Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Apsolutno si u pravu prijatelju, i nekoliko nas ovde govori da se to treba iskoristiti i tako raditi.
ALI!
Vecina ovde prisutnih nas proziva za neke glasnogovornike, mudrosere itd...no necemo se spustati na njihov nivo, da vidimo mi zasto to nije iskorisceno.
Zato sto ta vecina vise voli da prilikom predaje malina odmah dobije pare, "na ruke" pa makar to bilo 80-90, mozda 100 dinara ako blokiraju puteve, a mozda im ostanu dozivotno duzni, da nikad ne vide pare.
Srecom ima ljudi kao sto je Vladan.Spas pa koriste te hladnjace i uskladiste maline pa cekaju pravog kupca i pravu cenu. Ovi kojima je zinulo da uzmu pare odmah, neka uzmu i neka cute kad su glupi da iskoriste
mogucnosti i potencijale koje drzava nudi. A nudi im spas od privatnih hladnjacara. Od posrednika. Samo sto ta vecina nece da poslusa glas razuma.
Vise vole da rade sklekove u snegu (goli!) nego da se zainteresuju za GAP sertifikate.
Zamolio bih Vladana.Spas da napise nesto o tim sertifikatima.
Hvala unapred.
 
Neznam da li je ovo neko vec postovao ali evo pa pogledajte i vi...Nadam se da smem da postavim ovaj link, ako ne nek moderator obrise... E sad po tom tekstu se kaze da postoje javne hladnjace u koje se moze smestiti celokupan rod maline i da cenu skladistenja placa drzava... a da su malinari tu mogucnost prosle godine iskoristili samo 5%... U cemu je onda problem? Zasto to ne iskoristite? Sad mi stvarno nije jasno u cemu je problem, do sada sam mislio da nemate mesta gde da skladistite malinu do nalazenja kupca ali ministar kaze drugacije... Nek me neko konkretno razuveri da nisam u pravu
http://www.mojafarma.rs/index.php/201202113444/Poljoprivreda-danas/Srbija/dovoljno-javnih-skladita-za-maline.html

milantina naravno da mozes da postavis svoj tekst, ja sam taj koji je i prosle godine koristio javno skladiste i imam odlicno iskustvo (pisao sam o tome pre par dana) objasnicu ti u cemu je problem. Vise godina u nazad malinari su proizvodili malinu a nisu imali ni vremena da je uberu vec su imali vise kupaca za istu i dobijali odmah pare za istu u zadnje dve godine stvar se promenila da bi prosle sezone "predavali svoj znoj" i bez para sa ocajnom cenom od oko 80 dinara za kg svezeg vilameta.iznadjeni takvom cenom (pre 4 godine cena je bila skoro 2.5 eura po kg za svezu ) bili su nespremni da svoju robu zamrzavaju jer nisu znali kome takvu da je prodaju (jer kao sto rekoh bili su navikli da ih vuku za rukav kome da je prodaju) nespremni bez kontakta sa ino partnerima, komercijalno nepripremljeni nisu zamrzli svoju malinu niti iskoristili povlastice koje im je nudila drzava, nisu me tada poslusali u julu 2011 kada sam pisao o javnim skladistima i sta kum i ja radimo sa nasom malinom.i sada pojedinci tvrdoglavo odbijaju pomisao da koriste javna skladista nego traze da im "neko" podigne cenu za svezu kao da trziste ne postoji... jos jednom pozivam kolege malinare da svoju sudbinu uzmu u svoje ruke...
 
Samo sto ta vecina nece da poslusa glas razuma.

Hajde da budemo realni. Nisu svi proizvodjaci malina spremni, nemaju dovoljno znanja da trguju na stranom trzistu.
Bez namere da ikog uvredim ali poznata je cinjenica da se neposrednom poljoprivrednom proizvodnjom pretezno bavi nize obrazovani sloj stanovnistva, pa je nerealno je ocekivati da svi proizvodjaci malina znaju ista drugo osim da prodaju svezu malinu tu u svom selu.

Iz toga sledi da se takvi moraju zadovoljiti manjom zaradom jer i znanje se naplacuje, naravno.
Drzava je napravila dobar potez sa pruzanjem mogucnosti da se malina skladisti, pa onaj ko zna da iskoristi tu mogucnost on ce i profitirati, a ko ne zna, zao mi je, ali taj i ne treba da ocekuje istu zaradu kao i ovaj prvi.

Naravno, svako ima pravo da ne zna, svako ima pravo da trazi sta mu padne na pamet, ali drzava je ta koja mora takve sa nerealnim zahtevima, bilo da su oni rezultat nemanja svesti o nerealnosti vlastitih zahteva, bilo da su rzultat manipulacije ko zna kakvih i kojih mesetara, da spreci da u izrazavanju svojih zahteva ometaju druge.
Dakle ne sme se dozvoliti blokada puteva i ne sme se dozvoliti da se zajednicke pare iz budzeta trose na nerealne zahteve pojedinih grupacija.
 
ironman -e neslazem se sa tvojom konstatacijom "da se neposrednom poljoprivrednom proizvodnjom pretezno bavi nize obrazovani sloj stanovnistva, pa je nerealno je ocekivati da svi proizvodjaci malina znaju ista drugo osim da prodaju svezu malinu tu u svom selu." sve moze da se nauci samo je zelja volja i puno rada potrebno, smatram da su srpski malinari u proteklim godinama isli "linijom manjeg otpora" jer su nagradu za svoj rad dobijali (vukli su nas za rukave i molili 2008 i 2009 hladjacari) na samom malinjaku i to jos u mnogim slucajevima u kesu, vremena su se promenila a neki tvrdoglavo nece da to uvide....
 
Poslednja izmena od urednika:
:ppozdrav: Svim malinarima.....:bravo: Cestitam VAM sto kulirate ........ NE-MALINARE...:off_topic:

Ja jesam NE-MALINAR kao sto rece ali Srpska posla volim svuda da zabodem nos i da naucim sto vise i da se informisem koliko god je moguce bukvalno o svemu. Mozda mi je to i profesionalna deformacija jer sam se 7 godina bavio novinarstvom (RTV). Izvinjavam se ako sam nesto zgresio, samo sam dobronamerno postavio ovaj link i postavio par pitanja, jer sam stvarno do sada mislio da ljudi nemaju gde da uskladiste malinu a drzava govori drugacije :sta:
Jedno su nase zelje a sasvim drugo trziste...
 
ironman -e neslazem se sa tvojom konstatacijom "da se neposrednom poljoprivrednom proizvodnjom pretezno bavi nize obrazovani sloj stanovnistva, pa je nerealno je ocekivati da svi proizvodjaci malina znaju ista drugo osim da prodaju svezu malinu tu u svom selu."

Pa nikome nije drago sto to jeste tako, ali ako zelimo da pricamo argumentovano mi jednostavno tu cinjenicu ne smemo da ignorisemo



Obrzovni nivo poljoprivrenog stanovnista posebno je nepovoljan. U poredjenju
sa drugim evropskim zemljama u Srbiji je obrazovni nivo poljoprivredne radne snage i
dalje izrazito nizak. Tako, u razvijenim zemljama poljoprivredni proizvodjac ima
najmanje srednje obrazovanje, a preko 20% je onih koji su zavrs{ili visoke skole.
Izmedju nepoljoprivrednog i poljoprivrednog stanovnistva Srbije (i APV) postoji
bitna razlika u nivou pismenosti i skolske spreme. Udeo nepismenih, kod nepoljo
privrednog stanovnistva Srbije iznosio je 2002. 3,2%, a kod poljoprivrednog cak 5,7%
(Bjelobrk, 2005). Takodje, kod poljoprivrednog stanovnistva najzastupljeniji su nizi
nivoi skolske spreme. Na lica bez skole i sa najvise zavrsenom osnovnom skolom u
Srbiji otpada cak 80,1% poljoprivrednog stanovnistva, naspram 41,5% kod nepoljo
privrednog. Zastupljenost srednjeg obrazovanja gotovo je 2,5 puta veca kod nepo
ljoprivrednog stanovnistva

http://www.antropoloskodrustvosrbije.com/PDF/izdanje_45/srpski/08_Pejanovic%20R.pdf



Naravno da moze, ali dok se ne nauci nerealno je ocekivati da isto zarade i onaj koji jeste i onaj koji nije naucio.
 
slazem se sa poslednjom recenicom "Naravno da moze, ali dok se ne nauci nerealno je ocekivati da isto zarade i onaj koji jeste i onaj koji nije naucio".
 
vi nemalinari stvarno verujete u bajke , vi bas poverujete u sve sto ministar kaze ,
aj sad lepo vi pametnjkovici obrzlozite mi ovo a mozda sam ja glup, nema veze sa ovom temom ali ima sa vasim zastupanjem teza sto kaze ovaj, obecao onaaj
http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/eps-30-odsto-popusta-za-one-koji-potrose-najmanje-struje-181934.php
m
oj komentr svaki ko ovo izvede nece dobiti popust , jer nece biti medju nama tako da od popusta niko nece imati e tako i vi nesto predstavljate na ovom forumu pogotovo ovaj novinarcic neka malo dedaljnije objasni ko ce to moci d izvede nemislim nista lose o tvom zanimanju nego samo cisto da vidis kakve se nebuloze iznose na rts1
 
Ama, ljudi, dokle više tvrdoglavštine, svađe i ponavljanja istih stvari. Svi ste vi u pravu i niko nije u pravu, takvo je vreme danas uopšte za sve. U jednom mom predhodnom javljanju sve sam vam ovo što vi sad pričate predočio i tražio da se ova tema zaključa jer ničemu ne vodi, i opet to tražim!
Država je odredila nekoliko hladnjača gde može da se skladišti malina. Koliko malinjaka gravitira tim hladnjačama. Znači, u pravu ste da to ima a isto tako ispada kao i da ga nema, jer malo malinara može to da koristi. To je samo paravan, znate pa imate i tu mogućnost ali vi nećete da je iskoristite.
Произвођачи малине у Србији од данас 1. јула 2011. године, могу да предају робу у лиценциране хладњаче, а Министарство пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде субвенционисаће 50 одсто трошкова складиштења малине и то за четири категорије малина - роланд, гриз, блок и полублок, које ће редом бити субвенционисани са 1.200, 1.000, 1.000 и 800 динара по тони.
„Систем јавних складишта пружа могућност пољопривредницима, у овом случају произвођача малине, да робу ускладиште у јавно складиште и да им се изда робни запис који садржи назив јавног складишта, број његове лиценце, о којој роби се ради - конкретно у овом случају малини, ког квалитета је та малина и која количина малине се налази у јавном складишту по том робном запису“, истакао је директор Компензационог фонда Милан Ђаков. Произвођачу се на овај начин пружа могућност да не прода малину у моменту када је цена најнижа, него да је ускладишти и уколико су му потребна средства за обнављање производње и за сопствене потребе, може да узме повољне краткорочне кредите и да робу прода у оном моменту када цена на тржишту буде повољна.
Робним записом пољопривредни произвођач може да тргује, непосредно или преко Продуктне берзе у Новом Саду, а такође може да користи робни запис као средство залога код пословних банака у Србији. Лиценциране хладњаче које се налазе у систему јавних складишта су „Вино Жупа“ - Александровац, „Пецка“ - Пожега, „Либертас“ - Шабац и Земљорадничка задруга Ариље у Ариљу.
I šta će malinar da preda u hladnjaču, on ima obranu malinu, nema ni rolend ni blok ni griz, to neko mora da mu napravi. Subvencija je 50%, nije besplatna. Plati smeštaj, plati preradu, plati laboratoriju, plati ateste, pa posle je prodaj na tržištu. Ko da je proda? Malinar?
Da sad malinar uči da bude i trgovac, izvoznik. Koliko njih to može a koliko hoće? Znači, ako je loše đubrivo treba da učim i to da pravim, da budem i hemičar. Ako su loši pesticidi treba li i to da ja učim i da pravim.
Da trgujem sa robnim zapisima, nemam pojma ni šta je to, a kakvo nam je iskustvo do sada sa državom čudi me i da ima i tih 5% što pominju da se skladištilo. Uopšte ne verujem, čak ni ovom Vladanu iz KV ne verujem da je skladištio. A sve to znajući koja je muka naplatiti svoju robu ako je daš na poček. Bilo je godina kad sam više vremena potrošio da naplatim malinu nego da je oberem, što znači bolje vrabac u ruci nego golub na grani, predajem onom koji plaća odmah bez obzira koliko je to.

Svi se pozivaju na tržišnu cenu, pa to se traži, dajte nam tržišnu cenu, a ne cenu kontrolisanu od strane inspekcija (da ne kažem države, možda je inspekcija moja). Ako neki hladnjačar ima računicu da plati više od ostalih, koja to liberalna sila može da spreči, nijedna. Ali zato može svaka druga nazvana gangsterska ili mafijaška ili državna ili tajkunska ili hladnjačarska. Ja računam da je država ta koja treba da obezbedi fer tržišnu utakmicu i od nje to tražim. Problem je što ovde kod nas ništa ne funkcioniše normalno, što reko naš narod prdio il govorio isti k....!
 
Ne mogu da se ne osvrnem na pojedince koje i dalje smatram da su nebitini u ovoj diskusiji tj marginalne licnosti! kojI jure neke standarde a ne znaju ni kako se zovu? (za njihovu informaciju ja posedujem standard global gap),,tj prvo bi trebalo da nauce nesto a onda da nastave da lupetaju ,,kao prvo hladnjaca koju su koristili prosle godine,, ove nece moci jer duguje 6 miliona eura.PREMA TOME PRIDRUZUJEM SE IGNORISANJU I KULIRANJU onih koji pojma nemaju a dele savete- koje i deca iz obdanista smatraju neozbiljnim ili jos citaju romane ,,mirko i slavko ,,,Ciber seljak nasao si pravog savetodavca ne bi bilo lose da se udruzite posto ocigledno covek koji ne zna ni kako se zove standard koji mu je potreban -a zna da izvozi-predstavlja idealno resenje problema izvoza malinara ,pozzz
 
Država je odredila nekoliko hladnjača gde može da se skladišti malina. Koliko malinjaka gravitira tim hladnjačama. Znači, u pravu ste da to ima a isto tako ispada kao i da ga nema, jer malo malinara može to da koristi.
Pa ipak nije bas tako.
Raspred hladnjaca jeste logican ako se imaju u vidu reoni sa najvise maline. Da li bas svaki proizvodjac ima mogucnost da koristi? Pa nema a sta bi bila alternativa, hladnjaca pored svakog malinjaka?
Problem je sto ni te koje stoje na raspolaganju nisu iskoriscene pa zaista ne drzi vodu prica "a da su bile na drugom mestu, da ih je bilo vise, da su drugacije rasporedjene bile bi koristene".

I šta će malinar da preda u hladnjaču, on ima obranu malinu, nema ni rolend ni blok ni griz, to neko mora da mu napravi.
To su operacije koje su obavezne pa bilo ko da ih radi, proizvodjac maline ili hladnjacar. One kostaju pa kostaju, a zanimljivo je da malinari o tim kostanjima razmisljaju tek onda kada oni dodju u poziciju da njih kosta, do tad pricaju samo o visokoj ceni u marketima po Londonu i Parizu.
Ako je cena tako visoka ona trpi sve troskove pa i te o kojima ti pricas.
Subvencija je 50%, nije besplatna. Plati smeštaj, plati preradu, plati laboratoriju, plati ateste, pa posle je prodaj na tržištu.

Sve to placa i onaj ko kupi od seljaka malinu a nema ni tih 50 % subvencije.

Da sad malinar uči da bude i trgovac, izvoznik. Koliko njih to može a koliko hoće?
E o tome sam govorio, ko je spreman da uci moze da ostvari vecu zaradu, ko nije morace da se zadovolji manjom.

. Uopšte ne verujem, čak ni ovom Vladanu iz KV ne verujem da je skladištio.
Ne moramo da verujemo naravno, ali jos niko nije napisao da je pokusao da skladisti malinu u pomenutim hladnjacama a da nije mogao jer je sve ovo sa javnim skladistima laz.
Izgleda da ipak nije laz i da to funkcionise.

Svi se pozivaju na tržišnu cenu, pa to se traži, dajte nam tržišnu cenu,
A kako se, po tebi, odredjuje sta je trzisna cena?

Ako neki hladnjačar ima računicu da plati više od ostalih, koja to liberalna sila može da spreči, nijedna.
Ni jedna naravno.
Ali pod uslovom da taj ispunjava uslove koje je drzava nametnula ostalim hladnjacarima (prijava mesta, registrovana firma i ostalo)
 
kad vas neko vuce za rukav da mu prodate robu (kao sto je to bilo godinama i to cesto placano kesom i na crno) naravno da mnoge tada ne interesuje (kvalitet, zamrzavanje, prerada, analize, prisustvo ostatak pesticida , prodaja, naplata, transport, spedicija, administracija, placanje poreza itd) vremena su se promenila, vreme koje dolazi i konkurencija naterace nas da mislimo o javnim skladistima i ostalim problemima prodaje... to ce biti prirodna selekcija onih koji ce opstati i onih koji ce nestati iz price o srpskoj malini... ovi sto kuliraju , ovi koji ignorisu evoluciju trzista maline i drugih proizvoda svuda oko nas u nasoj zemlji ali i u svetu, spavaju jos uvek dubokim zimskim snom sanjajuci prosla vremena ....spremite se,probudite se na vreme, silna ce "borba" u iducoj sezoni da bude....jer robe ce biti svuda a para za istu retko ili nikako....
 
Koliko ja mogu ovde da vidim nikada se vi necete dogovoriti. Naslov kaze Borba za prihvatljivu cenu, nigde ne procitah kolika je ta prihvatljiva cena, neko me je to mozda 1 evro nekome 2, drugom pak malo i 3 evra. Ja nisam doso ovde na forum da bih odmagao, delio lose savete ili se pak svadjao sa nekim... Nisam vocar, imam 15 koza i znam kakve vas muke muce sa prodajom i cenom proizvoda, i meni je prosla godina bila katastrofalna (mogu samo da zamislim kako je bilo onima sa vise grla). Cenu proizvoda nam diktira direktno trziste i skoro nikad nismo u + . Otkupljivaci bukvalno nece ni da cuju za kozije mleko, pojedini koji su bili uzimali placali su ga isto kao kravlje i to bez premije, nemas kome da se zalis ni da protestvujes. Sigurno ih drzava nece naterati da vrse otkup... Vi bar imate kakvu takvu soluciju za prodaju i skladistenje. E sad cena, svako gleda da od proizvodjaca uzme sto jeftinije i uz neka ulaganja to preproda mnogo skuplje.
 
Poslednja izmena:
Raspred hladnjaca jeste logican ako se imaju u vidu reoni sa najvise maline. Da li bas svaki proizvodjac ima mogucnost da koristi? Pa nema a sta bi bila alternativa, hladnjaca pored svakog malinjaka?
Problem je sto ni te koje stoje na raspolaganju nisu iskoriscene pa zaista ne drzi vodu prica "a da su bile na drugom mestu, da ih je bilo vise, da su drugacije rasporedjene bile bi koristene"

Ovo je samo zamazivanje očiju, imali ste, mogli ste. Malina nije jabuka i šljiva da se vozi sveža iz Loznice i Krupnja u Šabac, iz Bajine Bašte u Požegu, iz Brusa u Aleksandrovac i sl. Koliki su kapaciteti ovih hladnjača? Primera radi Vino-Župa 1300 tona. Koliko od ukupnog kapaciteta svaka hladnjača može da odvoji za ovu namenu? Neka sve ove navedene hladnjače mogu da prihvate 10.000 tona, to je 10% od ukupne proizvodnje maline, i ti ćeš onda opet da mi mudroseriš kako je država nešto učinila! Tačno, učinila je na papiru i u idealnim uslovima 10%. Država, da je ozbiljno htela da ovo uradi, mogla je da odobri svakoj hladnjači da ovo može da radi. U tom slučaju važi imali ste mogućnost, niste iskoristili (a siguran sam da je ne bi iskoristili). Nijedna hladnjača ne može da radi na crno i divlje, pa kad može da redovno otkupljuje i plaća može i da vrši i ovu uslugu. To bi bilo isto kao da je država rekla, može subvencionisano đubrivo, ali samo kupljeno u NS, Bg, Kg i Nišu, mada je đubrivo još i lakše za prevoz od sveže maline.
 
Uh al ste vi nervozni... Nedo bog da se na nekog okomite. Sto sam sad ja kriv? Samo sam postavio link koji sam nasao negde na internetu i pitao jel to tacno sto kaze ministar il opet izmislja toplu vodu. Ne zelim nikoga da vredjam niti da se svadjam sa nekim, nikog ne prozivam i ne volim da i mene niko proziva, pogotovu zbog toga sto ja nisam napisao taj tekst, samo sam kopirao link. Mozete da kontaktirate tog novinara koji je radio taj tekst i da uradite demanti. Iznesite sve ove argumente pa nek se posle ministar misli.
Toliko od mene u ovom delu foruma, bolje da ga sam napustim nego da budem banovan, a svim malinarima nek je bog u pomoc i iskreno vam zelim da ove godine postignete dobru cenu i ostvarite zaradu.
 
Malina nije jabuka i šljiva da se vozi sveža iz Loznice i Krupnja u Šabac, iz Bajine Bašte u Požegu, iz Brusa u Aleksandrovac i sl
To kad vi treba da je vozite, kad je vozi neko drugi onda je ona postaje jabuka pa moze da dodje :)
Da je bila neka u Krupnju ili u Bajinoj Basti garant bi se napunila? :)
Mislim ako se nije napunila u Arilju svaka prica o bilo kom drugom mestu je izlisna.
Hjade da se uozbiljimo ako nam je stalo do razgovora.
Napisah vec gore sve o cemu pricas i transport, i manipulacija u hladnjaci i sve ostalo su neophodne operacije pa bilo ko da ih radi. Otkupljivacima je to jos i teze jer oni pored svih tih operacija moraju da organizuju i otkup sto sami proizvodjaci ne bi morali. Na sve to drzava proizvodjacima za razliku od otkupljivaca daje i pola para za toroskve. Malo li je?
Znas lako je traziti opravdanja za svoje neznanje i svaljivati krivicu na drugog za svoj neuspeh, ali je malo teze pogledati istini u lice i priznati da je osnovni problem zbog kog lageraovanje maline nije uspelo nespremnost i neznanje proizvodjaca da ista drugo rade osim da prodaju malinu onome ko dodje u njihovo selo. A posle kukaju kako ih taj ucenjuje. Pa ne dajte mu onda.
No dobro, evo mnogi od vas pricaju da ni hladnjace nisu resenje, ok. A sta jeste resenje po vama osim da vam se daju pare iz budzeta ili da se hladnjacarima naredi da vam placaju koliko vi mislite da treba?
Dajte, mozete li da smislite neki konkretan i logican predlog?
 
Koliki su kapaciteti ovih hladnjača? Primera radi Vino-Župa 1300 tona. Koliko od ukupnog kapaciteta svaka hladnjača može da odvoji za ovu namenu? Neka sve ove navedene hladnjače mogu da prihvate 10.000 tona, to je 10% od ukupne proizvodnje maline, i ti ćeš onda opet da mi mudroseriš kako je država nešto učinila!

A izvini, koliko je kapaciteta iskorisceno? HM?

Da li da verujem tebi sto volis da "mudroseris" kako sam kazes, ili ministru koji kaze :
Petrović je novinarima u Vladi Srbije kazao da će to otvoriti prostor proizvođačima maline da "imaju širi ekonomski manevar i da ne budu pod bilo kakvim pritiskom otkupljivača maline". On je naglasio da je ta mogućnost i prošle godine bila na raspolaganju malinarima, ali raspoloživ kapacitet " nije iskorišćen čak ni u obimu od 5%, a da jeste cena maline bi bila drugačija nego što je bila".

 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh