Napinjanje teladi(opšta tema)

Meni se pre tri dana nadula jedna junica. Primetio sam ujutru da joj je malko uvecana leva strana, rekoh hajd' da zavrsim muzu pa cu da vidim sta cu sa njom. 45 minuta kasnije, ona splasla i trazi da jede najnormalnije. Odmah sam je bacio na dijetu, tj. nisam je uopste nahranio. E, uvece sam se zeznuo, dao joj jednu zidarsku fanglu koncentrata i recimo 2-3kg sena. Sledeceg jutra duplo naduvenija nego prethodnog...
Odmah sam je zalio rastvorom sode bikarbone i masti(3 kasike otopljene masti, 200g sode i resto topla topla voda do 1l)i, i ispumpala se za par minuta. Soda bikarbona je dobra zato sto podstice podrigivanje i menja sadrzinu buraga iz kisele u alkalnu(ukoliko je u tome problem). U toku dana sam pozvao veterinara, pregledao joj je zeludac tako sto je slusao stetoskopom i merio vreme(valjda slicno kao kod pulsa u nekom vremenskom intervalu treba da se javljaju mehanicke kontrakcije). Ispostavilo se da je sve u redu.

Pretpostavljam da je moja greska u tome sto sam joj davao manje kolicine sena, i to loseg kvaliteta koje se teze vari, i ishranu bazirao na koncentratu. To radim zato sto tesko da cu imati sena i lucerke do prve kosnje, a bale su ovde istorijski skupe.

Mislim da je kod tebe problem u nedostatku sena koje ce da balastira jaka proteinska hraniva - koncentrat i lucerku. Ja im slamu ne bih davao jer je slama tesko svarljiva kabasta hrana.
Ima logike da im dajes obican kvasac za mesenje hleba, on podstice razmnozavanje dobrocudnih bakterija. Funtu kvasca podeli na njih dvojicu.
 
Vecerasnje stanje je zadovoljavajuce. Nema naduva uopste,ali su na dijeti. Da li ste mi dosta interesantnih predloga,neke cu mozda primeniti i preventivno.
 
Molio bih da neko brzo odgovori.Tele oko 150 kg pojelo vise koncentrata i leva strana se nadula .Davao sodu pa onda razmucen kvasac,pa svinjsku mast i ulje ali nista.Kako da ga RAZDUVAM SA CREVOM to nisam nikada radio?
 
Sinoc sve namirili normalno i izasli iz stale kad cale kaze jutros jedno tele od ovih poslednjih sto smo kupili imalo grceve u stomaku. Dosao veterinar udario inekcije,kaze grcevi + mu je stao prezivac. Ceo dan danas je naduvano i nekako mu je tvrd stomak. Ne deluje mi neveselo,samo sto povremeno hoce da se trese. Zasuli smo mu neosaningest jutros i veceras,ali nikako da splasne. Veceras vidim kao da ga je malo proterao proliv. Sta sada tu moze biti u pitanju? Ja samo strahujem da nije pojeo neki najlon ili nesto slicno...
 
Crevom ga izduvaj obavezno i da nejede koncentrat jarmu samo seno.A preziva li?
 
Imao sam takav slucaj u ovoj turi ,nije nadun vec samo pun stomak i tvrd na dodir.
Dva dana je bila borba da proradi stomak i reseno je sa injekcijama indigesta i gorkom soli.
Treci dan se usrao da je umazao ceo boks ,jos dva dana sam dodao po pola kese neosaningesta i stanje se normalizovalo.
 
Hvala Bogu dobro je od jutros. Sinoc sam ga pustio dole po dvoristu malo da seta pa se lepo istrcao. Od jutros ga je proteralo i sve je splaslo. Pocelo je da preziva. Imao sam jednom ovakav slucaj gde je june nesto pojelo(verovatno parce folije) i posle 3 dana uginulo.
 
Imao sam takav slucaj u ovoj turi ,nije nadun vec samo pun stomak i tvrd na dodir.
Dva dana je bila borba da proradi stomak i reseno je sa injekcijama indigesta i gorkom soli.
Treci dan se usrao da je umazao ceo boks ,jos dva dana sam dodao po pola kese neosaningesta i stanje se normalizovalo.
Posle koliko dana si mu ponovo poceo davati koncentrovanu hranu
 
Jedno zanimljivo zapazanje vezano za naduv. Od kako sam presao na napajanje stala i svinjca hidroforom i vodom iz bunara nemam problem vise sa naduvom bikova.
 
E ovakav slucaj jos nismo imali. Jedno tele od ovih sto smo sada kupili se naduvava stalno. Znaci nema veze sta jede,da li slamu,soju,kukurzovinu,silazu ili koncentrat on se naduva... Ne damo mu nista da jede,on bude okej,sutra bilo sta da mu damo on za 30 minuta naduvan... Od ovih metoda,sa masti,zejtinom,kolom i slicnim stvarima sve smo probali ne vredi,cak je i veterinar bio i dao mu neku inekciju direktno u burag i ne pomaze. Preziva i ovako se normalno ponasa,jedino sto sam primetio da malo cvrsce balega i da balega bude crnkaste boje.
 
Balega crnkaste boje je odavno pojedena hrana koja kasni sa izbacivanjem napolje, ako je pocelo da balega onda dobro je, nemojte sa konc da ga forsirate
 
Balega on,npr i proteralo ga je lepo posle neosaningesta,ali bilo koje hrane da se dohvati pocne napinjanje. Pre neki dan bacim mu slame i kurzovine,za pola sata opet naduvan kao da je jeo koncentrati i lucerku...
Veterinar kaze,da je verovatno dok je bio manje bila prevelika upotreba antibiotika i da mu se poremetilo sve unutra i da tesko moze biti pomoci.
 
Provereno radi.samo sto sveziji sadrzaj.ili kazu da moze da pomogne ko uspe da uhvati preziv drugog juneta ili krave,al po meni bolje burag.sve iscedi i dva puta ga zalij.
 
Nazad
Vrh