Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
e za ovaj predhodni post ti skidam kapu tcno tako stoji mnoge hladnjce imju ovakvu situaciju , pogledajte malo po netu u agenciji za privredne registre kako veoma jake izvoznicki orjentisane firme imaju malo osnivackog kapitala , i ko je kriv sto dolazi do zloupotreba odgovori ti meni
Osnivački kapital je u suštini nebitan, jer hladnjača je mogla da npr ubaci 500.000 evra osnivačkog kapitala, preuzme maline u vrednosti od 3 miliona evra, nikome ništa ne plati, i šta sad, taj osnivački kapital nije novac na računu već je potrošen na nabavku opreme... Tako da ni to nije nikakav garant.

Jedini validni garanti plaćanja su:
- plaćanje unapred
- ispravna bankarska garancija na iznos prodaje, vrlo precizno definisana
- dugogodišnja pozitivna tradicija i besprekorna reputacija

Sve ostalo može da ide mačku o rep.. Ja recimo da hoću nekoga da prevarim, prvo što bi mu ponudio je ugovor i menice... A kad firma ode u stečaj, menicama može samo da obriše zadnjicu..
 
Ma dobro, meni ipak ovo ne mirise na unapred osmisljenu prevaru. Veca opasnost da je ovo nemoguce ostvariti jer prilicno netrzisno zvuci. Pre bih se pribojavao da od posla nece biti nista nego da je neka velika prevara u pitanju.
Ili je taj austrijanac jedan od onih koji su slabo upuceni u posao a mastaju o lakoj i enormnoj zaradii, ili je sve samo predizborna caka da se Trezic&comp nekako uguraju u skupstinu.
U svakom slucaju oprez prilikom potpisivanja bilo cega ne neophodan posto se niakda ni u sta ne moze biti siguran
 
Ajde da ti dam još jedan besplatan savet.

Ti si poljoprivredni proizvođač, dakle preduzetnik, a ja sam firma odnosno DOO (Društvo sa Ograničenom Odgovornošću). Kao preduzetnik ti odgovaraš ličnom imovinom, a ja kao DOO odgovaram samo imovinom firme. Kad ja od tebe uzmem 10 tona maline, ja imam malinu, a ti od mene možeš da uzmeš čitavih 500 evra osnivačnog kapitala, ako i toliko ostavim u banci. Opet kažem, ljudi, ne zalećite se, mnogo ste naivni i neiskusni, jer kad naletite na stručnog prevaranta, ima da pršti sve u šesnaest.
Razumem te sta si hteo da kazes i slazem se sa tobom, ali ti nisi doo vec neko sa imenom i prezimenom i nickom bbq, jel tako ?
Opet kazem, nemoj da zameris, sasvim si u pravu sto se ovoga tice, ali u nasem dogovoru to nije slucaj.
 
o ugovoru sa austrijancima sam zavrsio svako moje buduce pisanje, ko zeli neka potpisuje sa unijom to je samostalan odluka svakog od nas ovaj forum je najbolje mesto za razmenu razlicitih misljenja, saveta, sugestija....blisko vreme ce pokazati ko je bio u pravu .....ja verujem samo u pravila trzista i slobodnu trgovinu...nasu robu cu sam zamrzavati u javnim skladistima ponovo (dok ne napravimo mini hladnjacu -ove godine sigurno ne) ... i cekati kupca koji ce da mi plati najbolju cenu....
 
Bolje po nas???Axaxaxaxxax.......ne zelim da krsim pravila foruma,jer je zaista dobar,naucio sam dosta toga,savetovao se sa pametnim ljudima........i dalje cu.......ako uspem sta da napisem od kilometarskih Vladanovih izjava.......smaras sine.....silno......
 
dobro u pravu si igore nesto sam duzi u objasnjenjima ali to je zbog dobre volje da vama mladim malinarima prenesem nesto iz mog iskustva (citaj kolko mozes) razum te ja potpuno da ne zelis da citas duge tekstove, da si to zeleo bio bi profesor filozofije a ne malinar (nista pezorativno ne mislim o malinarima niti dobro ni lose o filozofima samo dajem objasnjenje) tacno je pisem kilometarski- pokusancu da budem kraci i precizniji ..........hvala na tvojoj poruci.
 
Svako od nas ima prava na svoje misljenje,samo ti to zameram,ti naravno radi kako mislis da treba,ali nemoj vise o ugovoru,i Austrijancima,molim te ko brata,xex!Nema ljutnje,naravno.
 
o ugovoru sa austrijancima sam zavrsio svako moje buduce pisanje, ko zeli neka potpisuje sa unijom to je samostalan odluka svakog od nas ovaj forum je najbolje mesto za razmenu razlicitih misljenja, saveta, sugestija....blisko vreme ce pokazati ko je bio u pravu .....ja verujem samo u pravila trzista i slobodnu trgovinu...nasu robu cu sam zamrzavati u javnim skladistima ponovo (dok ne napravimo mini hladnjacu -ove godine sigurno ne) ... i cekati kupca koji ce da mi plati najbolju cenu....

vec sam pisao sta sam imao o austrijanicma i ugovoru prema onome sto sam cuo i citao na ovom forumu od drugih iz pouzdanih i nepouzdanih izvora, video u medijima, slusao sta prica terzic na tv, (preksinoc je u secijoj reci kraj kosjerica kazu bio veoma ubedljiv onima koji su ga slusali) dao sam sugestije citao sta o tome strucno pise bbq,razmenio misljenje i od sada samo pratim dogadjaje ( kako rece terzic na sajtu http://www.prs.org.rs/ "srpske maline su ove godine u sigurnim rukama" tako da je sva odgovornost i slava sada ponavljam samo u rukama udruzenja malinara -"predavace" ili "prodavace" malinu austrijancima oni koji hoce i zele da rade sa unijom malinara, ja vam zelim puno uspeha u ovom poslu "decenije" i tu je sto se mene tice kraj price...) pozdrav
 
na ovom forumu sam zavrsio sa komentarima zbog sledeceg ;ovde su poceli da daju komentare ljudi koi nemaju kako oni kazu nikakve veze sa malinom , ljudi koi drze hladnjace, ljudi koi se bave sa malinom u veoma malim kolicinama pa naravno gde je ulozeno malo rada nije problem i prezaliti taj rad i dati jeftino,ljudi iz krajeva gde su navikli na isplatu odnah i po nizoj ceni (srecom njihov broj je zanemariv u srpskom malinarstvu) na njinom mestu bi mozda i ja komentarisao isto,ljudi koi nom stop govore da je posao sa Austrijancima sigurna propast mada nemogu da to i argumentuju (cak ni ja neznam dali je siguran )ali niko nemoze sa sigurnoscu da kaze da je to los posao samo nagadjanje. Prelazim na drugu adresu zbog toga sto to moderatori nevide da se ovo pretvorilo u pricu protiv cene maline za 2012 a ne za .zasto se ne banuju ljudi koi sami kazu da nemaju nista sa malinom samo nam prave pometnju.Glavna prica o malini je u Ariljskom kraju i blizoj okolini i ti ljudi razmisljaju skroz drugacije srecom . Naravno imamo i mi izuzetke

---------- Poruka napisana u 18:44 ---------- Prethodna poruka je at 18:39 ----------

svi kazu; moje licno misljenje ,,,,,,,,,,,ja mislim ,,,,,,,,,,,ma to je sigurno,,,,,,,,,,,,ma bice tako ,,,,,,,,,ma ja znam ,,,,,,,,,,,,,ma ja nagadjam ....a ustvari niko nista nezna dodjite u maline povezite berite pa onda odlucujte
 
vilamete 2012 jedno malo veci komentar na "malinare koji se bave malinim u veoma malim kolicinama " (vise nista o austrijancima to je prica ispricana razlicita razmisljanja podeljena na ovom forumu , saveti dati, a vama u uniji je sada da radite posao ugovaranja zamrzavanja prebiranja pakovanja izvoza itd....) :

-upravo je problem sto malinari srbije nisu vise malinari sa 40 ari (kako je to bilo u zlatno vreme srpske maline) vec su od 2008 -2009 (zbog visoke cene na svetskom tzistu) sadjene "citave plantaze o nekoliko hektara maline po jednom "malinaru" (angazujuci radnike npr iz bosne i ostalih krajeva) krece tada i nevidjna kampanja "prskanja" svim mogucim vrstama skupih pesticida i herbicida.... malinarstvo postaje veliki biznis pojedinaca
-ista motivacija sadjenja velikih plantaza desava se i u poljskoj, cileu (cak i zemlje koje tradicionalno nisu malinarske krecu u "biznis sa malinom" bosna, bugarska....)
-malinarstvo je imalo svoj procvat kada je svaka kuca imala 40 do 50 ari (ono sto domacinstvo moze da obradi, nema placanja nadnice) kvalitet vrhunski i 80% rolenda, nema hiperprodukcije, (konkurencija u cileu i poljskoj takvu usitnjenu a kvalitetnu proizvodnju nemoze da prati) prodajne cene vrhunske....(ja to pamtim i znam)
-malinarstvo srbije mora izgleda da dozivi isto sto se desilo kupinarstvu da bi razumeli gde je problem. problem je u hiperprodukciji (znaci opet ponuda i potraznja)
-malinari imaju poziciju da neko mora da im plati cenu za njihovu malinu (i to jos bolje cenu koji oni sami odrede) a ako to nije slucaj onda mora drzava ili neka odabrana hladnjaca da uradi ( etu je najveca greska) malina je samo jedan od hiljade proizvoda na trzistu i nicim ne iskace od ekonomskih pravila svetskog trzista....
-pisao sam o tome letos kada sam rekao da ce se ariljska malina zbog obacane doplate (a koja nije bila bazirana na potraznji trzista vec na odluci i posle protest malinara) da ce da se proda poslednja ili da se ne proda uopste (ziki je najbolji primer niti je prodao malinu niti moze da je plati svojim proizvodjacima a pristao je na doplatu)
-dajem primer sa kupinom od pre tri godine kada je cena bila 12 dinara a mnogima su ptice obrale istu-jer je po takvoj ceni nisu ni brali. (kupina je na zalost dozivela fijasko i poljaci i drugi proizvodjaci su je "pocistili" sa svojih plantaza (slicno se desilo i sa crnom ribizlom koja se proizvodila u poljskoj na ogromnim povrsinama) u ovom trenutku kupina se na svetskom trzistu prodaje vise od 2 eura po kg za zamrznutu konfituru (a crna ribizla kojoj je cena pre par godina bila 0.6 eur za zamrznutu i ociscenu (laserom) u ovoj godini joj je cena 1.8 eura, visnja je isti slucaj (mraz je obrao, posusio vise od 40% poljske visnje pre dve godine) cena visnje ne postoji u ovom trenutku jer vise nema ni 1 kg na trzistu slobodno za prodaju.
-moje predvidjanje je da (ukoliko velika susa koja je u evropi ne ucini uslugu nasoj proizvodnji maline-pod uslovom da mi imamo kisu) da ce cena maline ove godine doci do najnize tacke (zbog hiper produkcije i brojnih zasada svuda po svetu koji stizu na pun rod posle buma cena 2009 godine)
-srpski tradicionalni malinari koji imaju zasade 0.4 do 0.5 h i koji mogu sami obraditi svoje malinjake sa svojim najblizima i koji izbace vrhunski kvalitet (uz malu hemisku zastitu) sigurno ce preziveti prestojeci period i pred njima ce biti bolji dani (kao kupinarima od pre 3-4 godine) pod uslovom da ne pociste svoje zasade.
-veliki malinari sa 2 hektara i vise koji moraju da placaju radnike, cija je hemiska zastita skupa, gde je kvalitet branja (neuceni sezonski radnici skupljeni sa svih strana) manje dobar od (familijarnog branja) i u srbiji ali i u poljskoj i cileu i svuda bice u velikim problemima i bice primorani da smanje zasade (mnogi ce ih i krciti )
-na zalost ali istina je srpsko malinarstvo se moze izvuci ukoliko svetska cene budu jednog dana ravne 0 ( bavim se paraleno i proizvodnjom krompira pre 3 godine bacio sam sav rod , i nisam prodao po nikakvih tada ali ponudnjenih 15 dinara,godina duna kasnije tvrdoglavo sam i dalje sadio (dok su drugi obustavili proizvodnju) prodao sam 60000 kilograma komira po 120 dinara (skoro sve kupili bugari) i zaradio skoro 50000 eura.
-tako da recenica dekiVR " Sa tom cenom od 0,45 eura necete dobiti ni jednu jedinu malinu, neka ih tako nek ih ptice jedu u spaliru" neradi se da neko nece dobiti ni zrno maline nego se moze desiti da niko nece ni da kupi to zrno (kao sa mojim krompirom ili kupinom i visnjom od pre par godina))
-posle ovakvog scenarija dolaze ponovo za sezonu dve jako dobri dani za srpsko malinarstvo (ko prezivi sa 40 ari ili 2 i vise hektara) to dobro znaju oni kupinari koji su pre tri godine nastavili da vredno rade svoje kupinjake...

