@grabik
Nešto sam novo naučio..
Nisam znao da pločica sa ardusimple ima i wifi na sebi.
Mada sam čuo od više korisnika da ne koriste interno izračunavanje - soluciju zato što je stabilniji rad sa RTKLib.
Bilo bi lepo da kolega
@tesla napiše kako to funkcioniše u njegovom rešenju.
Ja još uvek imam jednofrekventne M8T prijemnike koji su se prvo pojavili, a značajno su jeftiniji od dvofrekventnih F9P i koji isključivo rade u saradnji sa RTKLib.
Cena M8T je 67Eur, a F9P 172Eur na ardusimple.
Nisam se preterano udubljivao u povezivanje dvofrekventnih pošto ih nemam.
Za prelazak u kompletu prijemnici + antene, treba oko 900Eur sa carinom i PDV. Troškovi uvoza i carinjenja dosta povećavaju trošak.
Na razdaljini vazdušnom linijom 11-12Km od baze nisam primetio probleme što se tiče preciznosti sa jednofrekventnim M8T.
Mislim iz dosadašnjeg iskustva da jednofrekventni sa značajno manjom cenom mogu da rade vrlo uspešno na tim nekim razdaljinama. Za 15-20 Km i više već treba dvofrekventni sistem. Testiraću detaljnije ove godine.
Neko je pitao kako to da RTK korekcija može stizati sa baze stanice udaljene nekoliko desetina kilometara..
Svi prijemnici koji se profesionalno koriste za navigaciju u poljoprivredi sa RTK korekcijom su dvofrekventni uredjaji.
Glavna prednost u odnosu na jednofrekventne uredjaje je ta što je njihov rad mnogo stabilniji, odnosno veća je otpornost na atmosferske i druge smetnje koji utiču na povećanje nepreciznosti. Zaklonjenost drvećem i objektima može da ima vrlo loš uticaj, recimo.
Kako se povećava udaljenost od baze tako uslovi koji postoje na toj lokaciji i kod traktora počinju sve više da se razlikuju.
Na jednom mestu mogu da se navuku oblaci, da počne kiša, na drugom da sija sunce na primer.
Menja se broj i istovetnost satelita koje "vide" jedan i drugi prijemnik. Za proračun se koriste sateliti vidljivi isključivo na obe lokacije.
Što su dalje taj broj je manji a tim i preciznost.
Pošto su dvofrekventni uredjaji stabilniji u radu kao što rekoh, opisani negativni uticaji manje na njih utiču, pa to dozvoljava da se "base line" - udaljenost od baze rastegne na 20Km i više.
Druga prednost je ta što dvofrekventni uredjaji nešto brže dolaze do prvog "Fix-a", pronalaženje solucije, odnosno spremnosti za rad..