Navodnjavanje maline

molim vas za savet. uskoro bih trebao da instaliram kap po kap,ali se dvoumim izmedju creva i cevi. posadio sam polanu. sirina parcele je 20m,duzina 80m. bunar je bas na sredini. sve je ravno. planiram i prihranu da radim preko vode...
jasno mi je sve kako funkcionise,samo je pitanje cev ili crevo i koje ? :)
i koja snaga pumpe mi je potrebna za oko 1000m cevi,creva?
hvala!

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kolege. Nemogu da odlucim jer neko mi jedno a neko mi drugo kaze sto se nabodnjavanje tice.
Prva mi je god.polana. Naruvio sam odmah kpk trake na oba strana teda jer sam tako planirao kolicine vode. Neko kazu da je to bacanje para u 1 god .a neki kazu da ce se malina ravnomerno ce razvijati. Sta je vasa preporuka i iskustva.
 
Kolege. Nemogu da odlucim jer neko mi jedno a neko mi drugo kaze sto se nabodnjavanje tice.
Prva mi je god.polana. Naruvio sam odmah kpk trake na oba strana teda jer sam tako planirao kolicine vode. Neko kazu da je to bacanje para u 1 god .a neki kazu da ce se malina ravnomerno ce razvijati. Sta je vasa preporuka i iskustva.

Kada te nešto interesuje, onda pitaj nekoga ko je nekoj oblasti duže vremena i ima rezultata. To se odnosi na sva pitanja u životu. Jer sumnjam da si pitao nekoga ko gaji polanu a da ti je rekao da su dve trake bacanje para.
 
Druze pitao sam .kaze neko da je dosta za prvu godinu jedan red. Ja sam odlucio da cu staviti na oba strana reda jer tako mi je predlozio moj prijatelj Bojan ko je isto tako radio prosle godine i imao odlicne rezultate. A kazem da su mi i rekli drugi proizvodjaci iz mog okolina da je nepotrebno dva reda.
 
Polana 1 godina.
2q8a3qf.png
 
Lajbi, sto babica kilavo dete. Slusaj Bojana i to ti je dovoljno, nek govori ko šta hoce.
Marko 994 odlicno ti je to. Takva je i kod mene ova nova sto sam popunjavao. Tek se promalja. Samo natopi dobro, ja idem sutra.
 
Pozdrav,ima li ko iskustva sa villager pumpom WP-30 AGM ?
 
Poslednja izmena:
Zdravo drugari:)
zanima me vase iskustvo vezano za razvodnu cev(ona na kojoj se ubacuju slavinice za kpk creva)

dal je bolje 4/4 ili 5/4.... kakva su iskustva?

vodu dovodim sa 3/4 ali pumpa za vodu je predvidjena izlaz 4/4,ali zbog finansija/duzine dovodnog creva kupovano 3/4 i voda ide pod vecim pritiskom....
ovo pricam zbog kolicine vode,znam da je vece opterecenje za pumpu i nije dobro ali za sada je tako kako je.... i to ce se popravljati,menjati nekada...

ali me zanima to razvodno zbog debljine zida i usrafljivanja slavinica,kakva su iskustva... sta je boje uzeti?
Hvala
 
Gledam forume, listam, vidim ljudi imaju generalno pozitivno iskustvo sa pumpom WP-35 Villager.

Ima li neko ovde iskustva sa njom, iz prve ruke da cujem za ovu nasu vocku?
Imam cevku u vocnjaku koja je pobodena na 9m, voda krece od 6og, i ispada da je visina vodenog stuba 3m
Trebao bih da malo rucnom pumpom to izdrukam kako bih procistio filter na dnu jer cev nije koriscena 15ak god, ali za divno cudo, vode ima, nije zapusena.
Taj potez Nisa je nisko, maltene u visini Nisave, i taj deo je u sustini lezi na vodi. Svi koji imaju te cevke mi kazu da nema sanse da je iscrpem. Jer nisu to zile trazene kao za bunar, vec je u pitanju enormna kolicina stajace vode na maloj dubini. Kazu ljudi koji imaju cevke, cak i za 2-3m krace. A jednu sam vec eksploatisao kad sam punio bazen od 10m3.

Idem na kartu da ce tako biti.

Eh sad, trenutna duzina redova je oko 800m, a oni su ponaosob na oko 30m +-2m. Valja li ova pumpa za tu duzinu, KPK ili klasicno crevo pa setnja od reda do reda?
 
Nisam skapirao ovo oko bunara ali recimo da imas dobar dotok vode sa tom pumpom mozes zalivati 3putA vise redova,sto bilo recimo jutro malina. Za te performanse koje su napisane jutro se zaliva ko dobar dan.
Stavi okiten od 2 cola, kpk trake i nakrivi kapu :)
 
E to me zanimalo :D Hvala najlepse.

Nije bunar. Ovde mnoga domacinstva praktikuju da nabiju cev u zemlju, 5/4 ili 2cola. To se radi u nizem delu grada koji je u visini sa Nisavom +-3/4m. I te cevke su uglavnom na 5-8m dubine i iz njih ljudi crpu vodu elektropumpapa za bastu, pranje tepiha,auta itd. Ceo Nisa je na vodi, zbog toga tako rade. Ista prica je i sa ovom "mojom" cevkom kojoj predstoji dzaranje kako bi malo prodisala (vrv se nakupilo peska oko filtera tokom godina za koje nije koriscena). Dokumentovacu sve to kad budem radio slikama, pa ce ljudi imati prilike da vide.
 
Sa tom Vilagerkom sam izvlačio vodu sa dubine od 6 metara, malo se mučila dok povuče ali posle tera ko luda.
 
Hmmmmmm, onda moze biti problema. Mada, u ovom slucaju, cev se prvo puni do vrha vodom pa onda na nju ide pumpa. Mozda bude olaksano na taj nacin. Na kraju krajeva, ako se bude mucila, prokopacu 2m povrsinska pa cu joj skratiti zahvat :D
 
Da li postoje kompezujuce trake ? I da li znas gde mogu da ih nabavim, neki broj neki sajt..?
Hvala

Druze, probaj u firmi atp irigation, nadji njihiv sajt, ja sam zvao i oni tvrde da njihive trake rade posao na terenima sa nagibom a zovu se Pulvio trake. Napominjem da sa tim trakama nemam iskustvo samo ono sto su mi oni rekli . E sad... da li je tako ne znam. Cena je bila 8 din po m. Ako slucajno kupis bilo bi lepo da podelis iskustvo ovde jer sam siguran da bi mnogi bar u brdima kupili te trake.
 
Zvao sam danas tu firmu i preporucili su mi kompezujuca creva, samo sto je cena dosta velika.. Te trake ne odgovaraju za teren pod nagibom :-(
 
Neverovatno, a na sajtu lepo pise ~ pulvio trake besprekorno rade na nagibu do 38%~ i kada sam zvao rekli nsu mi upravo tako. Sad ne znam sta da mislim.
Da li su ti oni rekli da nisu za nagib? Da li si procitao na njihovom sajtu SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE \ PLUVIO TRAKE cak kazu da iz njihivog iskustva rade pri padu do 38%. Ja sam razgovarao sa direktorom i sve mi je to potvrdio. A Creva jesu mnogo bolja ali i sest puta skuplja.
 
Poslednja izmena:
Ja sam narucio pumpu Villager WP 35 najvise zbog navodnjavanja malina i sutra treba da je preuzmem. Medjutim sad nisam bas siguran za ove trake kap po kap na koji razmak da ih stavljam od reda? Za polanu planiram odma da stavim sa obe strane reda, ali sam u nedoumici jer neko kaze da stavim sto blize redu, a neko da odaljim sa svake strane reda cak 35-40 cm. Jel ima neko iskustvo kako je bolje da se odradi?
 
Nazad
Vrh