-ovaj persimisticki scenarijo moze da se promeni (ako tako priroda odluci kao sa visnjom u poljskoj) ponavljam u slucaju nastavka ove velike suse u evropi cena nase maline moze da dostigne i 1.6 eura po kg. a i vise....za svezu.... ali samo ako se poremeti ova dosadasnja hiperprodukcija- ponuda i zbog suse poraste potraznja cenu maline u sezoni 2012 nece odrediti proizvodjaci, sugurno ne preprodavci, jos manje hladjacari...ili svetski kupci... odredice je "ponuda i potraznja"-trziste...
 
Poslednja izmena:
drzava poljska je primorana na radikalne poteze bas iz razloga sto je malinarstvo poljske na kraju zbog ogromne hiper produkcije koja je dostigla kriticne trenutke, od te 2008 godina kolicine malina u poljskoj je povecana skoro 100%,velike povrsine, masinska obrada, prouzrokovale su pad kvaliteta i slabu prodaju tako da je DRZAVA POLJSKA dala subvencije samo malinarima koji su zasnovali zasade pre 2008 godine, a ovi posle nemaju nista i videcemo sad kako ce ovi novi da izguraju prvo sopstvenu konkurenciju pa onda igranku na evro trzistu. utakmica je pocela od pre 3 mesecasto se tice poljske , cile ima veliki problem sa kolicinama koje su brane u decembru, koju moze da popravi druga zetva koja se odvija ovih dana , ali po trenutnim cenama i predaji robe ne obecava , cileanski strucnjaci za jagodicasti voce daju skromnu berbu 2012 do od 37 000 do 40 000 tona sto je manje u odnosu na berbu 2011 za oko 12 000 tona,podsecam da su 2011 za 52 000 tona uzeli 128 000 000 dolara,svi su pukli sad prva malina koja dolazi na rod na severnoj hemisferi je spanija (huelva provincija) al to nasne treba da interesuje jer se ta malina prodaje u svezem stanju i ima dobre cene , znaci prvo ozbiljan rod na severnoj hemisferi stize u srbiji oko mesec dana ranije, sto nam daje kakvu takvu prednost u odnosu na poljake, da nesto prodamo tako da smo prosle godine dosta malina izvezli dok poljaci uopste nisu znali ni koliki im je rod ,sa tim dalje vac se sigurno zna da smo uzeli 30% poljski musterija mislim najvise na nemce , ima tu jos zemalja poput holandije, francuske nista od ovoga nisam napisao bez izvora informacije, i gde god je trebala malina odlicnog kvaliteta potraznja je isla iz srbije a los kvalitet iz poljske ,sto znaci da ce to trziste i dalje trebati robu odlicnog kvaliteta sto mi znamo da napravimo i ne treba uopste da stremimo savremenom gajenju veliki povrsina, i masinskom branju jer to ne vodi nikuda, takvu robu niko nece, ostale zakljucke izvicite sami
http://www.freshplaza.es/images/2012/0320/sequiaEuropa.jpg

[URL]http://www.agro20.com/profiles/blogs/chile-balance-de-berries-frutillas-al-tope-frambuesas-al-suelo-y-
[/URL]
 
Poslednja izmena:
Drugar,ja ako imam 10 ari malina,uopste ne znaci da se nisam naradio,cak naprotiv,skoro cele godine smo u njoj,i nije tacno da bilo sta mozemo da prezalimo,i da damo jeftino.Jedina razlika je sto na velikim parcelama mora da se plati radna snaga,ali zato ti je i zarada veca.Dotakao si me,morao sam da ti napisem ovo.Jos nesto,ljudi u nekim krajevima su ne hteli,nego morali da daju malinu jeftino,ucenjeni su,a para uvek treba,pa uzeli sta im se daje,nazalost.I njihov broj uopste nije zanemarljiv,nazalost opet.Svaka cast ljudima iz Arilja,ali ti se ponasas kao da niko drugi ne zna da gaji malinu u Srbiji.Toliko.

---------- Poruka napisana u 22:56 ---------- Prethodna poruka je at 22:53 ----------

Poruka je odgovor na post vilamet 2012
 
na ovom forumu sam zavrsio sa komentarima zbog sledeceg ;ovde su poceli da daju komentare ljudi koi nemaju kako oni kazu nikakve veze sa malinom , ljudi koi drze hladnjace, ljudi koi se bave sa malinom u veoma malim kolicinama pa naravno gde je ulozeno malo rada nije problem i prezaliti taj rad i dati jeftino,ljudi iz krajeva gde su navikli na isplatu odnah i po nizoj ceni (srecom njihov broj je zanemariv u srpskom malinarstvu) na njinom mestu bi mozda i ja komentarisao isto,ljudi koi nom stop govore da je posao sa Austrijancima sigurna propast mada nemogu da to i argumentuju (cak ni ja neznam dali je siguran )ali niko nemoze sa sigurnoscu da kaze da je to los posao samo nagadjanje. Prelazim na drugu adresu zbog toga sto to moderatori nevide da se ovo pretvorilo u pricu protiv cene maline za 2012 a ne za .zasto se ne banuju ljudi koi sami kazu da nemaju nista sa malinom samo nam prave pometnju.Glavna prica o malini je u Ariljskom kraju i blizoj okolini i ti ljudi razmisljaju skroz drugacije srecom . Naravno imamo i mi izuzetke

---------- Poruka napisana u 18:44 ---------- Prethodna poruka je at 18:39 ----------

svi kazu; moje licno misljenje ,,,,,,,,,,,ja mislim ,,,,,,,,,,,ma to je sigurno,,,,,,,,,,,,ma bice tako ,,,,,,,,,ma ja znam ,,,,,,,,,,,,,ma ja nagadjam ....a ustvari niko nista nezna dodjite u maline povezite berite pa onda odlucujte

Ja sam taj koji ima 10 ari maline(koju sam uzeo u zakup i placam 30%),ja sam taj koji sumnja u svu ovu pricu oko Unije.Dokle vise prebacivanja na temu mali proizvodaci pa kamo lepe srece da smo svi mali bar bi cena bila pet puta veca.
Ali............,ja sam taj koji je 2.8.2011 godine proveo preko 90 sati za nesto vise od 4 dana na protestima,dobio batine od milicije,dao 4 dana godisnjeg odmora u firmi,spavao na ulici ili autu i ti ces sad da mi kazes kako ja nemam sta da trazim na ovom forumu i da treba da me banuju.Ti koji si na protestima proveo 15 sati,spavao kod kuce u krevetu,dolazio samo uvece da prosetas i da vidis sta se radi a imas 30 ari maline i smatras sebe velikim proizvodacem.
Za cenu maline se borim od 2002 godine i blokade puta u Pozegi(Ariljska rampa)gde sam takode proveo 2 dana i dve noci i gde takode tebe nisam video.Kazes da se bavis malinarstvom od (ako se dobro secam)1981 godine,e sad aj molim te reci ovom narodu koliko si tad imao godina a ja cu im reci da se malinarstvom bavis priblizno nekih 10-tak godina.
Posle dosadasnjeg tvoga izlaganja i prozivanja(ne licno)mene na ovom forumu,vise nisam mogao da cutim i morao sam ovo da napisem.
Ti sebe nazivas borcem za cenu maline,pa sta ja treba da kazem
Na kraju,glavna prica za malinu je u SRBIJI a ne u Ariljskom kraju i tu nemisle svi(kako ti kazes) kao ti i ima izuzetaka,ali ti izuzetci se dele na 50-50
 
