Navodnjavanje

Koje tacno ti trake preporucili za ukopavanje,jel znas njixovu oznaku ?,precnik,debljinu,razmak kapaljki pretpostavljam na 30cm ?.Na kojoj dubini bi postavljao trake ?,i koliko po njima bi trajale trake ?,sigurno ne 30 godina,to je bas puno.
 
Razvlacenje kpk kosta. Pucanje/spojnice stvaljati je posao. Na kraju uklanjanje traka takodje posao. Imao sam priliku da orem poske paprike sa kpk. Vukao sam plugom trake pa na svakih 100-200m vlasnik njive izadje i otpetljava da bi moglo dalje.
Тебе је тај газда добро зезнуо ја колико знам овде код мене сви паприкари ваде кпк из њибе пре орања,а лако се вади. Помагао сам комшији око вађења на кардан направили да се намонтира калем за кпк и пустиш кардан да врти, за час посла га лепо намота и то лепо извуче испод фолије да нигде не запиње.
 
Arkadije jedini podatak koji trenutno imam kod sebe je sledeći: Dripnet PC AS 16009 1,0 l/h 0,6m. Koji je promer stvarno ne znam ali kad dođem kući ja ću pogledati kompletnu specifikaciju pa ti mogu onda napisati. Trake idu na dubinu od 40 do 60 cm mada ja msl da je sasvim dovoljno na ovih 40cm. I da oni su mi rekli da treba da traju sigurno 30 godina jer imaju sad neke sisteme koje su postavljali i traju već preko 40 god. Ali neka ovo traje i tih 30 pa je sasvim dovoljno. Inače mislim da je ovaj sistem vrh u svetu u odnosu na ostale (kao što neki kažu da je prvo mercedes pa onda ostali).
 
60cm je mnogo po meni,jer ,sem kod peskovitih zemljista,kod nekih srednje teskih,tezih tipova,vlaga iz kapljaca se krece duplo brze ka gore nego ka dole,sto opet znaci da ce dobar deo vlage biti i na skoro metar dubine,pa jos ako se koristi sistem za prihranu kroz koren,velika je to dubina po meni.40cm je idealnije,i ne smeta plugu,razrivacu-gruberu ,raditi do 25cm ni ne treba vise,kad svake godine imas idealne ''padavine'',obrada je tu manje bitan faktor onda.Tj realno,ja licno bih isao na no till i strip till ,dok je tokom cele vegetacije redovne vlage u zemlji,nece tu biti nikakvih problema.
 
Колега има тај систем кпк под земљом на дубини од 50 цм први дан када крене наводњавање треба му од увече до ујутро да вода избије на површину. После се временски период скраћује на пар сати он је пола њива под тај систем урадио,а другу половину иде тифоном. Чак је на једној њиви одрадио и панелне плоче и ту наводњавање ради без гашења. И најбитније ради но тил сетву и усеви му изгледају феноменално.
 
DraleTD ja sam vec napisao. Treba imati merac vlage zemljista. A ovaj sistem to ima na vise mesta i povezan je sa celim sistemom. Automatski sistem reaguje i pusta vodu ako je ona pala ispod odredjenog nivoa. Zato nikad nije potrebno sistem radi mnogo sati vec uvek po malo. Meni je po proracunu potrebno 6 h da radi sistem po sektkru da bi nalio njivu. Ali ako ima vlage a ti samo treba da je dopunis onda to ide 2-2,5 sata. Tu je najveca usteda. A i sam si napisao da je tom tvom komsiji posle prvog trebalo manje vremena u drugom i ostalim zalivanjima
 
Њему су радили по неком Израелском систему ако се добро сећам негде у околини Сенте или Аде су радили на неких 200ха па су онда и њему на 10ха тако урадили али он нема те мераче влаге. Код њега се визуелно одређивала влага земље ископано ашовом на пар места рупа у њиви и гледаш како се влага пење ка површини. Сада дали он није хтео те влагомере или нису били у плану не знам али није ми проблем да га питам баш сам му јуче на једној њиви померао тифон.
 
A takodje slazem se sa Arkadijem da nema potrebe vise od 40cm ici dublje sa postavljanjem. Sve operacije ce se izvesti bez problema. A jos jedna stvar. Nije ovo samo sistem za kukuruz. Moze i za ostale kulture. Neko ce mozda reci da nije jer je razmak izmedju dva creva 1,4 m. Ali nisu u pravu. Jer koren u zemlji ide prema vodi. Evo samo jedan primer. Ja sam ove godine imao sig dva momenta da sam rekao uh treba sad jedna onako osrednja kisa za psenicu. Da je bio ovaj sistem eto resen problem. Takodje sad kad sam skinuo psenicu treba da uradim obradu ali moram da cekam da padne dobraaa kisa jer je suvo. Ovako pustis sistemi natopis zemlju i radi sa bilo kojom prikljucnom masinom. I da evo jos podataka za ovaj moj sistem po projektu. Povrsina 4,28 ha min rad pritisak laterala 0,5 bara kapljac je 1 l/h sa razmakom 60 cm izmedju kolicina isporucene vode 1,19mm/h a max na dan je 6mm/dan trajanje zalivanja je 5 h u tri smene max protok je 17,21 m3/h. Eto ako je nekome dovoljno to je to
 
Drale ma ti vlagomeri stoje na par lokacija u njivi zabodeni i preko wi-fi veze su povezani sa centralnim ko.pjuterom. oni odredjuju sve
 
Da,ali kad bi mogao tockove jos malo ka napred sklopiti moglo bi,mozda se moze prepraviti,mada gazdi je ocigledno to nebitno,taj ga izgleda samo za ovaj posao namenio da ne lomi 2 reda prilikom razvlacenja tifona,koji je inace bas ''mali'' ,traktor obicna igracka spram njega xd.
 
Nakon deset dana navodnjavanja, trošenja goriva, zajebancije s cijevima, i borbe s smanjenom razinom vode u bušotinama, palo je tridesetak litara kiše, i najavljuju još toliko.
U selu već godinama ne prate prognozu, znaju da će padati čim ja krenem s navodnjavanjem🤣

 
Nešto je tema stala, dobio sam do njive mrežu cjevovoda pritisak 5 bari pa razmišljam o navodnjavanju za ratarstvo. Vidim ima više sistema, tifon sa topom, kišna krila, nadzemni kpk i podzemni kpk. Neznam šta je od ovoga najbolje najprije za kukuruz. Imam 3.4 ha zemlje u komadu koja je na sušnim godinama katastrofa. Trenutno radim plastenike ali pošto je blizu penzija, akobogda taj posao će se brzo ukinuti. Tako da ja ako bude života i zdravlja da pređem na ratarstvo po mogućnosti sa navodnjavanjem.
 
Subirigacija bez razmisljanja u tvom slucaju.

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Taj podzemni sistem je najbolje sto trenutno postoji. Potrebno je malo energije i malo vode. A prinosi bilo koje kulture su na vrhunskom nivou.
 
Jedina primedba na taj podzemni sistem da u ekstremnim situacijama...recimo usev takvo povrce koji ima slab korenov sistem i susa ako je ogromna...dolazi do toga da u najranijim fazama vegetacije jednostavno ne dohvata koren do te podzemne vode pa ipak ima potrebe sa zalivanjem odgore...ali naravno kasnije vec nema potrebe
 
Moze vlaga do gore da izadje sa subirigacijom ,samo treba jace i duze zalivati.Tako rade negde u amurici kad poseju neki cover crop ili slicno,da vlaga skroz do gore izadje da moze zrno da nikne.
 
Nazad
Vrh