Navodnjavanje maline

Koji razmak kapaljki preporučujete i koji protok po dužnom metru.
 
Imam jedno pitanje vezano za navodnjavanje maline sa crevima kpk
Tacnije glavno crevo iz kog se uzima razvod za creva za kap po kap koje bi dimenzije trebalo da bude 5/4 ili od 1 cola ?
upitanju je navodnjavanje 16 redova duzine po 60 metara.
 
Ja imam 24 reda po 60m,blag nagib,razvodno crevo mi je 6/4,e sad ima tu vise faktora,koliko ti je daleko izvor navodnjavanja,da li je prirodan pad ili guras vodu pumpom...
 
Ja imam 24 reda po 60m,blag nagib,razvodno crevo mi je 6/4,e sad ima tu vise faktora,koliko ti je daleko izvor navodnjavanja,da li je prirodan pad ili guras vodu pumpom...

Od kaca do razvoda ima 30-35 m,a u svakom slucaju pumpa ce morati da pumpa vodu u sistem i imam neku rusku sa izlazom od 1 cola tako da ce od kaca do razvoda ici crevo od 1 cola
Ako nije tajna koje je tebi dovodno crevo do razvoda ?
 
Hvala Malinar86 na informacijam.
Nego na koju visinu treba postaviti crevo kpk da ne bi smetalo prilikom obrade maline ?
Mozda sam malo vise dosadan sa pitanjima ali nemojte da mi zamerite prvi put se susrecem sa uzgojem maline i zelim da to sve bude kako treba.
 
Moze li neko da napise kojim kolicinama vode zaliva polanu po metru duznom.Ja imam neke informacije koje se razlikuju 5 puta.
 
Posto se polako blizi sezona navodnjavanja i ja bih trebao da obezbedim sve sto je potrebno pa u vezi s tim imam par pitanja. Procitao sam prethodne postove, ali je sve dosta izmesano i za mene laika konfuzno. Ja planiram da vodu pumpam iz reke u cisternu pa zatim prirodnim padom da ide u creva za navodnjavanje. E, sad mene interesuje koliki uopste pritisak treba za creva kap po kap? Meni je njiva ravna, redovi duzine od 65m do 90m, imam 8 redova, ukupno oko 600m. Planiram glavno crevo od cisterne da bude 1 col, jel to dovoljno za ovaj moj slucaj? Nije mi toliko bitno da sto jeftinije prodjem vec hocu da sve uklopim taman kako treba.
 
koje ti imaš količine?
Ja jos uvek bunar nisam izbusio.Vodu cu prvu godinu dovoziti cisternom pa me i interesuju zalivne norme da mogu da se organizujem.Posadio sam 1 hektar i znam da ce trebati poprilicno vode.
Imam 3 godine 12ari polane ali u basti iza kuce pa sam to zalivao iz vodovoda ne zaleci vodu a to je sigurno bilo i vise nego sto treba.Na 1 hektar dovoziti vodu je ozbiljan posao pa necu da se patim vise nego sto je potrebno,ali cu naravno da zalivam koliko treba.
 
Ja jos uvek bunar nisam izbusio.Vodu cu prvu godinu dovoziti cisternom pa me i interesuju zalivne norme da mogu da se organizujem.Posadio sam 1 hektar i znam da ce trebati poprilicno vode.
Imam 3 godine 12ari polane ali u basti iza kuce pa sam to zalivao iz vodovoda ne zaleci vodu a to je sigurno bilo i vise nego sto treba.Na 1 hektar dovoziti vodu je ozbiljan posao pa necu da se patim vise nego sto je potrebno,ali cu naravno da zalivam koliko treba.

Pa hajde recimo 20 litara po dužnom metru, znači svaka traka po 10 litara, pošto treba da idu s obe strane reda... Meni se tako pokazalo kao minimum. To je znači 24.000 litara na pola jutra.
Mislim da će te jeftinije izaći 4 bunara nego da ideš sa cisternom hektar zalivati.
Ono što sam ja naučio prošle godine: ako već ulažem u nešto onda neću budžotine i improvizaciju.

Uzgred, kako bi cisterna trebalo da nagura pritisak na ceo hektar? Jesi ti to mislio da ide slobodnim padom?
 
Pa hajde recimo 20 litara po dužnom metru, znači svaka traka po 10 litara, pošto treba da idu s obe strane reda... Meni se tako pokazalo kao minimum. To je znači 24.000 litara na pola jutra.
Mislim da će te jeftinije izaći 4 bunara nego da ideš sa cisternom hektar zalivati.
Ono što sam ja naučio prošle godine: ako već ulažem u nešto onda neću budžotine i improvizaciju.

Uzgred, kako bi cisterna trebalo da nagura pritisak na ceo hektar? Jesi ti to mislio da ide slobodnim padom?
Treba da busim bunar preko 100 metara plus kvalitetna potopna ili kako se vec zovepumpa plus agregat za struju je investicija od vise hiljada evra. Ta njiva je 3,5 ha pa kada izbusim bunar prosiricu intezivnu proizvodnju na celokupnu povrsinu a ne zito i kukuruz.
slazem se ja da ne treba budziti ali trenutno nemam bas puno opcija osim cisterne.Pritisak cu praviti pumpom(videcu vec kakvom)
Koliko cesto zalivati 20 litara po duznom metru?Mislim da je nepotrebno svakodnevno
 
Otprilike svaki treći dan leti, ali zavisi od temperature i padavina.

Al' sad si me zainteresovao, zašto toliko duboko da bušiš bunar? Nema vode na manjoj dubini kod vas?
 
Ja sam isao 10 l po duznom metru svaki treci dan i to je neki optimum po meni u prvoj godini,kasnije moze i svaki peti dan......
 
Sa malim zakasnjenjem...Maline su mi na teleckoj visoravni(Nova Crvenka) a tamo je voda prilicno duboko.Veliki vocnjaci buse bunare na 120-130 metara.Postoji navodno neka voda na 40-ak metara ali je pitanje kolicina.Nekoliko bunara koji su izbuseni su na velikim dubinama a nisu svi blesavi da sebi prave bespotrebne troskove nego tako valjda mora.
Ja se raspitujem sta i kako moze u nadi da cu izmisliti nesto dobro a jeftino a i sam znam da od toga nema nista.Svaki put kad cujem da postoje tereni gde bunar kosta 300 evra malo placem pa nastavim da racunam moje buduce troskove.
U Novoj Crvenki imam 3.godinu 7ari i odlicno je i bez prevelikog truda.U Crvenki (donji teren)pored velikog kanala imao 7 ari ubio sam se radeci oko maline(prihrane, zastita,kultiviranje 100 puta pevao sam joj...) i nista ne valja.Visoke podzemne vode.
E zato cisterne prve godine na iom hektaru a posle izuvanje za ljudski bunar.
 
Ja imam 24 reda po 60m,blag nagib,razvodno crevo mi je 6/4,e sad ima tu vise faktora,koliko ti je daleko izvor navodnjavanja,da li je prirodan pad ili guras vodu pumpom...
i kod mene je otprilike isto i sta mislis planirao sam da izvise redova postavim dovodno crevo od 1cola i iz njega da vucem kompezujuca creva za svaki red stim da svu tu vodu gura pumpa od max6bari da li ce to biti dobro sta mislis
 
pozdrav, da li bi mi odgovarala Villager Motorna Pumpa WP35 za kap po kap sa trakom pester hiro, Razmak kapaljki 20cm - 5litara /1h. imacu 7 redova maline po 100m
 
Pa jbg druze kucni malo po digitronu
5x100x7=3500 litara na sat (ili oko 60 l/min). Ako imas toliko vode i ako, po specifikaciji, pumpa to moze da izgura (a moze, cak je i prevelika), to je to

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
pozdrav za sve malinare,
ja sam danas vezivao malinu,i imam jedno pitanje
posto imam 12 redova po 45-50 metara duzine,i to pod nagibom(oko 8 do 10 posto),
glavni vod je 3/4 crevo,a posle trake hirro pestan niz redove.
da li je ovo glavno crevo dovoljno?
da li neko ima iskustva sa PlUVIO trakama za zalivanje,posto vidim da su za nagib?
moze li mi neko preporuciti neke trake za nagib?
ja rekoh jedno pitanje, a ono ispade i ha ha.zato oprostite.
svaka sugestija je dobrodosla.

- - - - - - - - - -

pozdrav za sve malinare,
ja sam danas vezivao malinu,i imam jedno pitanje
posto imam 12 redova po 45-50 metara duzine,i to pod nagibom(oko 8 do 10 posto),
glavni vod je 3/4 crevo,a posle trake hirro pestan niz redove.
da li je ovo glavno crevo dovoljno?
da li neko ima iskustva sa PlUVIO trakama za zalivanje,posto vidim da su za nagib?
moze li mi neko preporuciti neke trake za nagib?
ja rekoh jedno pitanje, a ono ispade i ha ha.zato oprostite.
svaka sugestija je dobrodosla.
moze li bilo kakva pomoc u vezi ovoga,posto nisam nikada imao kap po kap.
 
Nazad
Vrh