Navodnjavanje maline

Pozdrav kolege (mogu tako da Vas nazovem:osmeh:)
Znam da možda nije tema za ovde ali mi treba jedna mala pomoć oko navodnjavanja. Imao sam slike kako izgleda plac koji sam zasadio ali su nestale ovde na forumu tako da ne mogu sad slikovito da Vam pokažem. Imam bunar dubine je 20 m i imam do 1.9m vode u njemu, planirao sam da pri vrhu placa postavim rezervoare za vodu i da od njih sprovedem sistem kap po kap. Plac ima manji nagib i od bunara do planiranih rezrovara ima oko 100 m. Posadio sam malinu na nekih 12 ari a razmak između redova je 2,5 m. Dužina redova je do 70 m. E sada, zanima me koja mi pumpa treba, da li da uzmem na struju ili na gorivo, koje rezrvoare da uzmem koje zapremine kakve su cene, i gde vi nabavljate creva za navodnjavanje? Eto to je od prilike što me interesuje.

 
Koliko je meni poznato , sa stabilizatorima je crevo za nagibe , ako ti je malina u strani. Takva creva su duplo skuplja od običnih. Inače tu cena nije bitna zbog kvaliteta već zbog tehnologije izrade kapaljki.
 
Pa i nije mi nekakav nagib,blagi nagib na istok oko 4% do 5% dok je na jug možda 2%.Redove sam mislio okrenuti pracac sjever-jug.Možda nebi morao ni uzimati ova sa stabilizatorom.
 
A može li da škodi ako se postave a nisu potrebni.Danas dobio odgovor za 0,3ha sve u kompletu sa kacom od 1000l 280e.To stvarno nije skupo.Znači sve od kace,filtera,ventila,gumica i ostalooog i to crijevo za nagibe.Ako netreba to ovo obično je još jeftinije ili kakvo treba i kakvo vi preporučujete da postavim.Ja bi ovo naručio pa nek stoji do jeseni.
 
Pa ako ti nije skupo, onda super :)
Kompenzujuca creva ne smeju biti skuplja od 0,30 e/m pa da su pozlacena. A sta je sa onim kusurom do 280e? Sta su sve oni tu naracunali? Sta ce ti kaca od 1000 litara? Pusti ti te predracune, nisi nepismen, raspitaj se posto je sta i napravi to sam.
Kompenzujuca creva ce raditi i na ravnom, nije problem
 
Kaca je 70evra a crijeva 12 euro centi po metru 495 metra a ovo je ostalo ventili i ostale cake.

- - - - - - - - - -

Evo ovo je za o,15 ha kolko sam prvo mislio.Km je marka a 1 e je 2 marke da se možete ravnati i preračunati
DIT kabal 495 m * 0,23 = 113,85 KM
11 ventila 11 gumica 11 zavrsnica * 0,95 = 10,45 KM
Kaca 130,00 KM
Redukcija 8,00 KM
M. poluspojnica 3,50 KM
Filter 21,00 KM
Ventil fi50 9,00 KM
Cep 3,50 KM
Alkaten 30 m * 1,85 = 55,50 KM

UKUPNO: 354,80 KM





 
12 centi/m mi je bas jeftino za crevo sa kompenzujucim kapljacima. Mozda su trake? I za ostalo su ok cene. Samo si omasio racinicu za 100e :)
Opet pitam za cega ce ti kaca?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ovo je prva ponuda ua 15 ari ali sam kasnije povećao planiranu površinu na 30 i on mi je preračunao na ovo još 100evra.Kacu sam mislio da u nju izbacujem vodu pa iz nje da ide prirodnim padom,čak sam mislio dvije povezati u sistem prelivne posude.Poslao sam mu upit da li je ovo kompezirajuće crijevo ili obično.evo njegovog linka sa opremom http://proagro.olx.ba/

- - - - - - - - - -

Sad odgovori da je to kruti obični.Da li mogu njega da postavim.Sadiću vilamet na 33 cm.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice creva, kao sto rece vilamet, ako redovi nisu dugacki i ako pad nije veliki, mozda se mozes provuci sa obicnim. Ako je veci pad, neizbezno je odstupanje.
E sad te kace. Prvo, 1000 litara je za zalivanje smesna cifra. Drugo, da bi dobio 0,5 bara moras je podici na 5 m. Ne znam koliko je preporuceno za ova creva, ali ispod 0,5 bara nije sigurno.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja sam kompenzujuca creva placa 25 dinara po metru,ali mislim da njemu nema potrebe,dzabe ce baciti pare.Neka uzme za probu obicno za jedan red pa neka proceni.

A da pitam ja,jel valja cemu ovaj obican filter za navodnjavanje,posto ne bih da mi zapuse kapaljke?
 
Nekako ću uklopit,možda neku protočnu pumpu odraditi.Kod mene nema vode kao kod pojedini članova,20 m fi 500 i vode ko blata.Imam bunare a imam i traktorsku cisternu pa ću nekako probati.Ne znam u prosjeku kolko treba sadnici po zaljevanju.Znam da zavisi od vremena,da li je suša ili ne ali onako u prosjeku.
 
Pozz malinari. Ako ima nekog iz Kraljeva da je radio sistem kap po kap nek mi se javi pošto mi je potrebna smernica kako i šta da uradim u mome malinjaku. Hvala
 
Nazad
Vrh