Navodnjavanje maline

Ja se još jednom svima izvinjavam ako sam dosadan, ali do sada sve što je vezano za malinu a da je dobro izvlačio sam sa ovog foruma. Znači dosta mi je pomagao.
E sad ovako da preciziramo,vezano za sistem kap po kap. Bunar mi ima vodu od 14-tog metra, (imam malo više od 2m vode) visinska razlika između bunara i položaja rezervoara je 20 metara. Dužina od bunara do rezervoara za vodu je 100m. Našao sam novoterm potapajuću,monofaznu, sa elektroormarićem http://www.novoterm.rs/index.php?action=proizvodi_detaljnije&id=50&kat=2&pod=16 . Našao sam rezervoar od 2t crni . Šta sada da uzmem? Koje crevo da uzmem od pumpe do rezervoara,koja creva da uzmem od bunara za kap po kap,znači prirodni pad sa blagim nagibom. Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala
 
to mu dodje ono "proizvedeno u Bugarskoj / zemlja porekla Kina"
tako pise kod villagera. A jbg, takav trend u svetu :D
 
Kratko je trajala moja radost danas kada sam konacno kupio pumpu. Vec spomenuta raider od 4.1kw motorna....
Jeste da mi je prva ovakva pumpa, ali neke ozbiljne nedostatke bi i totalni amater uocio. Rdjav sraf i nagrizle matice mogu da oprostim, donekle i rdjav auspuh, ali naprslinu na motoru vec ne mogu. Uopste ne zelim da je pustam u rad kako bih video da li negde curi ili ne, ovo je meni dovoljno. Vracam je natrag. Kinezi ili ne, ovako nesto je nedopustivo.







 
Ja se još jednom svima izvinjavam ako sam dosadan, ali do sada sve što je vezano za malinu a da je dobro izvlačio sam sa ovog foruma. Znači dosta mi je pomagao.
E sad ovako da preciziramo,vezano za sistem kap po kap. Bunar mi ima vodu od 14-tog metra, (imam malo više od 2m vode) visinska razlika između bunara i položaja rezervoara je 20 metara. Dužina od bunara do rezervoara za vodu je 100m. Našao sam novoterm potapajuću,monofaznu, sa elektroormarićem http://www.novoterm.rs/index.php?action=proizvodi_detaljnije&id=50&kat=2&pod=16 . Našao sam rezervoar od 2t crni . Šta sada da uzmem? Koje crevo da uzmem od pumpe do rezervoara,koja creva da uzmem od bunara za kap po kap,znači prirodni pad sa blagim nagibom. Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala

Može pomoć prijatelja?
 
Nisam hteo da vam kvarim radost ali NIŠTA kinesko nikad nemoj kupovati. Kinezi sve prave samo ne kvalitet. Pogotovu u zemlje kao sto je Srbija, nista vredno pomena ne dospeva. Radije bih kupio Tomosovu pumpu od 30 godina i sve dao majstoru da prepakuje nego najnoviju kinesku.
Vrati je i nek se nose u materinu.
 
Ostao bi samo onaj zardjali sraf :D

Cekam novu.......platio pa ajde, samo nek ona zavrti vodu koju sezonu, a sad mi je najneophodnija. Kod mene je sve suvo. Maline pocele polako da izbijaju, strah me koliko njih ce se primiti u narednih mesec dana. Ne mogu ni frezom uci koliko je suva i tvrda zemlja.
 
ako pitam trgovce - "sve moze" , ako pitam majstore servisere -ako nije njihov brend koji valjaju onda se prenemazu i stucaju kada ih pitas , stoga sam resio da vas zamolim za savet :
-bunar : H= 8m ,2,5 m do nivoa vode ostalo zapremina bunara R=0.7 m (testirao izdasnost i brzinu dopune sa BMP Slap 10 u trajanju od 1 sata na 2 cola izbacilo tek pola zapremine , u roku od 6 sati se nivo ponovo vratio na prvobitni)

-od bunara do malinjka 50 m duzine
-glavni razvod od 1 cola sa po 14 slavinica - znaci 7 redova sa svake strane- trake za kap po kap u duzini od 30 m

Pitanje za hidro pack:

1. ova-http://www.villager.rs/srb/proizvod/...pak-VB-251300B cena nesto malo iznad 16.000,00 din

ili je dovoljna ova :

2. http://www.villager.rs/srb/proizvod/...dropak-VGP-800 cena nesto malo iznad 14.000,00 din

ILI.....

mozda neka druga preporuka?????

Zahvaljujem se unapred na odgovoru
 
Razmisljao sam da kupim Villager HP WP 30. (240 EURA). Kakvo je vase misljenje i iskustvo sa tom pumpom? Koristio bih je za navodnjavanje maline. Hvala.
 
Stigla pumpa,rezervoar sutra. Kako da postavim ni sam ne znam. Kupio sam gumiranu sajlu
xng85i.jpg

28k0spf.jpg
 
Pa vidim da se bunis, odnosno ne znas kako da odradis navodnjavanje. Ni ja nisam neki strucnjak, ali da pokusam da ti pomognem. Od pumpe do rezervoara crevo 1" sasvim dovoljno za taj protok, naravno trebace ti reducir sa 5/4 na 1". Trake KPK ako je stvarno mali nagib ja bi stavio obicne, odnosno ove klasicne. Crevo na koje ce da ti dodju slavinice i trake KPK 1" i to je to. Opet kazem da se ni ja nesto ne razumem, ali bi tako odradio sebi. Ja kad sam za moj malinjak radio sistem za navodnjavanje prvo sam se raspitivao tako kod ljudi sta i kako da bih steko neku predstavu. Onda sam otiso kod prodavca i reko mu sta hocu i tu smo malo ja i on dodatno razradili sta mi treba. Tu su slucajno bila i dva coveka koja vec imaju navodnjavanje pa su i oni pomogli savetima i eto ja postavih sistem za navodnjavanje i radi.
 
Moze li neko od forumasa da preporuci za bazen foliju il najlon koji se najbolje pokazao i gde je najpovoljnije nabaviti? Planiram da postavim najlon ili foliju dimenzija 12 sa 8 na dno iskopanog bazena na zemlju da drzi vodu. Svako savet dobrodosao! Unapred hvala.
Izvinjavam se ako sam promasio temu al nisam znao gde drugo postaviti, bazen cu koristiti za navodnjavanje maline.
 
Samo na dno? Nece da moze tako. Mora ceo bazen da se pokrije. Najbolja je crna, namenska, folija za bazene. Ima je u par varijanti sto se tice debljine a to opet zavisi od povrsine koja se puni. Moze se izguglati par firmi kod nas, ali je svakako jeftinija, znatno, u Madjarskoj. Kako god, ispod folije obavezno ide neki zastitni sloj. Uglavnom kod profi varijanti ide agrotekstil. Ali ja vec par godina imam bazen od 10m3 u kom cuvak koi sarane i japanke. Folija je zapravo najlon za plastenik, zeleni sa UV stabilizatorima, postavljen sa duplim slojem. A ispod njega sam naredjao pletene dzakove za zito. To mi bez problema drzi vec 4godinu. Rubovi, koji nisu prekriveni vodom, uopste ne pokazuju znakove krutosti. Tako da......najbolja varijanta je crna folija za bazene koja trpi velike pritiske i istegljiva je, a najjeftinija i najpristupacnija je ova moja. Eh sad, i dubina koju ste zamislili mnogo znaci. I obavezno gledajte da odmah nakon punjenja, bazen ogradite. Kad vec postavljate foliju, lako moze neko-nesto da je pocepa. Bas u mom malinjaku spremam jedan bazen od oko 40m3 koji ce mi sluziti za rastvaranje djubriva pa cu postaviti slike kad sve zavrsim
 
naskovic
Taj bazen što praviš, nema vode tamo u malinjaku ili koji je razlog? Interesuje me zašto se prave ti bazeni i odakle onda dovedete vodu u njih?
 
Moze li neko od forumasa da preporuci za bazen foliju il najlon koji se najbolje pokazao i gde je najpovoljnije nabaviti? Planiram da postavim najlon ili foliju dimenzija 12 sa 8 na dno iskopanog bazena na zemlju da drzi vodu. Svako savet dobrodosao! Unapred hvala.
Izvinjavam se ako sam promasio temu al nisam znao gde drugo postaviti, bazen cu koristiti za navodnjavanje maline.
Kod nas se ovako radi



 
naskovic
Taj bazen što praviš, nema vode tamo u malinjaku ili koji je razlog? Interesuje me zašto se prave ti bazeni i odakle onda dovedete vodu u njih?

pre svega, da bih imao vodu u koju mogu da rastvorim djubrivo i koja ce biti topla-temp vazduha.
Imam cev na 9m dubine i iz nje vadim vodu. Cev je 5/4.
A druga stvar je sto cu tu prebaciti moje koi sarane pa neka plivaju do iznemoglosti. :D

ili mi je redosled namene ipak obrnut.... :)
 
Izvini druze, nisam te razumeo... ti kopas bazen da bi imao gde da rastvoris djubrivo? I da bi imao toplu vodu za zalivanje?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
U sustini da. Ne vidim logiku da zalivam vodom cija je temperatura 20*C niza od temperature tla. :/
A posto necu uvek da bacam granulisano djubrivo, vec i rastvorljivo aplikacijom preko korena, onda mu ovo dodje izbor br1. Plasticne kace, rezervoari i sl uopste i ne ulazi u izbor. Posto radim sa ukrasnim saranima i japankama, ovo ce ujedno da mi bude i dom za njih.

Ovo kako je Jelena uradila, to je prava stvar. Crna folija je najbolji izbor i najdugovecnija. Garancija im se krece oko 10god, dok kvalitetniji proizvodjaci idu i preko toga. Obavezna je zastita ispod nje
 
Nazad
Vrh