Navigacija u poljoprivredi

- - - - - - - - - -



Povezana je sa GPS chipsetom telefona, koja ima mogucnost da analizira gresku tako sto koristi poziciju najmanje 3 satelita i radi triangulaciju

- - - - - - - - - -

Meni i dalje tu nije ništa jasno. :osmeh: Ako sam shvatio dobro, tvoja aplikacija uzme iz telefonovog gps-a podatak o poziciji, pa posle naknadno proveri i vidi da to nije ta pozicija već da postoji određena greška? Ako telefonov gps može da ustanovi grešku, onda verovatno može i da da tačnu poziciju (jer u odnosu na čega onda računa grešku?). Da li onda ta tačna pozicija može da se iskoristi, ili je problem što ne može u realnom vremenu?

Ja sam duduk za ove stvari, al' volim da znam kako nešto funkcioniše, makar i samo u osnovi...
 
Meni je isto malo sumnjiva ta metoda bez nekog uređaja koji je bar za klasu tačniji od onog koji ocjenjujemo. Ili da bar imamo neku referentnu tačku poznatih koordinata pa da je poredimo sa rezultatom dobijenim sa našim GPS prijemnikom.


:) Ne brinite nista, sve je pod kontrolom... U pregovorima smo sa jednom svajcarskom firmom da obezbedi komplet dodatak za Android telefon - reciver, antenu i da sve funcionise besprekorno za bar 10x manje pare od slicnih uredjaja (Trimble, John Deer...) sa tom preciznoscu


Takodje Android omogucava i skladistenje tih podataka na nekom serveru sto ce kasnije biti dodato, pa se moze analizirati i sa laptop i sa tableta i sa telefona. Npr. Kolika je bila vlaznost vazduha u trenutku aktivnosti i sl. vremenske podatke, prosecna brzina, sta je utroseno od repromaterijala.
 
Aplikacija identicna kao sa slike sto je postavio clan koji je razvija ili ?
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.efarm.pilot
K09HZdh0lIGHC5IcZl4uvR2YSX_dB8tX-J1CuOx18oOzKg6VN6B69KujutJk7Fargg=h900-rw


A na njihovom sajtu www.[COLOR=#333333]efarmpilot.com se mozete detaljnije informisati. Uskoro ce postojati narudzbina opreme, ali upotreba aplikacije ce se placati koliko vidim, ali na period koliko zelite tj. po mesecima, dok je koristite, placate. GPS pracenje 5$ plus , Multiuser (ver. sve pogodnosti aplikacije) 30$.


[/COLOR]
 
Poslednja izmena:
Aplikacija identicna kao sa slike sto je postavio clan koji je razvija ili ?
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.efarm.pilot


A na njihovom sajtu www.efarmpilot.com se mozete detaljnije informisati. Uskoro ce postojati narudzbina opreme, ali upotreba aplikacije ce se placati koliko vidim, ali na period koliko zelite tj. po mesecima, dok je koristite, placate. GPS pracenje 5$ plus , Multiuser (ver. sve pogodnosti aplikacije) 30$.



Upravo tako, na ideju da napravim aplikaciju za navigaciju u poljoprivredi sam dosao gledajuci ovu aplikaciju. Nasa aplikacija ide u tom smeru, s tim da nece kostati 30$ mesecno, ipak je to 360$ godisnje ... Probao sam ali nije od koristi sa GPS-om sa telefona...


Evo jedne proste animacije koju sam upravo postavio online da bi videli kako sve to treba da funcionise: http://jsbin.com/tiviso
 
Poslednja izmena:
Ova aplikacija je lepo zamisljena, i ako nastavite u tom pravcu bice to veoma korisno za poljoprivrednike ako bude i pristupacno.
Naravno da mora neka eksterna GPS antena jer je GPS prijemnik u telefonu mali i neprecizan, tako da svake sekudne variraju odstupanja izrazena u metrima.

Samoj antetni je potrebno napajanje od 3,5-12V
 
Da, potrebna je antena. Ovu koji eFarm tim zeli da proturi jeste antena koja kosta oko 1000$ sto nije nimalo malo za antenu sa <1m preciznosti...
NovaTel Ag-Star je antena
 
Da, potrebna je antena. Ovu koji eFarm tim zeli da proturi jeste antena koja kosta oko 1000$ sto nije nimalo malo za antenu sa <1m preciznosti...
NovaTel Ag-Star je antena

Takve antene, izemdju ostalog, koristi Leica koji je ipak renomirani proizvodja,c barem u svetu gradjevine, a sada i u domenu poljoprivrede se ubacuje. Mada skupo je to resenje. Ako bi posao radila ona osnovna antena koja dolazi sa teejat uredjajem , ili ona ag 15 sto dolazi kao dodatak za trimble uredjaj bilo bi mnogo povoljnije.
 
Poslednja izmena:
eFarmPilot je krenuo sa radom ali kosta 1440 evra... previse cini mi se.


Mi smo trenutno malo u zastoju jer nam je cilj bio najpre napraviti platformu - www.agroagro.com (aplikacija je juce krenula sa radom), a nakon toga nadograditi mobilnom navigacijom, samim tim podaci ce biti sacuvani na Vasem nalogu radi kasnije analize.


Navigacija je u razvoju i bice uskoro dostupna na Andrid play storu, a to tada krenite sa koriscenjem www.agroagro.com aplikacije i prenesite prve utiske.






SVAKO DOBRO VAM ZELIM...
 
Za eFarm Pilot-Aplikacija je besplatna, placa se antena, samo sto je kod njih preskupa 990e, ovako je 890e opet skupo.
Paket "Single User" je besplatan, dok se "Multi User" paket placa 30$ i ima mogucnost povezivanja vise korisnika na jednom gazdinstu/farmi (ako sam dobro razumeo).
I uz Novatel antenu preciznost je u opsegu 20cm, barem po recima tvoraca aplikacije.

@PetarSoft kako napreduju konsultacije na drugim forumima i potraga za android develpores?
 
Nije mi jasno kako ove navigacije funkcionišu recimo kada mi treba odraditi prvi prochod sejalicom a da bude ravan. To je jedino što mi treba a posle je lako držati pravac kad je ravan marker od sejalice.
 
Evo jedne zanimljive aplikacije za navigaciju: http://machineryguideapp.com/


Mi jos uvek na tom polju nismo uradili dovoljno ali ukoliko zelite da pratite statistiku svog traktora tj. koliko treba dinara da dodate na svaki litar potrosenog goriva, tj. kolika je cena amortizacije na svaki litar utrosenog goriva to mozete pratiti ovde: www.agroagro.com

U odeljku mehanizacija mozete dodati sve popravke, zamene ulja, registraciju i ostalo a aplikacija ce Vam automatski izracunati koliko je svakoj od masina amortizacija na litar utrosenog goriva.

Mnogi poljoprivredici to zanemaruju a to je jedan od jako bitnih faktora u ceni proizvodnje. Traktor na zalost ne trosi samo gorivo, zato koriscenjem aplikacije dobijate uvid u mehanizaciju jednim klikom.




SVAKO DOBRO!
www.agroagro.com
 
[video]https://youtu.be/LFRwTrJ1bKc[/video]
Ко разуме нека преведе суштину...

Ovo na telefonu je neka prosta navigacija gde se koristi GPS telefona, ali ne moze biti od velike koristi jer je preciznost GPS na telefonu kao sto sam vec rekao od 1m do nekoliko m ...

Znaci ovo na telefonu sto vidite na snimku je nesto slicno kao i sto smo mi napravili: http://jsbin.com/fabalo ali nije dovoljno za bilo kakve operacije na polju osim recimo merenja obradjene povrsine realtime.
 
Navigacija za traktore jos uvek nije gotova, jer je potreban dodatni uredjaj za poboljsanje preciznosti koji uopste nije jeftin (kosta oko 800$ - 20-50cm preciznosti) ali zato jeste:

PROFIT NAVIGATOR tj. prognoza profita: http://yield.agroagro.com (probajte ovde bez registracije) ili se registrujete na www.agroagro.com - tamo je to isto na srpskom.

Da li Vam je zanimljiva ova tabela koja vam pokazuje koliko cete zaraditi razlicitim situacijama?
 
Taj dodatni uredjaj ako bude toliko kostao i za tu preciznot je potpuno nerealno jer se sada navigacija moze naci za 1000e sa preciznoscu od 15-20cm. Imate u Tittan M. za oko 950e sa AG15 antenom(tako pise u poljoprivredniku), a verovatno ce na sajmu biti jos jeftinija u firmi Livona, kao sto je bio slucaj prosle godine na sajmu. Trimble EZ 250 je zastareo model i resavaju se izgleda onoga sto imaju na lageru. Nije reklama nijedne firme, nego cisto informativno ko ima u planu da kupi.

Evo koliko omasuje mobilna navigacija bez eksterne antene, sa pracenjem Trimble navigacije. MLooooogooo
Screenshot_2015-04-02-14-40-14.png

Uradjena povrsina se poklapa kao sto je na navigaciji, tu jedino ne omasuje:osmeh:
 
Da. O tome sam se i ja interesovao. Ako ovako nastave dogodine cu je uzeti... 2013 na sajmu je sa tom antenom bila 1600 + PDV, prošle godine 1100 +pdv, a ove 750... Koliko bre oni imaju zarade na tome 1000 %...?
 
To je zastarelo na zapadu, pa su prosledili kod nas, tako da imaju velike zalihe i da ih se rese...
Ja sam bio da pitam samo za antenu, ali realno gledano vise mi se isplati da kupim jos jednu navigaciju...
ocekivao da ce cena cfx 750 opasti, ali ostala je ista kao i prosli godine sto je bila na sajmu, 2300e + pdv.
 
Nazad
Vrh