Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U Bratacicu, Gunjacima, 90, Osecini 80-90... Bruka i sramota... Grad pljustao po selima oko Osecine...
 
Dobro, i ?
Evo sad (jos jednom, po ko zna koji put) saznajemo da su maline u Kanadi skupe.
I sta sad s tim saznanjem uraditi?
Meni prvo pada na pamet da bi bilo isplativo kupovati maline u Srbiji a prodavati ih u Kanadi.
Jel to ideja ovog tvog komentara ili opet vices" ua lopovi!"?
 
Lopovi, lopovi...HLADNJACARI LOPOVI...


Bez ovakvih postova ubuduće, razumemo ogorčenje ali sve ima svoje granice.
 
Poslednja izmena od urednika:
Drugu polovinu je Terzić ostavio za neke naredne izbore... Pa ne može sve odjednom...
Pa naš narod voli da sluša laži i da zavarava sebe i kada zna da to što pričaju nije istina. Znam mnoge ljude koji su znali da je tzv. ugovor sa nepostojećom Austriskom firmom ispala ali lepše im je bilo da slušaju Terzića. Ostaje samo nada da će cena skočiti zahvaljujući slabom rodu jer su malinjaci u stvarno lošem stanju.
 
Ovo gore sto sam izbacio adresu nema nisacim veze . Pa zar nevidite da i hladnjacar podrzava pricu da je moguce uticati na trzisnu cenu i da bi trebalo da sve ide preko jednog kupca uz kontrolu i podrsku drzave .Mislim necu prevoditi procitajte sami , on je jedan od najvecih hladnjacara u nasim krajevima mislim drugi ili treci po otkupu. U svakom slucaju vlada za jednog od boljih platisa tj najbrzi u isplati. Procitajte dobro njegov post mislim da jedino to treba podrzavati i da tu lezi resenje problema. Mislim na Bojan_Arilje.
 
Dobro, i ?
Evo sad (jos jednom, po ko zna koji put) saznajemo da su maline u Kanadi skupe.
I sta sad s tim saznanjem uraditi?
Meni prvo pada na pamet da bi bilo isplativo kupovati maline u Srbiji.................................................................................................................................................................................................................................................................... A koja je ideja ovog tvog komentara!?
 
Poslednja izmena od urednika:
da bi trebalo da sve ide preko jednog kupca uz kontrolu i podrsku drzave
Znaci dodati jos malo moci u ruke vlastima?
Ovde se do juce kritikovalo (nepostojeci) sistem dozvola za izvoz, a sada se upravo on zagoovara.
Kako bi se odredilo ko bi bio taj jedan kupac i znaci li to da bi ostalima bilo zabranjeno da izvoze maline?
To nje uticanje na trzisnu cenu vec suspendovanje trzista.
To jeste moguce, ali to ne znaci samo promena nacina poslovanja malinara vec kopletna promena drustvenog sistema.
Dakle mora se napustiti kapitalizam kao ekonomski i demokratija kao drustveni sistem, uvesti nesto sto se dogadja u Venecueli ili od skora u Argentini pa bi to mozda i moglo.
Do tad, ma ko da to zagovara pa i najbolji hladnjacar, od toga nema nista niti, moje je misljenje, to treba drzavi dopustiti.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne jednog kupca vec posrednika .Ta ideja je da svi u lancu zaradimo vise , znaci i hladnjacari i proizvodjaci a ne da hladnjacari odrede cenu po kojoj se uklapaju ili se sledece godine vade ako prosle nisu dobro zaradili a proizvodjaci mogu raditi nekoliko godina ispod cene kostanja proizvodnje . Dakle ja nezagovaram da se nesto otima od hladnjacara vec da se povede racun i o nama obicnim ljudima inace od ovog posla nema nista .Dali ce drzava tu imati sta ili ne to nas nezanima vec smisljamo korake koi mogu iznuditi resenje .Ko ce biti taj posrednik isto nas nezanima i nemora da ima 80 miliona eura u dzepu , zna se sta radi posrednik.
 
Neprimeren deo posta uklonjen, opomene obojici!

Vilamet,
A sta bi konkretno radio taj posrednik?
Posredovao izmedju hladnjacara i krajnjih kupaca ili neko drugo posredovanje?
Koje bi bile njegove ingerencije i sta bi obavezivalo bilo hladnjacare bilo malinare da postupaju po njegovim preporukama?Ili to ne bi bile samo preporuke vec direktive koje se moraju postovati a to bi onda znacilo zakonom ograniciti pravo na slobodnu trgovinu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Niste se zapitali da li je u redu da svako ko napise nesto sto ne volite da cujete je lud ili ne znam koje uvrede sve koristite,Zato sto slusate samo ono sto vam se svidja,a onda znate sve sto vam treba i jeste u situaciji koja vas je snasla sa cenom.
Pojurili ste za cenom od 200 dinara,a da ste se malo raspitali,2005 je bila cena od 60 do 20 dinara.Niko nije vratio pare kad je naplatio po 200-250 dinara.
 
Što ih više čačkate oni više smrde.Poštovani malinari ako nemožemo ovde na ovom forumu da se dogovorimo da ignorišemo ove što ne gaje malinu teško da će mo se dogovoriti i usaglasiti da li brati malinu po ovoj ceni ili ne!Normalno je da ću na ovom mestu slušati malinara i njegova iskustva nego isfrustrirane tipove sa drugim voćkama na svom profilu u ovoj temi.Ako me jedan od administratora putem privatne poruke pita za dojavu o prodaji parcele od 5 hektara u komadu podesnu za gajenje maline,doduše to je bilo jesenas i tolerisanje kršenje pravila pojedinih članova ne malinara na ovoj temi počinjem sumnjati i u ovaj forum.Možda ne bi bilo loše da svaki malinar otvori još jedan profil na ovom forumu!!!


Dupliranje profila je zabranjeno, prijavite svaki post na koji imate primedbe.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nije tacno da mi proizvodjaci necemo da slusamo ono sto nam ne odgovara. Svako moze da iznese svoj stav, ali neke stvari koje ovi ljudi (zna se na koje mislim) jednostavno nisu tacne ili nisu korektne. Njihovi postovi sluze samo da unesu zabunu i konfuziju medju proizvodjace kako ne bi moglo da dodje do nekog dogovora medju nama. Izgleda da im je to najvisi prioritet. Ovde ne funkcionise nikakvo trziste, to valjda svi vidimo. Izvoznici odredjuju cenu, hladnjacari sve to sprovode u delo. Ako ima hiper produkcije, kako pokusavaju da nas ubede onda to znaci da ima vise ponude nego sto postoji potraznja. To apsolutno nije tacno. Koliko je to tona maline visak na trzistu ? Kome to nisu otkupili malinu ? Gde je ne prodata malina, mora negde da je bace, jel video neko tako nesto ? Ako ima maline u ponudi vise nego sto mogu da prodaju i prerade, onda nece da je uzmu ni gratis, sta ce im da je cuvaju, da trose struju bezveze. Cim se prodaje znaci da kupaca ima. Cena u maloprodaji je gotovo fiksna godinama unazad. Da nema prodaje cene bi padale, zar to nije logicno. Na delu je pljacka organizovana od strane izvoznika u saradnji sa hladnjacarima (oni moraju da ucestvuju hteli ne hteli, moraju). Neki ljudi ovde pokusavaju to da opravdaju (posebno bbg i ironmen) i samo sto ne kazu "ma sta se bunite, daje tu malinu posto zasto i ne pitajte nista". Posto svi vidimo sta se desava, moramo i zajedno da delujemo, daj da ne dajemo malinu do daljeg, bar nekoliko berbi, da vidimo sta ce da se desi i kako dalje da radimo. Moramo biti slozni ukoliko zelimo da nesto postignemo. Ovi likovi ce sad na sve nacine da nas odgovaraju od toga i da nas ubedjuju da ne mozemo nista da postignemo pa da zato i ne pokusavamo. Ne slusajte ih, neko to cita i izvestava gazdu koliko su aktivni i uspesni, pustite ljude da rade svoj posao, a da mi radimo svoj.
 
Momci, malo više pažnje posvetite svom poslu, a malo manje teorijama zavere. Verujte mi, može samo da vam bude bolje..
 
Moram jos jedanput da se oglasim jer smatram da neki ljudi ovde postavljaju neke stvari koje jednostavno nisu tacne. Velika greska je porediti svezu malinu koja se vidi na snimku i duboko zamrznutu malinu. To su dva potpuno razlicita sveta, sveza je uvek skuplja i to znacajno, sveza zahteva drugaciji sortiment i drugaciji pristup poslu, drugaciju organizaciju. Primetio sam jos da neko pominje kako niko nije video malinu da se baca. To niko nece nikad ni videti iz razloga sto ako se malina ne proda jedne godine prodace se druge godine. Znam za robu koja tri godine stoji u hladnjaci i opet nece biti bacena, nego ce biti umiksovana i prodata kao ovogodisnji rod (ovde se ne radi o malini nego o nekom drugom vocu). Neko je pominjao izvozne dozvole i monopolizaciju trzista, ja sam za to da se odrede minimalne izvozne cene a da drzava obezbedi sredstva za otkup po povoljnim kamatnim stopama. Znaci svi bi mogli da izvoze ali zna se ispod koje cene se ne bi moglo ici. Puno puta usled slabosti nasih izvoznika roba se prodaje ispod cene samo da bi se doslo do novca a samim tim nanosi se velika steta drugim izvoznicima. Obzirom da se svi zalazu za slobodno trziste niko nema prava da se buni po kojoj ceni ja ili neko drugi izvozi robu, ali to ne ide na ruku ni proizvodjacima ni izvoznicima. Drzava mora da obezbedi povoljne uslove i povoljne kredite za rad, mora da podrzi ovu proizvodnju jer do pocetka sledece berbe drzava dobija svoj novac natrag i to u vidu deviza sto je jako znacajno. Oko trzisnih viskova neko je postavio pitanje zasto otkupljuju hladnjace malinu ako im ne treba? Svako se trudi da otkupi sto vecu kolicinu i nada se da ce uspeti da proda, to je valjda i normalno jer se i proizvodjaci trude da sto vise proizvedu i sto vise prodaju. Nekad usled lose procene, ili cekanja bolje cene malina ostane neprodata i ceka novu sezonu. Rok trajanja zamrznutog voca je 24 meseca.

Moje vidjenje resenja ovoga problema je sledece: proizvodjaci se moraju udruziti i osnovati neki vid zadruge ili preduzeca. Moraju proizvesti dobru robu i tu robu skladistiti. Moraju ovlastiti nekoga ko ce ispred njih moci da pregovara sa potencijalnim kupcem, tog istog coveka moraju dobro platiti. Znaci u ovoj prici svako mora da radi svoj posao, ne moze proizvodjac da proizvodi i prodaje. Ja svake godine obidjem minimum dva sajma u inostranstvu, a to kosta. Pored sajmova prate se razne druge stvari, jer u ovom poslu covek non stop mora biti u toku sta se desava, mora sklopiti dobra poznanstva sirom sveta kako bi mogao da funkcionise. Kada se sve ovo uradi zastupnik proizvodjaca mora imati pravo da u vase ime sklopi ugovor o prodaji robe, kada se roba proda i naplati podelite troskove i raskusurajte se, znaci proizvodjacima cena maline + ostvarena dobit a zastupniku procenat od prodaje. Naravno ovde pre svega treba ukalkulisati troskove radne snage, zamrzavanja, energije amortizacije objekta i sl. Ceo ovaj sistem moze da se uradi i u iznajmljenoj hladnjaci, znaci ne morate imati cak ni svoj objekat. Usput dok se radi ovaj posao koji bi normalno funkcionisao raditi na izvozu sveze maline i siriti se u tom sektoru, napraviti odredjene finalne proizvode od malina, dzem, slatko, kompot, itd a sve ovo finansirati iz dobiti koja se napravi od prodaje duboko zamrznute maline. Ceo posao bi se radio fazno, znaci stepenik po stepenik. Svaki proizvodjac bi bio clan upravnog odbora i sve odluke bi se donosile dvo trecinskom vecinom. Za ovaj posao ne treba cak ni preveliko ulaganje, dovoljno je da se udruzi 20 proizvodjaca i da za ovaj pilot projekat svako da po 5-10% ukupnog roda. Ukoliko neko hoce boljitak a nije spreman da rizikuje deo svoje dobiti tj proizvodnje onda taj isti proizvodjac ne treba ni da ucestvuje u poslu. Sledece godine kada bi posao zaziveo sve nabavke potrebne za proizvodnju isle bi preko tog preduzeca, zadruge, pa preparat ne bi bio po ceni koju bi placali pojedinacno vec bi dobili dobar popust i plus odlozeno placanje, zatim isto to i za zicu, djubrivo i sve ostalo sto je neophodno za proizvodnju.


E sad zasto ovo ne moze da uspe. Tesko je naci ljude sa kojima bi se udruzili, tesko je naci nekoga ko bi ulagao novac tj robu a da unapred ne zna koliko moze da zaradi a kao i u svakom poslu postoji rizik da se posao i ne isplati. Posto smo mi Srbi poznati kao sujetan narod niko ne bi pristao da neko drugi prodaje malinu za njega, jer svi smo mi najpametniji na svetu.

Sistem je krajnje jednostavan i mogao bi da funkcionise kada bi se proizvodjaci udruzili, ceo sistem tj resenje koje ja predlazem je sistem zadruge ali baziran na fer osnovi gde bi se odluke donosile dvotrecinskom vecinom a ne preglasavanjem, takodje clanovi upravnog odbora morali bi jednom mesecno da zasedaju i da prate situaciju na trzistu koju bi im iznosio njihov menadzer prodaje koji bi morao biti placen za svoje aktivnosti, najbolji vid je procenat, jer ce ga to stimulisati da pravi sto bolji rezultat, jer bolja prodajna cena donosi veci prihod za sve clanove. Ako postoji sumnja u tog menadzera a postoji ako bi on bio Srbin , nadjite menadzera stranca, recimo nekog nemca ili austrijanca koji bi vas zastupao, njega platite od procenta prodaje. Kada se zarade prvi novci, deo dobiti investirajte u marketing , pravac na neki veliki sajam pa sami sebe promovisite, kupite kontakte i ideje i nastavite da radite da budete jos bolji, produktivniji, inovativniji, da imate vecu paletu proizvoda.... Sve ovo moze da se radi fazno, odvojite fond recimo fond za opremu za proizvodnju necega od maline, pa u taj fond deo dobiti ulazite dok se ne skupi dovoljna kolicina novca, isto radite i za sajmove i druge stvari, a sva ulaganja neka budu proporcionalna prema ostvarenoj dobiti.

Sve se moze uraditi ali je sve pitanje organizacije, ne postoji problem koji nema resenja. U situaciji kada niko nikome ne veruje nisam siguran da se moze naci resenje koje bi zadovoljilo sve ucesnike u ovom slucaju mislim na proizvodjace. Jos jedan jako bitan momenat je taj sto nema nikakve inicijative ni predloga kako da se stvari promene, uvek se napada neko i uvek je neko drugi kriv, niko da izadje i da kaze dosta, hajde mi da napravimo sistem koji ce nama donositi novac.


Radite ono sto najbolje znate, posto ste proizvodjaci vi proizvodite a sve ostalo ili pitajte ili platite drugome ko to moze bolje da uradi od vas, prosto zaista.
 
Bojane, ovo ja konkretan predlog i podrzavam ga u potpunosti. Po meni tako i treba da tece diskusija na forumu, predlozi i misljenja odnosno neka diskusija o njima. Bez udruzivanja nema nam buducnosti, sto veca organizacija sa sto vise ljudi, veca i mogucnost zarade. Sada je mnogo kasno za nesto konkretno, ali i dalje mozemo bar onako fiktivno da se udruzimo i dogovorimo ispod koje cene necemo davati malinu, a odmah posle berbe krenuti u ostvarivanje nekog ovakvog predloga kao sto je Bojanov. Najpre na lokalu, a za pocetak uz dogovor sa slicnim udruzenjima iz cele Srbije, a kasnije i zajednicki nastup na trzistu sto veceg broja proizvodjaca.
 
Auuuuuuuuuuu sta jos reci ...?, kad ovi nemalinari rekose sve.
Bojane ...gospodine .... ZA VAS JE SITNICA da pdignete 10-ine ha malinjaka + 10-ine dobrih malinara sa solidnim i povrsinama ... i na ove nas malinare ne primecujate.....Tako 2 sezone a onda proizvodni pogon za preradu maline.....umesto vile i skupe jahte......Tako brzo postajete nas BABO (Fikret). ....? NASA DRZAVA JE NEZAINTERESOVANA za finalne proizvode... samo da se izvozi SIROVINA i (telad i janjci).

Jesi li malo RAZMISLJAO.... kad si predlozio da sitni malinari IZVOZE MALINU i da prave preradjivacke pogone.:haha::haha::haha:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh