Nikad ovako !

Tu budalu uhvati i oderi od batina,da vise nepomisli da pali.Zbog takvih "mozgova" u Kraljevu je letos izgorelo 500ha sume.
 
Nije meni srećom izgoreo kukuruz, prvi sam obrao pa sam dobro prošao prije nego što je krenula pomama za paljenjem. Evo primjera kakvih ludaka ima. Jedan veliki gazda u selu radio je veliku parcelu u koju na jednom dijelu ulazi druga, mala parcela , koja dakle sa tri strane graniči sa tom velikom. Sve je bilo pod kukuruzom, vlasnik te male je obrao prvi i čovjek fino zapali kukuruzovinu, a okolo gotovo 4ha neobranog kukurza suvog kao duvan. Vraćao sam se iz Tuzle, bilo je veče, pred sami mrak i vidim vatra na parceli, gori kukruz naveliko. Srećom da sam tako vidio, odjurio sam tom komšiji, on je prikačio veliku tanjiraču i uletio sa traktorom i tanjiračom u kukuruz i ograničio vatru. Ko zna koliko je ljudi prije mene prošlo autom i svi su morali da vide vatru, a niko mu nije htio reći. Vlasnik te male parcele koji je i potpalio vatru (inače, ta mala parcela nema ni 1000m2) se branio kao, nisam ja mogao da znam da će se vatra proširiti. Pazi, potpali vatru pred sami mrak i fino ode kući!Jedva čekam te najavljene kiše za vikend, kosa mi se digne na glavi kad vidim kako je sve suvo...samo da neko napravi glupost i potpali na pravom mjestu, a takvih budala puno selo, katastrofu bi napravio.
 
Danas sam vro moj kukuruz. Pored moje parcele je parcela od jutro-dva obranog kukuruza sa samohodnim beračem koji ne tarupira. Onda ide lenija i preko puta lenije velika tabla obranog netarupiranog kukuruza koju tarupira momak sa tarupom. Pri tome nabacuje ljuštike na leniju. U njivi je i nekoliko ljudi koji pabirče kukuruze. I iz jedne tačke na parceli, nekih pedesetak metara od lenije gori vatra i vetar je širi po celoj parceli. Vetar je srećom duvao u suprotnom smeru od ove lenije pa je plamen polako prilazio leniji. Nisam imao izbora nego da čistim delove lenije na kojima je nabacana ljuštika jer bi vatra prešla leniju i došla do mojih kukuruza, kombajna, kamiona i još dosta tuđih kukuruza u tom potezu. U par navrata, kad je vetar menjao smer, nije bilo baš sve jedno ali se sve dobro završilo i lenija je zaustavila dalje širenje plamena na moju stranu (da je nisam čistio prešla bi sigurno vatra preko lenije i onda ne smem ni da pomislim šta bi bilo). Došao je gazda te parcele, i tvrdio da su mu njivu zapalili ovi što pabirče. A jedna žena što je pabirčila je opet rekla da je gazda sam zapalio njivu, s tim što je ona verovatno mislila na momka koji je tarupirao...

Kad sam se vraćao sa njive video sam da vatrogasci gase još jednu parcelu obranog kukuruza koju je neko upalio a koja je svega par jutara dalja od prvih kuća u selu... Posle sam čuo da su vatrogasci izlazili još nekoliko puta u razne delove atara da gase upaljene njive.

Jednostavno mi ne ide u glavu koliko ljudi mogu da budu neodgovorni i pale kukurzovinu a da je u neposrednoj blizini još more kukuruza, suvog kao barut, bez ikakve zaštite.
 
Današnja situacija.

Pored mog imanja nalazi se parcela od nekih 2000m2, vlasnistvo komsije koji se nakon 50 godina boravka u Njemačkoj vratio ovamo, u penziju. Tu je posijao kukuruz koji je sav nikakav i juče ga je obrao. Gledam juče i razmišljam, neće valjda ludak zapaliti. Jutros, pijem ja kafu sa mamom i zenom, kad se diže dim i vatra do neba. Ja potrčim do iza štale i imam šta vidjeti. Lik je zapalio kukuruz na dnu njive (sve to se nalazi na blagoj nizbrdici) i otišao. Uz tu njegovu parcelu je moj kompleks koševi sa kukuruzom-štala-bazen za stajnjak-sjenik-šupa sa mašinama-kanal za silažu. Sve od štale pa na niže je pod jednim krovom, ogromna zgradurina, unutra i junad, traktori, sve mašine, nešto više od 2000 bala sijena, silaža, 300 bala kukuruzovine....Na toj parceli gori kukuruzovina i vatra bukvalno "liže" daske na mojoj zgradi. Kad jutros nisam doživio infarkt, nikad neću. Ni sam ne znam kako sam razvukao crijevo i počeo da gasim vatru i prskam zid - par trenutaka kasnije dolazi budaletina koja je to zapaliola i galami što mu ja gasim vatru!!!! MOžete misliti šta sam mu sve izredao! Srećom, nije bilo posledica, vatra nije zahvatila sijeno ni daske zahvaljujući tome što sam na vrijeme pokvasio sve što sam mogao. Eto, kakvih budala i manijaka danas ima.
 
Pa to kod Tebe kao "divlji zapad".Ne vredi Ti što si vikao...izudaraj to onako pošteno.
Sve mislim da je to radio i u Nemačkoj, nego došao sa parama pa misli da je najpametniji.KRETEN!!!!
 
Uff zombie..svaka ti cast kako si postupio..da sam ja bio na tvom mestu,neznam,verovatno bi to crevo posluzilo da ga obesim negde,cele godine se mucis radis i onda dodje neki pametni...takvih uvek ima i uvek ce i biti..
 
A pa da je taj baja kod mene u Sremu radila bi brica i resen problem kad mu malo pustis crveno da potece da vidis dal bi mu vise palo na pamet tako nesto da radi !!!
 
Kod nas svaki dan tri puta izlaze vatrogasci, pazite sad ovo, beremo sa dva beaca i ujak ode sat vremena pre mene kuci, na putu sretne coveka sa gumom na traktoru, ja kad sam se vracao kuci vidim jedno kukuruzste gori, pored strnjiste i sojiste i zahvatilo 8 kj kukuruza neobranog, pozovem vatrogasce i posle 10 min dolazi isti taj covek ali bez gume nazad, kaze isao u selo da zove vatrogasce, pitam ga sto nije odorao kad oce vec da pali, a on ce nisam ja palio, juce sam brao i sinoc sam sanjao neke snegovei instikt mi kaze da odem da vidim njivu kad ono gori. Da napomenem dacovek ima oko 50 god. Mentol to ni deca ne bi poverovala.
 
Današnja situacija.

Pored mog imanja nalazi se parcela od nekih 2000m2, vlasnistvo komsije koji se nakon 50 godina boravka u Njemačkoj vratio ovamo, u penziju. Tu je posijao kukuruz koji je sav nikakav i juče ga je obrao. Gledam juče i razmišljam, neće valjda ludak zapaliti. Jutros, pijem ja kafu sa mamom i zenom, kad se diže dim i vatra do neba. Ja potrčim do iza štale i imam šta vidjeti. Lik je zapalio kukuruz na dnu njive (sve to se nalazi na blagoj nizbrdici) i otišao. Uz tu njegovu parcelu je moj kompleks koševi sa kukuruzom-štala-bazen za stajnjak-sjenik-šupa sa mašinama-kanal za silažu. Sve od štale pa na niže je pod jednim krovom, ogromna zgradurina, unutra i junad, traktori, sve mašine, nešto više od 2000 bala sijena, silaža, 300 bala kukuruzovine....Na toj parceli gori kukuruzovina i vatra bukvalno "liže" daske na mojoj zgradi. Kad jutros nisam doživio infarkt, nikad neću. Ni sam ne znam kako sam razvukao crijevo i počeo da gasim vatru i prskam zid - par trenutaka kasnije dolazi budaletina koja je to zapaliola i galami što mu ja gasim vatru!!!! MOžete misliti šta sam mu sve izredao! Srećom, nije bilo posledica, vatra nije zahvatila sijeno ni daske zahvaljujući tome što sam na vrijeme pokvasio sve što sam mogao. Eto, kakvih budala i manijaka danas ima.

Svet je prepun idiota... evo jos jedne price, lik zove telefonom da kaze da kupuje njivu do moje i da su oni to sami toboze premerili i da je orah na medji njegov:haha:, postavio kocic tik iza panja, ja reko jel tvoj, dobro...sutra upalim traktor-motorku i odem u njivu da ga lepo odsecem posto meni ne znaci puno, a ovaj je budala pa nek se jede idijot, i u tom trenutku eto ga i on u njivi, i zapocinje raspravu kreten, na osnovu toga da on to kupuje i da je ora njegov :haha:, reko aman covece ti na papiru sa ovim nemas nista, kaze on jeste al ora je moj(inace taj orah je sadio moj deda pre dvadesetak godina), rasprava je presecena paljenjem motorke :osmeh:.

A ti zombie, bogami dobro si se suzdrzao, zahebano je ako krenes da ga lemas, gde ces da se zaustavis :kisa: , :osmeh: .
 
E kad smo vec kod kupovine zemlje i da objasnim zasto sam spomenuo bricu.Pre par godina moj deda kupi njivu.Pozove geometre da odmere i udare granice ali pre toga obavesti komsije da dodju.Jedan se pojavi a drugi ne dodje.Deda posadi sljive i taj sto se nije pojavio kad su bili geometri zakici plug i izore jedan red sljiva sto je deda posadio 50 sadnica.Kad je deda video pozove ga da ga pita sto je to uradio_On covek kaze kako ti geometri nisu dobro odradili posao i da je granica kako je on uzorao.Narednih 5 dana od tog razgovora svaki dan deda, ujak i moj tata isli na tu njivu, sad vocnjak, da docekaju komsiju.Peti dan on se pojavi i tata i ujak u pocetku sa njim lepo ga zamole da plati ili da kupi te sadnice i pokazu mu sta su geometri obelezili i kazu mu da ode u katastar da dovede geometre ponovo ako ne veruje.On se razgoropadi pa napade njih dvojicu a tati pade mrak na oci i malko ga pocese bricom.Prosla tri dana od tog razgovora ode deda na njiu kad ima sta da vidi doticni komsija posadio sljive koje je unistio i to sa deklarisanim sadnicama!
 
nasilje rađa samo nasilje zapamtite to pre ili kasnije
nemojte zbog nekog maloumnog komšije da se kajete ceo život
 
Ma uredu je to ali sa takvima se samo tako moze NAZALOST! I izvinjavam se sto sam otisao u off
 
Stvarno ne znam gde ovo vodi. Lopovi na svakoj njivi nose šta im dođe pod ruku, sad i ovi ludaci krenuli sa paljevinama,otkuplivači obaraju cene...pošten čovek naj... skroz.
 
Ma znam, ujeo sam sam sebe za jezik da se suzdržim, a malo mi je falilo. Ajd opet, kontam, matora budala, ima mu 60-65 godina valjda, kud ću ga ja lemati sa mojih 181cm i 90 kila mesa (mnogo treniram pa nemam ni kile slanine :) ). Nisam mogao sebi da dodjem kasnije, satima sam hodao iza zgrade sa kantom vode i čačkao ogradu i travke, da nije gdje ostalo žara.

Ja inače imam komšiluk koji ni u devetom krugu Danteovog pakla nebi primili. Sa jednim komšijama smo nekih 70 godina u zavadi, oni mojoj porodici maksimalno prave probleme gdje god mogu, od kvarenja medja, bacanja kamenja u detelinu, bacanja svilice (one odvratne štetočine) isto u detelinu, svake godine bar jednom ili dvaput mi dovedu sanitarnu ili neku drugu komisiju itd. Evo primjera. Prošle godine dolazi mi pred kuću sanitarna, ekološka i gradjevinska inspekcija. Ja i otac se pogubili, otkud to, kad lijepo nam pročitaju prijavu, kao mi ispuštamo fekalije na put, od smradova ne može da se živi, smeta im što se štala nalazi tu gdje se nalazi (a oni te godine napravili novu kuću 4 metra od moje štale i 4 prozora im gledaju direktno u štalu!) itd itd itd. Krene inspekcija da pregleda, traže prvo fekalije. Dolazi žena tog komšija i tvrdi kako sa tog i tog mjesta na put izlaze fekalija. Naime, ona tvrdi da iz betonskog temelja visokog gotovo metar i debelog dobrih 30cm, izlaze fekalije. Kod mene je sve živo betonirano i sad, zbunila se inspekcija, ne mogu da skontaju odakle, i ona im pokazuje taj beton. Jedan od inspektora fino klekne, prepipa beton, pomiriše, ode sa druge strane betona (što je već unutrašnjost štale), sve suvo, nigdje ni pukotine ni fekalija. Komisija se krsti i rukama i nogama, al komšije ne odustaju. NAvode problem smrada - komisija medjutim nije uspjela ni da odgonetne gdje mi se nalazi bazen sa stajnjakom (sve je zatvoreno i sve ima svoj ulaz, vrata, ventilaciju), a kamoli da pronadje taj strašni smrad. Naravno, komšija nije odustao, tvrdeći da su mu oba sina retardirana zbog smrada sa mog imanja (?!). Treći problem je bila kuća. Oni su ustvrdili da je kuća starija od štale. Pazi, u tom trenutku majstori postavljaju krov gore, kuća nema još ni stolariju, struju, vodu. Četvoro ljudi gledaju njih, pa nas, pa štalu i na kraju kuću i ne znaju šta da kažu. Moj otac fino donese gradjevinsku dozvolu za štalu staru nekih 40 godina, dozvolu za adaptaciju iz 1988.godine, sve razmjereno, po planu, sve regularno. Komšija na to ne donosi ništa, te se ispostavi da nema ni gradjevinsku dozvolu. Ljudi iz inspekcije se fino prekrste, pokupe i naknadno komšiji isporuče mastan račun, a nas "oslobode sumnje".

Ovaj komšija što je danas zapalio kukuruzovinu inače ima naviku da zapali smeće kad god vidi da mi je žena iznijela bebu napolje. Naime, on je donio metalno bure na 2m od ograde i redovno ga puni flašama, kesama, starom obućom, čak je neku staru traktorsku gumu isjekao sjekirom (zamisli koliko lud treba biti pa da 16.9R28" isiječeš sjekirom na komadiće). Kad uhvati priliku da je beba napolju, odmah dotrči, polije benzinom i zapali, pa se onda najmanje dan ili dva davimo u smradu jer taj otpad u buretu ne može da izgori jer nema vazduha, pa se dimi danima.

Kad već spomenu orah, uz jednu moju parcelu (onu koja se vidi na snimku branja kukuruza ove godine, gdje su 2 traktora vukla berač) komšija ima orah (koji je 100% u njegovom) ali je jedna velika grana skroz iznad moje njive. Naravno, zbog velike ladovine i lišća oraha, koje truje sve biljke, meni tu uvijek propadne sigurno 50 stabala kukuruza. Godinama smo mu govorili da osiječe tu granu jer zaista pravi štetu a i ometa rad (npr, kombajn ili veći traktor sa kabinom ne može da prodje ispod) ali on se pravio lud. Prije neki dan mi je pukao film, otišao sam sa ocem, zakačio lancem granu za hurlimana i fino odvalio pola drveta, te sve ti navaljao na njegovu zemlju. Vidim, isjekao je i počistio sve to i ništa mi nije rekao, niti se bunio. POnekad se stvar ne mogu lijepim riješiti.
 
Eto vidiš kako si sa orahom lepo rešio problem.
Kod mene se kaže "Sa čovekom ljudski, a sa kerom kereći".I tog "švabu" da propustiš kroz šake, dozvao bi se pameti.Mogao Ti je zapaliti sve što su generacije sticale, a onda ja kasno za bilo šta.
 
e ZOmbie pa kod tebe dzungla, ali verujem da nigde nije puno bolje, mislim da 99% clanova ima ovakve price ako ne i 100 % jer takav smo narod. imam i ja nekoliko ali sve se svodi na isto i u principu dobro je rekao Vojvodjanin ''sa covekom ljudski, a sa kerom kereci''
 
Bato, mislim da si nažalost u pravu, mada ipak imam i lijepih uspomena na komšije. Naime, u selo se posle rata doselilo mnogo Srba iz okoline Sarajeva, uglavnom Ilijaš, Sokolac itd. Boljih komšija i boljih ljudi nisam niti ću sresti. Dok su ti ljudi bili ovdje, imao sam komšije, ali 2002. su svi odselili kada su se u selo vratili starosjedeoci, Bošnjaci koji su izbjegli 1992. na početku rata (moja porodica nije nikud išla, cijeli rat smo proveli kod kuće u Republici Srpskoj). Nekome to može čudno zvučati, ali te izbeglice Srbi su bili i uvijek će za mene ostati mnogo, mnogo bolje komšije i što je najvažnije, ljudi, od Bošnjaka koji su oduvijek tu živjeli.
 
kod njih je to izgleda testiranje traktora.j..o ih onaj ko im je dao traktore
 
Evo šta pojedinci rade sa kukuruzom za izvoz kad nemaju kupca...

330e3k8.jpg


1ih1rl.jpg


2v2wpwm.jpg


bdmgm0.jpg


db1g9.jpg
 
Nazad
Vrh