Evo odgovoricu nije problem, za sve ima odgovor. Penali izmedju tebe i hladnjacara treba da postoje svakako, ti treba da imas ugovor sa otkupljivacem tj hladnjacom pa ukoliko hladnjaca ne postuje odredbe iz ugovora onda na sud, e sad to sto kod nas sudovi sporo rade to je neka druga prica i nije za ovaj forum.
Sto se tice tvog drugog pitanja imam dva podatka jedan se odnosi na WIKIPEDIJU podaci za 2003-2004 (79.000 tona) evo link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Raspberry i tada je Srbija ucestvovala sa 20% u celokupnoj godisnjoj proizvodnji. Podaci sa wikipedije ne znaci da su 100% tacni ali cesto se wikipedia uzima kao referenca, a recimo na FAO sajtu (FAO agencija ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu) godisnja proizvodnja Srbija za 2010 godinu iznosila je 83.000 tona
http://faostat.fao.org/site/567/DesktopDefault.aspx?PageID=567
Udeo Srpske proizvodnje je znacaj i sigurno kada bi se sve hladnjace udruzile i kada bi izvoz isao samo preko jedne firme tada bi situacija bila drugacija i tvrdim da bi se tada mogle ostvariti i vece prosecne izvozne cene. Problem je tu kod drzave i nasih hladnjacara, drzava nema snage da to sprovede u delo a hladnjacari da se sloze to isto ide jako tesko jer je tu puno sujete zavisti i svega ostalog sto negativno utice na posao. Ovako svako na trzistu nastupa samostalno i niko te ne ogranicava po kojoj ceni ces izvoziti maline, pa se desava da cesto ljudi pritisnuti raznim obavezama prodaju maline ispod cene samo da bi dosli do para. Cena jednom kada se obori tesko se ponovo vraca.
U celoj prici ima dosta i spekulantskih radnji, recimo velike firme vam na pocetku sezone daju jako primamljive ugovore, kasnije ako oni istu robu mogu naci po boljim cenama oni kupuju a vasu cuvaju u rezervni, a desi se ponekad da je nikad i ne povucu. Naravno nase firme ne mogu da se nose sa njihovim firmama i iako nasi imaju sve ugovore moraju da se pomire sa cinjenicom da roba nije povucena ili ako se i povlaci onda se trazi dlaka u jajetu pa se desavaju razne reklamacije gde se cena svesno obara na stetu hladnjacara tj izvoznika. Drzava mora da stane na stranu preradjivaca i proizvodjaca i da kaze, evo para po tim i tim uslovima, a prodaja robe ne moze biti ispod te i te cene... Nazalost ovo se nece desiti u skorije vreme jer drzava niti ima para niti ima kapaciteta da ovu ideju sprovede u delo. Izvoznici su kao i proizvodjaci prepusteni sami sebi, gde niko nikome ne veruje i gde su se stvorili jako losi medjusobni odnosi koji idu samo na stetu ove nase proizvodnje.
Drzava kao drzava nema snage da stvari promeni na bolje a ipak ima koristi jer devize dolaze u zemlju i drze nas platni bilans u kakvom takvom stanju, jer da nije malina taj deficit bi bio puno veci.