Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ocito da su ovi iz Unije citali nase "kritika" postove

Ne pridajimo sebi previse znacaja, moze to da bude i kontraproduktivno :)
A oko bankarske garancije bih samo da preciziram.
Obezbedjenje bankarske garancije ne znaci automatski isplatu odmah. Isplata je onakva kako se kupac i prodavac dogovore kao sto je to u ovom slucaju sa tih 70 i 30 %. To uopste ne mora da bude problem niti losa stavka u ugovoru, pod uslovom da bude ispostovana. E tu nastupa bankarska garancija koja znaci da banka na sebe pruzima obavezu da isplati dogovorenu cenu u dogovorenim rokovima ako kupac ne ispuni ugovor.
Ta bankarska garancija se dobija ili tako sto se kupac debelo plati banci, ili ako je on znacajan kllijent te banke, ako ima dugogodisnju saradnju sa njom, onda ga ona prati i eventualno garantujre za njega besplatno.
To, kako ce kupac dobiti garanciju nije problem prodavca, vazno je da ona bude validna i da je banka koja garantuje bude solventna. Nekada i kupac trazi garanciju od prodavca za kvalitet i kolicinu isporuke dogovorene robe.
Dakle garancija znaci da ce ugovor, onakav kakav je dakle ne obavezno avansno placanje, biti ispostovan a ne da ce biti placeno odmah.
 
ironman, problem tu može da nastane ako Austrijanci daju nešto što piše da je bankarska garancija, a ona to nije, u tom slučaju od naplate nema ništa... A sa obzirom kakvi 'stručnjaci' dogovaraju te ugovore, ništa me ne bi čudilo...

Bankarska garancija u kojoj eksplicitno ne stoji da je bezuslovna, to automatski znači da se ona druga strana pita da li se garancija može naplatiti ili ne.
Ako ne stoji da garantor nema prava žalbe, sudskog postupka, onda će vas tužiti pre isplate i provlačićete se po sudovima dok vidite pare.
Ako ne stoji da garantor nema pravo izmene iznosa garancije, on je može sutradan promeniti na 1 evro umesto 60 miliona.
Ako ne stoji rok isplate (recimo 5 dana), oni mogu da kažu da će garanciju isplatiti u roku od 1500 godina.
Ako ne stoji da je oslobođena od bilo kakvog dugovanja garantora, nećete dobiti ništa
Ako ne stoji da je oslobođenja od bilo kakvih nameta (pravni troškovi, kursne razlike i sl.), garantor može da kaže da su pravni troškovi bili 59.999.999 evra, i da bankarska garancija vredi samo 1 evro.
itd itd..

Uglavnom to je posao za jedan ozbiljan advokatski tim sa ozbiljnim iskustvom u toj tematici, a ne za ljude kojima je do juče najveći domet u finansijskim transakcijama bila kupovina novog traktora.
 
Naravno naravno
Napisah vec da garancija mora biti valjana a to podrazumeva sve ovo sto si napisao.
A da posao utvrdjivanja valajnosti garancije je mnogo ozbiljan, koga ni svaki advokat ne moze da uradi.
Kad se radi o ovako vrednom poslu od 80 miliona evra, proveru garancije mora raditi neko koveoma dobro poznaje i pravo i bankarstvo.
Ako to bude radio vilamet 2012 onda moze da prodje bilo kakav papir :)
 
au bbq al si dobar gde si ucio poslovnu skolu ? moje iskreno postovanje za znanje...hvala sto dajes strucna misljenja, nadam se da cete cuti oni kojima treba tvoja strucnost... ja cu da nastavim "tras pare tras malina" nekako mi to dodje najbolja solucija (jednom su me tako u zivotu nasamrili bilo je tada "tras roba (moja) tras obecanje uz zakletvu" dobio sam kasnije samo "visegodisnje obecanje koje i danas traje" od tada sam se zakleo "samo tras pare tras roba" i to pravilo necu promeniti dok sam ziv (postujem ga i dobro mi ide.... ja se ne zalim)ali se zaista divim ovakvim kao bbq i iroman na znanju....(obezbedjenje placanja) ...vi malinari koji rizikujete svu svoju malinu "predajuci" svoj znoj molim vas slusajte reci dobre volje i besplatne savete strucnjaka...
 
ironman, problem tu može da nastane ako Austrijanci daju nešto što piše da je bankarska garancija, a ona to nije, u tom slučaju od naplate nema ništa... A sa obzirom kakvi 'stručnjaci' dogovaraju te ugovore, ništa me ne bi čudilo...

Bankarska garancija u kojoj eksplicitno ne stoji da je bezuslovna, to automatski znači da se ona druga strana pita da li se garancija može naplatiti ili ne.
Ako ne stoji da garantor nema prava žalbe, sudskog postupka, onda će vas tužiti pre isplate i provlačićete se po sudovima dok vidite pare.
Ako ne stoji da garantor nema pravo izmene iznosa garancije, on je može sutradan promeniti na 1 evro umesto 60 miliona.
Ako ne stoji rok isplate (recimo 5 dana), oni mogu da kažu da će garanciju isplatiti u roku od 1500 godina.
Ako ne stoji da je oslobođena od bilo kakvog dugovanja garantora, nećete dobiti ništa
Ako ne stoji da je oslobođenja od bilo kakvih nameta (pravni troškovi, kursne razlike i sl.), garantor može da kaže da su pravni troškovi bili 59.999.999 evra, i da bankarska garancija vredi samo 1 evro.
itd itd..

Uglavnom to je posao za jedan ozbiljan advokatski tim sa ozbiljnim iskustvom u toj tematici, a ne za ljude kojima je do juče najveći domet u finansijskim transakcijama bila kupovina novog traktora.

A ko kaze da nije to uradjeno bas tako kao sto ti kazes ??? Jesi li video taj dokument ili pricas , onako, napamet ? Da ti ili ja potpisujemo neki takav ugovor od recimo tih 80 000 000 eura, sta mislis, jel bi se osigurali nekako, jel bi trazili misljenje strucnjaka o tome ? I jos nesto, ugovor se potpisuje sa Unijom malinara, gde ti kao proizvodjac dajes orijentaciono kolicinu malione koju bi prodao, i nicim nisi vezan da i moras da je predas. Jednostavno, ukoliko ti se nesto ne dopadne, recimo isplata, ili nadjes negde boljeg kupca, jednostavno ne das njima malinu i to je to. Taj austrijanac se obavezao da otkupi bilo koju kolicinu maline koja mu se ponudi, vise ili manje od onih 50 000 tona koje su ugovorene. Takodje se obavezao da prati cenu maline na trzistu i da cenu podize ukoliko cena predje tih ugovorenih 1,21 eura po kilogramu. Pa sta ces vise od toga ? Sad tu uvek postoji razloga za sumnju, to je bar mnogo jasno, nikom se vise nesme verovati, ali ko trenutno u Srbiji daje bolje uslove i garancije od ovih iz Austrije ? Mozda bbq kao neki vrsni strucnjak i covek koji sve zna, mozda zna i odgovor na ovo pitanje. Kazes da ovaj ugovor nije siguran, ok, a koja nam je onda alternativa ? Sta nam ti savetujes ? Mozda onih 18 eura po kg po kojima cu ti ja predati moju malinu ? Jeli to najbolje sto si uspeo da smislis ?

---------- Poruka napisana u 22:33 ---------- Prethodna poruka je at 22:23 ----------

Neznam bre ljudi, ja jesam vranjanac, ali jel vi razumete sta ja pisem ili pricate i sve tumacite kako je vama po volji, sto kazu "sto je babi milo, to joj se i snilo", pazi ovo "vi koji rizikujete svu svoju malinu slusajte reci dobre volje i besplatne savete strucnjaka..." Prvo, niko ne rizikuje svu malinu, ako nema redovnih isplata nece biti ni dalje predaje malina,
drugo, rizik je i ne poslovati sa austrijancem nego cekati milostinju od tajkuna,
trece, koga ti "strucnjaci" savetuju ? i ko je uopste trazio njihov savet, i sta takvi strucnjaci gube vreme sa nama prostim malinarima kad bi negde mogli dobro da unovce to svoje znanje, i kome mi da budemo zahvalni sto imamo tu privilegiju da u zemlji gde nista nije besplatno mo dobijamo ovako mnogo besplatnih "strucnih" saveta ??? Mora da nas neko mnogo voli kad imamo takvih privilegija :)
 
Deki
Sve to mozda jeste tako kao sto pises, ali mozda i nije. To se moze znati samo posle detaljnog tumacenja svake stavke u ugovoru.
Ja naravno ne tvrdim da to nije tako posto ugovor nisam ni video, ali sta ako u tom ugovoru negde pise da npr ti svoju robu ne mozes dati drugom ako kupac ispunjava ugovorene uslove, i recimo da u slucaju da das robu nekom preuzimas obavezu da kupcu nadoknadis izgublenu dobit. To uopste nije nemoguce da je navedeno. To je sasvim korektna stavka
I sad recimo kupac sve ispunjava, ali se pojavi neko ko daje bolje uslove ti predas drugom a on te tuzi i pozove se na tu stavku? Ko ce vestaciti kolika je njegova dobit koju treba da mu nadoknadis?
To je samo jedan primer koga se trenutno setih a takvih mogucnosti je bezbroj. Kakv j etaj ugovor izmedju vas i unije, unija nije kupac, s kim potpisujete? Ma stvarno dosta nepoznanica.
A oko te garancije, ja naravno ne znam da li postoji ili ne, ali obzirom da se Terzic ne hvali njome, a sigurno bi ako bi postojala, verujem da je to tanusno.
 
"tras maline tras pare" postizemo kum i ja tako sto :
-obradjujemo i beremo svu nasu malinu bez "nadnicara" familijarno (ima nas)
-uveli smo GAP sertifikat (koji kupci za bebi hranu traze)
-kvalitet prosle godine 75% rolenda u vilametu skoro 80% rolenda mikera (brali po 1.5-1.7 kg u plitkim gajbicama znaci maximalno dva reda)
-potencirali jutarnju berbu (nijedna gajbica nije ostala da "drezdi na suncu do posle podne"
-zamrzavamo sami (prosle godine uz subvenciju drzave) u javnim skladistima (prosle godine u zz arilje bilo nas je nekolicina-koji su verovali u pricu (svi su mi se letos na ovom forumu smejali -procitajte moje postove od letos) i nismo bili na barikadama puteva po srbiji, nego gledali svoja posla... (drugi su cekali nekave doplate za "predatu robu" i nekakvu "akontnu " cenu od 0.8 eura po kg, pa se ispostavi definitivnu ,mnogi ni danas nisu pare dobili , mnoge hladnjace iako prodaju "hladan vazduh" kako rece terzic su sada u stecaju, pitata li se neko zasto ? )
-svu svoju robu prodali smo (vilamet nesto teze) prosecna cena 1.25 eura po kg (ispalo za svezu) kad odbijemo troskove zamrzavanja i cuvanja naseg orginala (i dodamo subvenciju drzave) Miker orginal prodali smo 1.6 eura /kg odmah 20 dana posle berbe
-pare su nam uplatili (na bankarski racun po nasoj otpremnici i racunu ) na utovaru kamiona ..... bez bankarskog izvestaja da su nam "legle pare" nismo pustili kamion da krene... e to je "tras malina tras pare"-
-imali smo vrhunsku robu i vrhunski smo je prodali...."a ne predali" .....ili ovako kao kum i ja ili slusajte bbq oko garancija trece je "obecanje koje ce dugo da traje"

-prst na celo od jednog odlicnog posla na kom su svi zaradjivali do pre par godina "hiperproductiom"u proizvodnji maline , sukobima, nepoverenjem, antagonizmom izmedju proizvodjaca i hladjacara (umesto da svi radimo zajedno u zajednickom interesu uz tada dobrodoslu pomoc drzave) napravili smo od gotovog veresiju ...sad je i za ovu bransu (malinarstvo) u modi recenica "mala bara puno krokodila"...(u prevodu trziste zasiceno a ogromna ponuda sa svih strana sveta) .... lose nam se pise ako nam je ukrajna obecano izvozno trziste...za nasu mallinu (voleo bih da je to samo sala velikog nam kupca austrijanca)
 
Poslednja izmena:
@dekiVR:
Glavni problem je što koliko primećujem niko nije video taj dokument, a s' obzirom na to ko ga ugovara, to mi se čini da neće izaći na dobro.

Drugo, ti kažeš da malinari neće biti u obavezi da predaju malinu ako im se ne svide uslovi ili cena. To je jedno vrlo naivno razmišljanje. Prvo da je tako, zašto malinari onda moraju da potpisuju bilo kakav ugovor, u tom slučaju bi kad dođe sezona berbe mogli da vide kakva je ponuda od Austrijanaca pa da odluče tada da li će da prodaju njima ili nekom drugom, a sa druge zašto bi Austrijanci dali bankarsku garanciju ako nemaju zagarantovanu otkupnu cenu?

Da li bi ti pristao da se staviš u kožu Austrijanaca? Da potrošiš nekoliko miliona evra da bi dobio tu garanciju, i na kraju kad dođe berba ako bude veća cena nego što si ti ponudio, malinari prodaju drugome, a ako bude manja cena, ti nemaš pravo da promeniš već moraš da kupiš po onoj koja je dogovorena? Ne bi pristao na ovo, jer je ovakav dogovor besmislen.

Alternativu u smislu otkupne cene ne znam, niti smatram da je to bitno. Ono što je bitno da se cena određuje po sistemu ponude i potražnje, a malinar mora da optimizuje i modernizuje svoju proizvodnju tako da su mu proizvodni troškovi što manji, pa da može da zaradi i kada je otkupna cena 0.65 evra, a ne da zavisi od nečije milostinje i propagandnih trikova.
 
mozecda se zaradi i na 0,65 eura ,samo da se poveze i da se obere, pod uslovom da radi sve sa porodicom i familijom, jos vise bi se uklopio ako ne bi povezao maline,zamislite samo koliko vremena treba da se povezu maline, i konac za vezanje nije mala stavka znacisamo berba koliko naberes cista zarada to je eureka , rashodi nula zarada 100% pa ta cena od 0,65 eura je bas dobra za ovakva ulaganja ,samo neka neko garantuje tu cenu makar 5 godina da zaorem maline sa sve stubovima

http://www.portalspozywczy.pl/owoce...onych-malin-nadpodaz-i-niskie-ceny,66839.html
 
Poslednja izmena:
"tras maline tras pare" postizemo kum i ja tako sto :
-obradjujemo i beremo svu nasu malinu bez "nadnicara" familijarno (ima nas)
-uveli smo GAP sertifikat (koji kupci za bebi hranu traze)
-kvalitet prosle godine 75% rolenda u vilametu skoro 80% rolenda mikera (brali po 1.5-1.7 kg u plitkim gajbicama znaci maximalno dva reda)
-potencirali jutarnju berbu (nijedna gajbica nije ostala da "drezdi na suncu do posle podne"
-zamrzavamo sami (prosle godine uz subvenciju drzave) u javnim skladistima (prosle godine u zz arilje bilo nas je nekolicina-koji su verovali u pricu (svi su mi se letos na ovom forumu smejali -procitajte moje postove od letos) i nismo bili na barikadama puteva po srbiji, nego gledali svoja posla... (drugi su cekali nekave doplate za "predatu robu" i nekakvu "akontnu " cenu od 0.8 eura po kg, pa se ispostavi definitivnu ,mnogi ni danas nisu pare dobili , mnoge hladnjace iako prodaju "hladan vazduh" kako rece terzic su sada u stecaju, pitata li se neko zasto ? )
-svu svoju robu prodali smo (vilamet nesto teze) prosecna cena 1.25 eura po kg (ispalo za svezu) kad odbijemo troskove zamrzavanja i cuvanja naseg orginala (i dodamo subvenciju drzave) Miker orginal prodali smo 1.6 eura /kg odmah 20 dana posle berbe
-pare su nam uplatili (na bankarski racun po nasoj otpremnici i racunu ) na utovaru kamiona ..... bez bankarskog izvestaja da su nam "legle pare" nismo pustili kamion da krene... e to je "tras malina tras pare"-
-imali smo vrhunsku robu i vrhunski smo je prodali...."a ne predali" .....ili ovako kao kum i ja ili slusajte bbq oko garancija trece je "obecanje koje ce dugo da traje"

-prst na celo od jednog odlicnog posla na kom su svi zaradjivali do pre par godina "hiperproductiom"u proizvodnji maline , sukobima, nepoverenjem, antagonizmom izmedju proizvodjaca i hladjacara (umesto da svi radimo zajedno u zajednickom interesu uz tada dobrodoslu pomoc drzave) napravili smo od gotovog veresiju ...sad je i za ovu bransu (malinarstvo) u modi recenica "mala bara puno krokodila"...(u prevodu trziste zasiceno a ogromna ponuda sa svih strana sveta) .... lose nam se pise ako nam je ukrajna obecano izvozno trziste...za nasu mallinu (voleo bih da je to samo sala velikog nam kupca austrijanca)
e sad vise nisam mogao ovo da mirne duse citam jer sam tek sad shvatio o cemu se ovde radi i ko pravi pometnju i zbog cega besplatni saveti , ovo sto pise vladan su ciste lazi ja licno znam svu CETVORICU ljudi koi su prosle godine skladistili malinu u ariljsku zadrugu i rekose da se pojavljivao neko iz Kraljeva ali da nije tu predavao . Drzava jeste obecala platiti skladistenje ali i tu su prevarili malinare jer je i tu bilo problema pa su morali svi redom da daju 500 kg za skladistenje i svi su prodali malinu po 1.1 eur bruto cenu. dakle samo pometnja i lazi

 
Poslednja izmena:
vilamete 2012 dobro dosao ponovo na jedini i pravi forum (iako si otisao na drugi, ali tamo se nista nedesava svi ste slozni u jednoumlju, pa vise niko nista i nepise, nema napretka bez suocavanja misljenja ali to je vas izbor....) to nasi kazu "ko svraka na dva kolca"
-dobro je znas onda i mog kuma na cije se ime vodi nas zajednicki malinjak u tvom kraju (na njegovoj zemlji) ja se njemu ne mesam u proizvodnju on meni u prodaju.....
- zaista se plasim za tvoje lezerno citanje mojih tekstova (ugovor sa unijom molim te citaj mnogo preciznije i detaljnije valja ce ti) jer napisao sam " svu svoju robu prodali smo (vilamet nesto teze) prosecna cena 1.25 eura po kg (ispalo za svezu) jer kad saberes prodajnu cenu vilamete (kolicina x cena) i prodajnu cenu mikera (kolicina x cena i onda to podelis dobijes prosecnu cenu 1.25 eura po kg za ukupnu svezu (prodatu kao zamrznuti orginal)

-no tvoja ostrascenost ti ne da da citas polako, postepeno sa razumevanjem moje tekstove koji su u krajnoj liniji dobronamerni za nase malinarstvo...
-nama je drzava isplatila obecane troskove zamrzavanja i cuvanje . (naravno ne sve troskove jer tako i pise u uredbi)
( Uredbu Vlade srbije od 14.06.2011 o subvencionisanju skladištenja pšenice, kukuruza i zamrznute maline)
ta uredba vazi i za ovu godinu 2012 i to je dragi moj vilamete zakon (uredba) i to jasno pise (i tu netreba tumacenje ima li ili nema bankarske garancije) ,nisu to ariljske price iz kafana..

naravno da tebi ova mogucnost o subvencioniranom skladistenju maline nasih malinara ne odgovara (kao jos jedna mogucnost da se dobije bolja cena u sledecoj sezoni jer se time smanjuje pritisak sveze robe koja ide u privatne hladnjace ) ti si odlucio da predas robu Uniji pa onda "se vracas da nam pojasnis istinu iz prve i druge ruke" i za tebe je to jedina solucija koju moraju prihvatiti svi ostali.

eto ja necu "predavati" ni prodavati uniji ali postujem taj izbor i nadam se najboljem (to sam vec napisao u mojim tekstovima) ali i nudim jos jednu soluciju (i to jos subvencioniranu preko javnih skladista ) za sve proizvodjace maline ...to se zove "prokleta mogucnost izbora" i zelja da se iz jednog monopol od pre (kad se sve predavalo i dobrim i losim hladnjacama obavezno) neudje u novi kada se sve nudi "jednom kupcu" to se vilamte zove sloboda odlucivanja ili jedno od demokratskih pravila sloboda u ponasanju i cinjenju...

