Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ xsale...:ppozdrav:.....Dragi komso pogresno sagledavas stvari ....
E ovako Libertas na svom sajtu propagira da ima 80-ak ha pod malinjacima Rakic- kom ima oko 6-8 ha hladnjacar iz Lipolista ima 8 h ..... bili so to samo solidni malinjaci do preprosle god. A sad su jad i tuga od malinjaka .....pogledaj slike u mojim raniji postovima .....zalosno izgledaju ....tako da je Libertas i pokrcio oko 40-ak ha ove god. Svi ti malinjaci su bili obradjivani nije falilo radne snage ....?

Ako znas koje presednik udruzenja hladnjacara ..... bice ti mnogo jasnija slika .....Da su ti... iiiii .. neki drugi malinjaci veceg obima u drugim krajevima . sada kao kod nekih sto su CENA MALINE BI BILA OKO 2 eu........ smeo bi se kladiti u zivot.
 
Sada cujem da je Stanic Arilje istakao akontnu cenu 68 din ali nije provereno.Kaze objasnjava neznam za dalije ali morao sam nesto da istaknem ........prica.......Do svega ovoga nebi doslo kad bi nasa vlada radila u interesu poljoprivrednika , recimo kad bi se uveo sistem drugih zemalja (ucimo se na tudjim greskama) koje su imale isti proble i uvidele ga mlogo ranije. Ovo sto pise Xsale za Macvu je upravo problem . Ranije sam objasnjavao ali nije naodmet ponoviti , mloge zapadne zemlje , kao i Francuska , Italija ,Hrvatska .... su uvele sistem zastite konkurencije medju proizvodjacima , na primer odredili su zakon po kome se registruju sva poljoprivredna gazdinstva, odredi se ko se bavi npr malinom , koliko godisnje moze da prosiri zasad , koliko novih sme da se prikljuci , u koim povrsinama ...........ako neko zeli da se bavi poljoprivredom da se uvidom u papire vidi koja kultura , sta moze i koliko , a ne svi malinu . Francuska je uvidela te probleme sa jabukom jos 1978 god i stala u zastitu , desetkovala povrsine i vec od sledecih godina pa do danas jabuka kod njih ima stabilnu cenu . Dakle resenja ima ali ne preko noci.Pola podrzavam ali boim se da nebude u manjini
 
A kako bi bilo da ta vladina uredba odredi da baš ti moraš da iskrčiš svoj malinjak?

Vama je sve to lepa priča, sve dok mislite da neko drugi iskrči malinjak.. A sutra da vi dobijete taj nalog, eto vas na blokadi puta dok si rekao keks... Malo manje licimerstva, i malo više tržišnog ponašanja i neće biti problema.. Nema potrebe da bilo kakva uredba određuje ko može da se bavi malinarstvom a ko ne, jer oni koji ne posluju tržišno i nemaju optimizovanje troškove proizvodnje će sami propasti i bez te uredbe.
 
Poslednja izmena od urednika:
@bbq
Ja se nacelno slazem sa tvojim razmisljanjem koje je okrenuto trzisnoj ekonomiji i tako gledas na sve. MEDJUTIM, ovde treba jos zapaziti kojesta. Prosle godine kada su se njih nekoliko iz Arilja organizovali i direktno nasli kupca, zakucali su im na vrata razne inspekcije. Nasle kojesta od nepravilnosti (necemo ulatiti da li je zaista bilo ili nije). Naplatili im x kazni. Slepere sa malinom im drzali na granici nekoliko dana itd... Ovo je prica iz prve ruke, imam druga na studijama iz Arilja. Dakle u sve se umesala politika. Da bi tboj nacin razmisljanja funkcionisao u Srbiji ovakve stvari ne smeju da se desavaju. Tada ce zaista postojati traziste i cena ce se formirati TRZISNO, do tog dana (da li ce ikada da se desi je pitanje) smo tu gde smo.
 
Naravno da ce nas trziste samo desetkovati ali me niste razumeli , nemam problem sa tim da licno ja iskrcim malinjak ali da iza toga stoi prica da druga kultura ima perspektivu , nebitno koja , ali drzava mora stajati iza toga i da nedozvoli hiperproizvodnju ili ce u svim kulturama dolaziti do problema.Ponavljam pogledajte druge zemlje i ucite se na njihovim greskama i dobrim stvarima , sve korisno primeniti .
To za nalazenje stranog kupca si u pravu , znam za taj slucaj ali iza toga nestoi drzava vec nekoliko ljudi koi nam drze monopol , maloprodajna cena u marketima i trgovinskim lancima se nemenja nekoliko god , to je vec ovde receno , dakle to nije trzisno odredjivanje i tu se nadam se svi slazemo.pokusaj zaobilazenja tih ljudi , videlismo kako se zavrsio , pa izbijamo im milione eura iz dzepa , naravno da nece sedeti skrstenih ruku , svaki pokusaj u tom cilju je neizvestan.
 
