Navodnjavanje maline

Pumpa ti je dobra a trake postavi uz red,dovoljno je a i zbog obrade medjuredno.....
 
Video sam ja sliku, ali eto jedan kaze uz red, drugi kaze 15-20cm od reda i tako.:osmeh:
Kako god, danas sam preuzeo pumpu za navodnjavanje i sve ostalo sto mi treba i pokusacu sutra to da namontiram.
 
Kolege, molim Vas za jednu pomoc jer imam nedoumicu. Posadio sam polku na neki 11 ari. Plac ima nagib,duzina redova mi je oko 70m,imam 5 redi za sad, razmak izmedju redova mi je oko 2,6 m. Bunar se nalazi ispod malinjaka na nekih 30m. Ima oko 2,1 m vode do vode ima 14m.
E sad, danas mi je dolazio profi koji radi sa pedrillo pumpama i covek koji radi navodnjavanje. Dao mi je predracun za navodnjavanje tih 11 ari i izneo je oko 1300€.Navodnjavanje po njegovom da ide direktno iz bunara. Umal se nisam preturio,nemam tolike pare i slabo ko u ovo vreme i da ima. Mozda ce neko reci pa sto si ulazio u to kolo kad nemas para. Pa ja uso jer volim da igram. Drugari mogu li da prodjem u celoj prici jeftinije. Znaci da ne bude toliko profi. Otvoren sam za sve sugestije i predloge
 
Može i neka sličica.
Bice i slicica.
Kolege, molim Vas za jednu pomoc jer imam nedoumicu. Posadio sam polku na neki 11 ari. Plac ima nagib,duzina redova mi je oko 70m,imam 5 redi za sad, razmak izmedju redova mi je oko 2,6 m. Bunar se nalazi ispod malinjaka na nekih 30m. Ima oko 2,1 m vode do vode ima 14m.
E sad, danas mi je dolazio profi koji radi sa pedrillo pumpama i covek koji radi navodnjavanje. Dao mi je predracun za navodnjavanje tih 11 ari i izneo je oko 1300€.Navodnjavanje po njegovom da ide direktno iz bunara. Umal se nisam preturio,nemam tolike pare i slabo ko u ovo vreme i da ima. Mozda ce neko reci pa sto si ulazio u to kolo kad nemas para. Pa ja uso jer volim da igram. Drugari mogu li da prodjem u celoj prici jeftinije. Znaci da ne bude toliko profi. Otvoren sam za sve sugestije i predloge
Pa sigurno mozes da prodjes i jeftinije, mada ja i nisam bas strucan. Takodje mi nije jasno jel ti je bunar 30m ispod nivoa njive ili je 30m udaljen od njive? Ako je mala visinska razlika njiva-bunar onda mozes da kupis i ovu pumpu Villager WP 35 jer je ona bas jeftina, a opet i dosta pouzdana kako cujem od ljudi. Ja sam je uzeo jer mi je mala visinska razlika i ne treba mi neka ogromna kolicina vode pa moze da mi zavrsava poso. Imam 600m maline, sto vilamet, sto polanu i sve za navodnjavanje me je iskostalo 33000 RSD, znaci manje od 300e. Opet ne mogu nista da tvrdim kako ce da radi dok se licno ne uverim jer je tako najbolje.
 
Video sam ja sliku, ali eto jedan kaze uz red, drugi kaze 15-20cm od reda i tako.:osmeh:
Kako god, danas sam preuzeo pumpu za navodnjavanje i sve ostalo sto mi treba i pokusacu sutra to da namontiram.

Pa 10-20 cm ti je uz red, neces bukvalno omotavati svaki izdanak trakom kpk. Isto smo ti rekli i ja i zoki. Videces do kraja godine ce ti red biti sirine pola metra i to je taman to. Drugo, voda kako ide u zemlju unutra se širi. Ako je gore vlazno 10 cm u sirinu unutra na 20 cm dubine je naprimer 20 cm sirine vlazno posle zalivanja. Voda ide kao trougao. Ovo je samo primer, zavisi to od vise faktora ali generalno je tako. Svaka traka oko 12 litara po zalivanju po duznom metru da ti iskapa, to je moj plan za ubuduće i za sada se pokazuje ekstra,mislim na ovu godinu, bujnost je nadmasila ocekivanja. Ostaje da vidimo oko proredjivanja, da napravim plan. Granulisano djubrivo ja nemam gde da bacim, toliko je gusto, mislim na prihranu azotom.
 
Vladimire, sad mi je jasno. Ja sam nov u ovome pa bukvalno sve treba da mi se nacrta da bi shvatio kako treba. Za mene je to uz red znacilo da idem uz same sadnice, ali sad shvatam.

@Ivan VB, deluje mi ovako sa slike da je mala visinska razlika, odprilike kao kod mene. Mana ove pumpe je sto moze da povuce vodu sa najvece dubine od ja mislim 9m pa bi morao celu da je spustas u bunar ako je to fizicki moguce. Posle kad povuce moze da izbaci vodu na 30m.
 
Da li si merio kapacitet bunara? Ja sam skoro radio kpk, izvlacim vodu sa 30m, bunar kao tvoj samo sto ja imam 20m vode.
Pedrolo pumpa sa 45m kabla I sklopkom 48000din+ creva I ostala cuda. Ja sam uzeo ''raketa'' pumpu od 1.1kw.Ne znam kakvu
pumpu ti je majstor predlozio. Imas cenovnik tih pumpi na netu, dodas ostalu skalameriju I nebi smelo da izadje vise od 7-800 evrica.
 
Kolege, molim Vas za jednu pomoc jer imam nedoumicu. Posadio sam polku na neki 11 ari. Plac ima nagib,duzina redova mi je oko 70m,imam 5 redi za sad, razmak izmedju redova mi je oko 2,6 m. Bunar se nalazi ispod malinjaka na nekih 30m. Ima oko 2,1 m vode do vode ima 14m.
E sad, danas mi je dolazio profi koji radi sa pedrillo pumpama i covek koji radi navodnjavanje. Dao mi je predracun za navodnjavanje tih 11 ari i izneo je oko 1300€.Navodnjavanje po njegovom da ide direktno iz bunara. Umal se nisam preturio,nemam tolike pare i slabo ko u ovo vreme i da ima. Mozda ce neko reci pa sto si ulazio u to kolo kad nemas para. Pa ja uso jer volim da igram. Drugari mogu li da prodjem u celoj prici jeftinije. Znaci da ne bude toliko profi. Otvoren sam za sve sugestije i predloge
Ivane vidim tu je neka kuća pa pretpostavljam da je tu i struja. Ja vidim rešenje u elekro potapajućim pumpama, jeftine su, za takvo stanje na terenu tebi Vilager ne odgovara.
 
Ima dve kuce. Imam i trofaznu i monofaznu. Nudio mi je pedrollo isto ko tvoja 1.1 sonda. I uz nju hidro bocu. Al to mi je skupo. Dodje negde oko 600€. Dal imaju neke jeftinije pumpe? Malopre sam zvao jednog komsiju on isto ima prirodan pad i zaliva iz kanistera njega sa sve creva i pumpa izaslo oko 350€.
 
Ja sam svoj problem oko zalivanja resio elektropumpom, bunar mi je od kuce udaljen oko 100 m, isto toliko imam do malinjaka, plasticno crevo 6/4 u bunar, sistem kpk, razmotam kablove i pici, ako vam je izvor struje blizu to vam je dobro resenje.
 
Koju pumpu imas? Jel ima nesto jeftinije tipa do 150€? Imam struju ona mi nije problem. Mislio sam da pumpom punim dva rezrvoara ili jedan od dve tone, da ih stavim u vrh malinjaka i prirodnim padom da ih polivam kap po kap. E sad ne znam da li je to izvodljivo
 
Jeste, ali da bi dobio minimalni pritisak u crevima ili trakama od 0.3bara trebalo bi da podignes rezervoare na 2.5-3m od zemlje.Imas pumpe I na buvljaku, 6-7-8000din. bez garancije, kinez.
 
Pogledaću danas na pijaci u KV-u ako stignem da odem,moram da kosim danas zatravilo. Maline koje su mi bliže travi imaju mi rupice po listovima moram neki insekticid da kupim. Ove cene koje mi je dao ovaj čovek su dobre i nisu velike,ali one su za profi zalivanje. Meni ne treba ništa tako profi za prvu godinu. Samo moram da nađem način da se spustim ispod 500€ da bi mogao da je polivam ove godine. Kolega malinar iz Arilja ne poliva polku uopšte,ne znam kako,vervatno takva zemlja. A i u najavi kišna godina,ali ne smem na to da se oslonim,moram da izvedem sistem kako znam i umem. Ljudi hvala Vam na prethodnim postovima, ako ima još neko nešto neka napiše.
 
pozdrav drugari,
evo ovako,imam jedno pitanje u vezi zalivanja malina,Miker i Vilamet.
imam 12 redova po 50 metara duzine reda,i od bazena koji je zapremine 20 kubika,ciste,izvorske vode,crevo je 3/4,a od pocetka redova stavio sam 5/4 crevo.
na 5/4 cevu stavio sa ukupno 24 ventila(za svaki red po 2 ventila)i trake kap po kap sa 10 cm razmaka sa obe strane reda.
sto se tice visinske razlike izmedju bazena i pocetka redova iznosi negde oko 10 metara,a udaljenost 50 metara.
njiva tj.malinjak se nalazi pod nagibom ,negde oko 8%do 10%.mozda i do 12%.
kada ukljucim sve trake ne moze da zaliva redove do vrha,tj.jedan deo moze a drugi ne.
kada su ukljucene samo pola traka,tj.samo pola ventila (po jdena traka za jedan red) onda je ok i to jedva.
pitanja:
1.da li bi trake za razmakom od 20 cm zavrsile posao mesto traka od 10 cm?
2.ako bi trake od 20 cm zavrsile posao,koji tip ili marku trake bi mi preporucili?
3.zadnje i najvaznije pitanje,da li jedna traka po redu sa 20 cm razmaka moze da zavrsi posao,tj.da li je jedna traka po redu dovoljna za zalivanje?
(jedna traka uz samu malinu)?
znam da svi imate posla u vasim malinjacima,ali ko kod zna nesto oko ovoga bio bih mu zahvalan na odgovorima.i slobodno detaljisite,nemojte da vas mrzi da pisete,mozda posluzi jos nekome od drugara
drugarski pozdrav.
 
pozdrav drugari,
evo ovako,imam jedno pitanje u vezi zalivanja malina,Miker i Vilamet.
imam 12 redova po 50 metara duzine reda,i od bazena koji je zapremine 20 kubika,ciste,izvorske vode,crevo je 3/4,a od pocetka redova stavio sam 5/4 crevo.
na 5/4 cevu stavio sa ukupno 24 ventila(za svaki red po 2 ventila)i trake kap po kap sa 10 cm razmaka sa obe strane reda.
sto se tice visinske razlike izmedju bazena i pocetka redova iznosi negde oko 10 metara,a udaljenost 50 metara.
njiva tj.malinjak se nalazi pod nagibom ,negde oko 8%do 10%.mozda i do 12%.
kada ukljucim sve trake ne moze da zaliva redove do vrha,tj.jedan deo moze a drugi ne.
kada su ukljucene samo pola traka,tj.samo pola ventila (po jdena traka za jedan red) onda je ok i to jedva.
pitanja:
1.da li bi trake za razmakom od 20 cm zavrsile posao mesto traka od 10 cm?
2.ako bi trake od 20 cm zavrsile posao,koji tip ili marku trake bi mi preporucili?
3.zadnje i najvaznije pitanje,da li jedna traka po redu sa 20 cm razmaka moze da zavrsi posao,tj.da li je jedna traka po redu dovoljna za zalivanje?
(jedna traka uz samu malinu)?
znam da svi imate posla u vasim malinjacima,ali ko kod zna nesto oko ovoga bio bih mu zahvalan na odgovorima.i slobodno detaljisite,nemojte da vas mrzi da pisete,mozda posluzi jos nekome od drugara
drugarski pozdrav.

zaboravio sam da napomenem da su trake hirro pestan razmak 10 cm fi 16mm,
cekam vase odgovore,pomoci ce mi mnogo,
jer da ne kupujem trake razmaka 20 cm ako nece da fukcionise.
unapred zahvalan.
 
Mislio sam da pumpom punim dva rezrvoara ili jedan od dve tone, da ih stavim u vrh malinjaka i prirodnim padom da ih polivam kap po kap.
Ja imam potapajuću pumpu turske proizvodnje (nije kinez) i koristim taj isti model već 15-ak godina. Snaga je 700w a kod mene gura vodu iz jedne posude u drugu, na daljinu od 380 m. i visinsku razliku od 38 mnv.
Na toj udaljenosti, visinskoj razlici i promeru creva, na krajnjoj tački izbacuje 12l/min. Izlaz je od jednog cola, ali sam ja posle deset metara colovnog creva postavio redukcionu spojnicu 1-3/4, pa nepovratni ventil i dalje nastavio sa crevom od 3/4. Cena sa plovkom trenutno je oko 7,000 dinara.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh