Napinjanje teladi(opšta tema)

U pitanju je musko tele,kupljeno na stocnoj pijaci,a po pasosu je stigo iz Sjenice,platio sam ga pre malo jace od mesec dana 415 evra,ko ce mi sad dati te pare?
Danas je situacija nesto bolja,sinoc sam ga dva puta izduvao i prilikom izduvavanja je dobro podrignuo,sad vidim da nije naduven,ne iskace mu ona lopta sa leve strane,burag je tvrd na dodir,ali je bar po meni preveliki,jasno se vidi linija koliko burag izlazi van rebara.i dalje normalno jede i balega,samo sam mu izbacio seno i dajem mu po malo cantavirskog koncentrata i sojine slame da gricka.
Ima li neki preparat za ispiranje buraga?da li bih time nesto postigao?
Hvala svima koji su se uljucili u diskusiju.
Kanap kod mene nije pojeo sigurno,brzo su zavezani lacima,a iz bale nije mogao pojesti jer im dajem po malo i sve ja rukama stavljam pred telad,nije mi mogao promaci.jedino kod svercera u kamionu,ali ipak je kod mene duze od mesec dana a nadun se pojavio pre 10 dana.
 
Izbaci mu seno jer je jos ne osuseno (vrrovatno)Samo kukuruz i kukuruzovina.Kad se stabilizuje predji na seno ali da bude suvo.
 
I ja sam imao problema s tim nadunom, ali kada je dosao jedan lik iz Sano-a da ponudi neku robu, u prolazu je pogledao tele i rekao mi da treba bar 4 puta dnevno da se ponudi vodom i raznovrsnija ishrana u smislu kombinovanja koncentrovanog i kabastog dela, gde ce biti osnovni obrok krupno samleveni koncentrovani deo (u mom slucaju Megi) i dodavanje sena i slame, ali najveci akcenat je na vodu, jer pije zamenu, tako sam probao i mogu sa zadovoljstvom da kazem da lopte nema nigde..
 
Kad tele nema non stop vode ispred sebe a hrani se koncentrovanom hranom, vrlo često dolazi do nadimanja, tele treba naučiti odmah da pije vodu iz kante i non stop mora da ima vodu ispred sebe!
 
Imamo i malo tele,uvek ima kanticu sa vodom ispred sebe,i naucio je da pije vodu iako dobija milsan i megi,ali problem je bio sa starijim teletom.koje se vec duze od mesec dana hranilo cvrstom hranom,uvek je pojilica puna ispred njega,ja mu punim ako nisam siguran da sam pritiska,seno je sasvim suvo,proletos balirano,to je prvi otkos,imam i od drugog otkosa ali cujem da je uvek prvi kvalitetniji.
Uradio sam sledece,doneo iz klanice svez burag od zaklanog juneta,iscedio vodu iz sadrzaja buraga i sondom napojio tele,time bi trebalo da je dobio korisne bakterije potrebne za normalno varenje,e sad vidim napredak,ali mu se i sad kad se najede pojavi lopta,ali kad se raspreziva ona nestane.
Dobio sam savet od veterinara da teladima uvedem po malo jabukovog sirceta u ishranu jer pomaze preziv,pa cu uraditi i to.
 
Pratim stanje sa tim teletom koje se naduvava 10ak dana posle davanja sadrzaja buraga drugog juneta i i dalje se naduva dok jede,zaista je halapljiv i najbrze raste,ali normalno preziva i do sledeceg obroka za oko 12 sati on normalno izgleda,i onda opet.normalno balega.Je li ko imao slican slucaj?
 
Ako je krenuo normalno da preziva i podriguje vazduh umanji mu obrok da se ne prejeda i to bi trebalo da se normalizuje za nekih mesec dana.
 
Cim smo promenili detelinu,presli na 4 kosenje,malo zelenkasta sav list na njoj odmah poceli i problemi sa naduvavanjem... A toliko alavo je jedu da prosto coveku bude zao da im smanji obrok.
 
Za ovakve probleme treba biti u oprezu da nedodje do nejgoreg ishoda,neznam dali si probao ovo ali vredi pokusati,probaj izmeniti redosled ishrane,ili probaj neku drugu vrstu hrane koristiti,naprimer neko seno umesto deteline makar i na kraci vremenski rok samo da vidis ponasanje.
 
Ja nisam imo ovakav slucaj nikad,doduse,desavalo mi se da prestanu prezivat i sad sam promijeno redoslijed ishrane...prvo im dajem ujutro sijeno i tek nakon nekog vremena ide koncetrat u koji obavezno mijesam stocni kvasac
 
Ma ne znam,imamo nekoliko resenja za ovo. Najbolje se pokazala saka svinjske masti,izduva se postepeno sam od toga,ali nema nekog dugorocnijeg resenja,bar ga mi nismo pronasli...
 
Dobricanin imao ja prosle god takav slucaj ,naduva se pa se zduva sam pa tako vise puta a sve vreme jede i napreduje ukucani vicu prodaj ga a meni je bio mali {oko 450kg } dok ga jedno jutro nisam zatekao hladnog.A zasto se to desava ko ce ga znati mozda je pojeo nesto a mozda ima neki problem sa buragom.Gledaj da ti njega udas a na njegovo mesto kupi drugo tele.Nadam se da ces ovo resiti i da ti se nece desiti kao i meni. Nego sad sam se setio, nisam se ja jedio sto je on uginuo nego sto nije bio osiguran pa bi to trebalo da uradis ako vec nisi
 
Poslednja izmena:
Kad dajem vlazan obrok nikad mi se goveda ne napinju. Ponekad se desi da se neki napne kad jedu suvo. Isto dam saku dve masti i on se izduva. Moze i da se rastopi 1-2 litre masti i da se zalije kazu da je jos bolje.
 
Nazad
Vrh