Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
zorane sefe prvi deo tvog posta podrzavam jer se svi borimo za bolju cenu nasih malina (svako na svoj nacin) drugi deo tvog posla je upravo jedan od razloga zasto smo sa subvencijama od drzave tu gde jesmo malo ili nista...da objasnim uz malo moralisanja -nije na odmet:
-kazes bavis se poslom kucne dostave/ to se ne zove kucna dostava vec "sverc", (nema nikakvog fiskalnog racuna, placenog poreza) i ovakvo poslovno ponasanje je zabranjeno zakonom iz vise razloga:
-ovakakv nacin distribucije kvarljive hrane (sir kajmak, prasici jagnjici, kobasice itd) je takodje "ugrozavanje javnog zdravlja" (shvatices to kada neki od tvojih kupaca dobije salmonelu- od naprimer kajmaka dostavljen i provreo po vrucini beogradskog sunca i asvalta) i kada te taj isti bude tuzio sudu.
-ovakvim cinjenjem (sredom i subotom) cinis nelojalnu konkurenciju svim onim poljprivrednim proizvodjacima (kolegama) koji legalno zakupljuju tezge na pijaci u Zarkovu i Banovom Brdu i tu prodaju slicne proizvode ali legalno i placajuci porez.
-ovakvim cinjenjem (cinis utaju poreza i poreski prekrsaj) i nepunis zajednicku kasu drzave koja se zove budjet i od kojih para se placa zdravstvo (setices se toga kada odes u bolnicu a ono nema leka na stanju) skolstvo (kada skole nemaju uzinu za decu) vojska , subvencije za poljuprivredu itd....
-imao bih jos sta da ti napisem ali sam obecao kratke tekstove...
-ovaj tvoj posao mi lici na nakupce i "lose hladnjace" koje su malinu godinama otkupljivali placali "kesom" i na "crno"
-sve u svemu los ti je primer i bolje za tebe da ga ne pominjes vise.....
 
Samo jedna replika
- Sir i kajmak prevozim u rashladnim torbama i friziderima i mnoooogo su bolje cuvani od katastrofalnih uslova na vidikovackoj pijaci
- Hrana se prevozi u termo king pikap vozilu
- Zakupci tezgi na Beogradskim pijacama su DILERI koji poseduju po 20-30 tezgi i za njih uzimaju REKET
- To je jedini nacin da ostarela seoska domacinstva prodaju svoj proizvod po pristojnoj ceni
- Za prodaju poljoprivrednih proizvoda ne treba fiskalna kasa
- Meso je pregledano od strane veterinara
Prva stvar koja me je zadesila pri prodaji je prijava od ostih tih dilera sa Beogradskih pijaca, pa sam MORAO da platim reket i zakupim tezgu koju ne koristim, overim u sudu 10 mlecnih karti sa sve punomocjem proizvodjaca, sertifikat od udruzenja pcelara, i dobijem dozvolu grada Beograda da dostavljam pijacnu robu osobama koje nisu u stanju da dodju na istu...
Isti ti dileri, kriminalci ili kako vec imaju najbolje tezge i na njima LEGALNO svercuju poljoprivredne proizvode BEZ FISKALNOG RACUNA.
 
zoki taj posao sto ti radis kod nas je u povoju ,ima takvih trgovaca zdravom hranom nazapadu dosta ali trebalo bi i vide kolika je potraznja nece ljudi da se truju sa svim i svacim iz marketa nego hoce zdravu hranu sa sela i spremni su za to da plate koliko treba, sao kod nas si kriv ti a ne drzava sto nije uredila to sto ti tadis zato te vladan zove svercerom
primer jedan, pre neku godinu sam hteo da uvezem automobil na elektricni pogon i nasa drzva to pitanje nije uredila a stalno pricaju price o zastiti tamo necega a nista ne rade po tom pitanju, zato ces biti svercer a ne trgovac zdravom hranom
sad zoki za ovaj budzet u normalnoj drzavi bio bi prestupnik, i verovatno bi zaglavio robije, zato sto si mali igrac nemas mesta za mito dok ovi kontra od tebe imaju para za mito, pa sa tim imaju i monopole,pa jos da finansiraju neku partiju , i mogu drzavi da ne plate nista cak i radnicima plate i osiguranja i budzet doso dokle doso prazan supalj ko vreca za krompir ,lekova i ovako nema,subvencije za poljoprivredu najvise naplacivali oni koji to nisu smeli a nisu sankcionisani a politika takva u drzavi i ja bi imao mnogo sta da napisem al to ne radim ne bavim se pisanjem vidim da i ovi sto to rade slabo prolaze nije neki unosan posao ,moj vladane ovo sto si gore napisao nista ti ne valja imas dobru zamisao kako bi to trebalo da funkcionise al ovo nije svedska gde je i konobaru baksis oporezovan ovo je srbija, i sad zoki je svercer i on je upropastio drzavu srbiju i njen budzet toliko je upropastio da se moramo dodatno zaduziti kod mmf za 3,4 milijarde dolara e zoki kad te ufatim nagrabo si a blizu si mi
 
cunami svako od nas je bitan za drzavu srbiju i treba polaziti od sebe i od svojih postupanja i cinjenja a ne samo pokazivati prstom na nekog tamo treceg goreg od nas....(to je najlakse i cini nam se onda oprostena nasa kapljica malog greha prosuta u moru tamo tudjih velikih grehova) nije tako... znas dobro cunami....moramo biti posteni prema sebi i drugima ali i prema jedninoj zemlji koju imamo srbiji..... ako zelimo da nadjemo kolektivni mir i blagostanje.....
 
Bolje nek uzme bog, on ce i da vrati vec na neki nacin... Nema malini zime, kad je nocas prezivela, sutra par stepeni vise nego jutros....
 
cunami svako od nas je bitan za drzavu srbiju i treba polaziti od sebe i od svojih postupanja i cinjenja a ne samo pokazivati prstom na nekog tamo treceg goreg od nas....(to je najlakse i cini nam se onda oprostena nasa kapljica malog greha prosuta u moru tamo tudjih velikih grehova) nije tako... znas dobro cunami....moramo biti posteni prema sebi i drugima ali i prema jedninoj zemlji koju imamo srbiji..... ako zelimo da nadjemo kolektivni mir i blagostanje.....

sistem svih vrednosti u nasoj drzavi je poremecen, a to je siroka tema za debatu nije joj mesto ovde

sto se tice izmrzavanja , nece biti izmrzavanja a nece biti ni takve cene ,mozda neke druge vocke podbace zbog sinocnjeg mraza, nocas nije prognozirana temperatura ispod 0 stepeni bar u nasim krajevima
 
Nijedan ozbiljan proizvođač ne gleda u pasulj da li će biti mraza ili ne, već svoje useve aktivno štiti od istog.



 
Pa dobro bbg, nece biti da je bas tako :)

Po tom rezonu u Srbiji ne postoji nijedan ozbiljan proizvodjac malina, a Srbija je ipak jenda od vodecih zemlaja u svetu po toj proizvodnji.
 
U Srbiji nemaju ni mašinske berače, a kamoli da neko brine o mrazu... Koliko ima proizvođača koji u komadu imaju više od 50-100 hektara pod malinom, tj. ozbiljnih proizvođača?
 
nije to pravac kojim treba srbija da ide , sto se tice masina ima masina budi malo agilniji na yutube pa tamo vidi ,a pitaj i komsije iz tih krajeva kolliko se koriste te masine , i pitaj dobrog tehnologa koliki procenat cega izvlaci iz malina obranih masinski , i koliki je vek plantaza koje se masinskiobradjuju,i kolika je upotreba herbicida i pesticida,sve u svemu kad se sabere i oduzme ,mali procenat je konzuman, vecina za industriju
sto se tice mraza to je biljka koja retko nagraba od mraza ,ako je malinjakna pravom mestu ,
sto se tice povrsina od 50 100 hektara u jednom komadu svaki iole inteligentniji covek nece toliko rizikovati jer investicija je veoma rizicna ogrimna su ulaganja, ogroman rizik, a cena znak pitanja ko kuca, nije ni cudo sto se ni miskovic ne upusta u taj posao jer on je jedan od retkih koji bi mogao da podnese te gubitke, kod nas je mali procenat ljudikoji imaju te povrsine pod psenicom , kukuruzom , sojom itd a kamoli pod malinom
iz ovoga svega vidi se da si needukovan po ovom pitanju i zamolio bih te da malo proucis tematiku pa tek onda da postavljas adekvatna pitanja na koje mozes da dobijes neke relevantne odhgovore
 
Sa velikim površinama od recimo 50 hektara tebi proizvodna cena maline neće biti ista kao i na nekoliko ari. Samim tim ako je cena recimo 80 centi, i svi su u minusu, tebi će proizvodna cena biti 50 centi pa ćeš možda i dobro zaraditi, dok će ovi svi manji propasti...

Koliko je meni poznato u Srbiji postoji samo jedan ozbiljan proizvođač maline, ne znam kako se zove firma ali znam da imaju oko 50-tak hektara, mašinsko branje itd.. Svi ostali su hobi-zajebanti koji mogu da prežive samo sa enormnim cenama maline.
 
Da postoji, toje firma Libertas iz Šapca, imaju negde oko 60 hektara i 2 beraca maline. Istu tu priču je i on pričao pre nekoliko godina (6-7) kada je gostovao kod Zaharija u njegovoj čuvenoj emisiji. Možda bi o tome mogao malo više da kaže neko ko je bliži Šapcu od mene ali koliko ja znam njemu se malina dosta sušila, pa ne znam koliko mu je ostalo od te količine. Ta malina kada se pogleda izgleda kao đula(lokalni izraz sa smešu koja ostane kada se ispeče rakija), odnosno bila je sva prezrela,iste boje i upotrebiva samo za ndustrijsku preradu. Takva malina bi trebala da bude 3-4 puta jeftinija od ove prvoklasne što se otprilike dobija i kalkulacijama (isti je situacija i sa jabukama,orijentaciona cena je negde oko 30 din prvoklasne a cena industrijske je jegde oko 7-8 dinara).
Ono na čemu bi trebala da se zasniva naša malinarska poizvodnja je upravo na manjim parcelama od oko 0.5h gde se može postiči dobar kvalitet i gde se može zaposliti dobar deo stanovništva. Cilj ove zemlje i ovih političara bi trebao da bude da što više deviza dođe u zemlju i da od toga živi što više ljudi.
 
Sa velikim površinama od recimo 50 hektara tebi proizvodna cena maline neće biti ista kao i na nekoliko ari. Samim tim ako je cena recimo 80 centi, i svi su u minusu, tebi će proizvodna cena biti 50 centi pa ćeš možda i dobro zaraditi, dok će ovi svi manji propasti...
I sam Zaharije je u svojoj emisiji izjavio a to je potvrdio i neki politicar (nesecam se koi ) u jutarnjem programu da je po proslogodisnjoj ceni maline zarada bila 2000 eur po hektaru i da je to isplativo . Navedimo primer da se na 10 ari maline realno ostavi nadnica u pripremi do berbe kao kod bilo koje druge kulture u Vojvodini na hektar. Pa onda dolaziomo do racunice da na hektar maline dolazi 100 hektara bilo koje kulture u Vojvodini odnosno 2000 eur na 100 hektara zarada jeli to isplativo . Naravno ovo znaju samo oni koi se bave malinom za razliku od tebe Bbg i zato mi nije jasno sta i dalje trazis na ovom forumu.Proizvodjaci nek me demantuju ako nisam upravu. Licno sam radio na maloj povrsini i tada su mi troskovi bili drugaciji nego sad , sa povecanjem povrsine rastu i troskovi proizvodnje ali eksponencijalno a ne proporcionalno naravno na moju stetu. Ovim komentarom samo pokazujes koliko neznas nista o malini .Mali proizvodjaci ce uvek opstati
 
Poslednja izmena od urednika:
vilamete 2012 slazem se da bbq gresi u svojoj percepciji proizvodnje maline (davao sam kometare o odrzivosti srpske maline +subvencije proizvodjacima do 0.7 hektara kako je i cunami naveo na primeru poljaka) jer malina je specifican proizvod koji najvise vredi ako je prvog kvaliteta (rolend) sa pravilnim oblikom i bojom u zamrznutom stanju (o prodaji sveze robe procitati tekst koji sam poslao , srpska malina je jos uvek daleko jer je najveci deo nase maline proizveden u uslovima nekontrolisanog gajenja znaci van plastenika, i rod stize kada i drugde i traje 45 dana najvise (osim malih zasada dvorodne -polke i polane)
vilamete 2012 tako lako date ocene da neko nista nezna o malini kako se obracas bbq je previse "otsecno misljenje" jer mozda bbq ne poznaje proizvodnju maline kao ti, ali zato mnogo bolje poznaje obezbedjenje placanja i bankarske garancije (pisao je o tomena ovom forumu) ali ti nikada nije napisao "koliko nista neznas o obezbedjenu placanja oko ugovora unije i austrijanaca" zato nam je bbq potreban na ovom forumu da bi naucili od njega ono sto on zna a od tebe ono gde si ti dobar to ja zovem "jedinstvo suprotnosti" oni koji nisu spremni na takav nacin suocavanja misljenja sele se na forume "gde svi misle isto" gde je harmonija misljenja, ali gde nema ni novih tekstova ni zajednickog napretka....
o kvalitetu maline i boljoj ceni:
-pre svega treba promeniti kulturu branja (mnogo je bolje ako su mali zasadi i da "familija i prijatelji beru") jer kvalitet branja nadnicara je "sto vise i na kilo"
-zato je branje u posudicama od 250 grama-500 grama najbolji nacin branja jer se tako bez dalje prerade u hladnjaci (osim zamrzavanja u istim posudicama) dobija prakticno rolend i tako se podize cena maline u prodaji
-ako nemoze da se organizuje branje u posudicama onda bar u plitkim plasticnim gajbicama sa najvise 2 reda (1.6 kg u gajbici maline najvise) posle zamrzavanja dobije se skoro 80% rolenda u normalnoj godini (koja nije kisna)
-ono sto je generalno smanjuje cenu srpske maline je berba u potkopaonickom kraju , brusu,aleksandrovackom kraju leskovcu i okolini i u drugim krajevima srbije gde se nevodi racuna o kvalitetnom branju gde se godinama brala malina u dubokim gajbicama u nekoliko redova , takva sva zgnjecena dodje na zamrzavanje, i dobra je samo za cisternu....i industriju...
-zato cena nemoze da bude ista za sve i u svim krajevima srbije (razlicita kultura branja) arilje, pozega, kosjeric su daleko otisli u kvalitetu branja... i zato se kvalitet mora platiti vise, zato sam protiv da postoji odredjena cena maline (fiksna cena) svuda podjednaka i za sve ista... ako se kvalitetno radi i bere to mora cena i da prati, pravi kupci znaju da prepoznaju takav nacin rada, ja sam se licno uverio u to prodajuci moju (i kumovu) malinu...da nepricam o potrebi GAP sertifikatu i higijeni branja i kontrolisanog tretiranja pesticidima i insekticidima (o cemu sam takodje pisao).....malinarstvo srbije se neminovno deli na dobro i lose (sto u godinama 2008 i 2009 nije bilo bitno i samo se pricalo o ceni i kolicini a malo o pravilnom obliku maline i kvalitetu) takav nacin razmisljanja i delovanja , visoke cene tih godina , donelo je nove zasade, ogromnu sadnju svuda i na svakom mestu (nekontrolisanu upotrebu pesticida i nehigijenu, i hiperprodukciju svega i svacega i dobre i lose maline... a svi bi hteli istu podjednaku cenu za sve.... novo vreme donosi nove poslovne momente ...malinari "porodicni malinjaci" koji ce insistirati na kvalitetu i kontroli = uspeh = veca cena i onim drugima "malinarima tajkunima" sa 2 i vise hektara zasada, malinare zainteresovane samo za kolicinu bez kontrolisanog kvaliteta =problem =prodaje i losa cena... tu je sansa malih proizvodjaca koji znaju i vole malinarski posao i rade ga skoro 30 godina...zato je borba za vecu cenu maline u novoj 2012 godini (godini hiperprodukcije) vezana isklucivo za kvalitet iste...samo proizvodjaci koji to shvate opstace ....ovo je godina 2012 roda maline u kojoj ce biti ogromne razlike u cenama (kao nikada u istoriji srpskog malinarstva ) izmedju prve i druge a da nepricam o trecoj klasi maline za cisterne) uskoro cemo gledati taj film,(scenarijo nisam ja pisao ali sam ga procitao do kraja ) premijera je krajem juna, ko nekupi kartu "kvalitet" nikada nece uci u bioskop....(jer tapkarosa vise nema a karta na crno se vise nemoze kupiti- sve od prosle godine ide preko racuna)
-iz ovog razloga "kultura branja" (kao i iz razloga pravilnog obezbedjenje placanja o kome je pisao bqq) smatram da ce ugovor i otkup 50000 tona maline za Uniju biti u ozbiljnom problemu (losa malina ce se predavati za "obezbedjenih" 1.21 eura za svezu u tri cetiri reda u gajbi -jer ko ce svu tu kolicinu moci da iskontrolise, pa tu treba armija kontrolora -bice bitna samo kilaza i cena od 1.21 eura) a "krem kremova" srpske maline miker i vrhunski kvalitet pravilno branog i kontrolisanog vilameta ce imati mnogo vecu cenu od 1.21 eura po kg (kvalitet ce biti placen) ovaj proces podele srpske maline na dobru i losu je nezaustavljiv i ova gadina ce to pokazati, sto ce u sledecim godinama genaralno biti dobro za srpsko malinarstvo (prirodna selekcija) i jos vecu cenu....
 
Poslednja izmena:
@ Badanjac ....za informaciju Libertas je skoro svu malinu pokrcio a sto.....? znase i sadi papriku kod nas ima jos jedan hladnjacar sa vise od 10-ak ha i jedan sa 8 ha i njihovi kao i Libert... malinjaci nemaju ni M od malinjaka.
Nebi da objasnjavam sto je to tako.....? politika je CUDO kao i narod.
 
pa ko trazi savet od Bbg po pitanju ugovora sa Austrijancima i sta to ometa narod da potpise sa unijom .Sta nas briga za ugovor sa Austrijancima (tu savete treba davati pre potpisivanja) mi potpisujemo sa unijom to su ljudi koi su tu medju nama .Nerazumem zasto si protivnik (Vladan ) kad pominjes stalno da ces ponovo skladistiti pa i mi upravo to hocemo
 
Sa velikim površinama od recimo 50 hektara tebi proizvodna cena maline neće biti ista kao i na nekoliko ari
Debelo gresis.
Ta knjiska postavka-veca povrsina jeftiniji proizvod- sto se maline tice u Srbiji jednostavno ne pije vodu.
U malinarskim krajevima naprosto ne postoje kompleksi gde se to moze ostvariti.
Razmisljajuci na taj tvoj teoretski nacin zakljucak bi bio - pa onda se u Srbiji u tim krajevima ne moze uspesno gajiti malina- sto zivot zestoko demantuje.
U Srbiji se veoma uslesno gaji malina i na parcelama od nekoliko do par desetina ari ili tek nekoliko hektara.
Dakle to sto pises jednostavno ne stoji.
 
vilamete 2012 zasto si tako "svemocan" ili ne citas moje dobronamerne tekstove ili zaista ne zelis dobronamerne savete od drugih kao sto je bqq .... ja zaista zelim da uspe svaki ugovor o prodaji malina pa i ovaj sa austrijancima, ja pricam o tome kako izbeci probleme, kako podici kvalitet i cenu a ti samo teras istu pricu , naravno da su ljudi slobodni i sta ce sa svojom robom i svojim zivotom, (ako unija uspe da 50000 tona bude samo kvalitet utoliko bolje) ja nisam protivnik poslovnog uspeha unije , ja sam za sve ono sto je dobro za malinarstvo srbije uz druge solucije uz vasu (i u mojim stavovima nema politike ni politickih ambicija zato nisam iskljuciv)moje pitanje tebi: sta tebi ustvari smeta moja argumentovana "prognoza" da ce cena vrhunski branog i kontrolisanog vilameta biti veca od vase obecane cene od 1.21 ? .....zasta se ti onda boris za cenu ili za interese unije i austriskog kupca? znam zaista znam oko cene i kretanja iste ....to ce biti slucaj ove godine,velika podela po kvalitetu i ceni.... (procitaj moj prethodni tekst i zasto)jer za mene austriski kupac je samo jedan od kupaca i nije "spas sve nas" pogotovo ne za one koji proizvode miker i vrhunski kvalitetan vilamet (jutarnja berba)....
 
A odakle tebi Vladane ideja da malina ovde na jugu nije kvalitetna ? Jesi li bio nekad ovde, jesi li video kako i sta se radi ? Ja tvrdim da mozemo po kvalitetu da se merimo sa bilo kime iz zapadne Srbije. I ni jedan ti ovde hladnjacar nece uzeti zgnjecenu malinu. Zemlja je jako dobra, vecina zasada ima navodnjavanje, mnogo suncanih dana, jako malo kise u toku berbe, bez jakih vetrova i grada, sto sve utice na to da je kvalitet maline jako visok. Takodje se Miker sadi na sve vecoj povrsini. Jedino je cena jako mala, u odnosu na cenu u zapadnoj Srbiji, ali ce se , nadam se, kad se organizujemo i to promeniti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh