Navodnjavanje na voćnjaku

rasprskivac koji baca 12 - 14 metara u poluprecniku kosta 500 dinara i baca 0.85 - 1.15 km3 vode
ako te to sta vadi, nije neka para
 
i dalje njemu treba dovući veći pritisak i veću kolicinu vode a to sve kosta pa da ne kazem veci precnik vodova itd.
:cool:
 
okiten od 6 bar na 2 cola 100,00 din. metar (bio pre 10 dana), pa nesto mora i da se plati

"ni kod babe nema dzabe"
 
čija je to proizvodnja ta cena nije bila ni pre 5 godina jedino ako ješto "no name" na kilu od nekog proizvođača iz podruma odavno su prošla vremena da se radi sa falšom jer se to brzo obije o glavu.
trenutna cena tog okitena legalno od nekog regularnog proizvodjača se kreće izeđu 200 i 230 din/m ako govorimo o okitenu od fi 63mm.
:cool: :cool:
 
javljam sutra kad proverim, to je cena na kotur od 100 met., ne moze to da se proizvodi po podrumima i garazama, to je ipak malo veca masinerija, doduse nije ni pestan iz arandjelovaca ali nema razlike, ja vec tri godine postavljam i sklanjam i nista mu ne fali, a cele zime prezimi napolju
 
Meni je čovek letos nudio okiten od 2" (fi 50) po 90 din. legalno u prodavnici, tako da nije nemoguće. Od fi 63 je mislim bio 120-130 din ali nemojte me držati za reč. Ovi okiteni za vodovodnu mrežu trpe veći pritisak i atestirani su mislim na 10 bara i zato su skuplji. Mislim da je onaj što je meni nuđen od 4 bara što je meni sasvom dovoljno jer pumpa veći pritisak ni nemože da nabije. Što se tiče proizvođača stvarno neznam koji je ali sem Petrohemije i Peštana ni neznam ko još proizvodi kod nas.
 
postoje tri relevantna proizvođača na tržištu rumaplast, peštan i petrohemija nije problem u trnutnom nego u kontinuiranom kvalitetu jer mi godišnje isporučimo 40-50km raznoraznog okitena i verovatno niko od vas nebi želeo da mu po dogovoru stigne okiten a on lošeg kvaliteta što nam se dešavalo prve godine pa dupli troškovi prevoza pa nezadovoljni kupci itd.. :sta: danas ni jedan ozbiljan trgovac ne radi sa ne atestiranim okitenima jer to na kraju izađe skuplje.
a postoji i još jedan faktor u navodnjavanju se koriste okiteni sa tanjim zidom a ne sa slabijim pritiskom ( PEHD 100 ) njegova proizvodnja je komplikovanija a sa tanjim zidom trpi veći pritisak i pod zemljom je skoro večan a takav okiten na kilu sam iskopao prošle godine iz svog dvorišta jer se bez ikakvog razloga raspao posle 10 godina u zemlji.
to je stručni aspekt okitena ili tzv pe cevi.
:cool: :cool:
 
Ako su cevi tanjeg zida a trpe veći pritisak a uz to su i skuplje i komplikovanije ih je napraviti zašto ja onda nebi uzeo onaj sa debljim zidom koji je jeftiniji :sta: . Ništa mi nije jasno ajde objasni malo. Meni i većini nas netreba cev koja trpi veliki pritisak. Meni netreba okiten od 10 bara kad ni pumpa nemože da nagura toliko a i za trake je dovoljno i 1 bar. Slažem se da je bolje platiti jednom pa imati kvalitetnu stvar nego platiti dva puta. Obično se plastika raspadne na suncu pod uticajem UV zraka a to da se raspadne u zemlji prvi put čujem.
 
Slazem se sa Nebojsom.
Ja sam kod mene stavio fi 63 mm Pestenski koji izdrzava 10 bara ,iskreno ni sam neznam zasto kada i onaj od 4 bara zavrsava posao .Komsija moj ima taj Pestanski u zemlji vise od 15 godina i nista a cena je bila kada sam ja kupovao oko 100,oo ( u odnosu na ostale stvari u navodnjavanju jeftina ) .
Naravno sacekao sam sa kopcanjem na sistem prilikom pustanja hladne vode ,zna crevo da se "skupi " malo . Pogotovo ako je duzina 300 metara .
 
u staroj pazovi postoje dve firme koje proizvode okiten creva , jasam uzimao pre 5 godina i neznam tačno cenu al je bila ok
 
provereno fi 63 okiten na 6 bara 100,00 dindzi metar.


Ko ne veruje neka zove ATP irigation 011 2666662,

i ostali precnici: 20 mm - 27,00 din, 25 - 31,00 din, 32 - 35, 40 - 45, 50 - 60, 63 - 100, 75 - 180, 90 - 220

prva brojka je fi, a druga cena u din. po metru

svako ko se pozove na mene duzan je da plati kafu, a ako precuti placam ja
 
Proizvodjaca okiten creva kod nas na jugu ima dosta i cene su tu negde. Moj cale uzima od nekog lika iz Nisa godinama i kvalitet je ok, svake sezone ih proda na tone i do sad nema nikakvih reklamacija.
Ako nekome trebaju neke blize informacije mogu blize da se raspitam.
 
Pozdrav svima.
Vrlo interesantna tema. Procitao sam dobar deo diskusije, posto i sam planiram da navodnjavam vocnjak krusaka. Po tom pitanju sam razgovarao sa vrlo iskusnim vocarima iz Topole, i dali su mi jedan vrlo koristan savet.

Oprezno sa navodnjavanjem kap po kap!

Sistem treba stavljati u funkciju samo kad je neophodno, odnosno kad su velike suse. Iz dva razloga. Prvo, ako voce naviknete na obilne i redovne kolicine vode, osusice se prvi put kad ga ne budete navodnjavali. Drugo, ako cesto navodnjavate, a narocito u uzgojnom periodu, korenov sistem se nece razviti ravnomerno. Velika vecina zila ce se prostirati u pravcu kapaljki, sto je lose. Zato navodnjavajte samo kad mora, da voce pregura godinu.
 
izvinite ali nisam bio prisutan neko vreme da nastavim ovu temu oko cena pe cevi....
prva i velika razlika izmedju cevi za vodosnabdevanje i navodnjavanje je u debljini zida a da bi ti shvatili objasniću ovako kad odvrnete česmu ako nešto ne štima kažete nema pritiska kod navodnjavanja kažete nema vode .....
znači manja debljina zida u navodnjavanju je zadužena da kroz isti spoljni fi prođe veća količina vode( naglašavam ga okiteni nisu namenjeni uopšte za postavljanje na zemlju nego pod zemlju zato što niko od proizvođača ne stavlja uv stabilizatore u okitene)
znači tu stoji problem zašto tanji a ne deblji zid a što se tiče pritiska dali cevi pod zemljom treba da trpe pritisak manji ili veći uvek veči jer tubulrncija u kretanju vode nemože da se poredi sa statičkom pritiskom kji je potreban u vodovodima koji rade po metodu kreni stani , tako da sa tručne strane i dalje stojim da oni koji vam nude okitene fi63 po sto dinara rade to diletantski ( fabrička cena peštanovog okitena je 220din sa pdv i svako ko to nudi niže od sve tri referntne kuće u državi mislim da radi na pamet), naravno svako podnosi svoj rizik kod proizvodnje.

a što se tiče toga koliko redovno zalivati ili ne moramo da shvatimo da voćarstvo ozbiljna grana poljoprivrede koja kao i svaka druga traži da što pre uđe u dobru ekonomiju a probajte danas da vidite kad će voćnjak da prorodi danas ako ga ne navodnjavate od prvog dana
:cool:
 
ajde da skratimo pricu oko cena, koga zanima kako izgleda cev od 100 din neka dodje u novi sad u subotu (na fakultetu ima savetovanje povrtara) pa da vidi,

pokusacu da nadjem vise razlicitih precnika.

moze da se pipa, sece, grize, ko sta voli

pre 10 dana sam kupio 100 met. pancevackog okitena u bg za rasprslivace 3/4 za 30 din/metar u maloprodaji, rabat 0
 
e aremane to je već skoro redovna cena ::novac::
a u svakom slučaju hvala na pozivu za meze dolazim sigurno
 
@ aremane
Kad si već spomenuo savetovanje povrtara, kad tačno počinje, ima li gde neki program neka informacija više. Verovatno su članovi društva dobro obavešteni ali izvan tog kruga nema baš nikakvih informacija, čak ni sajt nije ažuriran godinama. Nebi bilo loše obavestiti članove foruma o savetovanju.
 
Nazad
Vrh