Poslednja izmena:
Samo se mlati prazna slama svake godine,Ovo je Srbija i u njoj nista nije sigurno,sad i u narednih 100 godina,a sve sto se pise ovde su samo pusti snovi.
Sistem,Sta ti bog da.
 
@bbq
Ja se nacelno slazem sa tvojim razmisljanjem koje je okrenuto trzisnoj ekonomiji i tako gledas na sve. MEDJUTIM, ovde treba jos zapaziti kojesta. Prosle godine kada su se njih nekoliko iz Arilja organizovali i direktno nasli kupca, zakucali su im na vrata razne inspekcije. Nasle kojesta od nepravilnosti (necemo ulatiti da li je zaista bilo ili nije). Naplatili im x kazni. Slepere sa malinom im drzali na granici nekoliko dana itd... Ovo je prica iz prve ruke, imam druga na studijama iz Arilja. Dakle u sve se umesala politika. Da bi tboj nacin razmisljanja funkcionisao u Srbiji ovakve stvari ne smeju da se desavaju. Tada ce zaista postojati traziste i cena ce se formirati TRZISNO, do tog dana (da li ce ikada da se desi je pitanje) smo tu gde smo.

Te priče smo slušali, ali nikako da se neko pojavi sa konkretnim primerom i kaze, evo desilo se konkretno to i to, tada i tada, posledice su bile te i te... Već je sve na nivou nekih kafanskih rekla-kazala priča...

Čak je neko kao i rekao da su njegovom kumu ili tako nesto blokirali put izmedju dva grada, i da je to bio problem... Ono, sve ida je istina, ljudi koji su rodjeni u tom kraju, odrasli i čitav život proveli tu, da ne znaju nijednu obilaznicu... Isuviše šuplja priča...


---
I am here: http://tapatalk.com/map.php?izzv4m
 
ja nisam kao pole da berem i prosipam gajbe 2 gajbe kod mene u zamrzivacu , a 8 gajbi zamrzavam 1 zeni iz grada po ceni koja je na pijaci isto tako ostavljm sledece branje jedno 20 tak gajbi u zamrzivac za mene isto toliko bati a za ovo ostalo sve zavisi od cene ispod 100 necu da berem nekako cu se snaci do sledeceg roda ,meni je vise dosadilo da se sa ovom vockom zanimam i imam odlicne rezultateli ni sa tim odlicnim rezultatima se nemoze na neku bezobrazno nisku cenu
velike su pare n malini samo proizvodjac dobija nista 0 din ja sam prosle godine nesto i zaradio na 2000 kg jer sam samo bro koliko sam ja i moji ukucani mogli da oberemo, a moj komsija na 7000 kg zarada 0 din ove godine se dorbro preracunao sta ce da radi, jedino proizvod koji se prodaje ispod cene kostanja proizvodje moze da spase subvencija drzve ako misli da ima nekakve koristi od toga , a ne znam iz kog budzeta ce da finansira buduce socijalne slucjeve , nije samo u pitanju malina vec mnogo sire , lepo je dok imamo sta da jedemo ali kad ne bude bilo bice ujedanja i otimanja,tim pravcem nase drustvo ide a dali ce se i obistiniti videcemo za sada smo mi na selu na tapetu jos ove godine i nema vise ni cvonjka, sledeca i krajnja pljacka dolazi do grada jer tu jos neki parica ima a ncice oni nacina i to da pokupe sa nekim cudnim odredbama da se nece moci ni u gradu ziveti
 
Poslednja izmena:
Kakava obilaznica? Dodje ti kamion na carinu i drze ga 2-3 dana tako... Salju ti inspekcije svaki dan, koje pisu kazne nimalo jeftine. Naravno da se znaju konkretni ljudi. Meni ta imena nista ne znace niti sam ih zapamtio iz razgovora, ali Ariljci medjusobno sigurno znaju sve njih.
 
Svi smo savesni ljudi i umemo da razmisljamo trzisno bar danas u 21-om veku u ovoj navali informacija sa svih strana, ali kod nas je problem pravne prirode, kako??? Pa tako sto smo kao okrenuti trzisnoj ekonomiji i pravilima koja tu vladaju, a svi zaboravljaju na jednu jedinu cinjenicu, NISMO SVI RAVNOPRAVNI U TOJ UTAKMICI I NEMOZEMO SE MI IZBORITI ZA TO!!! Tu drzava treba da radi svoj deo posla, zakoni imaju i nisu toliko losi, ali se ne primenjuju za sve jednako i to stvara nelojalnu konkurenciju i dovodi do toga da kriminal ulazi u sve oblasti privrede gde ima neke zarade. to je nasa stvarnost i tu mora da se uvede red podhitno inace nas nema. Dakle, mito i korupcija koji caruju u Srbiji su glavna smetnja svakakvog postenog rada i polako nestaje celokupna privreda, pa i mi malinari sa njom, odnosno svi poljoprivrednici.
 
ljudi nemojte bacati maline greota je bolje napravite akcije i deliti ih deci penzionerima sta znam kome jos , pa mucili ste se cele godine za to samo se setite rada . da ne nabrajam sredstva kolicine djubriva prehrane itd , nemojte ni krciti ni misliti o tome . greota je brate do boga da ih bacate napravite neku model varijantu ne znam da ljudi sami dodju i sitnu paru sebi naberu kolko treba a vi da bar izvucete nesto od toga . zovite ove iz galenike , hemofarma i drugih farmaceutskih kuca koji koriste malinu za proizvodnju nekih lekova , sirupa i drugih stvari . ima vas dosta baratate sa ozbiljnim kolicinama pa ce vas neko i uvaziti . ja sam veoma mali naspram vas isitan u celoj ovoj prici ali dobro znam koji se rad i trud ovde ulaze da bi to rodilo kako treba , nemojte padati na provokacije narod je najopasniji kad se ucuti to znamo iz istorije . pustite ih malo neka se oni grce i budu u znoju jer ih pritiskaju bankari i raznorazni igraci , nisu hladnjacari ta zvezda vodilja nego vi dragi moji malinari. oni prate ovaj forum i ove postove to je neminovno i nemojte im dati da se slade oko nagadjanja koja ce cena biti pri otkupu . pozovite sve nakupce i prekupce , ruse moldavce i koga jos ukljucite jos puno ljudi u ovoj akciji i vi drzite monopol na otkup a ne oni . lecice oni na rudu samo polako i veliki pozdrav za sve proizvodljace ove divne vocke da istraju u ovoj borbi
 
otkup ce ici dok se ne istakne cena ukoliko bude losa cena to ce i biti sto su otkupili tako bi trebala da izgleda nasa bajka,
 
@acabolec ..... Kako ces da objasnis ovaku situaciju ....Pre par dana nabrali smo 20-ak kg u posudice sa drvenim gajb. dao sam prekupcu (dileru, preprodavcu...) po ceni 180 din/kg . Ja nekako i zadovoljan...? Tu istu malinu ...? moj brat od ujaka u Bg. dipl. ecc sa nekom ajde recimo zadovoljavajucom platom.kupuje svojoj deci po ceni 300 din.-200 g u nekoj piljarnici. Sebi nije mogao da priusti ...slast maline.
 
pole pusti ih brate zaboli su se ovde i ne vide dalje od nosa , skupa mu karta da dodje do tebe ili da potrosi malo goriva . ne znam kako to da objasnim samo kazem da se mora naci neko resenje a da se ova lepa mucenica ne prosipa i gazi , puno ljudi veruj mi i u bgd nemaju za leba a voleli bi da je kupe .
 
Pozdrav za sve clanove foruma!U Bajinoj Basti jos nije pocela berba krece se sledece nedelje a hladnjacari ne pominju cenu niko navodno ne zna cenu maline opet ce da opljackaju seljaka. :osmeh:
 
poruka za sve malinare dok jos nije kasno, berite u plitkim gajbicama 1.5 kg , klasirajte robu odmah pri branju....zamrzavajte usluzno (kod komsija koji imaju mini hladnjace) ili kod dobrih hladnjacara (usluga zamrzavanja i presipanja u kutije je oko 0.20 do 0.22 eura po kg) ili sto je najbolja ekonomsko gledano solucija zamarzavajte u javnim skladistima (uredba o tome i dalje postoji u ministarstvu sa 50% povratka troskova zamrzavanja i skladistenja) nikako ne predjite robu po ceni koja vam ne odgovara, kasnije cete mirno moci po pravoj ceni prodavati vas zamrznuti orginal (pogotovu ako je kvalitetno klasiran i sa vise od 70% rolenda u istom) ...... ovakvu poruku sam poslao i prosle godine u isto vreme pred berbu niko me nije slusao poslusajte me bar ovoga puta.....
 
