Napinjanje teladi(opšta tema)

paracinac

Član
Učlanjen(a)
8 Dec 2009
Poruka
546
Lokacija
Savac-Paracin
Imam problem sa jednim teletom danas mi se treci put nadulo,prvi put se nadulo pre nedelju dana pa pre 3 dana i danas 3 put prvi put sam zvao veterinara gurao mu onu cevku i otisao je a ono nije splasnulo ja sam sipao u flasi od 2l 1lvodu i 100ml zejtin i sipao mu u usta i posle toga jos jednu saku mast svinjsku i posle toga je brzo splasnulo pre 3 dana i danas sam ponovio ovo bez guranja creveta i isto je brzo splasnulo.Zanima me dali postoji neko resenje za ovaj problem jer nekada necu videti da se nadulo i preko noci moze da mi ugine a tesko je oko 300kg ili mu negine kasapin?Tele to jest june je veoma lepo i bilo bi me zao da ga prodam za klanje i dosta cu izgubiti jer nemoze da prodje ni kao tele ni kao bik molim vas ako je neko patio ovu muku nek mi da resenje ako uopste postoji.Hvala!!!
 
Probaj za pocetak da ga hranis laganom hranom. Ako to ne uspe mozda ti ne gine svakodnevno izduvavanje jer ili mu se poremetila crevna flora ili je postao halapljiv. Ja sam 4 meseca svakodnevno morao izduvavati crevetom tele pa june kada je porastao dok ga nisam prodao a vec je i sam jadan bio naucio i cekao me nekih pola sata posle svakog obroka (prvo sam njemu davao) da ga izduvavam.
 
Moj komsija je imao tele koje se tako hronicno duvalo, i nije mu bilo spasa, na kraju je uginulo, tako da mislim da je najbolje da ga das kasapinima.
 
I ja sam imao problem sa jednim teletom naduvavanje par meseci sam ga izduvavao sa crevom ikad sam video da ne napreduje nego propada zaklao sam ga. Ne zuri sa prodajom, jedino ako ga budes morao svaki dan izduvavati i ako vidis da mrsavi.
 
Moj otac je jedno tele izduvljivao svaki dan sve dok pri jednom izduvljivanju nije jako podrignulo i ,da kucnem u drvo, ima vise od mesec dana kako je sa njim sve u najboljem redu. Tako da je sve moguće.
 
Od jednog starijeg veterinara sam dobio recept za zalivanje kad se naduje tele ilikrava slican kao gornji ali malo drugaciji
u flasu od 1 litar sipati za 4 prsta zejtin saku soli i resto do gore vodu dobro promuckati i zaliti tele i uvekje uspevalo
Ali ako je to kod tebe ucestalo znase sta je najbolje Kobasice
 
Ako ti ja tele pusteno obavezno ga vezi.Daj mu obrok ujtru i uvece i deteline(naravno da nije budjava) ali duplo manje nego ostalima.Odnosno smanj mu obrok duplo i tako ga hrani.Ako vidis da je stanje redovno znaci da je tele halaplivo i ne treba mu davati mnogo.Ako i tada se bude naduvavao znaci da je poremetio nesto u zeludcu.
 
Probaj sa koka kolom,neka popije litru koka kole,to ja radim na farmi kad se naduva tele ili krava....
 
paracinac, treba da izmesas svinjsku mast il zejten sa koncetratom, prvu turu mesaj 1 litru na 100kg. smese kojom hranis, posle mozes da smanjis pola lire ulja-zejtina na 100kg. Junad vise ne tovimo, a to je pomagalo.tako je ranjen do kraja tova, naduv se ponavljao 2puta jednom zaboravio da dodam ujie, drugi put probao da smanjim dozu.
 
Kupio sam ja tele u oktobru mjesecu prosle godine,posle mjesec dana pocelo je sa naduvavanjem davao sam svinjsku mast izduva se brzo ali za 2-3 dana opet dodje do naduva i onda cujem da ako se bik naduvava treba mu dati totmast ili ti mast za podmazivanje masina,sledeci put kad se naduvao dao sam mu saku totmasti i od tada hvala Bogu vise problema sa naduvom nije bilo tako da probaj mu dati totmast i trebalo bi da ce taj problem biti rijesen zauvek bar je kod mene tako bilo.
 
Ako postoji neka klanica u blizini zatrazi da ti ostave sadrzaj buraga zaklanog bika ili krave.Taj sadrzaj kod kuce iscedi i daj teletu da popije iscedjenu vodu.Najcesce je uzrok naduvavanja kod teladi nedostatak korisnih bakterija i mikroorganizama u buragu.Tu proceduru ponoviti par puta dok se stanje ne normalizuje.To je bio savet veterinara koji je iscrpio sve mogucnosti klasicnog lecenja i predlozio ovo.Terapija je u ovom slucaju uspela kod drugara koji skoro u svakoj turi bikova ima po jedno sa takvim simptomima.
 
Imam problem sa jednim teletom danas mi se treci put nadulo,prvi put se nadulo pre nedelju dana pa pre 3 dana i danas 3 put prvi put sam zvao veterinara gurao mu onu cevku i otisao je a ono nije splasnulo ja sam sipao u flasi od 2l 1lvodu i 100ml zejtin i sipao mu u usta i posle toga jos jednu saku mast svinjsku i posle toga je brzo splasnulo pre 3 dana i danas sam ponovio ovo bez guranja creveta i isto je brzo splasnulo.Zanima me dali postoji neko resenje za ovaj problem jer nekada necu videti da se nadulo i preko noci moze da mi ugine a tesko je oko 300kg ili mu negine kasapin?Tele to jest june je veoma lepo i bilo bi me zao da ga prodam za klanje i dosta cu izgubiti jer nemoze da prodje ni kao tele ni kao bik molim vas ako je neko patio ovu muku nek mi da resenje ako uopste postoji.Hvala!!!

Kada mi se krave otele bez obzira jel musko (za prodaju i dalji tov) ili zensko (koje ostavljam za sebe kao priplodnu junicu) obavezno ih kada imaju dva meseca i polako prelaze na cvrstu hranu pocnem da navikavam da jedu po komad svinjske slanine (barene ili dimljene, bitno da je slano). Jednom ili dvaput nedeljno gurnem im u usta sa strane komad slanine debeo otprilike 2 cm i dugacak oko 8 cm iseckan na par mesta kao kad hoces da je ispeces na vatri. Tako vremenom naviknu, i kada se desi slucaj da se u daljem tovu pocinje naduvavati, lepo odseces komad slanine i odradis gore opisano, trebalo bi da se u roku od pola sata izduva.
Imao sam par slucajeva do sad da se goveda naduvaju i ovo uvek pomaze.....Jedna steona junica mi se naduvavala svako jutro kad izadje i stale i krene na pasnjak, pa sam nosio u dzepu pantalona komad slanine uvijen u list starih novina, i cim primetim da sa leve strane u visini kuka krece balon, odmah joj prinesem ustima slaninu koju ona predhodno naviknuta u slast proguta i dok stignemo do pasnjaka koji je oko 1,5 km od sela vrati se u normalu.....
Pokusaj i ovo, kod mene uspeva, i ja sam za ovu foru cuo od jednog starijeg coveka (dede) koji je ovo primenjivao u vreme kada nije bilo veterinara nadohvat ruke....
 
Imam problem sa jednim teletom koje ima dva meseca i nedelju dana.
Kada sam počeo teladima da dajem koncentrat (otprilike 300g) po teletu, odmah mu je stao preživar.
Dao sam mu Neosaningest i onda je sve bilo u redu. Jelo je i dalje seno i koncentrat, ali nisam povećavao količini kuncentrata. Jedini problem je to što je stalno imalo proliv, i počelo je da se "tanji". Onda sam mu po nagovoru "jednog iskusnog govedara" dao čaj od štagalja, koji inače jako dobro zaustavlja proliv kog prasića. Onda se desilo opet kontra, ponovo mu je stao preživar. Od tada (juče ujutru) ne jede ništa, samo vode pije. Dao sam mu Neosaningest, Karbobizmut i Neosulfin (radi zaustavljanja proliva, koji i dalje ima). Malo se čak i naduvalo, pa sam mu još dao i masti supenu kašiku. Međutim, zabrinjava me da i dalje nikakv pomak na bolje ne vidim.

Šta da radim?
 
Branko, probajte mu dati pola litre kisele vode , 3 dcl ulja i obavezno ga pustite da se seta.... Prestanite sa koncentratom i dajte mu sena, po mogucstvu livadskog da mu ponovo zazivi prezivar. Preporuka mog caleta, radio je godinama na govedarstvu. Probajte pa javite :)

Neosaningest je ok za proliv, nije lose da mu ga dajete jos par dana. Samo ga pustite da se seta, ukoliko je na vezu.
 
Mi smo ovo resavali sa promenom ishrane,seno,prekrupa,obicno nam se to desavalo kod najboljih grla jer su jako halapljivi.
 
Tim bolje. Ako mozete izdvojite ga po strani negde da ne jede obrok sa ostatkom grupe, vec samo sena neko vreme, pa mu posle po malo uvodite i obrok.
 
Nazad
Vrh