Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
JA bi bio zadovoljan da cena maline prati cenu goriva. Na primer odnos 1:1 odnosno 1kg maline prve klase da bude za 1l nafte (D2). Mislim da su moje zelje skromne i realne!
 
jedno su zelje a realnost drugo mislim da od te price nema nista
cena koja se placa trenutno cileanskim proizvodjacima je malo veca od 300 pezosa oko 0.50 eura sto znaci dalje da ce u srbiji rod maline 2012 biti oko 70 dinara
to je samo moje skromno misljenje kad se uporede cene unazad tako nesto izadje oko 70 dinara, tako evo nama svima proizvodjacima domaci zadatak sta sad ciniti??????? i nasi izvonici su krivi za ovakvu cenu jer nece da se takmice sa konkurencijom i konstantno obaraju cenu, znam samo da ce izgubiti trku uskoro kad u srbiji ne bude vise maline, jer takav bezobrazluk na svetskoj pijaci sa cenom nije vidjen u skorije vreme, a sve to naravno preko nasih ledja e, pa nasa ledja ove godine najzad ima da puknu, i prica sa srpskom malinom odlazi u istoriju
 
Немој да се залажеш за тај паритет јер ће услови куповине горива за пољопривреднике ове године бити другачији па би се ту зез у рачуници поззз
 
U toj se temi debata previše vrti oko toga ko umesto što je napisano.

A pošto se ne vodi debata o tehnologiji maline, nego o kreiranju cena i uslovima na tržištu, trebalo bi slušat i iskustva u drugim granama na tom polju.

Sigurno tu treba državu odbacit ko stranku u procesu.
Ja vidim da bi se trebalo njenu poziciju učvrstit na području opštih poslovnih odnosa u društvu (da se kupljeno plati itd.), a ne može joj se dat poziciju, da određuje cenu, jer ona nije kupac.

A kretanje cene malina na svetskom trgu nažalost ne zavisi od želja malinara u Srbiji.

Sigurno neko sa foruma prati, pa bi mogao potražit u statistikama površine pod malinom u konkurentnim zemljama i njihov trend rasta.
Jer neozbiljno je očekivanje, da bi ceo svet samo gledao kako neko proizvodi najbolju svetsku malinu po visokoj ceni, ako ostali mogu proizvesti nešto lošiju sa prilično manjim troškom.

U informaciju: sad se i u Sloveniji promovira malina kao isplativa kultura. Nisam to puno pratio, a sigurno bude bar nešto površina pod malinom.
Po meni za svežu, jer smrznuta je u tim uslovima neisplativa.

A svaka nova posađena malina na svetu je pritisak sve na ostale malinare u vidu smanjenja troška, praćenja (i u vidu investiranja) novih tehnologija itd.
 
U toj se temi debata previše vrti oko toga ko umesto što je napisano.

A pošto se ne vodi debata o tehnologiji maline, nego o kreiranju cena i uslovima na tržištu, trebalo bi slušat i iskustva u drugim granama na tom polju.

Sigurno tu treba državu odbacit ko stranku u procesu.
Ja vidim da bi se trebalo njenu poziciju učvrstit na području opštih poslovnih odnosa u društvu (da se kupljeno plati itd.), a ne može joj se dat poziciju, da određuje cenu, jer ona nije kupac.

A kretanje cene malina na svetskom trgu nažalost ne zavisi od želja malinara u Srbiji.

Sigurno neko sa foruma prati, pa bi mogao potražit u statistikama površine pod malinom u konkurentnim zemljama i njihov trend rasta.
Jer neozbiljno je očekivanje, da bi ceo svet samo gledao kako neko proizvodi najbolju svetsku malinu po visokoj ceni, ako ostali mogu proizvesti nešto lošiju sa prilično manjim troškom.

U informaciju: sad se i u Sloveniji promovira malina kao isplativa kultura. Nisam to puno pratio, a sigurno bude bar nešto površina pod malinom.
Po meni za svežu, jer smrznuta je u tim uslovima neisplativa.

A svaka nova posađena malina na svetu je pritisak sve na ostale malinare u vidu smanjenja troška, praćenja (i u vidu investiranja) novih tehnologija itd.

postovani tine hvala na pokusaju da umiris ostrascene malinare u srbiji koji nikako da se udruze i razmisle o zajednickom interesu i jos uvek zive u periodu komunizma (kada se drzava pitala i odreredjivala cenu proizvoda pa i maline) pisao sam tone tekstova o tome, o nerazumnom koriscenju pesticida, nejedinstvu podeljenosti, ostrascenosti, pojedinacnog interesa, nacinu kako mozemo sami zamrznuti i prodavati spostvenu malinu, organizaciji cooperativi,...... neslazem se u celosti sa svim stavkama tvog teksta ali postujem tvoje misljenje.... umoran sam od ovih iskljucivih pojedinaca i podela koje vladaju u malinarstvu srbije i lepljenju etiketa i ruznih reci na ovom forumu od pojedinaca svima koji drugacije od njih misle i rade.... zavadi pa vladaj je ovde deviza u srbiji a ne sloga nas koji od poslova i malinarstva zive.....jad i beda ...strasno.. ni ja vise nemam reci.....
 
Poslednja izmena:
Strašno!!!!! Nemam reči....

@tilanu zaista uvazavam i cenim veci deo Vasih postova Al ovaj je zaista praznjikav CENA ne zavisi zamo od ponude i potraznje ....vec i od monopola.sukob-interesa,politike.iiiiiiiiiiiiii drzave.
Evo moje borbe sa malinom iiiiii .......L.Ako je neumesno obrisite post.....
http://www.youtube.com/watch?v=oscMQ-0AF3Q

Bez ovakvih komentara (iz prethodnog posta), birajte reči. Postovi obrisani.

 
Poslednja izmena od urednika:
vladan spas pise postove ko romane , a tine u jednom postu sve postvi kako misli i pojasni svima nama , dok ti prepisujes jedno te isto vec duze vreme ,nemoj nas drzati tako nisko nismo ni mi bas nepismeni
 
@tilanu zaista uvazavam i cenim veci deo Vasih postova Al ovaj je zaista praznjikav CENA ne zavisi zamo od ponude i potraznje ....vec i od monopola.sukob-interesa,politike.iiiiiiiiiiiiii drzave.
Evo moje borbe sa malinom iiiiii .......L.Ako je neumesno obrisite post.....
http://www.youtube.com/watch?v=oscMQ-0AF3Q

Bez ovakvih komentara (iz prethodnog posta), birajte reči. Postovi obrisani.

Gospodine Pole moj komentar se isključivo na vaš način obraćanja drugim članvima a ne na malinu niti faktore koji utiču na njenu cenu.
Baš vam je lep ovaj običaj,nadam se da nećete ozebsti. Šta je sledeće?
 
Informacija vazna: ponovo jedna dobra mera da se stane na put hladnjacama kojima smo "predavali" bez para a ne "prodavali" za pare malinu, kum i ja smo javna skladista prosle godine koristili i dobro prosli, zamrzavanje i cuvanje je subvensionirano skoro besplatno http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=02&dd=10&nav_id=581637 ovo je najbolji nacin da proizvodjac sacuva svoju robu i sam istu proda kada mu cena najvise odgovara, (nema prekupacaonda nakupaca hladnjacara koji skidaju kajmak, obaranja cena .... sve ostaje malinarima)
 
:ppozdrav:Samo da se javim lagodno preziveh onaj -26 nadaj-mose da i malini nece naskoditi ........A cena......ha,ha.ha ...bice nekad i korektna tojest kakva bi trebala da bude,,,,priroda je cudo , a i narod je cudo...:ppozdrav:
Vladane ako si sa svojim kumom prodao malinu na EU trzistu bar 0.01 eu skuplje od ostalih izvoznika .O nda je to za svaku pohvalu A ako si dao jeftinije onda ste vi NELOJALNA KONKURENCIJA koja ne odgovara malinarima a na duze staze ..... ni Vama
 
pole ja sam svu malinu koju sam imao prodao (mali deo na pijaci kao svezu) kao zamrznuti orginal jer smo je zamrzli i cuvali u javnom skaldistu prosle godine (ZZ Arilje) nije to bila velika kolicina ali posto nismo imali dodatnih troskova (za zamrzavanje i cuvanje jer nam je to drzava regresirala) dobro smo prosli (bolje od onih koji su "predavali" svezu u kraju za jedva 80 dinara za vilamet-i mnogi jos do dana danasnjeg nisu dobili sve pare ). Sa mikerom smo odlicno prosli i postigli dobru cenu za orginal (kupili francuzi) Par istomisljenika su takodje zajedno sa nama (usluzno zamrzavali kod prijatelja) dobro prosli. (ako se uzme sve u obzir sta se desavalo prosle godine) Svi koji zele da dobiju precizne informacije neka se obrate meni na pp. U svakom slucaju osecam se ponosno jer me niko nije ucenjivao za "predatu svezu malinu " ove najavljene mere ministra da se ponovo mogu koristiti javna skladista (http://www.b92.net/biz/vesti/srbija....&nav_id=581637 subvencije za zamrzavanje i cuvanje robe) naravno da cu ponovo da koristim, a i moji istomisljenici kojih je sve vise i koji mi se javljaju na pp pa cemo zajeno imati 3 sveta slova K -KVALITET/KVANTITET/KONTINUITET! a time i pristojniju cenu za nas rad jer nas niko ucenjivati nece.....kupci se vec uveliko javljaju (inostrani) i prate nase pripreme za iducu godinu...svu ovako zamrznutu kolicinu usluzno cemo odraditi u razlicite frakcije u jednoj poznatoj hladnjaci u kraju (koja ima ISO i HACCP standarde) a posto uvodim i GAP sertifikat za nase malinjake (i malinjake istomisljenika) robu cu izvezsti na vec spremno ino trziste (koje sve ove sertifikate trazi jer ide za bebi hranu- o tome sam vec pisao na ovom forumu) .... mislim da cemo u iducoj sezoni napraviti i moderan COOP (jednu vrstu zadruge) o svemu tome kasnije na ovom forumu...svi koji su dobronamerni i zele da nam se pridruze u projektu dobro su dosli ....zadao sam sebi cilj hlanjace ce raditi za nas(usluzno - jer imaju viska kapaciteta) a na mi za njih (jer cemo mi imati zamrznutu sirovinu) ...ja necekam sudbinu ja idem cvrsto, sigurno.. njoj u susret...
 
Poslednja izmena:
Tesko da se mozemo razumeti posto Vi neumete da citate ono izmedju redova i tocki...... a i ne razumete reci- Monopol,sukob interesa,nelojalna konkurencija,uloga drzave i politike u kolacu koji se zove MALINA, ili nesto dr.sl. ili srodno u poljopriv. pa i celoj privredi.

Moje pitanje bilo dali ste na svetskoj sceni isposlovali 0.01 eu visu cenu od one koja je vec bila......?? ili ste samo sebi prihvatljivu .....a time ste oborili cenu tamo nekim sposobnijim trgovcima-mozda i patriotama ako ih slucajno mozda ima.....?

Napisali ste
nismo imali dodatnih troskova (za zamrzavanje i cuvanje jer nam je to drzava regresirala) dobro smo prosli (bolje od onih koji su "predavali" svezu u kraju za jedva 80 din
Pitaj DRZAVU da li bi imala dovoljno para da bi regresirala i onih.....????:haha::haha: i da regresira svih 90000 t

A matematika vam ne ide verovatno ste imali 2 u skoli kao i ja.....jer neumem da resim ovu jebacinu

90000 t X izvozna cena = ? = udeo drzavi = udeo hladnjacarima i dr, posrednicima

a ni ovu neumem da resim

proizvodna cena maline = manje od otkupne

Bas me cudi da su mi pklonili dvojku u skoli

A sto se tice 3 sveta slova K nije 3 vec 6 slova K ...kvalitet.kvantitet.kontinuitet,kontrola,kontrola,kontrola. e ova zadnja 3 slova K veoma poskupljuju proizvodnju.....?
 
pole zaista komplikujes i sebi i drugima zivot, procitaj ponovo moj tekst, molim te jos jednom, put ka boljoj ceni za nas malinare je jednostavan radeci na nacin kako sam ja opisao (cak i bez subvencije drzave) sto se tice vece cene neradi se o 0.01 eura vecoj ceni..... miker sam na primer prodao (zamrznuti orginal citavih 50% skuplje po kilogramu) mnogo vise nego nas prvi komsija koji je "predao" isti "velikoj hladnjaci u kraju" od koje jos nije dobio sve pare a ja sam moje dobio jos davno, ili pole namerno ne zelis da razumes da bi sejao nevericu i smutnju medju malinarima (idi ponovo u sneg http://www.youtube.com/watch?v=oscMQ-0AF3Q ladni se ponovo malo, ali ne previse jer hladnoca skuplja krvne sudove i usporava dotok krvi u neke vazne delove tela i glavu .....)


 
ili ste samo sebi prihvatljivu
To je osnov svake zdrave ekonomije, obezbediti za svoj proizvod SEBI prihvatljivu cenu.

a time ste oborili cenu tamo nekim sposobnijim trgovcima-mozda i patriotama
E ako su patrioti... :)
Zaista, kakve veze ima patriotizam sa ekonomijom, jel se i on naplacuje, ugradjuje u cenu?
udeo drzavi = udeo hladnjacarima i dr, posrednicima
Kakav udeo dzavi?Nije drzava ortak sa proizvodjacima malina pa da i ona ima pravo na deo zarade? Drzavi se plati porez i to je to.
A posredici, pa nek vide sta ce, nek zatvaraju radju ako ne mogu da opstanu, sto bi malinari brinuli njihovu brigu?

proizvodna cena maline = manje od otkupne
Otkupna cena kao kategorija u ekonomiji ne postoji, postoji prodajna cena, a ako je ona manja od proizvodne onda katanac na radnju, ili se proda radjna za recimo 1$, kao US Stil npr.
 
sami proizvodjaci su krivi zbog niske cene maline ,u njih spadam i ja , i nema tu dalje sta da se prica kome je malo ne mora da predaje i kraj price, nas kao proizvodjce ne treba da interesuje posto se prodaje na svetskoj pijaci vec da gledamo nasu korist , mada sad neko bi predao malinu i po 50 din a nekome malo i 100, sve je u racunici, ti koji bi dali i za 50 din nemaju nikakva ulagnja i sve to sto naberu predaju i zarada 100 posto( koristi vec koristen kanap od bala za vezivanje,nedjubri nikada ili retko i u malim kolicinam, hemijski tretmani nepotrebni, berba obavezna) i cena od 50 dindzi super, dok kod ozbiljnih proizvodjaca ta cena je daleko veca i oni su okosnica malinarstva u nasoj zemlji,i od takvih proizvodjaca treba da zavisi i cena maline tako stoje stvari kod nas u srbiji
 
E ovako pod 1. pazljivo procitaj cele teme o malini ,berba maline 2009,2010,2011.radovi u malinjaku i dr, bice ti mnogo lakse da shvatis koliko nisi u pravu
Videces da tamo neki @zoran sef je hteo da pocepa brusvaltere inspektorkama ,zato sto su dosle na neko otkupno mesto da intervenisu da taj otkupljivac nebi menjao otkup.cenu na vise........? zasto. Pa raznorazna desavanja na otkupnim mestima. pa sverceri,nakupci,mesetari,zakupci,malino mafija,iiiiii i ostale zjale i ale .....? zasto sve to
i sijaset slicnih I razlicitih primera sto opravdano stvara ogorcenje.kod obicnih, vrednih, postenih i kvalitetnih malinara. ........ZASTO sve to dali je drzava nemocna da uvede reda..... i da je niko ne krivi.......Obracuna se sa zemunskim klanom a nikako sa osmorazrednim svercerima i preprodavcima.......??

Ako ti moze pomoci da shvatis......

U mom kraju godinama postoji vise otkupljivaca ....Eliksir,Libertas,Tamiska,Tami-trjd, i dr. ..........neki malinari uvek i stalno predaju nekom svom otkupljivacu....... Posto su ovi otkupljivaci ozbiljni privredni subjekti .....? koji placaju drzavi sve obaveze .....sa ovim malinarima koji su im verni svake god. ....... pa zar se to nemoze nazvati kao neki vid udruzenih........ e tu enigmu treba nekako razresiti ....... stalno sam se pitao .... zasto neki malinar stalno nosi malinu recimo Tami-trejdu gde je istaknuta cena recimo 100 rsd a ne nosi Tamiski gde je cena 125 rsd ........naslusao sam se raznih gluposti i morbuloza za objasnjenje ovakvih desavanja, al nista razumno i opipljivo ili bolje reci logicno.

Ako iz ovog ugla posmatram desavanja oko otkupa onda svaka pisanija o novim udruzenjima me tera da guram glavu pod sneg ...i iritira me na povracanje

Ja ove god imam prvi rod maline ako ovaj -25 dozvoli......Zaista neznam skim cu se nazovimo to Udruziti od ovih nekoliko ozbiljnih otkupljivaca ....I ako sam sa bar 3 u dobrim prijateljskim odnosima........ ili mosda da Vama ponudim prijateljstvo i udrugu.....?. ili drzavi.....?

Ako ti je drzava regresirala zamrzavanje i besplatno ....cuti i koristi to i nemoj nam soliti pamet ....jer drzava nema dovoljno para da bi nama svima to isto...............? A ovde na forumu u ovoj temi Borba za prihvatljivu cenu ..... nije borba za samo neke ili samo udruzene malinare ...nego za sve MALINARE da bude prihvatljiva cena ....ako je to moguce, verujem da je......?

Ako mislis da ostanes svaler ....onda cuti i uzivaj.....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh