Navodnjavanje na voćnjaku

koliko ja znam pocinje zvanicno oko 9 sa predavanjima, izlagaci obicno dodju do 8.00
Guzva je do 13.00 posle nema nikoga, sve se razidje do 14 - 14.30.
Obicno budu besplatni sendvici, i oni sokovi sa preporucenom maximalom dnevnom dozom, voda i pivo.
Ulaz se placao ranije a moze i na foru da se prodje. (neka solidna cifra je bila prosle godine, ali se ne secam koliko)

Uvek bude pun hodnik raznoraznih firmi koje prodaju sve i svasta i par zadruga ili udruzenja (kako god se zovu).
Ove godine su odvalili sa cenom stola i stolica pa neznam ko ce da bude od firmi.

Ako stignem da uzmem program predavanje saljem.

Nije bas neka konkretna informacija oko tema, ali uvek bude nekih novotarija od proizvoda pa valja pogledati.
U svakom slucaju trac partija zagarantovana.
 
Prošle godine upad je bio 600 din. a za članove besplatno. Ja sam isto ušao na foru ali samo na 10 min. da nađem kolegu među izlagačima, nisam imao vremena da ostajem. Uvek bude nešto zanimljivo i stvarno bi trebalo doći. Ja sam tamo u subotu, dolazim da degustiram cevi :haha:
 
na degustaciju cevi dolazimo obavezno....
ali kolko čujem među sremskim proizvođačima ne vlada neko mišljenje da će se obavezno ići jer su prošle godine preterali sa cenema svi komentarišu da su ulaznice bile skuplje od ulaznica na polj. sajam koji je ipak institucija, ali znam da svake godine ima dobrih i naprednih tema i mislim da bi ovakvih savetovanja trebalo više.
:cool:
 
Sajam i ovo predavanje se ne može porediti. To su smešne pare, ja bi dao triput dovoljno za nešto što me zanima, nego ljudi kod nas nisu navikli da se informacija plaća. Doći će vreme da će plaćati mnogo, mnogo više. Znate li da jedno predavanje za kojekakve menadžere košta po par stotina pa i hiljada evra.
 
od sve sto sam cuo do sada na ovu temu jedino tvoja prica drzi vodu.ja sam neki novi vocar od prosle godine,pa bi xteo neki savet oko navodnjavanja , ja imam oko 160 kruske,60 sljiva, 40 cresnja,40 dunja,i 10jabuka jednogodisnje, i sve to na jednom mestu,a megju redno rastojanje je 5*5m, na povrsini 90*100 met. sa nagibom od 15 stepeni,megu nima imam lucerku, a okopavam oko drvece. PITANJE JE je dali da uradim kap po kap ,ili da zalivam jedno po jedno,molim vas da me uputite na pravi . BLAGODARAM :ppozdrav:
 
Mate, ima par tema o navodnjavanju pa pročitaj, verovatno ćeš naći nešto što ti može pomoći. Pisano je baš o sistemu kap po kap.
 
nebojsa je napisao(la):
Sajam i ovo predavanje se ne može porediti. To su smešne pare, ja bi dao triput dovoljno za nešto što me zanima, nego ljudi kod nas nisu navikli da se informacija plaća. Doći će vreme da će plaćati mnogo, mnogo više. Znate li da jedno predavanje za kojekakve menadžere košta po par stotina pa i hiljada evra.
To si u pravu,znaje se placa i to debelo. 2. maja ove godine kod mene tj u udruzenje vocara u kome sam i ja clan je dolazio magistar Safet Brackovic i drzao je predavanje o vocarstvu a njegov sat predavanja kosta 1000 eura. To nam svima mora biti jasno da se savjeti debelo placaju a samo moyemo imati srecu ako uspijemo od nekoga nesto prepisati ili ukrasti od znaja pa da to neplatimo,drukcije ne.
 
mate karadak je napisao(la):
od sve sto sam cuo do sada na ovu temu jedino tvoja prica drzi vodu.ja sam neki novi vocar od prosle godine,pa bi xteo neki savet oko navodnjavanja , ja imam oko 160 kruske,60 sljiva, 40 cresnja,40 dunja,i 10jabuka jednogodisnje, i sve to na jednom mestu,a megju redno rastojanje je 5*5m, na povrsini 90*100 met. sa nagibom od 15 stepeni,megu nima imam lucerku, a okopavam oko drvece. PITANJE JE je dali da uradim kap po kap ,ili da zalivam jedno po jedno,molim vas da me uputite na pravi . BLAGODARAM :ppozdrav:

Ako imas bunar ili neku drugu vodu pravi sistem, ima li kakva ograda da se zivotinje ne zaigraju sa crevima
 
ovo je dobro " da se životinje ne zaigraju sa cevima " naravno ograda obavezno i kap sistem obavezno.

naravno da mi je poznato da se svaki vid znanja plaća pa jedva čekam da dodju ta vremena, izvinjava se ako me niste dobro shvatili i ja sam neko ko naplaćuje svoje znanje nego sam vam preneo komentare proizvođača iz srema jer neznam kako gde ali ovde se tzv paprikarska kriza dobrano osetila i ljudima je svaki dinar u toku zime velik a ja sam prvi koji navija da idu na što više savetovanja jer ih tamo najviše i uče o novim tehnologijama.
eh da sam unovčio sve savete o navodnjavanju od 2000te godine na ovamo gde bi mi bio kraj.
 
naravno svako znanje se plaća i samoo blesav bi reko da je znanje skupo. :nono: :udri:
 
Interesuje me da li neko zna koliko je litara vode potrebno po stablu u susnim mesecima jul i avgust,uopste za voce ali ako neko zna i konkretno za kajsiju.
 
nikola_VUK, nije bitna strana, jer se crijeva za sistem KPK uzimaju sa redukovanim kapaljkama (dripperima), gdje je iskapavanje npr. 2,1l/h nezavisno od pritiska u cijevima od 0,5-3bar-a.
 
Samokompenzujući kapljači , dobra stvar ( na papiru). U mom slučaju veoma loša . Brzo se zaprljaju i gumica koja ustvari kompenzuje pritisak zapuši kapljač ( čak i nov kada ga stegneš do kraja ) što ne bi smelo da se desi .Kvalitet vode koju koristiš je veoma bitna stavka .

Toliko su se loše pokazali da sam morao da kupim novih 15 000 komada koje ću morati na proleće da promenim . Inače u pitanju su Axios Drip S.C. 4 L/H . A novi su isti proizvidjač ali nisu kompenzujući nego imaju plast.pločicu unutra .
 
Nije mi jasno o kakvom stezanju pričaš? Mislio sam na tvornički perforirane i ugrađene silikonske kapaljke.
Evo koje ja koristim, Siplast Multibar crna crijeva, promjera 16mm sa kapaljkama na svakih 0,5m, gdje na pritisku od 0,5-4bar ima protok od 2,1l/h po kapaljki.
Lavirintski prolazi stvaraju turbolentne struje koje ne dozvoljavaju stvaranje kamenca unutar kapaljki, ali da ne idem u detalje evo kataloga proizvođača:

http://www.siplast.it/documenti/3_A/1_B/45_C/EN_multibar.pdf

I da, veoma sam zadovoljan kvalitetom. Svakako, kvalitet vode mora da zadovolji, u pogledu čistoće itd.
 
To što ti imaš su ugradjeni kapljači u creva , a ja mislim nanaknado ugradjene kapljace .
Probao sam i ta creva koja ti imaš , doduše na ogradi koju imam u dužinijedno 60 metara i posle 6 meseci 40 % se zapušilo . Iz tog razloga sam uzeo ove koje bar mogu kada se zapuše da očistim .


Uploaded with ImageShack.us
 
operi te kaplace u kiselini i dodji da platis kilo jagnjetine (onih 15.000 kom prodaj nekom)
 
jel bi moglo ovo kako ja zelim da se odradi i sta bi mi bilo potrebno od materijala i cena ako nije problem. Takodje ne volim jeftine stvari za jednu sezonu ali nisam ni u mogucnosti da sve odradim i platim u fullu te i to morate imati u obzir.

Bunar sa hidroforom sa dobrim kapacitetom bi povezao crevom i kad mi bude potrebno zalivanje ( kad bude veca susa mada kajsija sama po sebi lepo podnosi i nekako masi sezonu susa ) dopunjavao rezervoar tj 2 rezervoara od po 1000litra ( oni plasticni na drvenoj paleti i metalnim kavezom okolo, u koji bi dodavao vodotopiva djubriva ujedno ) i taj deo je ok donekle. E sad koji promer creva ide za redove, a koji ce biti potreban za ovo crveno glavno razvodno. Pad zemljista postoji lep za crna creva. Ali postoji i u drugom pravcu. Te bi se ovo crveno crevo moralo nekako saviti kako bi pratilo konstituciju terena. Broj stabala u redu je 15 razmak 5x3.

evo slike da se lakse docara situacija

35079s3.jpg
 
Rosuljac cevena linija ti je ,,magistrala,, i ona se radi od 50mm pe cevi. a ostale cevi se rade od 1/2cola i to ti je najbolji okiten crevo stim sto ces sam bsiti rupe i stavljati ,,nestos,, kapaljke (4lit/min)i to ti je najdugovecnija i njajeftinija varijanta,,uradi sam,, a motor mozes da uzmes obican sever sa jednim kolom sasvim je dovoljan da zalije 1h(mislim na zalivanje iz cisterni u voce a ne iz bunara u cisterne) ja na ovaj nacin zalivam 1h voca 1600 sadnica bez problema..ako hoces bas neke detalje javii se na pp
 
Nazad
Vrh