Navodnjavanje na voćnjaku

Evo i mene, da li mozete da me posavetujete koju elektricnu pumpu za navodnjavanje da uzmem?
Imam rodjake koji su povrtari i oni godinama koriste 'sever' elektricne pumpe, i vec vise od 10godina, po 10-15h na dan, rade besprekorno (bez ijednog kvara)..
Ja sam ovih dana razgledao i zapale su mi za oko Vilager-ove pumpe, cena im je dosta solidna a prednost je sto daju garanciju na sve proizvode.
Koje vi pumpe jos preporucujete i da li ima negde preko neta da se vide iste?
Hvala na odgovoru.
 
Yoca, zavisi za koliki kapacitet ti treba i koji sistem navodnjavanja. U svakom slučaju dobro je uzeti pumpu sa garancijom, i pijacu izbjegavati u širokom luku.
 
Evo i mene, da li mozete da me posavetujete koju elektricnu pumpu za navodnjavanje da uzmem?
Imam rodjake koji su povrtari i oni godinama koriste 'sever' elektricne pumpe, i vec vise od 10godina, po 10-15h na dan, rade besprekorno (bez ijednog kvara)..
Ja sam ovih dana razgledao i zapale su mi za oko Vilager-ove pumpe, cena im je dosta solidna a prednost je sto daju garanciju na sve proizvode.
Koje vi pumpe jos preporucujete i da li ima negde preko neta da se vide iste?
Hvala na odgovoru.

nikako ne kupuj vilager (benzin ili mesavina), trosi kao luda i nema taj kapacitet koji pise
 
Imam brate benzinjaru ali mi se nikako ne ispati da zalivam sa njom, previse mi goriva treba za isti...
Koje mi preporucujes pumpe? Ja sam gledao one od 1.5-2kw i od jednog cola.. ne znam sta da radim... :/
 
Jel mozda neko zna ?!?

Ljudi, sta mislite koliko para treba za navodnjavanje lesnika ? Ima 8 redova, a u svakom redu po 150 sadnica. Razmak izmedju redova je 5m a izmedju sadnica je 3m. Pa me interesuje da li neko od prilike moze da mi kaze koliko bi me kostalo sistem kap po kap ?!? I naravno, koja pumpa i sve ostalo ? Ima struje odmah pored njive... Tako da bi se koristila elektricna pumpa...
 
Moglo bi kap po kap ali sa ugrađenim kapljačima. Da je klasičan sistem kap po kap mogao bi ti pomoći, ovako neka se javi neko ko ima ovaj prvi sistem.
 
Druze, dao si nedovoljno podataka .Da li imaš bunar ili nemaš ? Monofazna ili trofazna pumpa ? A cene su svuda različite , ali udješ u prvu prodavnicu koja prodaje creva za kap po kap , puta duzina plus kapljači ( koje hoćeš ) ni to nisi naveo .Od koliko litara na sat ?
 
Ljudi nude mi neke laterale (ili ti trake izvinjavam se ako sam nešto pogrešio u nazivu) koje puštaju 1,2l na sat. U praksi jeli to malo tj sporo ili ta propusna moć zavisi i od nečeg drugog?
To pitam i zbog ovog pitanja ispred, gore. Sistem tih traka u 7 redova po 200m dužine sa razvodom na polovini i filterima na bunar od 1 cola dovod (da nekopam drugi) ukupno oko 300 jevra, jel to sad mnogo ili je povoljno:sta:
Cena je iz zelenog hita na batajničkom drumu.
 
Druze, dao si nedovoljno podataka .Da li imaš bunar ili nemaš ? Monofazna ili trofazna pumpa ? A cene su svuda različite , ali udješ u prvu prodavnicu koja prodaje creva za kap po kap , puta duzina plus kapljači ( koje hoćeš ) ni to nisi naveo .Od koliko litara na sat ?

Pa druze, ovako: Njiva je odmah uz selo. Ima onu kamp kucicu i na njoj prikljucak za struju. Valjda je monofazna u pitanju. Ima bunar. Inace je to njiva od komsije, a ne moja... Pa me je on zamolio da postavim ovo pitanje na netu, jer on to nema pojma :). Ima 1200 sadnica. Dimenzije sam napisao na predhodnom postu.. Pa ako moze neka okvirna cena... Znaci , redovi su malo manje od 500m. Ima 8 redova. Sirina njive je oko 50m.. Pa neke okvirne cene...
 
Pa druze, ovako...

Evo da probam malo biti od pomoći.

Ako je njiva ravna, bez nakakvih većih uspona onda stavi crijevo kap po kap f 20 mm (malo deblje od standardnog zbog velike dužine reda) sa običnim kapaljkama na rastojanju od 70 cm, a ako ima uspona onda moraju biti samokonpenzujuće kapaljke (skuplje su od običnih). I obavezno glavno crijevo mora ići preko sredine redova, da s jedne i druge strane dobiješ dužinu od 250 m, čime ćeš obezbijediti ravnomjerno navodnjavanje.
A što se tiče pumpe evo ovako:
- ako je voda u bunaru nalazi do 8m najbolja je po meni severova petostepena pumpa ulaz i izlaz 6/4 po mogućnosti sa trofaznim motor, a ako nema trofazne struje onda monofazna od 1,8 KW takođe severova petostepena pumpa sa ulaz-izlaz 1 col (Ako pumpa ne mogne sve odjednom zlijevati onda ukljčiš onoliko rodova koliko može pa u dva-tri puta zaliješ sve.)
-a ako se voda u bunaru nalzi preko 8 m, treba ti potopna pumpa čiju specihikaciju moraš tražiti u trgovini.
 
Poslednja izmena:
U trgovinama gde se prodaje vodo materijal najčešće ili u poljoprivrednim apotkama gdje se prodje sistem kap po kap.
 
Da li je moguce da se napravi sledece: da kada mi pumpa prebaci dovoljno vode u rezervoar, da prestane sa prebacivanjem i onda kad se voda iz rezervoara smanji, opet se automatski pumpa ponovo ukljuci i nastavi sa radom?
Da li to moze da se napravi neki plovak ili osigurac na rezervoaru ili nesto slicno, ili mozda postoje pumpe koje to imaju?
Ako neko zna , zanima me da li je to skupo da se napravi (ako postoji takva pumpa koliko je skuplja od obicne)?

Hvala unapred na odgovoru.
 
Ako nema Severovih, uzmi onda neku drugu, bitno je samo da je petostepena. Nema šta tu da se pokvari, klasika je čista. Unutar pumpe imaju radna kola, vamo motor na osovini i to je to. Bitno je samo da kad dođe zima da ispustiš vodu iz pumpe da ne smrzne.

A evo ti jedan link sto sam uspio naći na netu http://www.novoterm.rs/index.php?action=proizvodi_detaljnije&id=23&kat=2&pod=13, nisu nimalo loše.
 
Poslednja izmena od urednika:
Jedno pitanje za iskusne voćare. Koliklo košta okiten od 1/2 cola, onaj što se u njega ubadaju kapaljke za zalivanje voćnjaka, UV stabilizovan? Neke okvirne cene?
 
Muka sa pumpom
Tomos pumpa model SMP-250/20 snaga 2,0 kw, 250 l/min, 2 bara, masa 15 kg. ulaz-izlaz creva je 8,4

Visokog pritiska fenomenalna pumpa iz svog vremena,
Koristim je i dalje iako je skupa mesavina i dolivanje rezervoara je na svakih 2 sata. i manje.
Godisnje je koristim maximum 150 sati i to zadnje 3 godine a prethodnih 10 nije radila ni 50sati godisnje.

Vuce iz jezera vodu preko debelih alkatanskih creva 100m do vocnjaka i spaja na laterale
povrsine 2 Ha. ili oko 3 lanca voca jabuke na sistem kap po kap.

Efekat dnevni je 30l na m2 ili 10L po kapalici a kapalice su na 40cm i 3 pokrivaju 1m2 otprilike.
Jedno zalivanje mi traje 3 dana po 8h dnevno ili 24h na sva tri lanca. U ovim ekstremim uslovima zalivamo
nocu od 20h do 04h do zore tih 8 sati i tako 3 noci.
Potrosnja na 8 sati je 9 litara mesavine 1400din X3dana znaci zalivanje me jedno kosta 40 Eura
i prosek godisnji je 4 puta u toku godine. Malo li je tih 90l po m2 na 24h ?

Pumpi je pocela da slabi kompresija , imam muke sa paljenjem itd.
Medjutim kada je upalim radi 8h bez prestanka.
Trenutnu rezervu od ovog Tomosa nemam.
Koja je zamena i da cujem savete ?
 
Nazad
Vrh