Najbolji termin za oplodnju krmača.Saveti-Šta i kako?

Nije moj ultrazvuk nego je od veterinara.:osmeh: Problem je u tome ako postoji neka cista mislim da ultrazvuk moze da pogresi jer je mala suprasnost ili se varam??? Cudna stvar je jer je ona imala simptome teranja ali nije htela da stoji... :sta: Pokusali sa nerastom...
Može da se desi da pogreši ako vidiš ciste, ali u principu ako je suprasna obično se vidi nekoliko crnih "lopti", dok se kod ciste vidi drugačije. Imao sam jedan PDF fajl u kome su bile slike sa ultrazvuka u raznim periodima graviditeta, samo mi se izgubio kad mi je pao sistem na računaru. Koji ultrazvučni aparat je u pitanju?
 
Sve zavisi kakav se ultrazvuk koristi. Ako je model sa monitorom, tu ne bi smelo da bude greške, dok sa modelom koji samo zvučno reaguje tačnost je oko 70%, bar po mom iskustvu.
Nerast je najbolji, ali samo ako je vaš, ove što vodaju svuda naokolo treba izbegavati. Pored toga što su maksimalno eksploatisani, puni su raznoraznih virusa, bakterija i gljivica.
Godinama unazad sam imao nerasta na gazdinstvu i stvarno sam bio zadovoljan, međutim problem je bio, šta raditi sa nazimicama za koje je odrasli nersat prevelik i pretežak, jedino manualno uzimanje semena, zatim ćerke...
Posledenjih godinu dana radim veštačko osemenjavanje i ne vidim smanjen broj živorođene prasadi, niti manji procenat suprasnosti. Kada je seme kvalitetno i staro do tri dana i kada je osemenitelj vešt i stručan (mora da oponaša nerasta, da sedi na krmači dok je osemenjava, da masira vime, da je podiže u slabinama i da koristi miris nerasta u spreju) rezltati su fantastični.
 
Boxkole gde nabavljas seme. Ja sam uzimao u Vrbasu dok nije zatvoren.
 
Dali je to provereno da je reprocentar zatvorio u vrbasu ? Doktore svaka čast na objašnjenju ...!! Ja bi samo dodao da sve to najbolje zna živ nerast , a ma kako cena bila loša kod svinja stari nerast uvek plati novog mladog a skokovi dodju djabe ...
 
Uvek treba imati svog nerasta,najvise zbog stimulacije krmaca a i sluzi nam kao "giljotina". Veterinar osemenjava prvi put,eventualno drugi(ako ne ostane suprasna) a treci put joj nerast presudjuje.:osmeh:
 
Provereno reprocentar u Vrbasu više ne radi, politika ga zatvorila. Šteta jer su ljudi pošteno radili, seme je uvek bilo sveže i kvalitetno, dobar izbor nerastova.
Trenutno seme nabavljam kod Hola u Doroslovu i ponekad iz reprocentra u Velikoj Plani. Naručio sam kod profesora Beukovića mladog jorkšira, da ne bi više lutao za semenom, a i da bi imao neophodnu dokumentaciju za rodovnike.
 
Dali Holo još prodaje seme od Tibora (nerast) ?Pre par godina je bio reklamiran Tempo na sajmu kad je gostovao gazda iz Madjarske...

- - - - - - - - - -

Doktore dal znaš nekog da je došao do nerastova iz Vrbasa?
 
Dali Holo još prodaje seme od Tibora (nerast) ?Pre par godina je bio reklamiran Tempo na sajmu kad je gostovao gazda iz Madjarske...

- - - - - - - - - -

Doktore dal znaš nekog da je došao do nerastova iz Vrbasa?

Holo prodaje seme od Tempa i Velikog jorkšira.
Svi nerastovi iz reprocenta u Vrbasu su rasprodati, kako sam čuo dosta povoljno oko 400 eura. Momak koji im je izdavao salaš na kome se nalazio reprocentar, je uzeo tri komada i kako čujem seme se može uzeti kod njega.
 
Imam problem sa jednom krmacom,koja je u istom boksu sa jos jednom.Nikako da udje u estrus,a njena cimerka je pripustila pre 5-6 dana,sto po obicaju ova druga odmah ide za njom.Danas pogledam dok je mokrila,na kraju izbaci nesto belo kao sekret,sto sam vidjao i ranije,ali ne bas u ovoj kolicini.
 
Imam pitanje koje se tiče vremena teranja i klanja krmače.
Krmača je stara 3 godine i dogovor je da se kolje 23.11. ali njoj je vrijeme oplodnje točno 19.11. A mene zanima oće li meso imati kakav drugačiji miris ili okus zbog toga? Dali je smijem klati tada nakon estrusa ili da to uradio prije?
 
Ne slazem se sa tobom,meso od krmace u trazenju oseca se isto kao i nerast,bolje je sacekati dok je ne prodje pa onda klati.
 
moze li savet !!!!!!! izgubio sam red kad krmace treba da se pripuste i evo vreme ide a nista se ne desava inace sam jos pocetnik,izgurao prvo prasenje i sta sad dalje ....hvala
 
Ja bi da pitam treba krmaca prvi put da se pripusti a nikako ne mogu da provalim kad trazi, u pitanju je durok cisto braon boje.
 
Za barteza: ako je proslo mesec dana od zalucenja pa i manje moras izazvati estrus sa nekom hormonskom injekcijom tj zovi veterinara jer ti je svaki dan ako nije suprasna gubitak.

Za Rodju: simptomi estrusa su razliciti kod nekih zivotinja ali uobicajeni su: prestanak jela ili samo smanjen apetit u jednom trenutku, otecena i crvena vulva, polozaj usiju, reagovanje na prisustvo nekoga, i mnogi drugi. Dali je ona uopste polno zrela koliko je stara?
 
Nazad
Vrh