Navodnjavanje maline

Ivan VB evo imaš kod komšije tih raketa pumpi, svrati nisi daleko pa se raspitaj a i cena je prihvatljiva, za početak, posle kada zaradiš lovu stavljaj bolje pumpe i širi proizvodnju.Nije reklama nego pomoć publike.:osmeh:
 
zaboravio sam da napomenem da su trake hirro pestan razmak 10 cm fi 16mm,
cekam vase odgovore,pomoci ce mi mnogo,
jer da ne kupujem trake razmaka 20 cm ako nece da fukcionise.
unapred zahvalan.
ima li ko od drugara kakav savet ili odgovor,
savet m je potreban,da ne bacam pare na trake razmaka 20 cm ako ne rade posao.
zato upomoc!!!:sta:

- - - - - - - - - -

pozdrav drugari,
evo ovako,imam jedno pitanje u vezi zalivanja malina,Miker i Vilamet.
imam 12 redova po 50 metara duzine reda,i od bazena koji je zapremine 20 kubika,ciste,izvorske vode,crevo je 3/4,a od pocetka redova stavio sam 5/4 crevo.
na 5/4 cevu stavio sa ukupno 24 ventila(za svaki red po 2 ventila)i trake kap po kap sa 10 cm razmaka sa obe strane reda.
sto se tice visinske razlike izmedju bazena i pocetka redova iznosi negde oko 10 metara,a udaljenost 50 metara.
njiva tj.malinjak se nalazi pod nagibom ,negde oko 8%do 10%.mozda i do 12%.
kada ukljucim sve trake ne moze da zaliva redove do vrha,tj.jedan deo moze a drugi ne.
kada su ukljucene samo pola traka,tj.samo pola ventila (po jdena traka za jedan red) onda je ok i to jedva.
pitanja:
1.da li bi trake za razmakom od 20 cm zavrsile posao mesto traka od 10 cm?
2.ako bi trake od 20 cm zavrsile posao,koji tip ili marku trake bi mi preporucili?
3.zadnje i najvaznije pitanje,da li jedna traka po redu sa 20 cm razmaka moze da zavrsi posao,tj.da li je jedna traka po redu dovoljna za zalivanje?
(jedna traka uz samu malinu)?
znam da svi imate posla u vasim malinjacima,ali ko kod zna nesto oko ovoga bio bih mu zahvalan na odgovorima.i slobodno detaljisite,nemojte da vas mrzi da pisete,mozda posluzi jos nekome od drugara
ima li ko od drugara kakav savet ili odgovor,
savet m je potreban,da ne bacam pare na trake razmaka 20 cm ako ne rade posao.
zato upomoc!!!:sta:[/QUOTE]
 
Ja sam svoj problem oko zalivanja resio elektropumpom, bunar mi je od kuce udaljen oko 100 m, isto toliko imam do malinjaka, plasticno crevo 6/4 u bunar, sistem kpk, razmotam kablove i pici, ako vam je izvor struje blizu to vam je dobro resenje.
Ako sam dobro razumeo bunar ti je udaljen od struje oko 200 metara.Koju pumpu koristis i kakve kablove.To pitam zato sto ja imam oko 12o-130 metara od struje do mesta gde ce biti pumpa pa se bojim da ce doci do pada napona na tu daljinu pa da pumpa nece raditi.
Koliku povrsinu zalivas tom elektropumpom.Ja imam 3000 metara reda polke i 6000 metara traka kap po kap.Dok ne resim bunar vodu dovozim cisternom.Kakva elektro pumpa bi to mogla da gura.Nije mi problem ni ako se navodnjava iz 2 ili 3 dela.
 
ovo je moja struka :) do pada napone ne sme da dodje ni posle 2000m...ako ti pumpa radi tamo gde planiras da ukkjucis taj kabl,radice i posle 2000m...ne znam odakle si,pa je pitanje kakav je "kvalitet" napona u tvom kraju...
sto se tice kablova, za pumpe do 2kWmoze da ide i 3x1,5mm...taj kabl ako je kvalitetan,moze i vise da izdrzi,ali uglavnom su pumpe preko te snage trofazne...najbitniji su spojevi-ako je kabl nastavljan,kao i na krajevima...tubse ne sme stedeti na kvalitetu utikaca i uticnica... u svakom slucaju,kabl 3x2,5mm ima bolju izolaciju,pa je pogodniji za spoljasnje uslove

Sent from my K013 using Tapatalk
 
elektomotor mislim da je oko 1.8 kw, oko 150 e mi je izaslo sa radnim kolom, struja monofazna, kablovi su u duzini do 100m, koristim koturove debeli su kablovi, i pritisak je dobar, ja sam u pocetku bio sumnjicav u elektropumpu ali sam sada odusevljen, njome zalivam i plastenike.
 
Aksa vidim da ti niko ne odgovara pa uzeh da ti dam moje mišljenje. Nemoj ništa komplikovati i izlagati se trošku. Zalivaj naizmenično jednu pa drugu stranu vrste ili pola vrsta maline jedan dan pola drugi dan, ništa im neće faliti a nemaš dodatnih troškova, ili ako mozeš pojačaj dotok vode do traka ili do bazena.
 
Drugari ja sam danas konacno postavio moj sistem za navodnjavanje malinjaka. Pumpa Villager WP 35, do nje dovodno crevo 6/4 duzine 10 m, a dalje vatrogasno crevo 2" duzine 50 m pa onda prelaz na 6/4 duzine 17 m na kojem su mi slavinice. Imam ukupno 13 KPK creva prikacena na to, a njihova duzina je oko 900 m. Razmak izmedju creva za polanu sam stavljao 40 cm, odnosno 20 cm od sadnica, po preporuci kolega sa foruma.
Rupe za slavinice sam busio burgijom za drvo 14 mm i za to i razmeravanje mi je trebalo 40 minuta + 20 minuta za postavljanje 13 gumica i slavinica. Za postavljanje creva sa slavinicama i njegovo fiksiranje i razvlacenje 900 m KPK creva mi je trebalo pa skoro 2 sata. Kasno sam zavrsio pa nisam mogo sve to da slikam. Uglavnom pustio sam navodnjavanje u pogon, upali Villager bez problema, ali me zeznu selna i izlete crevo pa sam posle imao problema sa tim selnama, ali to je sitnica i resicu je sutra. Pumpa lepo radi i obezbedjuje dovoljan pritisak pod malim gasom i nije veliki potrosac koliko sam mogo da vidim. Sve u svemu ja sam zadovoljan, a verujem i maline.:osmeh:
 
ima li ko od drugara kakav savet ili odgovor,
savet m je potreban,da ne bacam pare na trake razmaka 20 cm ako ne rade posao.


- - - - - - - - - -

pozdrav drugari,
evo ovako,imam jedno pitanje u vezi zalivanja malina,Miker i Vilamet.
imam 12 redova po 50 metara duzine reda,i od bazena koji je zapremine 20 kubika,ciste,izvorske vode,crevo je 3/4,a od pocetka redova stavio sam 5/4 crevo.
na 5/4 cevu stavio sa ukupno 24 ventila(za svaki red po 2 ventila)i trake kap po kap sa 10 cm razmaka sa obe strane reda.
sto se tice visinske razlike izmedju bazena i pocetka redova iznosi negde oko 10 metara,a udaljenost 50 metara.
njiva tj.malinjak se nalazi pod nagibom ,negde oko 8%do 10%.mozda i do 12%.
kada ukljucim sve trake ne moze da zaliva redove do vrha,tj.jedan deo moze a drugi ne.
kada su ukljucene samo pola traka,tj.samo pola ventila (po jdena traka za jedan red) onda je ok i to jedva.
pitanja:
1.da li bi trake za razmakom od 20 cm zavrsile posao mesto traka od 10 cm?
2.ako bi trake od 20 cm zavrsile posao,koji tip ili marku trake bi mi preporucili?
3.zadnje i najvaznije pitanje,da li jedna traka po redu sa 20 cm razmaka moze da zavrsi posao,tj.da li je jedna traka po redu dovoljna za zalivanje?
(jedna traka uz samu malinu)?
znam da svi imate posla u vasim malinjacima,ali ko kod zna nesto oko ovoga bio bih mu zahvalan na odgovorima.i slobodno detaljisite,nemojte da vas mrzi da pisete,mozda posluzi jos nekome od drugara
ima li ko od drugara kakav savet ili odgovor,
savet m je potreban,da ne bacam pare na trake razmaka 20 cm ako ne rade posao.
zato upomoc!!!:sta:
[/QUOTE]
ima li ikog za odgovor?bilo kakav?
 
neces biti prvi koji nece dobiti direktan odgovor :)
a kad bi procitao sve od pocetka,nasao bi resenje
ja cu pokusati da ti odgovorim,na osnovu onog sto sam procitao
Bolja varijanta je sa razmakom od 10cm. i neces biti prvi koji mora da zaliva iz dva dela svoj zasad.
Sto se tice marke,tu nema pomoci,jer o tome se diskysija nije ni vodila,pa koristi to sto imas,jer sve zavrsavaju posao
Postoje malinjaci koji se ni ne zalivaju uopste,pa opstaju... tako da mozes i sa jednom trakom sa razmakom od 20cm,ali bolje je sa manjim razmakom i sa ode strane reda
Nadam se da sam pomogao :)


Sent from my K013 using Tapatalk
 
Kako da znam na koliko bari pumpa gura vodu? Na ovim pumpama po netu nigde ne piše,par njih je znalo ali do 6 bari izbacuje. Kažu mi da nije za mene. Kao što sam napisao, voda mi počinje u bunaru na 15-tom metru, od bunara do planiranog rezervoara imam nekih 100m sa visinskom razlikom od nekih 50 m pošto je pod blagim nagibom.
 
Koliko ja znam da je 1 bar = 10 metara visinske razlike kao i to da je 100 m udaljenosti 0.5 bar...

Po ovoj kalkuklaciji treba ti pumpa minimalne jačine 7 bari,
 
Aksa ja ti odgovorih sinoć ali ti ne čitaš!!!!! Ivane i tebi bi ova pumpa kao kod Zlatno voće završila posao garant. Nije ti važna veličina pritiska već sa kolike dubine može da povuče i na koju visinu može da izbaci, jer ako ona može da gura vodu na 80 metara nadmorske visine na 50m ćeš imati dovoljan pritisak za sistem.
 
@ Zlatno Voce

bas danas mi kolega utrca u radnju i pokaza na jednu raider pumpu, samo sto je on odlucio da uzme od 750w elektro.
Ja sam video da imaju i motornu http://www.raider.bg/en/c/vodni-pompi-i-hidrofori-82/pompa-vodna-benzinova-rd-gwp01-164
pa nju uzimam jer nemam struje. Hteo sam villager wp-35 ali je niko nema na lageru ovde u Nisu. Za divno cudo, ovu Raider sam nasao, pristupacna cena, po karakteristikama je to bas ono sto mi treba, ostaje samo da se pokaze u praksi. A kolega vec 15go ima neku bugarsku elektro koja radi bez mane!
 
tesko da je ovo bugarske proizvodnje... mozda je bila pre 15god,sli sada je digurno kineske,ali pod istim brendom
ali i vilager je made in prc
Sent from my K013 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh