Navodnjavanje maline

Pa posto svaka ventil mogao bi da spojis dve i uradis t racvu kada ih spojis i druge dve isto tako i posle samo te dve racve povezes crevom u sa njega onda vodis u sistem. Samo da budu sve u istoj ravni. To je neka moja ideja, mozda ima i boljih resenja?
 
Pa posto svaka ventil mogao bi da spojis dve i uradis t racvu kada ih spojis i druge dve isto tako i posle samo te dve racve povezes crevom u sa njega onda vodis u sistem. Samo da budu sve u istoj ravni. To je neka moja ideja, mozda ima i boljih resenja?
Postovani kolega,moram da cujem i tvoje misljenje!Na nagovor mnogih strucnjaka shvatio sam da je navodnjavanje kpk mnogo bitno odmah po sadnji maline. E sad da bih imao navodnjavanje moram prije sadnje postaviti stubove i zicu ali sad sam opet u dilemi da li da to radim odmah prve godine? hvala
 
Ne razumem jesu ti strucnjaci rekli i to, da ti trebaju stubovi i zica ili si sam to zakljucio..?

Nema potrebe za stubovima, pa neces ti stavljati mrezu pa da nemas na sta da je stavis, jednostavno pruzis crevo tako da ga na jesen mozes pomeriti u stranu kada budes stavljao stubove. Kako se stavljaju creva za one kulture koje nemaju stubove, uostalom, kako stavljaju kolege za polku/polanu oni koji nemaju stubove nikakve..
 
Ne razumem jesu ti strucnjaci rekli i to, da ti trebaju stubovi i zica ili si sam to zakljucio..?

Nema potrebe za stubovima, pa neces ti stavljati mrezu pa da nemas na sta da je stavis, jednostavno pruzis crevo tako da ga na jesen mozes pomeriti u stranu kada budes stavljao stubove. Kako se stavljaju creva za one kulture koje nemaju stubove, uostalom, kako stavljaju kolege za polku/polanu oni koji nemaju stubove nikakve..
Strucnjaci mi savjetuju da ugradim navodnjavanje odmah po zasadu a ovamo neki malinari kazu da vec kad to radim stavim odmah stubove i zicu da kasnije ne kopam rupe i da je sad to mnogo lakse! U planu je jesenja sadnja tekuce godine:sta: hvala
 
Naravno da ti je lakse da stavis stubove odmah po sadnji ili cak mozda i pre sadnje, kada su ti napravljeni kanali. Neces joj ni koren zakaciti kasnije a neces ni lomiti sadnice.. Jer ako izadju visoke, problem je i definitivno ces neku da slomis.. Mi smo kod komsije pre 10ak dana pobijali, one je imao kpk, lepo mu izrasle, proslogodisnja sadnja. Slomili smo 50kom sigurno, pobijeno 150 stubova. I nema sta rupe da kopas, osim ako ne radis sa onim masinama, uzmes cuskiju i napravis rupu, popnes se na bure i malj. Ali se moraju minimum dvojica menjati, otpadu ruke od malja. :osmeh:

I ako ces postavljati stubove pre sadnje, obavezno prvo kanal, inace ces ih praviti rucno.
 
Naravno da ti je lakse da stavis stubove odmah po sadnji ili cak mozda i pre sadnje, kada su ti napravljeni kanali. Neces joj ni koren zakaciti kasnije a neces ni lomiti sadnice.. Jer ako izadju visoke, problem je i definitivno ces neku da slomis.. Mi smo kod komsije pre 10ak dana pobijali, one je imao kpk, lepo mu izrasle, proslogodisnja sadnja. Slomili smo 50kom sigurno, pobijeno 150 stubova. I nema sta rupe da kopas, osim ako ne radis sa onim masinama, uzmes cuskiju i napravis rupu, popnes se na bure i malj. Ali se moraju minimum dvojica menjati, otpadu ruke od malja. :osmeh:

I ako ces postavljati stubove pre sadnje, obavezno prvo kanal, inace ces ih praviti rucno.
Jos jednom da ti se zahvalim na odgovoru:osmeh: Planirana sadnja je u jesen na 0,5ha, ide mi oko 8000kom sadnica i negdje oko 220 betonskih stubova koji se moraju zaliti betonom, tako da planiram prvo napraviti brazde pa onda busiti rupe na svakih 8 do 10 m! Kako god sam razmislio i uzeo u obzir brojne savjete najbolje i sa najmanje stete ce biti da ih omah postavim.
 
Jel to govoris jer si video negde ili...?
Betonski stub i ako betoniras u zemlji i ako pobijes samo u zemlju ce mislim od mraza propasti za isti period ako ne i pre obicnog drvenog bagremovog direka. (Ne znam samo da sada ne postoje neki aditivi koje ce da sipaju u beton, pa da duze traje, nesto kao ono sto sipaju u beton kada se rade bazeni. Inace stubovi propadaju od mraza 10cm iznad i ispod povrsine zemlje)
Struka mi je vezana za izradu ograda, kapija, i gde god sam isao ljudi su menjali te stubove i stavljali metalne, ali to je ipak ograda oko dvorista. I po meni 8-10 metara je prepreprevelik razmak, nece moce da ti sadrzi malinu u rodu i u naletu vetra sigurno. Iz prakse je se pokazalo da je razmak izmedju redova maximalan koji sme da bude 6m, a idealno 5m. Uporedi malo cene kostanja swega i definitivno obidji koliko mozes vise malinjaka, jer si na vreme krenuo da se raspitujes za swe, a ne sadis ni malo malu povrsinu.

A u slobodno vreme procitaj teme:
http://poljoinfo.com/showthread.php?2584-Radovi-u-malinjaku
http://poljoinfo.com/showthread.php?1706-Podizanje-novog-malinjaka-sadnja
Tu ces swe da nadjes...
 
Jel to govoris jer si video negde ili...?
Betonski stub i ako betoniras u zemlji i ako pobijes samo u zemlju ce mislim od mraza propasti za isti period ako ne i pre obicnog drvenog bagremovog direka. (Ne znam samo da sada ne postoje neki aditivi koje ce da sipaju u beton, pa da duze traje, nesto kao ono sto sipaju u beton kada se rade bazeni. Inace stubovi propadaju od mraza 10cm iznad i ispod povrsine zemlje)
Struka mi je vezana za izradu ograda, kapija, i gde god sam isao ljudi su menjali te stubove i stavljali metalne, ali to je ipak ograda oko dvorista. I po meni 8-10 metara je prepreprevelik razmak, nece moce da ti sadrzi malinu u rodu i u naletu vetra sigurno. Iz prakse je se pokazalo da je razmak izmedju redova maximalan koji sme da bude 6m, a idealno 5m. Uporedi malo cene kostanja swega i definitivno obidji koliko mozes vise malinjaka, jer si na vreme krenuo da se raspitujes za swe, a ne sadis ni malo malu povrsinu.

A u slobodno vreme procitaj teme:
http://poljoinfo.com/showthread.php?2584-Radovi-u-malinjaku
http://poljoinfo.com/showthread.php?1706-Podizanje-novog-malinjaka-sadnja
Tu ces swe da nadjes...
Vidio sam u par malinjaka ovdje kod nas, to si u pravu kad kazes na izmrzavanje betonskih stubova ali zato se prilikom izlijevanja istih armiraju sa cetri kraka 6 armature i izvbriraju tokom nalijevanja betona a kad se postavljaju ne dolaze u dodir sa zemljom jer se takodje zalijevaju betonom( jedan malinar ih ima skoro 10 god postavljene i bez problema su u istom stanju) Moja parcela za nasad je u poprilicno malom nagibu tako da mogu a i ne moram praviti razmak bas na 5,6 m:osmeh: Naravno ne zelim grlom u jagode sto se kaze jos cu sve dobro i detalno da se raspitam oko svega jer poslije ovih 0,5ha ako Bog da pa se dobro prime i budu dobrog roda imam u planu prosirenje do nekih 4ha!
Hvala ti svakako i izvini sto te mozda smaram ali oprostices mi kao pocetniku::pomoc:;::super::
 
Za malinu nije dobro da bude veci razmak od 5 metara izmedju stubova,ne zbog stubova,nego zbog zice,ali to nije tema .
Nemojte pisati gde vam sta padne na pamet,drzite se teme,o stubovima nastavite na temi o novim zasadima maline
 
Za malinu nije dobro da bude veci razmak od 5 metara izmedju stubova,ne zbog stubova,nego zbog zice,ali to nije tema .
Nemojte pisati gde vam sta padne na pamet,drzite se teme,o stubovima nastavite na temi o novim zasadima maline
U pravu ste kolega,jesmo se malo udaljili od teme ali ne namjerno posto smo poceli diskusiju o navodnjavanju malinjaka odmah po sadnji!
 
Pozdrava.
Interesuje me koliko je potrebno vode po dzunom metru za malinu POLKU?
Creve su postavljena sa obe strane reda.
 
Pozdrava.
Interesuje me koliko je potrebno vode po dzunom metru za malinu POLKU?
Creve su postavljena sa obe strane reda.

Kupis tenziometar i odrzavas vlaznost na 60-70%., tj na tenziometru od 30-40 podeoka.

Imas ovde sve objasnjenjo
http://psss.rs/e107_files/public/1309933855_664_FT0_brosuratenziometar.pdf

Tacnu racunicu mislim da nema niko. Ali neka potreba je 1l po sadnici dnevno (sorta Willamet) u periodu branja, treba tu pratiti i padavine, meriti klasicnim kisomerom. U sustinu je potreba za vodom slicna kod svih sorti, samo sto za jesenje i dvorodne sorte treba duzi period navodnjavanja.
 
Imam novi zasad maline u kojoj su redovi duzine 110m. (20 redova) Planirao sam da stavim fi 16 creva sa ugradjenim kapaljkama na 33cm (mislim da je 2,2L po duznom metru ili po kapljacu nisam bas siguran). Prodavac mi nudi po istoj ceni takvo isto crevo samo sto su kapljaci ugradjeni na 20 cm kaze da je to bolje za malinjake.... Voda ide iz Cisterne prirodnim padom kroz okiten crevo i pritisak u okitenu (magistrali) je od 0,6 do 0,9 bari. Zanima me koju od te dve opcije razmaka kapljaca da instaliram? Strah me da precnik od fi 16 sa diznama na 20 cm na duzini od 110m nece bas funkcionisati kako treba... Negde sam procitao da fi 16 na 33cm ide za redove max 120m. Hvala u napred.
 
Milose, na kojoj ti je visini cisterna? Kako si izmerio pritisak. Pitam iz razloga sto I ja imam slicnu kombinaciju, meni su redovi 90m, pa razmisljam dali ce mi Slobodan pad sa metra visine biti dovoljan. Pad u malinama je oko 20stepeni.Kolika ti je cisterna?
 
1m visinske razlike ti je 0.1bar pritiska
Na mojim crevima je pisalo da treba minimum 0.3bara da rade normalno, ili mi je to rekao onaj u prodavnici, ne secam se.
Na swim cevima kada kupujete bilo da su kompezujuca ili obicna pise koja duzina je maximalna, koji pritisak vode je potreban za normalan rad. Ako ne onda pitajte u prodavnici gde ste uzeli da vam daju prospekt od tih creva ili dobavljaca pa se raspitajte.
 
Jasno je to meni, predpostavljam da je to za ravnu parcel. Da li se to podrazumeva I za parcel pod nagibom? Meni su redovi oko 85m pod nagibom od 20-tak stepeni. Da li moram da dizem cistern na 2,5-3m? Nisam nigde video da ih dizu toliko, uglanom je to na 1m. E sad nebi da dizem tako visoko ako nema potrebe.
 
Podrazumeva se i za parcelu sa nagibom i za parcelu gde je ravno jer ne idu ista creva za jedno i drugo.
U gornjoj zoni parcele gde ti je najvisa tacka kpk sistema treba da ti bude 0.3bar min, a ako ti je ispod toga po onome sto su meni rekli sistem ce ti raditi ali ne ravnomerno u tom delu i delu gde ce biti pritisak veci. dakle tebi u okiten crevu koje ide po vrhu malinjaka treba da bude 0.3bar pritisak. Ja kod mene u kraju nemam nikoga ko ima manji pad od cisterne do sistema pa ti ne mogu reci da li bi ti radilo. Meni je u vecini malina pritisak preko 1bar. Jer mi je cisterna na terasi pred kucom a maline 10-14m visinske razlike odatle. Radi sve bez problema. Cak sa sa casom 2dcl merio protok na kapaljkama u jednom cosku gde su najnize i na drugom gde su najvise, 99% ravnomerno radi.

Skoro sam citao da je neko napravio venturi od bureta uz pomoc testika.?
Da li ce da vraca vodu voda iz cisterne u bure sa djubrivom ako djubrivo podignem na 3m visine u odnosu na cisternu sa vodom?
6/4 mi je okiten, stavio bih teskit i isao reducirom na ona mala crevca providna koja recimo mogu da budu creva od brisaca za automobile, dakle 2-3mm unutrasnjeg precnika.?
Da li je to neko pravio i odradjuje li funkciju
 
Uzican postavio bih ti par pitanja ili nek odgovori ko zna.
Koja se creva koriste KPK za zalivanje pod nagibom?
Sta je bolja opcija za zalivanje HIDROFOR ILI HIDROPRAK?
Potrebno je da izvlaci vodu iz bazena do glavnog creva, razlike 20m maximalno i to pod nagibom oko 30stepeni?
 
Creva ti se zovu kompezujuca, a za ovo drugo ne znam, ne koristim to. Morace neko drugi da ti pomogne.
 
Nazad
Vrh