Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
sto se smanjenja troskova tice jedino da se izbace herbicidi a da se trava kosi izmedju redova a oko maline da se iskljucivo plevi, da se pravi kompost u sopstvenoj reziji i njime polako zamenjuje upotreba vestackog djubriva . naravno da se branje radi iskljucivo sa ukucanima sto znaci da zasadi ne budu veci od 20 ari.[/QUOTE]
to je doba zamisao jos kad bi mogla da se proda kao organska bilo bi odlicno
 
ne moze kao organska jer ostaju sva prskanja od zimskog pa sve do berbe, ali koriscenje komposta moze mnogo da pomogne i o tome bi bas vi ( cunami ) trebalo da podelite svoje iskustvo, a i planove sa svima nama.
 
Pole
Ti si proizvodjac i to dobar ,koliko sam video sa ovog foruma.Ali ovo mi lici da je iz knjiga:"
Plodovi se beru veoma pažljivo,da bi se izbeglo oštecenje ploda a zatim se pažljivo spuštaju u ambalažu.
Najbolje vreme za berbu maline je rano izjutra i kasno popodne Plodovi I kvaliteta moraju biti pravilno razvijeni ujednaceni po velicini i zrelosti i sa karakteristicnom bojom za odredenu sortu. itd".Mozda gresim,nemoj mi zameriti.Dao sam kljucnu kalkulaciju,prenetu iz ovogodisnje berbe,a to je trosak radne snage.Pri ceni od 80 din.po kg.bolje brati nego imati sopstvenu malinu.To je jasno kao dan.Ako zelite punu kalkulaciju na nacin kako vi govorite,morate doplatiti.Nema potrebe da je izvodite ,odmah odustanite od proizvodnje.
 
@ ibrikic ..da iz knjiga je: Licno mislim ako bi se na ovakav nacin organizovalo branje cena branja bi bila min 0.8 eu/kg Ako dodamo kvalitetnu zastitu (0.06 eu/kg),prihranu ( 0.1),kvalitetno orezivanje ,(0.06) okopavanje ili plevlj. (0.06), i ostalu brigu (0.12). Da bi se postigao kvalitet i 15 t/h X 1.2 proizvdna cena ... jednako 18000 eur /ha > 1800/10ari to bi bilo to za ful opciju za kvalitet,kvantitet,i kontinuitet.. kako bi evropejci hteli

A moze i ovako po naski branje 0.4 eu 50-60kg/dan (nadnica -guz..a) prehrana 0.0 eu zastita minimalno + malo herbicida iiiiiiiiiiii onda otkupna cena moze bit samo 0.8 eura eeeeeeeeee onda nemoze k.,k.,k.
 
Potpuno se slazem sa vama.Samo sam hteo da ukazem koliko je besmislena otkupna cena od 80 din po kg.Zato i kazem da u punoj kalkulaciji morate da doplatite.Mislim da ste objektivno,bez preterivanja i dobro dali punu kalkulaciju.
 
ja sam ove godine prvi put kompostirao stabla obrane maline,ono sto sam trebao da zapalim ja sam kompostirao ,to bi trebalo da valja
 
ako si kompostirao kao sto imas u temi o kpmpostiranju na forumu onda ti je to pun pogodak inace samo kompostiranje grancica maline ce ici malo duze i teze ,,morao si malo da potpomognes ostalim biljem ,,liscem, malo stajnjaka,malo uree i malo kreca (ja dodajem i malo pepela od cistog drveta)sem ako si mleo grancice i direktno ih nabacivao na redove to je druga prica,,ja inace kompletnu medjurednu obradu radim sa malcerom rucne izrade stim da u taj prostor ubacujem i grane od orezivanja i onda prodjem sa malcerom i sve to sameljem i jednim potezom ubijas tri musice 1.djubris 2 resavas se otpada 3unistavas korov ..pozzzz
 
Kalkulacija proizvodnje malina u agroekološkim uslovima zapadne Srbije za planirani prinos od 10 do 12t/h (Petrović, Leposavić) (u evrima)


1. Troškovi materijala 1600e/h
a. Stajnjak, 15t x 20e/t = 300e
b. NPK 700kg x 0,6e/kg = 420e
c. KAN 400kg x 0,4e/kg = 160e
d. Pesticidi 700e
e. Vezivo 20

2. Troškovi usluga 1760e/h
a. Dovoz stajnjaka 6čas trak.x 20e/č = 120e
b. Dovoz min. đubriva 2čas trak.x 20e/č = 40e
c. Kultiviranje (3x) 30čas trak.x 20e/č = 600e
d. Prskanje (5x) 30čas trak.x 20e/č = 600e
e. Prevoz plodova 40čas trak.x 10e/č = 400e

3. Troškovi radne snage 6580e/h
a. Rasturanje stajnjaka 5dan x 20e/dan = 100
b. Rasturanje mineralnih djubriva 4dan x 20e/dan = 80
c. Vezivanje 20dan x 20e/dan = 400
d. Uklanjanje mladih izdanaka (3x) 20dan x 20e/dan = 400
e. Okopavanje (2x) 20dan x 20e/dan = 400
f. Berba 250dan x 20e/dan = 5000
g. Uklanjanje starih izdanaka 10dan x 20e/dan = 200

4. Amortizacija (podizanje 9400e, zsad traje 10g) 940e/h
5. Ostali troškovi 300/h

Ukupno 11180 evra po hektaru !!!

---------- Poruka napisana u 11:39 ---------- Prethodna poruka je at 09:56 ----------

Šta bi? Zanemeli ste?
Mi imamo veće prinose, ali oni traže i veće troškove. Više djubrenja, rada, podvezivanje nije jeftino, u sušnim godinama navodnjavaje, u kišnim troškovi branja idu gore, da ne govorim o troškovima smeštaja radnika, pa cena kapitala...
 
Poslednja izmena:
Ova računica je skroz ok za nekoga ko hoće da stavi ruke u džepove i da na kraju sezone vidi da li je nešto zaradio ili ne (mislim da smo svi svesni da je ove godine daleko od realnog da se išta zaradi).
E sad, ako se uzme u kalkulaciji da se čovek dobro naradi mislim da troškovi mogu da se smanje oko 3.500e što ispadne da je po 0.8e/kg gde si bio nigde šta si radio ništa.
Možda je cena stajnjaka malo visoka jer prikolica 3t ide oko 30e sa utovarom i prevozom.
 
Ako zasad podizete sa sadnicom iz rasadnika mislim da su troskovi iznad 9400e.Sadnica Instituta iz Cacka ,maticni zasad na Gradu kod Kosjerica,sorta Vilamet je bila negde oko 35 din.U medjurednom rastojanju od 2.5m i 5 sadnica u metar treba vam 20.000 po hektaru.To je blizu 7000 eura.Troskovi pripreme zemlijsta,sadnje i zastite su iznad 2500e.Zamislite da dodate postavljanje mreze za protivgradnu zastitu i izgradnju sistema za navodnjavanje.U svakom slucaju kalkulacija dobra .
 
@ Vilamet:bravo::ppozdrav:
Kalkulacija od Leposavica je sasvim okej po meni mada mislim da bi se dalo malo korigovati moja korekcija je crveno....?
koliko sam u pravu ,,,,,?

Kalkulacija proizvodnje malina u agroekološkim uslovima zapadne Srbije za planirani prinos od 10 do 12t/h (Petrović, Leposavić) (u evrima)


1. Troškovi materijala 1600e/h
a. Stajnjak, 15t x 20e/t = 300e ok.
b. NPK 700kg x 0,6e/kg = 420e ok
c. KAN 400kg x 0,4e/kg = 160e ok.
d. Pesticidi 700e ? al ok.
e. Vezivo 20 + min eu +20

2. Troškovi usluga 1760e/h
a. Dovoz stajnjaka 6čas trak.x 20e/č = 120e ok.
b. Dovoz min. đubriva 2čas trak.x 20e/č = 40e ok.
c. Kultiviranje (3x) 30čas trak.x 20e/č = 600e ? u nekim god. 5x +200-400 da usvojimo +200
d. Prskanje (5x) 30čas trak.x 20e/č = 600e 7x preventivnih prskanja ..? da usvojimo kao ok.
e. Prevoz plodova 40čas trak.x 10e/č = 400e …?? Al ok.

3. Troškovi radne snage 6580e/h
a. Rasturanje stajnjaka 5dan x 20e/dan = 100 teski poslovi se skuplje placaju ..? +50
b. Rasturanje mineralnih djubriva 4dan x 20e/dan = 80 ok.
c. Vezivanje 20dan x 20e/dan = 400 za kvalitno +10 dan + 200
d. Uklanjanje mladih izdanaka (3x) 20dan x 20e/dan = 400 ok
e. Okopavanje (2x) 20dan x 20e/dan = 400 e ovo je malo bez herbicida + min 200 do +400
f. Berba 250dan x 20e/dan = 5000 ako bi se bralo kako bi hladnjacari I evropejci zeleli onda +2500
g. Uklanjanje starih izdanaka 10dan x 20e/dan = 200 …? Danasnja omladina nije produktivna +100

4. Amortizacija (podizanje 9400e, zsad traje 10g) 940e/h ako nab. Sadnica 0.5 onda uk. +100
5. Ostali troškovi 300/h ….? + 300 dovoz radnika, sokovi, amortizacija auta I dr gluposti +300

Ukupno 11180 evra po hektaru !!! + 3870

= = 15050 / 12000 =1.25 eur /kg to bi bila proizvodna cena maline
E u ovoj kalkulaciji Ja sa svojom porodicom koliko uzmemo aganzmana (rada) -toliko bi I zaradili ostalo ide na trosak . Logicno bi bilo da na 1.25+(30% takozvana akumulacija) kao sto to imaju dr. privredni subjekti = 1.625 e to bi bila REALNA otkupna cena u nasim uslovima I okolnostima … sve drugo po meni je SPOJ monopola I politike. A sa ovakvom cenom proizvodjac moze da razmislja I o PG I dr. merama za unapredjenje kvaliteta proizvodnje.


Moze I dr. varijanta umesto da njivu zaparlozim (ne obradjujem).Posadim malinu ( za koju kazu da je divlja biljka) ….Pa malo pesticida I malo rada I brige pa koliko I kako bidne …..Mozda ova varijanta je isplatljivija,,, NAZALOST….
 
Ova računica je skroz ok za nekoga ko hoće da stavi ruke u džepove i da na kraju sezone vidi da li je nešto zaradio ili ne (mislim da smo svi svesni da je ove godine daleko od realnog da se išta zaradi).
E sad, ako se uzme u kalkulaciji da se čovek dobro naradi mislim da troškovi mogu da se smanje oko 3.500e što ispadne da je po 0.8e/kg gde si bio nigde šta si radio ništa.
Možda je cena stajnjaka malo visoka jer prikolica 3t ide oko 30e sa utovarom i prevozom.

Znači treba da budem volonter na sopstvenom imanju.

---------- Poruka napisana u 16:14 ---------- Prethodna poruka je at 15:46 ----------

E sad mi tek Poljaci nisu jasni. Ne vidim da je proizvodnja 1kg polke niža od proizvidnje 1kg vilameta.
 


---------- Poruka napisana u 16:14 ---------- Prethodna poruka je at 15:46 ----------

E sad mi tek Poljaci nisu jasni. Ne vidim da je proizvodnja 1kg polke niža od proizvidnje 1kg vilameta.


Niza je ...nema orezivanja ni vezanja jer se kosi a i ako je ne kose brze ide orezivanje bez vezanja a i zastita je manja i jeftinija vazi za jesenje sorte
 
Imamo troskove vezivanja od 420 e/h. Nije mi jasno zašto bi zaštita bila jeftinija, zar nisu ove godine imali velike probleme sa botritisom.
A šta ćemo sa prinosima po jedinici površine koja se djubri, obradjuje...
Branje je duže + manji prinosi, znači manje maline je u trenutku zrelo, što automatski znači manji učinak berača.
 
poljski malinari rade sve savremeno
nema vezivanja,prskalice savremene,vecinu povrsina beru kombajnima,
tako da njihova proizvodjacka cena je niza od nase a stim ide i niza cena na trzisu,
ali kvalitet prodaje robu to cak i mi obicni smrtnici znamo,zato poljaci imaju veliki problem sa plasmanom njihove maline taj pad je otprilike 35% sto z njihov rod od ove godine od 105 000 t nije mala cifra
tako da i mi znamo mozemo ovako kao i do sada , a mozemo da uzmemo kredite , kupimo savremene masine i dobijemo jeftiniju robu u proizvodnji, a time i jeftiniju cenu na trzistu i sve to kd se sabere i oduzme mi to kazemo d je to presipnje iz supljeg u prazno
 
potsecam vas sve da smo na temi Malina - borba za prihvatljivu cenu 2012 godine - STOP lopovluku i malverzacijama

batina ima dva kraja, (u nasoj maloj kooperativi moj kum se bavi troskovima proizvodnje, i slaze se sa vama), o poljskoj neznamo mnogo samo nagadjamo a o cileu i ostalima jos manje.
kazem batina ima dva kraja jer niko ovde ne razmislja o drugom kraju (koji je deo ideje "borba za prihvatljivu cenu 2012) a to je prodaja.... kako se udruziti i kako ne predavati nego prodavati malinu.... ja radim samo na tome jer sam podelio posao sa komom (i ne samo sa njim vec i sa ostalim clanovima ovog foruma koje necu imenovati a razmisljaju kao o ja o bolje organizovnoj prodaji nase robe direkto bez posrednika (velikih i malih hladnjaca izvoznika "zvanih masna tasna" i tako dalje.posle vise meseci komercijalnog rada eve nekih otvorenih razmisljanja/
Cena koja mi se nudi za rolend vilamete u ovom trenutku za vilamet je 1.3 eura po 1kg i oko 1.0 euro za griz (laserski preradjen) franko utovareno u srbiji (nudi me se cena domacih hladnaca oko 0.90 eur za 1kg za dobar orginal vilameta to je komercijalna realnost odvaratna i bedna i na tome hitno moramo da poradimo pogledajte sta mi kinezi nude kao cenu za malinu i jagodu strasno (saljem im mailove da bih dobio informaciju koliko njihova roba kosta) smatram da u isto vreme gde moramo smanjivati i adaptirati troskove proizvodnje moramo traziti nacin kako da pravimo udruzenja "klastere" proizvodjaca u delu prodaje uzdajucei se u ono sto je najvaznije to je nas neoborivi i najbolji kvalitet vilameta u svetu


发件人: jaso
发送时间: 2011-11-29 13:53:12

主题: Re: price level

Dear Vladan spas


Good morning.
Tks for your email, here are our available offers for your interested products, based on full 40ft container, to european port:


IQF Strawberries, grade A, variety Honey, uncalibrated, 1×10Kg/Ctn, USD 1590/mt CFR
IQF Raspberries whole, grade A, 4×2.5KG/Ctn, USD 2010/mt CFR
IQF Raspberries crumble, 1×10Kg/Ctn, USD 1170/mt CFR

sto u prevodu znaci koverzija preko http://www.krstarica.com/lat/kurs/index.php?iz=EUR&u=EUR&iznos=1590


1590 USD (američki dolar) = 1.181,805 EUR (evro) Kineski rolend (djubre) kosta 1.18 eura po 1kg isporuceno evropske luke (poredjnja radi srpski rolend 1.3 eur + 0.11 euro po 1kg za prevoz nas rolend kosta 1.41 euro po kg nemacka luka.
1170 USD (američki dolar) = 869,630097 EUR (evro) Kineski griz (manje ali ipak djubre) kosta 0,87 eura franko evropska luka (nas 1 euro +0,11 za prevoz kosta 1.11 eura kg nemacka luka.

nikada necemo biti jeftiniji od njih ali zato vodim racuna okvalitetu a pogotovu o pesticidima koje u poslednje vreme sve vise koristimo bez postovanja karence u borbi protiv probleme sa botritisom. (Botrytis cinerea) sto rece vilamete 2002 i preterane upotrebe pesticida protiv iste bolesti "zbog velikih problema ove godine" sa tim problemeom koje smo probali da saniramo praseci bez milosti i bez postovanja karence (kava greska) koriscen je (Switch , Teldor, Boscalid
Ronilan i Mythos ) zbog kojih cemo izgubiti cenu jer "srpska malina se prodaje kao zdrava i malo prskana i kao takva kvalitetna" a sa tragovima ovih pesticida to vise nije i sve ce se teze prodavati zato vodimo racuna cime prskamo nasu malinu i u koje vreme -postovanje karence ( jedan od uslova da realizujem jedanu od mojih prodaja koju spremam je otsustvo ovih 4pesticida u mojoj robi zatto moram da uradim analizu pre nego sto krenem sa isporukom) Vratimo se kompostima najboljim i najprirodnijim zastitama (malo govedjeg djubriva pomesanog sa odlezlim 2 godine ovcijim ) to je pravo i to se postuje i to se ceni a ne ovo sto vam prodaju svetski "genijalci" kompanije iz EU, zakljucak nedozvoljeno prisustvo ovih 4 pesticida "boraca protiv botritisa" dovesce cenu maline koju prodajem na 0.00 eura jer je niko takvu nece odnosno vratice mi se kamion posle isporuke i njihove analize (oni isti koji nam prodaju takve pesticide prvi ce biti koji ce nam reklamirati i vratiti robu) "kadija te tuzi kadija ti sudi" zato pamet u glavu stajsko djubrivo je najbolji pesticid koji su jos moji koristili pre 40 godina (a ako ve mora da se koristi onda obavezno uz savet strucne sluzbe i uz postovanje karence i pravilno doziranje) sve sto pisem je moja komercijalna realnost i nije nikakvo preterivanje i zelja da se "usicari" ve reanost na trzistu pozdrav svima
 
Poslednja izmena:
pom mojim informacija cena od 1.3 eur za rolend je aktuelna cena u srbiji i to je to bolje nemoze a uskoro i krece berba maline u juznoj hemisferi gde chileanci vec unapred racunaju na manji rod prvenstveno zbog ponudjene cene kojoj su kumavali susa u pepeo iz vulkana pa je i pitanje ispravnosti obranog voca pod znakom pitanja,bice rigorozne kontrole,a jos da napomenem i to da su cilanci organizovani na klastere i ta orkanizacija bi bila dobra i za nas ,i mogu reci da se njihova drzava mnogo bolje stara o proizvodjacima, dok ova nasa gleda ako ima sta jos da se uzme dok ima a posle ?????
to sa pesticidima nisi u pravu mi bi kupovali i prskali kao i bogate kolege u svetu ali kod nas to nije slucaj besparica je krivac za izuzetan kvalitet maline, licno ja planiram da prskanja redukujem za 50%
 
i treba cunami jer je to najveci problem u srbiji neznanje u koriscenju Switch-a , Teldor, Boscalid Ronilan i Mythos prskanje po svaku cenu.... i bez kontrole (u prosloj godini kada smo se nadali boljoj ceni i kad smo imali para iz prethodnih godina prskali smo svi to dobro znas) smanji bolje je za sve nas prskanje ovim "preparatima zdravlja" jer ce nas trziste otkaciti u protivnom (kupavali smo proslih godina jer smo imali od cega sledece nadam se da necemo ) jer ako povratimo kvalitet i " prirodno neprskani kvalitet nase maline" siguran sam da cemo je skuplje prodavati od poljaka koji "truju pesticidaima do moga" da je to strasno (probaj malinu prskanu polse karence swichom sto sam ja uradio videces da se malina oseca na pokvareno kuvano jeje a proliv ti ne gine ( 1 sat posle cucao sam kao patka a toalet papir mi je bio najbolji drug) Buducnost srpske maline je u vracanju proizvodnje na najprirodiji nacin , kada je kvalitet i cistota siguran... i nadaleko priznan kao osamdesetih godina .....uz GAP sertifikat i udruzivanje svih nas spas za sve nas.....
Jos jedan mali savet svim onima koji su "predali" malinu bez para svoji dragim "velikim hladnjacama" trazite pare odmah i sad da vam isplate za predatu robu jer sto je prodato prodato je pred Novu godinu na EU trzistu sad kao i svake godine od 15 decembra nastaje tajac do marta 2012 godine jer svi cekaju "kako rece cunami sta ce da ponudi "juzna hemisvera" ako tamo podbaci bice bolje za nas ako tamo "proradi" "naplaticemo se o kukovnom letu" za predatu robu nasim dragim hladnjacarima ... uz to izgleda da se EU (i euro) blizi kraj sto dodatno komplikuje nasu poziciju......
 
Poslednja izmena:
Kalkulacija proizvodnje malina u agroekološkim uslovima zapadne Srbije za planirani prinos od 10 do 12t/h (Petrović, Leposavić) (u evrima)...

Ono sto meni kao laiku upada u oci je to sto vama 50% troskova ode na rucno branje, i da vama to ne smeta. To je mozda tako morao da radi vas pradeda, jer nije bilo drugih opcija, ali danas kada postoji toliko masinskih beraca, sumanuto je da neko rucno bere malinu, i jos da ocekuje da bude trzisno konkurentan.

Naravno, vama trzisna konkurentnost i nije tako bitna jer se svake godine politicki izborite za onoliko koliko vam treba. Mozda to vama ne smeta, ali to za mene nije nikakav posao.. To je kao kad bi proizvodjaci psenice istu rucno zenjali srpom, pa onda da se bore sa drzavom oko minimalne otkupne cene jer sa trzisnom cenom ne mogu da pokriju troskove.
 
Poslednja izmena od urednika:
bbq nema drugog izbora osim rucnog branja na malim i srednjim parcelama kao sto su nase i u brdovitim "stranama" da se smrznes to sto malinu poredis sa rucnim branje srpom psenice pokazuje da je najbolje da ostanes u krugu dvojke u beogradu i popijes jedno ladno pivo u julu iduce godine dok mi beremo malinu , ne mesaj se u nesto sto nije za tebe i sto je inace veoma komplikovano bice ti lakse i lepse
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh