Navodnjavanje na voćnjaku

operi te kaplace u kiselini i dodji da platis kilo jagnjetine (onih 15.000 kom prodaj nekom)

Što se tiče jagnjetine biraj vreme i mesto . A kapljači idu napolje na proleće 100 %. Da li znaš koliko mi vremena treba da obidjem ,proverim ,očistim kapljača na 8 ha ?
 
skidaj redom sve, ubaci u dzak i sve u bure (plasticno), za par minuta svi su ko novi.
Imas savetnika u Jakovu pa pitaj, (Neso je to odradio relativno brzo)
 
Sale, mogu li znati razlog zašto taj tip kapljača koristiš? Ako ti nisu odgovarali ugrađeni, a odgovaraju takvi kao sa slike koji su isto zaprljani i zaštopavaju ti, zar nije bolja varijanta da ukoniš razlog zaprljanja vode koju koristiš nekim od filtera? Ne znam ni na koji način uzimaš vodu i odakle.
 
verovatno je problem sa gvozdjem, ja imam 4 ppm, svaka ideja je dobro dosla (o filterima od vise hiljada evra ne razmisljam, a aeracija je dosta neprakticna)
 
@aremane
Na slici i jeste kapljač kao kod Neše . Te sam probao i ne začepljuju se , skineš opereš i vozi . A ove moje koji imaju umesto ove male zelene pločice crnu gumicu ( koja je u stvari kompenzator pritiska ) sam prao postavljao i dalje se začepljavaju . Naime , potrebna im je veoma mala prljavština da se zaprljaju ,što kod ovih drugih nije slučaj . Redovno svake godine pred sezonu otvorim laterale i očistim sistem , imam malo gvoždja i po negde mi se hvata kamenac ali to nije ništa strašno . Ne verovatno je da dva na izgled ista kapljača se totalno drugačije ponašaju . Inače koristi bunar koji je dubine 50 met. i dbm dizel pumpu . Koristi filter ( zaboravih koliko mikrona ) .Uglavnom ni najsitniji pesak ne prolazi .
Sledeće sezone odneću vodu na analizu , više me interesuje bakteriološka ispravnost ali me naravno kopka i ostalo .
@ voćar
KOristim ove kapljače za zalivanje lešnika . Dobra stvar kod njih jeste što ih možeš čistiti a kod creva koja ti koristiš kad se začepe samo sedneš i plačeš. Probali ljudi nekom kiselinom ,preporuka od nekog proizvodjača i nisu uspevali sve da odčepe . Pa se ja odlučio za ove , jest muka kad treba da se čiste ali ....
 
moj savet za oklinu raske ,leposavica,do kraljeva..gde su brdoviti i bilo cime siromasni tereni..nemate industriju,posla u privatnim firmama..nadjite nacin da dovedete vodu do vocnjaka. zalivajte crevom nocu .i onako nemate gde da radite pa radite trecu smenu u vasoj kuci umesto u firmi. pustite kap po kap,to kosta a i ne treba vam jer imate vremena na pretek..poslusajte me. vi u tim krajevima morate da se vratite na kosenje volova ,krava-da bi imali vajdu..na fizicki rad. pustite sta se desava u drzavi ,koje krize,koju stranku zelite za vlast..gledajte sta mozete da uradite za svoju kucu.izvrdavajte poreze i bilo sta .uzivajte u plodovima svog rada a ovakvim vlastima (od 90 tih) nedajte nista )))ako njih nije briga za vas,sto vas briga za njih. verujte,znam da njima vise treba nego vama )))
 
Postovanje nov sam na forumu ali se nadam da cemi neko odgovoriti a samim tim i pomoci.Naime kupio sam letos plac od 26 ari koji se granici sa okucnicom i na njemu sam u novembru posadio vocnjak.Posto na placu posedujem i vodu odnosno takozvani remi bunar,resio sam da na prolece postavim i sistem kap po kap pa me zanima dali mogu da izlaz iz pumpe prikljucim direktno na sistem ili moram da pravim tank i da voda ide slobodnim padom .Dubina bunara je 40 metara stim sto je nivo vode konstantan od 16 metara .Pumpa se nalazi na dubini od 30 metara od povrsine zemlje .U pitanju je dubinska centrifugalna pumpa (kao flasa Niklovana)koja izbacuje vodu kroz okiten od 5/4 ukolicini od oko 2800 litara na sat stm sto je crevo nastavljeno sa tanim od 3/4.Pritisak na kraju je oko 3,6 bara.Duzina sistema koji bi zalivao je 20 reda x 50 metara i nema visinske razlike.Unapred se zahvaljujem svim forumasima i zelim vam srecnu novu godinu i bozic.
 
Ti moraš da koristiš pumpu zbog pritiska.Slobodnim padom nećeš ništa uraditi.
Napraviš jedan glavni vod na koji spojiš bunari iz njega izvode za svih 20 redova.
Zavisi koje bi crevo koristio i sa koliko kapaciteta (2l/h,4 l/h...) i na kojoj bi razdaljini bili kapljači.
Možda bi mogao i sve od jednom da navodnjavaš.
Koji ti je razmak voćaka u redu?
 
Prvo da se zahvalim na odgovoru.Sto se tice creva mislio sam da dovucem liniju od 5/4 ispred redova i da svaki red posebno "ubadam" u glavni vod .Creva su 16mm sa kapljacima na 50 cm od 2,1 lit/h a razmak je 1,2 x2,5.
 
imas 20 redova po 50 met. sa kapljacima na 0.50 met. i protokom od 2 lit. po kapljacu.

Da bi zalivao celu parcelu od jednom treba ti 20 x 50 = 1.000 met. x 2 (kapljaca na metar) x 2 lit. = 4.000 lit. vode.

To ti je potrebna kolicina vode da bi normaln radilo (ako nema drugih gubitaka, visinske razlike, duzine, odgovaranjuci razvodi)
 
tacno je da mi treba 4000 litara ali mi nije jasno dali 4000 na sat ili kako vec.Ja sam izmerio pritisak on iznosi 3,6 bara
 
Možeš tako ,pošto nema dovoljno kapiciteta bunar,podeliš na dva dela i rešiš problem.Potrebno ti je slavina na pola glavnog voda ili na svaki red staviš malu slavinicu i zatvaraš i otvaraš po potrebi.

---------- Poruka napisana u 10:21 ---------- Prethodna poruka je at 10:20 ----------

Da 4000 na sat ti treba.pritisak je dobar bitno da je veći ako se ne varam od 0,5 bara.
 
Hvala na odgovoru samo mi jedno nije jasno kako nema dovoljno kapaciteta? Ja sam letos pustio da tece voda po placu 36 sati bez prestanka i nijednom nije ostala pumpa bez vode a napominjem da je nivo bunara konstantno 16 metara a pumpa je pustena samo 2 metra . Dali mislite da ako pustim ceo sistem odjednom necu imati 2l/h.I jos jedno pitanje kolike su potrebe za navodnjavanjem to jest koliko vode je dovoljno po stablu dnevno ,napominjem da je kod mene zemlja takva da se voda nikada ne zadrzava na povrsini .
 
Isti sistem imam kao i ti moris, s tim sto imam podzemni bazen od 23 m3, koji se snabdjeva vodom iz jednog malog potočića. Kapaciteti navodnjavanja KPK su isti. E sad, sistem može i da radi bez pumpe ako je voćnjak najmanje 5m niži od bunara ili bazena, što je kod mene slučaj. Tj, da zadovolji min. pritisak od 0,5 bara. Kao, što reče talianu, imam male ventile na svakom početku reda pa sam određujem dužinu navodnjavanja i broj redova koje navodnjavam. Jednostavna je računica.

Na proljeće, tj. početkom sezone uključim potopnu pumpu i napunim sistem glavnog crijeva (koje je ukopano) do tih ventila, a onda navodnjavam bez pumpe čitave godine. Samo na kraju moraju biti zavrnuti ventili na svakom redu i ventil na glavnom vodu kod filtera, s napomenom da u bazenu mora ostati malo vode da ne povuče zrak, jer namjerno nisam postavio nepovratni ventil :)
 
Postovanje vocar tek sada mi nije nista jasno ja bih sistem vezao direktno na pumpu pa me zanima koliko vode bih mogao da ocekujem po jednom kapljacu s cinjenicom da imam protok oko 3000l/h i pritisak od 3,6 bara.Napominjem da nemam visinske razlike i bunar se nalazi pored samog vocnjaka .I jos neznam koliko je vode potrebno po sadnici dnevno.
 
Moris, ako pumpa gura 3000l/h a tvojim kapljačima treba 4000 l/h onda pumpa nema dovoljan protok(kapacitet).
E sad ti na svaki red staviš malu slavinu pa pustiš da curi na primer svaki drugi red ondati je dovoljno 2000 l/h.
Verovatno će ti i ovako curiti u celom sistemu ali će biti manji protok od 2 l/h po kapljaču i nećeš zadovoljiti pritisak od 0,5 bara pa može doći do neravnomernog navodnjavanja tj gde je otpor najveći imaće najmanje vode.
 
Hvala sada mi je jasno.Samo mi jos recite posto sam pocetnik kojim intezitetom treba da se navodnjava ili treba non-stop
 
Ne treba nom stop,po potrebi zavisi koja je starost voćaka,količina padavani...itd.
Ja zalivam otprilike kad procenim da je potreba.
Najbolje da nađeš neku literaturu u kojoj ima tabela za određenu vrstu u određenom uzrastu i da to uskladiš sa padavinama.
 
Nazad
Vrh