mal traktor ne kači tako .
Mislim ko uopće razmišlja.
 
Verovatno je covek mislio na moje mesto pa je tako napisao,mada ni ta brda o kojima ti pises mislim da nije nista posebno,pogotovo deo prema Deliblatu.

Ne znam konkretno za Deliblato, ali znam na primer za Mramorak tamo bliže tebi, a i u Padini ima ulica gde ćeš se penjati automobilom prvom brzinom ili se nećeš popeti nikad pa ni onda. Čak i u mojoj ravnoj Kikindi ima ulica koje se klonim ako vučem dve dvoosovinke.

- - - - - - - - - -

Mnogo i ti kenjas, nisu ti nasipi nista naspram brda kuda ljudi teraju traktore.... Nije isto nasip duzine 20-25 metara i brdo koje ima po vise stotina metara... Niz nasip ako pogura, brzo sidjes na ravno, a brdo od 150-200 metara duzine, tu gledaj sta ces...

Ako ti se otme kompozicija na nasipu od dvadest metara ili uzbrdici/nizbrdici od 200 metara otela ti se svakako.
 
Potegnut ces ti s rusom ali ces nizbrdo na krovu da zavrsis s dve prikolice.
Niko pametan na tako mal traktor ne kači tako .
Mislim ko uopće razmišlja.

Nizbrdo, vijugavim zemljanim putem sa dve dvoosovinke!? Ne želim to da probam.:sjasi:

- - - - - - - - - -

Nije isto velika je razlika...

Ma neka je razlika. To je nešto što svakako ne sme da ti se desi. U svakom slučaju - nikad ovako! Kada je reč o konkretnom slučaju čak ni u (relativnoj) ravnici, pa ni u pobrđu ni na Andima.
 
577 ne pisi gluposti molim te,u tim prikolicama gde je krenulo pisanje nema preko 7t tereta.
Takodje ako nisi vozio nista osim 577 nemoj komentarisati sta moze a sta ne,ja sam preko cele godine u tom poslu i veruj mi da znam jako dobro sta moze bezbedno da se radi a sta ne.U sezoni vrsidbe za taj traktor idu 2 prikolice od po 5t i godinama u nazad nismo dosli u kriticnu situaciju da nemoze da izvuce ili bilo sta drugo.Pre Zetora sam imao 542 koji je maximalno mogao bezbedno da vuce 2 trotonke tereta.
 
Pre Zetora sam imao 542 koji je maximalno mogao bezbedno da vuce 2 trotonke tereta.

Zato što ima pero udupe - jako je lak. Džabe mu snaga koja ne može preko točka da se isporuči. Tako IMT, tako Torpedo, tako i Štore - svi Jugovići. Česi, Poljaci i naročito Rusi su ih dobili što se tiče potezne moći u istoj klasi po snazi.

Sedam tona je ništa za 40 ks u relativnoj ravnici ako je traktor konstrukcijski dorastao snazi motora kojom raspolaže. Ako Zmajouka prazna teži oko dve tone i u njoj sedam tona pšenice i još pozadi prazna Kikinđanka koja ima tonu 2+7+1=10t ne računajući masu vučnog vozila. Isto tako dve kikinđanke od po jednu tonu pune stajnjaka (1+3,5)x2=9t. Ja garantujem iz ličnog iskustva da to jedan pidžavi Vladimirec može bezbedno da vuče po ravnici. Ako bih naišao na blato ili neki ozbiljniji nagib radije bih prekačinjao i vukao iz dva puta do nekog mesta odakle opet može da ide cela kompozicija.
 
Za Store neznam,nikad ga nisam vozio,a od Torpeda sam vozio samo 75-icu duplaka i taj ima snage podosta.Za male torpede neznam.
 
Kad će već jednom neki jači mraz da idemo da prehranjujemo pšenicu da ne kenjamo u prazno. :haha:

- - - - - - - - - -

Za Store neznam,nikad ga nisam vozio,a od Torpeda sam vozio samo 75-icu duplaka i taj ima snage podosta.Za male torpede neznam.

Ma i mali torpedić za svojih 40 konja prolazi, ali Štore je baš jako lak za 40 ks.
 
Iz tog razloga od usluga radim samo vrsidbu i to ako mi je usput ili ako moje jos nije zrelo,mada cu i to da batalim jer ih ima koji jos nisu ni zetvu jecma platili,a kod nas majstori kose i za 4000din\kj,a za te pare bolje da ne njakam kombajn.
 
Vidim pisete o nagibima a vucete dvoosovinke i to po dve. Ovde kod mene svi vucemo jednoosovinke. Kacenje dvoosovinke za tako mali traktor tipa Vladimirac u nasim uslovima voznje ravno je samoubistvu...
 
Poslednja izmena:
577 ne pisi gluposti molim te,u tim prikolicama gde je krenulo pisanje nema preko 7t tereta.
Takodje ako nisi vozio nista osim 577 nemoj komentarisati sta moze a sta ne,ja sam preko cele godine u tom poslu i veruj mi da znam jako dobro sta moze bezbedno da se radi a sta ne.U sezoni vrsidbe za taj traktor idu 2 prikolice od po 5t i godinama u nazad nismo dosli u kriticnu situaciju da nemoze da izvuce ili bilo sta drugo.Pre Zetora sam imao 542 koji je maximalno mogao bezbedno da vuce 2 trotonke tereta.

Smiješan si možeš samo sebe da lažeš.
Baš bi te volio vidit kako ideš s dve prikolice pune ovdje kod mene o tome bi samo mogao sanjati.
 
Zetor 4911 je napred,a ovako pune otprilike imaju oko 11t(2 petotonke su u pitanju).Ovo je u zetvi kukuruza a u suncokretu vuce 2 zmajevke ali je laksi.
fotografija04221.jpg
 
Ovako završepretovarači ovaj je još dobro prošao...

Ovajje jos bolji sto ljudi sve zamisle...

 
Tu je neiskustvo i neznanje u pitanju a ne pretovar,ja nevidim sta je tu pretovareno.
Desavaju se nesrece i greske nije to nista novo.Ja sam prevrnuo prikolicu punu djubriva sa ovim traktorom na mom avatru,za njega teret nikakav ali nisam stavio osigurac na klin i ode.
 
Smiješan si možeš samo sebe da lažeš.
Baš bi te volio vidit kako ideš s dve prikolice pune ovdje kod mene o tome bi samo mogao sanjati.

Valjda je i poslednjoj budali jasno da to ne može tako ni u ravnici ako treba da se penješ uz nasipe, a kamo li u brdovitom kraju.

- - - - - - - - - -

Vidim pisete o nagibima a vucete dvoosovinke i to po dve. Ovde kod mene svi vucemo jednoosovinke. Kacenje dvoosovinke za tako mali traktor tipa Vladimirac u nasim uslovima voznje ravno je samoubistvu...

Pa upravo o tome pišemo kako i u ravnici ne smeš da budeš previše hrabar sa punim dvoosovinkama, naročito u kombinaciji sa manjim traktorima ako treba da pređeš neku deonicu sa strmijim nasipom ili prirodnim reljefom(postoji kod nas čak i to).
 
Što se tiče vuče prikolica naravno da bi najbolje bilo da kao na kamionu dok ne prikačiš vazduh nemožeš ni da kreneš.Inače pošto mi retko kad kačimo cerva pa i kada su kočnice ispravne zaribaju ključevi,a ovi njini traktori retko i imaju komresor,tako da sve zavisi od vozača.Letos , moj komšija sa moje dve zmajevke sa 12t pšenice i imt542 umalo glavu nije izgubio na "nizbrdici"dužine 50m i nagiba 3%,tako što je ubacio i 1.i na kočnici hteo da ga spusti.Pošto je bila prašina po leniji točkovi su blokirali prikolice pogurale traktor da bi ga okenule i prevrnula pod sebe slično ko ovaj štajer.Sreća imo kabinu pa ga samo staklo iseklo inače..Neiskustvo je čudo da ga je samo pustio ništa ne bi bilo.
 
Nazad
Vrh