-u pripremi je i izgradnja nase (nas nekoliko udruzenih) mini hladnjace ali tek za sezonu 2013 a onda cemo biti "sami na svome".....

Tekst oko uredbe vlade srbije od 14.06.2011
"Podnosilac zahteva ima pravo na podsticajna sredstva za skladištenje za period najviše do šest meseci u iznosu od 50 odsto troškova" i precizirano je da će Ministarstvo poljoprivrede i trgovine snositi 50 odsto troškova skladištenja.

Kao primer je naveo skladištenje četiri kategorije malina - roland, griz, blok i polublok koji će redom biti subvencionisani od 1.200, 1.000, 1.000 i 800 dinara po toni.

Milovanović je naglasio da će ministarstvo na taj način proizvođačima, u trenutku žetve i berbe, kada je ponuda najveća a cene najniže, omogućiti da određene količine robe povuku sa tržišta i pozitivno utiče na cenu tako što će deo troškova preuzeti na sebe.
http://rs.seebiz.eu/vlada-usvojila-...-psenice-kukuruza-i-zamrznute-maline/ar-5900/
 
Poslednja izmena:
Vladane,obecao si da neces vise smarati sa kilometarskim postovima,u kojima uvek pises jednu istu recenicu,koju ti,ne znam kojom magijom,uspes da prospes na celu stranu......zar ne vidis da nas je zbog tebe sve manje na ovom forumu.....sada si stvarno preterao!!!!
 
da da igore u pravu si oko duzine tekstova , pokusacu u buduce da se kontrolisem, ovo oko prisutnih clanova veruj mi sve nas vise citaju, i clanovi i oni sto nisu , jer se ovde pise slobodno.... (oni koji su kao otisli uvk imaju jedno oko ovde) jer je ovaj forum jedinstvo suprotnosti......
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja predlazem jedno resenje kako da se napravi bolja otkupna cena maline. Evo na primer: Nije posteno da proizodjac malina, kako god da se zove, koresti svoje clanove porodice da mu pomazu u sadjenju, vezivanju, okopavanju, freziranju, okopavanju, branju, itd itd, koristeci pritom i svoje babe i dede od preko 70 godina, decu od 8,9,10 godina, i plus placaju berace sa strane, dok hladnjacari u svoje troskove dodaju dnevnice za prebiranje, utovar, istovar... Tako da ja predlazem da se troskovi otkupa i prerade smanje na sledeci nacin: Recimo deca od hladnjacara umesto letovanja u Egiptu bi mogla da rade manje teske fizicke poslove, srazmerno deci proizvodjaca, tipa nosenja i pakovanja prazne ambalaze i sl. Recimo babe i dede hladnjacara bi takodje trebalo ukljuciti u posao, naravno propercijalno poslu baba i deda proizvodjaca. Zene od hlanjacara bi trebale raditi u hladnjaci, umesto bespotrebnih placanja tudjih zena. Naravno i bliza familija i prijatelji koji povremeno pomazu besplatno proizvidjacima bi trebala da sluzi za primer vlasnicima hladnjaca da i oni slicno urade i smanje troskove prerade. I mislim da bi onda sto se tice rada bilo posteno, i mislim da bi pod tim uslovima svi proizvodjaci pristali da se zarada cista od izvoza deli na pola. Toliko od mene...
 
Opet bas tako a zameras?
Opet odobravas i zameras istovremeno.
Ne moze to Deki, ne da logika.
Znam naravno sta zelis da kazes, ali ti to ne umes da kazes.
No nije ni vazno, razumemo se ipak.
Ono sto je napisao zoran sef a sto ti podrzavas jeste besmislica i stvarno bi bilo bolje da je precutano.
Uzmimo da ono procita neki hladnjacar npr. Sta iz toga moze da zakljuci ako je iole intetligentan?
Da Zoran sef i oni koji ga podrzavaju ne razume ni najosnovnije principe poslovanja i da takve moze da vrti oko malog prsta kako mu se cefne. Zato je bolje cutati i, evo ti jos jedna mudrost
onaj koji cuti i kad je neinteligentan ne igkleda glup -J Ducic.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh