Navigacija u poljoprivredi

Pitaj sve šta te interesuje... Koja antena je stigla sa njom?

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Sve me interesuje oko podešavanje i rukovanja za antenu ne znam oznaku a izgled je veličina kutije šibica crne boje.

Nije da mi ništa nije jasno ali me najviše interesuje upotreba, neka podešavanja sam našao npr. širina prskanja ako su grane 15m onda se tolko i upisuje ili se da neka tolerancija za preklapanje i ima nešto udaljenos antene to sam izmerio do grane prskalice je 6m i to sam upisao i dali ima još nekih ali ne mogu da se setim. Ne verujem da je komplikovano ali treba malo ući u štos. Ako bi neko mogao da objasni jer na netu šta sam našao sve je na engleskom a ništa ne razumem.
 
Poslednja izmena:
A navigacija ti je na srpskom? Manje je komplikovano nego što izgleda. Izađi njivu, snimi AB tačke i odaberi način navođenja AB. Znači snimiš tačku na jednom kraju njive pa odeš na drugi bez prskalice. Ja imam grane od 12m a za prskanje je naštelovana navigacija na 12, 6m.
 
Ta antena ima manju preciznost. Ako imaš srpski jezik u navigaciji onda ništa nije komplikovano samo čitaj šta te pita. Prvo izabereš ili uneseš novu parcelu. Onda izabereš ili uneseš koju operaciju radiš. Onda unosiš širinu radnog zahvata mašine, ja tu uvek unesem pravu meru. Posle toga biraš preklop ili razmak u zavisnosti koju strelicu stiskaš. Ja kada prskam pšenicu stavim 20 cm preklop. Bolje da preklapam nego da negde omaši. Posle toga biraš pomak napred ili nazad. To ti i nije toliko bitno. Onda biraš pomak levo ili desno, to je kad vučeš presu ili kosačicu koje nisu na sredini traktora nego sa strane. Onda te pita koje ćeš kretanje da koristiš. Ako su ti parcele pravougaone a ne krivudave najčešće biraš pravolinijski AB. Onda te pita da li želiš da snimiš granicu parcele. Posle toga si krenuo sa radom. Sa leve strane stisneš srednje dugme da ti beleži uradjenu površinu. Sa desne strane ti je obeleženo slovo A. Namestiš se do komšije i stisneš OK da sniniš tačku A. Prvi prohod radiš sam. Posle 50 metara dobićeš mogućnost da snimiš tačku B. Kada izadješ na drugi kraj opet stani lepo do granice i stisni OK da snimiš tačku B. Posle toga imaš liniju kroz te dve tačke i to ti je AB linija. Kreni da ideš u sledeći prohod, u gornjem levom uglu ti piše koliko imaš do centra linije i po tome gledaš kako da se namestiš. Ja u to i gledam kada radim a ne u lampice. Lampica se pali na svakih 15-ak cm, a tu u uglu vidiš pomak od 1 cm. U gornjem desnom uglu ti je brzina. Kada završiš, stisneš na onu kružnu strelicu i on će te pitati da li si završio sa radom na parceli i ti stisneš Da. Ako stišneš Ne, on te vraća na ponovno biranje AB linije i zahvata i svega ostalog. To ti je dobro ako si se nešto zbunio pa moraš ponovo da snimiš AB liniju, samo stisneš NE i on te vraća na taj meni...
Suština svega je da se moraš igrati malo sa njom i brzo ćeš sve povatati... Ako još nešto nije jasno pitaj...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Trebalo bi da vam daju AG15 antenu sa njom. Tako je u Livoni, Agroglobu i Titanu. Ta mala antenica ima odstupanja i do 1 m.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ako hoćeš original, ona je oko 300-400 e i treba kabel koji je još 100 e. Vidi sa Teslom, članom iz grupe, da li on može da nabavi precizniju antenu za manje para. Ima i na Aliexpressu.

Ima razlike. Ne verujem da bi ostale firme davale bolje antene da nije tako. Ima ovde dosta članova sa 250-kama koji su dobili i vakumske nosače za njih u pakovanju.



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Kabel za ag15 antenu u livoni košta 80 evra plus pdv. Ja sam sa mojom navigacijom i tom antenom dobio i taj kabel. A za ostale traktore sam pravio sam. Treba ti kabel koaksijani od 50 oma, a dzekove imaš u malo bolje snabdevenim prodavnicama elektromaterijala.

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Može da se radi, naravno. Ja lično ne znam nikoga ko radi sa tom antenom. Verovatno ima. Svi su dobijali AG15 antenu sa tom navigacijom. S obzirom da preciznost varira sa tom malom antenom, nije lako staviti odgovarajući preklop. Deklarisana preciznost je "ispod metra", a nigde ne piše koliko. Da sam na tvom mestu, obratio bih se prodavcu i tražio bih mu antenu o njegovom trošku jer se u Livoni za, pretpostavljam, iste pare dobije i ta antena i vakumski nosač. Pozovi Livonu i pitaj.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Sve me interesuje oko podešavanje i rukovanja za antenu ne znam oznaku a izgled je veličina kutije šibica crne boje.

Nije da mi ništa nije jasno ali me najviše interesuje upotreba, neka podešavanja sam našao npr. širina prskanja ako su grane 15m onda se tolko i upisuje ili se da neka tolerancija za preklapanje i ima nešto udaljenos antene to sam izmerio do grane prskalice je 6m i to sam upisao i dali ima još nekih ali ne mogu da se setim. Ne verujem da je komplikovano ali treba malo ući u štos. Ako bi neko mogao da objasni jer na netu šta sam našao sve je na engleskom a ništa ne razumem.


Kolega prilicno sam siguran da nisi uneo dobro podesavanje sto se tice tih “6 metara”, treba da odaberes koja je prikljucna masina, i da li ke vucena, ili nosena, koji je tip kacenja, potrebno je izmeriti rastojanje izmedju antene i zadnje osovine, takode i visina antene od tla, medjuosovinsko rastojanje... Ako ti je potrebno nesto detaljnije pisi u pm


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Izmerio sam od antene do dizni na prskalici je 599cm pa zato sam uneo 6m ja mislim da tih 1cm ne bi trebalo da utiče na preciznost. Visinu antene nisam uneo jer nigde nije tražio a ni ja nisam našao u podešavanjima. Međuosovinsko rastojanje isto nisam našao gde se unosi, ali ovo ostalo polako ulazim u štos nije tako strašno ali se treba privići.
 
Izmerio sam od antene do dizni na prskalici je 599cm pa zato sam uneo 6m ja mislim da tih 1cm ne bi trebalo da utiče na preciznost. Visinu antene nisam uneo jer nigde nije tražio a ni ja nisam našao u podešavanjima. Međuosovinsko rastojanje isto nisam našao gde se unosi, ali ovo ostalo polako ulazim u štos nije tako strašno ali se treba privići.


Ja imam FM-750 Lite. Znam da je potrebno uneti u podesavanja ovo sto sam ti napisao u prethodonom postu. Sad stvarno nisam siguran, ali mislim da nema te opcije od antene do grana. Postoji opcija zanosenja radne masine, preklapanja, a za ovo nisam siguran. Jel na srpskom?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
On ima ez 250 a to je malo prostija od 750.

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh