Navodnjavanje maline

pozrav svim malinarima.
pitanje:
da li mogu trake za zalivanje marke ,,hirro pestan,, na duzinu od 50 metra po redu,ukupno 12 redova,razmak rupica na 10 cm,parcela ima pad od oko 12 %?ne znam da li su te trake za pad?
da li mogu te trake da se ukljuce u crevo od 3/4?
tj.da li protok vode kroz crevo od 3/4 creva zadovoljava da se celom duzinom trake zalije malina?
pritisak u crevu(3/4) bi bio negde oko 1 do 1,5 bari?
znam da je ovo dosta pitanja,ali se nadam da ce neko ko ima iskustva odgovoriti i razresiti mi dileme,jer nemam koga da pitam a daje imao iskustva.Unapred zahvalan za svaki odgovor.
 
Interesuje me sledece,imam 20 redova po 50 metara duznih,koliko sam shvatio moraju mi doci kompezujuca creva sobzirom na pad, da li se mogu sva creva priključiti na crevo od 1cola na koje ima pumpa sa pritiskom od 6bari,da u sva ima dovoljno vode.hvala
 
Zavisi koliko vode po metru daju creva, onda to pomnozis sa tih 1000 metara. Iz prakse, colovo crevo ce biti malo

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Interesuje me sledece,imam 20 redova po 50 metara duznih,koliko sam shvatio moraju mi doci kompezujuca creva sobzirom na pad, da li se mogu sva creva priključiti na crevo od 1cola na koje ima pumpa sa pritiskom od 6bari,da u sva ima dovoljno vode.hvala


Može sigurno. Naravno zavisi od protoka kroz dizne ali ti proračuni uglavnom nisu tačni. Najbolje kad sam isprobaš. Meni su za kompezujuća creva rekli da treba pritisak od min 1bar ali radi i na pola bara jednako kaplje i na vrhu i na dnu reda. Rekli su mi da 3/4 crevo ne može da mi napaja više od tri reda po 50m. Kažu stručnjaci da je neki optimum za cev 3/4 pri pritisku od 3 bara 35l u min. Pa prema tome računaju napajanje dizni. Uglavnom Sve nove cevi za navodnjavanje su napravljene tako da štede vodu i može se dosta metara odjednom priključiti. Meni je glavno razvodno crevo u jednom malinjaku 1col ali napajam ga crevom od 3/4 sa pritiskom oko 3bara i uključim oko 500 dužnih metara istovremeno i radi. Ja sam ušao u investiciju sa saznanjem da mogu uključiti svega 150m reda.
 
Najbolje je na početku svakog reda postaviti slavinicu. Ako ne može da se zaliva odjednom ceo malinjak, zalivati po onoliko redova koliko može da normalno rade kapaljke. Kod mene je glavno razvodno crevo jedan col, napaja se sa slavine od pola cola, ima jedanaest reda dužine od 10 - 60 metara i odjednom mogu da normalno rade dva reda od 60 metara. Crevo je mađarsko trakasto, kapaljke na 10 cm.
 
Zasto bi gurao pritisak od 3 bara, kad je dovoljno 0,5 bara da bi creva radila? Kad nabijes toliki pritisak normalno da ces progurati vecu kolicinu vode i kroz tanju cev. Ali opet pitam zasto? Jeftinije je kupiti crevo veceg precnika nego trositi toliko energije (citaj goriva, t.j. novaca) da bi stvorio toliki pritisak.
Da ne ispadne da ja filozofiram, pitajte bilo kog masinca neka vam to izracuna, zapamtili su bernulijevu jednacinu za ceo zivot :)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
pozrav svim malinarima.
pitanje:
da li mogu trake za zalivanje marke ,,hirro pestan,, na duzinu od 50 metra po redu,ukupno 12 redova,razmak rupica na 10 cm,parcela ima pad od oko 12 %?ne znam da li su te trake za pad?
da li mogu te trake da se ukljuce u crevo od 3/4?
tj.da li protok vode kroz crevo od 3/4 creva zadovoljava da se celom duzinom trake zalije malina?
pritisak u crevu(3/4) bi bio negde oko 1 do 1,5 bari?
znam da je ovo dosta pitanja,ali se nadam da ce neko ko ima iskustva odgovoriti i razresiti mi dileme,jer nemam koga da pitam a daje imao iskustva.Unapred zahvalan za svaki odgovor.

da li moze ovako?dajte Vasa iskustva,molim Vas,jer mi dosta znace,90% stvqari oko maline sam naucio na ovom forurmu.
 
Ponoviću još jednom. Koristim gradsku vodu za zalivanje. Creva kruta kap po kap. Razmak izmedju dizni je oko 15cm. Pritisak gradske vode mi je oko 3 bara. Crevo gradske vode 3/4. Razvod iznad redova 1col. Napajam istovremeno 10 reda po 50m. Pritisak u sistemu oko pola bara. Naravno sve ovo nema nikakav značaj jer ne znamo protok kroz dizne ali mogu samo pretpostaviti ako se radi o istom protoku da ne možeš istovremeno napajati sve redove jer su ti dizne na 10cm odnosno češće nego kod mene. Ventili obavezno i koriguj pritisak sam. Ne vidim razlog za razmišljanje. Dal ćeš jedno veče zalivati polovinu , trećinu .....malinjaka. Malini ne treba previše vode. Dovoljno je u sušnom periodu zaliti svaki red deseti dan. Naravno ovo je moje mišljenje. Sve to zavisi i od zemljišta. Moja malina je pre par godina preživela i 6 meseci bez kapi kiše.
 
Kad govorim o navodnjavanju uvek mislim na sistem bunar+pumpa. Zalivati iz vodovoda kod nas je nemoguce pa to ni ne uzimam u obzir. Kod vas je, opet, problem bunar...
Ja imam buseni bunar, pumpu, guram 8-9 kubika na sat i crevo 6/4" mi je malo. Nije malo da toliko vode ne moze proci, nego su veci otpori, t.j. pumpa radi na vecem gasu i trosi vise goriva. Zbog toga mi nije jasno zasto bi neko uzeo colovo crevo i gurao kroz njega 6 bari?? Mala je razlika u ceni creva koliko ce vise potrositi goriva.
Ako je sve normalno najbolje dimenzionisati sistem tako da su gubitci trenjem najmanji, da sistem radi sa najmanjim mogucim pritiskom jer najmanje kosta. Druga je stvar ako neko ima problema sa dotokom vode ili ima neka druga ogranicenja u sistemu

@ aksa
Trake hirro nisu kompenzujuce i tebi ne rade posao.
Drugo, u crevo 3/4 fizicki ne mozes montirati slavinicu.
Moras znati neke stvari. Koliko vode imas na raspolaganju, koje trake (creva) ces uzeti i koliko vode daju, koliko vode daje pumpa, jel pumpas vodu po ravnom, uz brdo, niz brdo...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pa svaka cast ako si uspeo, a da ne curi i ne kaplje...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
imam bazen od 15 kubika vode,visinska razlika je sigurno 15-20 metara,i hvala na odgovoru za hirro trake,ja sam mislio da su kompenzirajuce.
mislim da je to dovoljno vode,samo me zanima da li je dovoljno 3/4 crevo?
ili od bazena do malinjaka 3/4 crevo,a glavna linija povise malinjaka gde se ubacuju ventili za trake da bude colovno?
sta mislite?
 
imam bazen od 15 kubika vode,visinska razlika je sigurno 15-20 metara,i hvala na odgovoru za hirro trake,ja sam mislio da su kompenzirajuce.
mislim da je to dovoljno vode,samo me zanima da li je dovoljno 3/4 crevo?
ili od bazena do malinjaka 3/4 crevo,a glavna linija povise malinjaka gde se ubacuju ventili za trake da bude colovno?
sta mislite?
bilo ko?pomoc mi je potrebna da bih resio kap po kap kvalitetno
 
imam bazen od 15 kubika vode,visinska razlika je sigurno 15-20 metara,i hvala na odgovoru za hirro trake,ja sam mislio da su kompenzirajuce.
mislim da je to dovoljno vode,samo me zanima da li je dovoljno 3/4 crevo?
ili od bazena do malinjaka 3/4 crevo,a glavna linija povise malinjaka gde se ubacuju ventili za trake da bude colovno?
sta mislite?


Upravo tako. Možeš dovesti i 3/4 ali razvod iznad reda moraš raditi sa min 1col. Na 3/4 se ne mogu montirati slavinice nabijanjem i klasičnim bušenjem cevi. Može na drugi način ali to je već skuplje nego staviti cev od 1 col ili 5/4. Ne razumem zašto sve ne vodiš sa min 1col, osim ako ti je velika daljina od bazena do malinjaka. Meni je 3/4 napajanje a razvod sa 1col. Koliko sam razumeo imaš oko 15ari. Radi sve sa 1col.
 
Upravo tako. Možeš dovesti i 3/4 ali razvod iznad reda moraš raditi sa min 1col. Na 3/4 se ne mogu montirati slavinice nabijanjem i klasičnim bušenjem cevi. Može na drugi način ali to je već skuplje nego staviti cev od 1 col ili 5/4. Ne razumem zašto sve ne vodiš sa min 1col, osim ako ti je velika daljina od bazena do malinjaka. Meni je 3/4 napajanje a razvod sa 1col. Koliko sam razumeo imaš oko 15ari. Radi sve sa 1col.
hvala,hvala puno vilamet 2012,
radicu iznad malinjaka sa 1 col.interesuje me koju povrsinu zalivas sa ovim sistemom 3/4 pa na jedan col?
sta me jos buni:
da li 3/4 moze da napuni 1 col bez problema ?
 
Koristio sam crevo od jednog cola pre jedno tri godine i tako su dobro radila sa trakamo od 100 metara, da ih poklanjam ko god hoće. 2014-te kad sam sadio malinu, stavio sam bočna creva od glavnog voda po 2 cola isto kao i glavni vod i pumpa najmanja tomosova od 330 litara u minuti protok, gura 280 metara glavnog voda + trake od po sto metara, na najmanjem gasu. Ali šta je isto važno, barem se meni čini ovako. Protok. NIje isto da li je traka KPK protoka 3 litra po satu ili 6 litara ili više.
Ne treba eksperimentisati, pokušavati uštedeti na takvim stvarima, jer to uvek izađe skuplje na kraju priče. Mislim na sistem za zalivanje. Najjeftinije je "prepisati" od nekoga kome nešto radi posao a ako već imamo prilike da vidimo kod nekoliko ljudi to je pravi džek pot. Sistem se pravi tako da nadživi zasad, moje je skromno mišljenje.
 
Nazad
Vrh