Poslednja izmena:
drzava poljska je primorana na radikalne poteze bas iz razloga sto je malinarstvo poljske na kraju zbog ogromne hiper produkcije koja je dostigla kriticne trenutke, od te 2008 godina kolicine malina u poljskoj je povecana skoro 100%,velike povrsine, masinska obrada, prouzrokovale su pad kvaliteta i slabu prodaju tako da je DRZAVA POLJSKA dala subvencije samo malinarima koji su zasnovali zasade pre 2008 godine, a ovi posle nemaju nista i videcemo sad kako ce ovi novi da izguraju prvo sopstvenu konkurenciju pa onda igranku na evro trzistu. utakmica je pocela od pre 3 mesecasto se tice poljske , cile ima veliki problem sa kolicinama koje su brane u decembru, koju moze da popravi druga zetva koja se odvija ovih dana , ali po trenutnim cenama i predaji robe ne obecava , cileanski strucnjaci za jagodicasti voce daju skromnu berbu 2012 do od 37 000 do 40 000 tona sto je manje u odnosu na berbu 2011 za oko 12 000 tona,podsecam da su 2011 za 52 000 tona uzeli 128 000 000 dolara,svi su pukli sad prva malina koja dolazi na rod na severnoj hemisferi je spanija (huelva provincija) al to nasne treba da interesuje jer se ta malina prodaje u svezem stanju i ima dobre cene , znaci prvo ozbiljan rod na severnoj hemisferi stize u srbiji oko mesec dana ranije, sto nam daje kakvu takvu prednost u odnosu na poljake, da nesto prodamo tako da smo prosle godine dosta malina izvezli dok poljaci uopste nisu znali ni koliki im je rod ,sa tim dalje vac se sigurno zna da smo uzeli 30% poljski musterija mislim najvise na nemce , ima tu jos zemalja poput holandije, francuske nista od ovoga nisam napisao bez izvora informacije, i gde god je trebala malina odlicnog kvaliteta potraznja je isla iz srbije a los kvalitet iz poljske ,sto znaci da ce to trziste i dalje trebati robu odlicnog kvaliteta sto mi znamo da napravimo i ne treba uopste da stremimo savremenom gajenju veliki povrsina, i masinskom branju jer to ne vodi nikuda, takvu robu niko nece, ostale zakljucke izvicite sami
http://www.freshplaza.es/images/2012/0320/sequiaEuropa.jpg

http://www.agro20.com/profiles/blog...ries-frutillas-al-tope-frambuesas-al-suelo-y-

cunami smatram odlicnom idejom da se kao i u poljskoj i u srbiji subvensionisu (od strane drzave-za to se treba boriti i ideju pretstaviti ministarstvu poljuprivrede) mali proizvodjaci maline do 0.5 hektara (svi oni koji su imali zasade pre 2009)..... novo peceni "malinari" -biznismeni (sa najamnim radnicima iz bosne i drugih krajeva) od 1-2 i vise hekatara i netrebaju da imaju pravo na ove subvencije (isto kao sto je i poljska drzava odlucila) tako cemo malinarstvu vratititi nadaleko cuveni kvalitet (familijarno branje) i pre svega tako podici cenu (smanjujuci hiper produkciju) jer nas ni cileanci ni poljaci nemogu slediti takvim radom ni u ceni ni u kvalitetu (vratimo srpsko malinarstvo pravim porodicnim malinarima- ono njima i pripada svih ovih 40 godina oni su ga i podigli na svetski nivo )
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh