Navodnjavanje maline

Ako ces da navodnjavas sa vodovoda onda ti je verovatno i dovodna cev 3/4 ako ne i 1/2, tako da je to to. To samo moze da ti kaze neko ko ce da vidi to na licu mesta, ili da napises izmeris udaljenost i visinsku razliku kace za navodnjavanje i vrha reda, pa da neko strucan proracuna. Naravno i promer cevi za kpk, l/h...

A sto se tice cevi za navodnjavanje na nagibu, za trake nisam siguran. Kod komsije tu jednog je dupla traka ispod folije za jagode, ali je prilican pad. Prve godine je imao velikih problema sa navodnjavanjem gornjeg dela, dok je u drugoj godini jednu traku skratio do pola reda i samo delom resi problem. Za nagib samo kompezujuce cevi znam da valjaju sigurno, swe ostalo je kocka. Njih uzmes i resio si problem dugi niz godina. Cena jeste velika razlika 36din crevo a traka 6-7din. Sad ne znam koliko ti je ta traka za nagib cene.

Meni je recimo ta duzina reda 20kom, dovodno mi 1/1 ali imam pada dosta, mislim nekih 150m duzine i sigurno 20ak visine. Dok popijem pivu 4000 litara vode izadje.. :)
 
prvo,hvala Uzicanin na odgovorima,znaci mi,
ja sam razmisljao da li bi postavljanje protocnih ventila na pola duzine redova(na oko 20-25m) pomoglo,tj.da li bi smanjenje pritiska ispod polovine reda uspelo da koliko toliko poboljsa pritisak iznad?
sta je ideja?da se smanji(regulise)pritisak u donjoj polovini redova,i time poveca pritisak u gornjoj polovini/
i sta kazete?
teorija govori da bi uspelo,a?
 
Mogao bi da stavis one slavinice za prikljucivanje kpk na dovodnu cev... i u teoriji bi uspelo.... pa cak i da zatvoris skroz nakon zalivanja donjeg dela i zavrnes kad si zadovoljan sa donjim delom i onda doradis gornji(i on bi dobio nesto u medjuvremenu....
a ako ne uvek mozes na trecine podeliti... nisu skupe te slavinice....
mozda gresim... ja sam teoreticar iz ravnice:)
 
Uzicanin
Pola cola je dobro za zalivanje 7 glavica kupusa u basti.
3\4 cola je malo. Ja ne znam kako se tamo ugura slavinica uopste. Ako imas pumpu i bunar stavljaj 2 cola. Jednom i da ti traje zauvek. Ako ides iz cisterne onda nekog drugog pitaj ko tako radi a to mozes videti na ovoj temi.
A ovo oko smanjivanja pritiska u donjoj polovini na pola creva ima smisla ali kod kpk koji ima tako mali gubitak odnosno kapanje tecnosti sa tako kratkim redovima i 10% nagiba slavinice ce samo usporiti protok cak i kada su sirom otvorene. Jer imaj na umu da je unutrasnji promer slavine manji od 16 mm koliko ce crevo kpk. To ima svoju ulogu ali ne u ovom tvom slucaju.
Dakle ja bih prvo probao bez tih slavina. Mozes ih dodati i kasnije svakako.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je na 3\4 cola postavljeno oko 70 slavinica jer imam toliko redova maline i kupine.zalivam bez problema KPK na trake s tim sto moze ici po 5-10 redova odjednom pa sledeci dan'noc opet nekoliko itd...Slavinice se lako postavljaju,ima posebna burgija kojom se busi rupica i lako je,1 minut po slavinici.Ko ima mogucnosti i novca za deblje crevo sigurno je bolje...Moja povrsina je oko 1.hektar
 
Uzicanin
Pola cola je dobro za zalivanje 7 glavica kupusa u basti.
3\4 cola je malo. Ja ne znam kako se tamo ugura slavinica uopste. Ako imas pumpu i bunar stavljaj 2 cola. Jednom i da ti traje zauvek. Ako ides iz cisterne onda nekog drugog pitaj ko tako radi a to mozes videti na ovoj temi.
A ovo oko smanjivanja pritiska u donjoj polovini na pola creva ima smisla ali kod kpk koji ima tako mali gubitak odnosno kapanje tecnosti sa tako kratkim redovima i 10% nagiba slavinice ce samo usporiti protok cak i kada su sirom otvorene. Jer imaj na umu da je unutrasnji promer slavine manji od 16 mm koliko ce crevo kpk. To ima svoju ulogu ali ne u ovom tvom slucaju.
Dakle ja bih prvo probao bez tih slavina. Mozes ih dodati i kasnije svakako.

Napisao sam 1/2, 3/4 samo u varijanti ako zaliva sa gradskog ili prigradskog vodovoda, jer je u vecini slucajeva dovodna cev do vodomera ili od vodomera do kuce pola cola... A na pola cola mozes da stavis i cev od 10 colova opet ce biti onaj protok iz prve cevi, znas i sam. A u slucaju da zaliva iz bunara ili putem pumpe sa potoka logicno je to sto kazes, sto veca cev to bolje, malo vise platis u stratu, ali si siguran i ako budes sirio sta da imas dobar protok.
 
Pozdrav drugari
Posadio sam 10ari maline 1200 sadnica posto mi parcela ima oblik kvadrata a izmedju redova imam 3 metra tako da imam 8 redova po 30m duzine uz parcelu 10m dalje se nalazi objekat(mini farma) za svinje pa vec imam bunar5/4cola i hidropack 80lu min. i planirao sam da na plocu objekta ispod crepa na 3,5m visine dignem cisternu 2000l koja ce u sebi imati plovak pabih se cisterna dopunjavala sama kada nocu pustim zalivanjea preko dana bi se voda u njoj grejala onda da iz te cisterne pustam magistralu okitena na koju cu spojiti creva kpk znaci da bi okiten bio dugacak oko 35m i na njega spojeno 8 redova odnosno 16 creva kpk koja su dugacka po 30m
Koji precnik okitena mi preporucujete?
Da li ce voda biti previse topla kada je cisterna ispod crepa?
I dali malini smeta sto je bunar blizu osocare 5-6m pa verovatno ima amonijaka u vodi?
HVALA
 
Pozdrav malinari. Posto je u prethodnim postovima bilo reci o trakama za navodnjavanje kap po kap na terenima sa nagibom hteo bih da pitam da li neko ima iskustva ili zna nesto o Pulvio kapajucim trakama koje prodaje firma atp irrigation. Oni naime tvrde da njihove trake besprekorno funkcionisu i na nagibu od 38%!!! Nije mi nikakva namera da bilo koga reklamiram ali su mi rekli da je cena 8 din/m, pa mislim da ce informacija biti korisna mnogim malinarima a i meni treba 1000m za 20 ari maline, pod uslovom da ove trake "rade" posao.
 
Nemam iskustva sa Pulvio kapajucim trakama ali ako su tako dobre sa tom cenom i ja cu ih uzeti...Ako ima neko da zna neka javi...
 
Ljudi,imam cvrsta creva za navodnjavanje kap po kap.Da li je dovoljno na kraju da ga samo presavijem ili moram kupovati one plasticne zavrsetke?Kako ste vi to radili?
 
Ljudi,imam cvrsta creva za navodnjavanje kap po kap.Da li je dovoljno na kraju da ga samo presavijem ili moram kupovati one plasticne zavrsetke?Kako ste vi to radili?

Mozda i nisam od neke pomoci ali moje iskustvo iz plastenika je - presavijao sam creva i stezao sa izolir trakom ali nije to too, traka popusti na suncu pa opet voda izlazi cak sam i preko trake vezivao tankom zicom ali nista i zbog toga sam kupovao one plasticne zavrsetke.
Isto sam pre neki dan kupio pl zavrsetke za creva fi 16 po ceni od 40 din po komadu
 
Jos jedno pitanje,jel na ova cvrsta creva kap po kap pasu obicni ventili za trake ili imaju posebni?
Posto mi jedna zena iz poljoapoteke kaze moraju posebni.
 
Jos jedno pitanje,jel na ova cvrsta creva kap po kap pasu obicni ventili za trake ili imaju posebni?
Posto mi jedna zena iz poljoapoteke kaze moraju posebni.
Neznam sta je mislila pod "posebni"?
Sad sve zavisi koja su tebi creva jer ima slavinice za creva fi 16 i fi 20 i kako planiras da da ih prikacis na sistem kpk da li pomocu trnova ili pomocu obujmica?Verovatno je na to mislila pod onim "posebni"
 
Crevo mi je fi16 i uzecu obicne ventile,bitno je samo znaci da nisu fi20.Zbunili su me ovi sto prodaju,jedni kazu moze,drugi kazu ne moze,moraju posebni.
 
Ljudi,

molim Vas za pomoć. Uvodim KPK i planirao sam venturio. Međutim, dobio sam savet da je venturio cev prevaziđena tehnologija i da je potreban dozator koji je mnogo naprednija varijanta. S obzirom da je dozator oko 65000 da li je to, po Vama, vredno tolikog ulaganja?
 
Muf na usis i rupu izbusis. Navaris niplu na rupu,zavrnes slavinicu a na nju das crevo. Crevo ide u bure sa djubrivom i pumpa kad se ukljuci kako vuce vodu vuce i djubrivo a slavinicom regulises brzinu povlacenja. Jednostavno je ako mozes idi pogledaj negde.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav za sve imam jedan problem pa molim za pomoc .
Danas sam kupio 4 kace od 1000 l(one cetvrtaste na paleti) za navodnjavanje maline pa me interesuje kako i da li moze da se spoje nekim crevima da bi dobio rezervar od 4000l iz koga cu kasnije pumpom da teram vodu u sistem kpk ?
 
Nazad
Vrh