@ Vladane. spas.... MOLIMTE ne smaraj vise tim tvojim savetima ..... klasiranje ima cenu....zamrzavanje od 0.20 do 0.22 vise nije komsije dizu cenu na . 0,28 do 0.30.... Ako dam komsiji na zamrzavanje ....to je isto kao kad pustim goluba na granu .....mozda ga vise nikad necu imati u ruci. Mozda se ti i jos neki pojedinci mozete organizovati u tom pravcu.... nek vam je srecno ...NE ZAVIDIM Vam..... Al nemoguce je da se svi solidni malinari mogu organizovati u tom pravcu.

Nemoj mi odgovarati ....odgovor znam ....sto je javno vece od tajnog ......?.....j.l.z.....og.

Niko mi neodgovori cime da zastitim malinjak od propadanja zbog nebranja ....trulice maline neobrane....

Jer za mene je branje naj verovatnije ZAVRSENO
Evo SETNO gledam ove 2 tabele a ima ih jos.....:sta: i vidim koliko sam GLUPI ZANESENJAK....Gde utrosih 15758 jevreja.....U nadi da ce se trud i rad isplatiti...?
picture-1.jpg
picture-2.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2B/Bu/46dNw5K0/picture-1.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2D/NS/3I3j5KVt/picture-2.jpg
 
Poslednja izmena:
pole mislim da treba da se vratis racionalnom razmisljanju i da sacuvas svoj rad znoj i pare, (prosipanje maline je jednako neracionalno kao i tvoje ponasanje - tvoj film ove zime kada si se go prevrtao po snegu) sveze nedaj po svakoj ceni -zamrzanutu i klasiranu malinu cuvaj i prodaj kada to bude najbolje moguce u toku godine (nedaj da te losi hladnjacari ucenjuju) za tako dobaru malinu kakvu ti imas (pogotovu tvoj miker ja sam licno zainteresovan ali samo kao zamrznuti orginal ) jer si pravilno stitio pesticidima i imas tvoj odlican program zastite maline pa ga moj kupac za bebi hranu moze prihvatiti.....
 
Ovaj put se slazem da svi ko moze skladisti , ja prosle godine nisam nista zaradio na skladistenju ali skladistena malina koliko je meni poznato nije nikad imala nizu cenu od otkupne a posebno sto ce ove godine rod biti slabiji a hladnjacari moraju da ispostuju ugovore , i to je jedan vid konkurencije .
 
Ovaj put se slazem da svi ko moze skladisti , ja prosle godine nisam nista zaradio na skladistenju ali skladistena malina koliko je meni poznato nije nikad imala nizu cenu od otkupne a posebno sto ce ove godine rod biti slabiji a hladnjacari moraju da ispostuju ugovore , i to je jedan vid konkurencije .

nisi dobro prodao orginal jer nisi znao da sacekas dobar momenat u toku prosle godine (morao si ga prodati ili odmah posle berbe kada mu je cena bila veca (nego u periodu oktobar 11 -mart 2012 kada je cena bila ispod rentabilne-to je bio period panike -velikih neprodatih zaliha u srbiji i poljskoj i ocekivanja rezultata novo pristiglog roda iz cilea) ili cekati kraj aprila kada mu je cena skocila naglo.... ali to je vec stvar poznavanja i studije trzista i detaljne analize...... ali ti vliamete 2012 za to nisi imao vremena jer si se u tom periodu (izbori) umesto da mislis "o najboljoj prodaji i ceni svoje zamrznute maline" bavio "politikom" sa terzicem (50000 tona za 1.21 eura po kg) on postao predsednik skupstine (koji sada podrzava cenu od 0.7 eura kako i ti pises a potvrdjuje i Radelja-Arilje) a ti i dalje imas probleme sa prodajom maline zar ne vidis da si tako izgubio vreme i korak sa istinom i poslom kojim se bavis.....(cekajuci uzaludno da ti politika pomogne i "pocese te gde te svrbi") kao sto sam vec pisao na ovom forumu ja sam jako dobro prosao prosle sezone ...da ne ponavljam.... znate razlog (kvalitet + sam zamrzao svoju malinu u javnom skladistu )
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh