Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
sto se tice branja maline kombajnom-masinski bbq je promasio temu (nek se proseta po brdima kosjerica ivanjice, kotraze i dalje i videce da je takav nacin branja nemoguc)
sto se tice njegve recenice "Jer vi da zaista hoćete sopstvenu hladnjaču, ne bi čekali ni državu ni bilo koga da vam udeli milostinju, već se skupi vas 20 proizvođača, svako da po 10.000 evra (ili 40 manjih po 5 hiljada), uzmete kredit od banke i napravite hladnjaču koja vredi 1.000.000 evra! Lepo napravite svoju hladnjaču i niko vas ne ucenjuje niti vam gura ruke u džepove."

ne da je u pravu nego treba da nas je sramota sve zajedno da nemozemo da se udruzimo u "klastere" nego se jos bavimo politikom i pravimo politicke partije.... ne dragi moj bbq ne samo da nam je napravljena hladnjaca-udruzenju vilamete koju nikad niko nije hteo da koristi (u vreme djindjica) nego nam je i ove 2011 godine bilo ponudjeno da skoro besplatno zamrznemo i skladistimo u javnim skaldistima (kum i ja i jos par ljudi je to pravo iskoristilo ) ostali su ostali na svojim pravilima koja su vredela prethodnih godina cekamo do poslednjeg momenta skok cena i ako ne dobijemo kes ili ono sto trazimo izacicemo na ulicu i traziti nasa prava i pare od drzave koja te pare niti ima niti ona odredjuje cenu maline -potpuno pogresno tvrdio sam i tada ali dragi moji problem nije da nas neko krade vec da trzista nema i da sada placamo cenu prevelike cene maline od pre 3 godine (da pojasnim povedeni visokom cenom svi su krenuli da sade vise i vise ovde u srbiji -ja prvi sa kumom posadili smo novi malinjak) onda su i drugi posadili po cileu poljskoj cak i bosanci sade bugari itd za sve to vreme (dok smo imali para kupovalismo od svih redom pesticide u zelji da dobijemo jos bolje prinose trovali smo nasu malinu Na ovo dodajem sta sam juce napisao jer kao sto rece vilamete 2002 i preterane upotrebe pesticida protiv iste bolesti "zbog velikih problema ove godine" sa tim problemeom koje smo probali da saniramo praseci bez milosti i bez postovanja karence (kava greska) koriscen je(Switch , Teldor, Boscalid Ronilan i Mythos ) zbog kojih cemo izgubiti cenu jer "srpska malina se prodaje kao zdrava i malo prskana i kao takva kvalitetna" a sa tragovima ovih pesticida to vise nije i sve ce se teze prodavati zato vodimo racuna cime prskamo nasu malinu i u koje vreme -postovanje karence Rezultat od vrhunske prirodne maline kojom smo se izdvajali 80 tih i 90 godina ovako intezivnom sadnjom i tretmanom iste dobili smo prosecnu industrisku malinu koja se kao takva sve teze prodaje na trzistu….. To su sve razlozi zasto malinari nece da preradjuju zamrzavaju i prodaju robu jer im trebaju pare odmah i sad a za kvalitet ili prisustvo pesticida ili eventualne reklamacije neko drugi ce da se brine. U srbiji su pokidane veze izmedju proizvodjaca preradjivaca niko nikome vise ne veruje niti iko ikog slusa ubih se na ovom forumu da se udruzimo i kako kaze bbq sami izvezemo nas znoj ali jedni te isti gude istu pricu oce pare za svezu robu i gotovo i to onoliko koliko oni odrede - sta trziste svetsko kaze to nije njihova briga (rolend je danas pao na 1.2 eura toliko placa velika zuta hladnjaca u Pozegi danas a griz je ispod eura, pa ko ce na tom poslu da zaradi ko koga da pokrade zar ne vidite braco da ci cena koju smo dobili za svezu od 85 dinara (ariljci su kazu dobili 100 dinara posle protesta ) biti cena na kojoj ce izoznici-hladnjace izgubiti pare (kao i prosle i da ce imati jos manje para da plate novu berbu 2012 krug ce se uskoro zatvoriti i sto neko rece sve je vise hladnjacara koji zatvaraju proizvodnju-ti isti koje smo nabedjivali da zaradjuju na nasem znoju i da voze djipove umesto da smo saradjivali sa njima otsekli smo posledju granu na kojoj smo sedeli a nismo napravili nasu udruzenu hladnjacu) razmislite o ovome ako se ovako nastavi iduce godine nece imati ko da kupi nasu svezu malinu jer nece imati cime tako cena nece biti 0.8 ili 0,6 eura nego je nece ni biti a ond cemo zaista poceti da bacamo svezu malinu po poljima i putevima ako hitno danas i sada nesto brzo ne uradimo po pitanju udruzivanja i samostalnog izvoza (verujte mi nikakva politika nam tu pomoci nece) urazumimo se poslednji je cas , sad treba da se spremamo za tesku godinu koja je pred nama i da amortizujemo sok koji se sprema (gledajte samo raspad eura koji nam takodje ne ide u korist i ekonomski slom EU)
 
Onako nesto računam:
80000000kg/50kg/čovdan= 1600000čovdan iliti dnevnica /30 dana, 53000 ljudi je mesec dana bralo malinu, i to im je plaćeno 24000000evra (pod uslovom da su i vlasnici malinjaka naplatili svoj rad).
A koliko bi koštalo da imaš ovakvu spravicu?
OR2.jpg

Cena: cca €100.000 novo (cca €70.000 polovno staro nekoliko sezona)

Godišnja lizing rata, 7 godina, 10% učešća: 17.000 evra
Kapacitet: 250-500 kg/h
Cena radnog sata: €40/h

Ako je dnevnica berača 15 evra, a on nabere 50kg za jednu dnevnicu, ova mašina se isplati svakome ko ima 10 hektara pod malinom i više. Ako je dnevnica 23 evra, onda se isplati svakome ko ima više od 5 hektara.

Ali ako uzmemo u obzir neku normalniju proizvodnju na recimo 100 hektara (ne mora više), samo se na troškovima branja uštedi 300.000 evra. Malo je tužno da se ti baviš tim poslom koliko godina, i da neko ko nikad malinjak uživo nije video mora da ti objašnjava neke stvari i stavlja cifre na papir.

Majstor Gera:
Niko ovde ne traži državne pare, samo se traži da se pošteno raspodeli dobit od prodaje maline.
Šta to znači da se pošteno rasporedi dobit? Da vraćamo komunizam i plansku ekonomiju nazad? E u tom slučaju možda se nekome neće svideti što ti živiš u kući od 100 kvadrata, pa ti useli još jednu porodicu jer je neki tamo komitet odlučio da je tebi dovoljno da živiš u 40 kvadrata. To ti se verovatno ne bi svidelo, ali bi zato voleo da ima neki komitet koji će da odluči kolika je 'poštena' zarada za hladnjačare.


Da ne bi mnogo komplikovali, lepo se vi proizvođači udružite i napravite svoju hladnjaču, pa sami pokupite kajmak. Zar je to tako teško?


Majstor Gera:
Da smo Holandija, možda bi mogli pričati o mašinskom branju, a pošto su maline obično na jako nagnutim terenima, o tome nema ni govora, jer je teško na ovakvim terenima raditi i sa kultivatorom.
Pa ako je takav teren, da ne može da se primenjuje moderna agromehanizacija onda to znači da malina nije nešto što tu treba da se gaji. Lepo svoje malinjake preselite u Vojvodinu, a tu gajite nešto drugo, što možete da proizvedete po komercijalnim uslovima.


Majstor Gera:
Na stranu to što kombajn za malinu košta mnogo hiljada €.
Sve je to relativno. Eno gore sam ti dao računicu da se sa dnevnicom od 20-25 evra ovakav najveći berač isplati ako imaš samo 5 hektara i više. Postoje i dosta manji berači, samim tim i za neke hobi proizvođače, ali zaista bilo šta ispod 20 hektara je bez veze, to je više hobi i nerealno je sasvim da neko očekuje da može porodica da mu živi od toga.
 
@Vladane Spas ..ovaj tvoj zadnji post mi lici mnogo na MUDROSERSKI....... mnogo je lakse hladnjacarima da se organizuju i da zasade po 10-tine ha nego 20-40 proizvodjaca da naprave hladnjacu......A ko da napravi pogone za preradu na visi stupanj .... Mozda drzava ili neko iz EU .... al kad dodje vreme za to
 
bbq interesantna je ta tvoja spravica da li moze da bere na blago nagnutim terenima i kolika joj je sirina imas li ime proizvodjaca da se malo detaljnije raspitam,
 
@Vladane Spas ..ovaj tvoj zadnji post mi lici mnogo na MUDROSERSKI....... mnogo je lakse hladnjacarima da se organizuju i da zasade po 10-tine ha nego 20-40 proizvodjaca da naprave hladnjacu......A ko da napravi pogone za preradu na visi stupanj .... Mozda drzava ili neko iz EU .... al kad dodje vreme za to
Zašto bi država pravila pogone za preradu maline?

Posao države nije da kupuje, prerađuje i prodaje maline, već da stvori pozitivnu poslovnu klimu kako bi privatni investitor mogao da uz pomoć bankarskog kredita sam otvori takav pogon, i da nesmetano tržišno posluje. Tu se završava sva obaveza države, i ona ni u kom slučaju ne bi trebalo da se meša u otkupnu cenu maline, da se maša u pregovore između proizvođača, hladnjačara i prerađivača, niti da se petlja u bilo šta što nije njen posao.

Nažalost neki političari su spremni na sve zarad jeftinog političkog marketinga, pa i na to da se zamlaćuju nečim što ne treba da ih zanima (otkupna cena maline i sl.), ali na sreću ovo je poslednja sezone pred izbore, tako da u naredne 3 godine nijednog političara to neće interesovati (kao što inače i ne bi trebalo da ga interesuje).

---------- Poruka napisana u 18:52 ---------- Prethodna poruka je at 18:49 ----------

bbq interesantna je ta tvoja spravica da li moze da bere na blago nagnutim terenima i kolika joj je sirina imas li ime proizvodjaca da se malo detaljnije raspitam,
U pitanju je Littau ORXL model, ali pored toga mi je na googlu izašla gomila proizvođača kada sam ukucao "raspberry harvester":
http://www.littauharvester.com/products.php
[URL="http://www.oxbocorp.com/Products/Berries/RaspberryHarvesters/7420.aspx"][URL="http://www.korvan.com/Products/Berries/RaspberryHarvesters.aspx"]http://www.korvan.com/Products/Berries/RaspberryHarvesters.aspx
http://www.pattendenmachinery.co.uk/raspberry.htm
http://www.beiinternational.com/


[/URL][/URL]
 
Sto se tice cene odavno ponuda i potraznja ne diktira cenu proizvoda.Cenu diktira jedan ili dva + coveka koji imaju monopol na uvoz-izvoz uz blagoslov drzave-a .... ovo vazi za vecinu drzava u tranz.....

Tuzno je sto nam ovaj sto nikad nije video malinjak uzivo mora da nam objasnjava neke stvari

Vidim da su posteni i vredni malinari iskljucili kompo..... LAKU NOC ......Neka na ovoj temi MUDROSERI postuju
 
nesto mi se cini da je bbq odrzao svima nama lekciju na ovom forumu , ja sam spreman da prihvatim ovakve sugestije i hladno ali razumno razmisljanje koje je van svake ostrascenosti svih nas "malinara" sa ovog foruma, bbq hvala na drugacijim vetrovima koji duvaju iz tvojih tekstova, mozda prestavljaju jedan od puteve za izlazak iz ovog corsokaka koji smo svi zajedno upali, cestitam i molim te da ostanes na ovom forumu sa svojim drugacijim misljenjem

---------- Poruka napisana u 19:25 ---------- Prethodna poruka je at 18:55 ----------

pole zaista to sa diktiranjem cene od jednog dva coveka ne drzi vodu evo vec dva meseca nudim moju robu i robu mojih prijatelja svim mogucim kupcima po evropi kad ponudim rolend 1.4 eura u nemackoj oni mi kazu da zuta hladjaca u pozegi prodaje po 1.3 kad im ponudim 1.3 on kazu da su ovi zuti iz pozege spustili na 1.2 danas tako mi odgovaraju i svajcarske firme drugi a zajedno sa prijateljima nudim ukupno 100 tona i to nije mala kolicina tako da je jedino trziste merodavno i regulise sve (secasse kada pre tri cetiri godine nije bilo maline na kraju se griz prodavao za 3.5 eura (sada visnjari prodaju visnju i po 2 eura jer je nema nigde u evropi (a samo pre dve godine niko je nije hteo ni za 0.5 eura po kilu ta pravila odredjuje trziste (kad je raslo naravno nisi postavlja sebi i drugima ova teska pitanja jer ti je odgovraralo sada kad cena pada krivi su svi drugi drzava monopol politika dva tri coveka probudi se poslusaj malo i druge sta pricaju ovaj bbq nije nimalo naivan vec sta vise.... vrlo interesantno i progresivno pise....jos samo jedna stvar pogledajte situaciju sa kupinom (pogotovu torn free) svi je hoce i cena joj je skocila na 1.4 eura (to nikada nije bilo da je kupina skuplja od maline) ali tako je pole malinu niko nece da kupi ima jemnogo svuda i to je laku noc i realnost probudi se i pogledaj istini u oci (udruzujmo se) inace ce laku noc i noc trajati dugo ili mozda bude kao meni pre tri godine sa krompirom niko ga nije hteo i bacio sam ga a sledece sam tvrdoglavo ponovo sadio i prodao po 100 i vise dinara
 
Poslednja izmena:
Uf, pokusavam da doprinesem traganju rešenja, a moram da čitam...
Ljudi ništa neznaju o malinarstvu a pokušavaju da drže predavanja. Jedno 40 godina je u Zapadnoj Srbiji je razvijana tehnologija po kojoj proizvodimo proizvod za najizibriljivija tržišta. Upravo ova naša brda sa specifičnim mikroklimatom daju proizvod jedinstvenog kvaliteta o kom Poljaci mogu samo da sanjaju. Jedne godine ubio sam se da naučim radnike da ne beru zelen miker, da bi ga dobro prodao, a ovde vidim jedno 30% zelenih plodova sa repeljkom, pa slomljenih, pa razbijenih. Jesenja malina nije ni blizu po svom hemijskom sastavu našem vilametu. Jednostavno to nije isti proizvod.
I šta mislite koliki su prinosi na ovim malinjacima, pa vratite to u kalkulaciju. Na spotovima vidim sve samo nema maline.

U kontaktu sa administracijom EU, nisu nas pitali imate li subvencije, već kolike su. Šta da kažem. Subvencije se isplaćuju po hektaru obradive površine, a voćnaci nisu obradiva površina. Obični seljaci nemaju navac da plate dažbine pa nemaju subvencije. Odnosno sve pare su završile u džepovima malog broja tajkona u Vojvodini.
Imate Analitički izveštaj EU, u kome se kaže da Srbija, u koliko želi u EU mora da uskladi politiku subvencionisanja u poljoprivredi praksi u EU.
E a onda taj veliki seljak iz Vojvodine okrene televiziju i vrati kamere sa aeodroma, da javnost u Srbiji ne sazna da je običan srpski seljak bio gost na najvišem nivou u Briselu.

Ne, ne pomažu ovde ni hladnjače ni udruživanje dok se ne obezbedi podrška države, da se premosti razlika izmedju 1,3e u Srbiji i 4-6 e u veleprodaji u Nemčkoj (upakovano, prevezeno i kratko uskladišteno za 3,7 e/kg).

A čime se bavi država? Pravi svoja udruženja malinara da bi javnosti i EU pokazala da pregovara sa malinarima. I onda g Petrović izjavi da će problem rešiti tako što će seljaci dobiti subvencionisano djubre. Imate kalkulaciju i najavljenu cenu od 60 din, pa izračunajte kolika bi bila cena đubreta da bi se uklopili.
 
Uf, pokusavam da doprinesem traganju rešenja, a moram da čitam...
Ljudi ništa neznaju o malinarstvu a pokušavaju da drže predavanja. Jedno 40 godina je u Zapadnoj Srbiji je razvijana tehnologija po kojoj proizvodimo proizvod za najizibriljivija tržišta. Upravo ova naša brda sa specifičnim mikroklimatom daju proizvod jedinstvenog kvaliteta o kom Poljaci mogu samo da sanjaju.
Da li tržište ovo prepoznaje i da li takva malina može da postigne bolju cenu na tržištu?

Ako je odgovor pozitivan - odlično, samo nastavite tako.

Ako je odgovor negativan, da takva malina ne može da postigne veću cenu od one manje kvalitetne, onda vam je pogrešna strategija, i treba da vidite šta možete da izvučete iz postojećeg, ili da revidirate poslovanje kompletno.

Ne, ne pomažu ovde ni hladnjače ni udruživanje dok se ne obezbedi podrška države, da se premosti razlika izmedju 1,3e u Srbiji i 4-6 e u veleprodaji u Nemčkoj (upakovano, prevezeno i kratko uskladišteno za 3,7 e/kg).
A šta tu tačno država treba da uradi?

Da država kupi malinu, zamrzne je, uskladišti, upakuje, preveze, i vuče za rukav trgovačke lance po Nemačkoj da kupe tu malinu za 3.7 evra?

Ako smatraš da je to obaveza države, onda ne da živiš u pogrešnoj državi, već na pogrešnoj planeti.

I onda g Petrović izjavi da će problem rešiti tako što će seljaci dobiti subvencionisano djubre. Imate kalkulaciju i najavljenu cenu od 60 din, pa izračunajte kolika bi bila cena đubreta da bi se uklopili.
To je sasvim korektan ustupak. Država treba da subvencioniše koliko može, ali opet nema smisla da ide u minus. Ako država subvencioniše neku idustrijsku granu, ideja je da ona posluje održivo (a malinari ne posluju održivo), i subvencije su tu da se pripomogne u smislu da je država kada se sve sabere na nuli, ali se time ipak potpomaže privreda, izvoz, i podstiče zapošljavanje.

Daj ti konkretan predlog ministru poljoprivrede, ili čak predsedniku države, šta bi oni konkretno trebali da urade za malinare?
 
Vladane ti da imas imalo karaktera ti se verovatno ne bi vise obracao ovim ljudima ,a posto ti je to karakterna osobina da pljujes pa lizes onda te razumemo ,,a ovaj moj zemljak bbg je verovatno neki od onih koji mnogo citaju pa ih od citanja boli glava pa ovde nalaze lek,,trebalo bi malo da se udje u njivu pa onda da se polemise i dele saveti ,,jer kombajn ili ti berac u Srbiji nece uci u nase zasade jos duuuugo -doduse ima ga LIBERTAS iz Sapca- ali ga ne koristi -ipak je bolje rucno! jer oni koji pricaju pricu o malini a videli su je samo na slici -onda i pokupe svu pamet na internetu i dodju ovde da lece svoje komplekse .dosta nam je takvih da ih mi sada skolujemo da im mi sada ukazujemo na to da se upravo politicari bave izvozom maline i da su upravo ti oni koji odredjuju cenu /e pa dajte malo oladite vi teoreticari- ili ste vi ovde ubaceni upravo da kao insajderi. pozzz
 
opet ti provac sa tvojim ruznim i nedemokratskim "pljuvanjem" svih drugih koji ne misle kao ti..... prvo mi odgovori na tvoju znalacku tvrdnju da se "berba i izvoz divlje borovnice zabranjena u srbiji i da je sva borovnica sverc sa kosova i bosne" a da je tvoja "plava bobica" jedina prava borovnica ( plava bobica nije u familiji borovnica o tome sam ti poslao sva dokumenta i dokaze pre par meseci ) koja se moze izvoziti pa da onda dalje razgovaramo.
drugo nije ovaj forum eskluzivno prava samo proizvodjaca maline i njihovog jednoumlja (idi na stanu podizanje novog malinjaka i sadnja ili radovi u malinjaku pa nastavite sa jednoumljem i nabedjujte druge ) ovo je strana "borba za prihvatljivu cenu 2012" a ja sam u mojoj maloj kooperaciji sa kumom zaduzen za bolju cenu ali u prodaji (ne u proizvodnji) pa tako mislim da o tome delim misljenje i trazim one koji zele da se udruzuju (sve vise dobijam privatnih poruka i sve smo brojniji svakoga dana) mozda se i politicari bave izvozom ali ti tvrdim da svako od nas ko ima doo firmu to moze legalno i bez problema da radi nema nikakvog monopola jedini problem je sto nasu malinu niko nece u ovom trenutku na trzistu ..... skuplji smo od drugih i dalje i tacka ( a prskamo svim i svacim i o tome sam juce pisao-tako da smo izgubili i stranu komercijalnu "neprskane skoro organske srpske maline" posalo sam juce na ovaj forum ponudu iz kine pa pogledaj kolika je cena to je realnost koju treba da promenimo , udruzivanjem i pravljenjem zajednickih hladnjaca i zato treba probati i masine za branje (desetine hektara su u ravnici u arilju pod malinom sto se ne proba) cenu ne odredjuju pojedinci i politicari i dosta vise o tome .....promeni plocu i budi kulturniji u razgovoru na ovom forumu (birajuci reci)
jos jedna stvar :
i stalno pises i obracas se u svojim postovima kao na primer u prethodnom kazes "onda te razumemo" sto pises u mnozini koste vi to a kosmo mi to ? cemu te glupe podele umesto udruzivanja, zasto jos uvek funkcionisemo mi srbi "ovaj " i "onaj" copor vukova koji jedni druge ujedaju i seku granu na kojoj sede umesto da se svi drzimo zajedno i u proizvodnji i u prodaji .... ne izgleda da to u srbiji nije moguce i tu je nas veliki problem.... pogledajte moje pisanje o cooperativama italije nemacke austrije francuske i njihovo udruzivanje i zajednicke nastupe sa poslu proizvodima i finanim proizvodima jedinstveni su kvalitetniji i uspesniji i nemaju jezik "pljujes i lizes" nego idemo zajedno uz sve probleme.... stvarno me zamaras tvojim "nekotrolisanim recnikom" a jos se gore ponasas na drugim temama (ko ga to interesuje neka procita pisanja provca i postove od pre ) imam samo dve i to birane reci "nekulturno ponasanje"...pocni da govoris u svoje ime i imaj svoj stav a ne neodredjeni stav zastitnicke jednoumne mase "mi" .....nebudi jedan od svih vec najbolji medju svima (to je znam tesko)
 
Poslednja izmena:
Ako trziste ne prihvata ni postojecu kolicinu,sta ce se dogoditi kada umesto dvadesetak ari budemo imali na stotine hektara i prinos od 300 kg po aru.Pokupujemo kombajne i izgradimo hladnjace.A hladnjacari i izvoznici posade na stotine hektara maline i pokupuju kombajne za sebe.Sta se dogadja.Opsti haos.Nestace i jedni i drugi i treci.Krajnja neracionalnost.Problem je u glavama i trci za brzim zaradama.Proizvodjaci,otkupljivaci,izvoznici i drzava su jedna celina.Slazem se da drzava ima jednu specificnu ulogu u stvaranju uslova za normalno poslovanje,ne mislim da arbitrira oko cene.Nemamo mi manjak kapaciteta za skladistenje maline.Naprotiv imamo visak.I hladnjace su neracionalno podizane u zelji za brzim bogacenjem.Niko nije uzimao kredite da pravi hladnjace da bi otkupjlivo musmule,nego maline.Svi smo mi bili motivisani cenom maline u sitauaciji kad su duvali povoljni vetrovi.Nema logike da se prave nove hladnjace,kao ni obratno da se od strane hladnjacara podizu novi zasadi.Nije pravi ni posten odgovor ,kada proizvodjaci isticu problem deobe profita,da je to zal za komunistickim vremenima.Trziste je pravedno samo u jednom momentu u sudaru jednakih.Postoji monopol na strani otkupa i otkupljivaci uspevaju da svoj interes izraze kao jedan,jedinstven ,dok to proizvodjaci nikad ne mogu uciniti.Ne mislim u apsolutnom smislu da su svi kao jedan,ali u daleko vecem stepenu to mogu uciniti nego proizvodjaci.Trziste savrsene konkurencije je teorijski model,u praksi je to monopolizacija u vecoj ili manjoj meri.Postoje problemi u deobi profita.Ali to su suptilni i prefinjeni mehanizmi i vi ne mozete to olako cinjenicno dokazati.Vecina nas ne zna ni ko su izvoznici ni po kojoj ceni izvoze niti bilo koji podatak na osnovu koga bi imali uvid kolika je njihova zarada.Ali oni ne strajkuju.Da li ta cinjenica kod objektivnih ljudi izaziva sumnju.Zasto se bune samo proizvodjaci.Da li su to ljudi koji su zaista navikli na luksuzan zivot,zimovanja,letovanja,kuce,vikendice i slicno,pa su sada odjednom ostali bez svega toga.Ili se bore za egzistencijalni minimum.Jednostavno mi vidimo da je to model zivota koji je vise pripada drugoj strani.Proizvodjaci intuitivno ,ali bez cvrstih dokaza,osecaju da rade za drugog.I zato se oni bune.Najveci apsurd je reci da su proizvodjaci teret poreskih obveznika.Bilo koji.Sasvim je suprotno,oni su temelj drzave,a ne teret.Ako to ne razumemo moramo nestati.Subvencionisati proizvodnju u kriznim momentima je racionalno,nuzno i neophodno ,a ne to shvatiti kao pogresan potez.Pa zasto dajemo silne subvencije stranim kompanijama za otvaranje radnih mesta. Drzava nema preci zadatak nego da u krizi ocuva proizvodnju.Necemo valjda unistiti ono sto smo mukom stvorili.Ali kako radimo mozda i hocemo.Mozemo ovde pisati sta god hocemo,ali moramo shvatiti da u postojecoj situaciji imamo dovoljno i zasada pod malinom i hladnjaca i izvoznika,samo nemamo pameti.Insistiranje iskljucivo na sopstvenom interesu ce dovesti do totalnog kraha.Nas interes je jedinstven.Svaki od ucesnika u lancu ima prostora za sopstvenu racionalizaciju u poslovanju i to treba da je nas primarni interes.Moramo jedni druge shvatiti kao saradnike,a ne ljute protivnike i ceo napor i svu energiju usmeriti prema trecem,svetskom trzistu,a ne iscrpljivati se u medjusobnim svadjama i prevarama.
 
ovaj bbg mi se svidja covek nema pojma o malinarstvu a hoce s nama da debatuje ja bre imam rekordne prinose malina i jedva se uklapam u proizvodnju na ovu cenu a drzava uzima velike pare na svim stavkama sto se nas proizvodjaca tice , e sad nekad treba i te pare da se vrate ali nista od toga trebaju budzetski radnici da se isplate p kad pukne i ova i jos neke grane bogami ces se i ti iz bg vratiti na selo da bi preziveo ovo sto sam rekao stojom iz toga nebilo dugo cekati ili to ili rat ceo svet je pukao a zna se da mi to prvi krecemo 1 ,2 svet rat mi krivi
 
@bbq
Kad tako olako deliš savete o materiji koju ne poznaješ da li si razmišljao da posavetuješ ratare u Vojvodini da seju pšenicu i kukuruz na 100.000 hektara? :haha:
 
Recimo država kaže zaštitna cena za malinu 1,1e.
Znam rećićete mi hoćemo da budemo tržišna privreda.
A ja kažem, to je nemački model, a zašto bi mi bili "tržišniji" od Nemačke.

Ali nema potrebe za tim, samo da prestane da odmaže.
Mogao bih do ujutru da dokazujem na koji način je država saučesnik, ali počinje "Veče sa Ivanom Ivanovićem", pa ne mogu sad.
 
ibrkic :
Postoji monopol na strani otkupa i otkupljivaci uspevaju da svoj interes izraze kao jedan,jedinstven ,dok to proizvodjaci nikad ne mogu uciniti.
I sam kažeš da se hladnjačara namnožilo, i da ih ima koliko hoćeš, prema tome to što oni izlaze sa manje više istom cenom nije posledica monopola već trišta. Svi hladnjačari u Srbiji tu malinu moraju da plasiraju na istom tržištu. Nije to situacija da jedan hladnjačar može da proda malinu po 6 evra, a njegov komšija po 1.90, pasada ovaj prvi može da da veću otkupni cenu... Ne, nego svi oni prodaju za manje više jednaku cenu, operativni troškovi su im otprilike isti, iz zbog toga je otkupna cena manje više ista svuda.

Sa druge strane proizvođači nemaju tako uniformisane cene jer oni ustvari licitiraju kome koliko treba. Neko misli da mu sleduje 5000 evra zarade po hektaru, drugi bi se možda zadovoljio sa 2000 evra, a troškovi im drastično variraju.. Oni koji ručno beru imaju 50% veće troškove od onih koji beru mašinski, i to je osnovni problem.

Vilamet 2002 :
Recimo država kaže zaštitna cena za malinu 1,1e.
Znam rećićete mi hoćemo da budemo tržišna privreda.
A ja kažem, to je nemački model, a zašto bi mi bili "tržišniji" od Nemačke.
Ok, država sutra donese uredbu "minimalna otkupna cena maline 1.1 evro!" i tačka!

I šta će da se desi?


Ako je cena tržišna maline 0.60-0.80 evra kao danas, nijedan hladnjačar nije lud pa da svesno ide u minus. Da li će onda država da uskoči pa otkupi te maline, i šta će oni da rade sa njima?

Međutim kada bi država zabranila UVOZ maline i prerađevina od maline, lokalno tržište bi bilo prinuđeno da kupuje na domaćem tržištu, gde bi plaćali 1.1 evro + maržu hladnjačara, i svima super. Ali tu postoji kvaka 22 -> Kolike su potrebe tržišta Srbije za malinom? Koliko maline može da se plasira na taj način. Apsolutno sam siguran da to nije ni blizu kompletne proizvodnje, pa čak ni 10% od sveukupne proizvodnje.

Dakle obrni okreni, zaštitna cena maline nema apsolutno nikakvog smisla osim ako država ne otkupljuje tu malinu ili pak ne nadoknađuje razliku... A to otvara sasvim drugi set pitanja, kolika je to razlika? Jer neko ima troškove 1.3 evra, a neko drugi možda i proizvede po 0.50 evra... Šta će se uzimati za osnov nadoknade razlike?
 
postoji i rec bankrot nemoze se stalo dobijati mora ponekad i da se izgubi to su pravila ne samo u igrama i sportu nego i u zivotu i radu bbq za mene si pravo osvezenje sa novim i dobrim analizama na ovom forumu sve cestitke
 
bbg
Nije bitno,ali malo istrgnuto iz konteksta.Ceo tekst je sledeci.Postoji monopol na strani otkupa i otkupljivaci uspevaju da svoj interes izraze kao jedan,jedinstven ,dok to proizvodjaci nikad ne mogu uciniti.Ne mislim u apsolutnom smislu da su svi kao jedan,ali u daleko vecem stepenu to mogu uciniti nego proizvodjaci.
Sustina problema jeste da na trzistu postoji neravnoteza ponude i traznje.Ali ono sto se meni cini pogresnim jeste da je ceo problem sada na proizvodjacima i da su samo oni neracionalni.Ako ste pazljivo procitali ja kazem da svi imaju prostor za racionalizaciju sopstvenog poslovanja.Niko ovde nije savrsen.Sve se izgradjivalo kao rezultat stihije.Malina isla i svi zadovoljni.Tesko je sporiti cinjenicu da je deoba profita bila postena.I prirodno je da je nepostena,ali postoji pitanje mere.I ponovo ostaje otvoreno pitanje,zasto strajkuju samo proizvodjaci,ako u ovom trenutku svi gubimo.
I ne sporim ja potrebu za racionalizacijom.U cemu je pogresna logika kada se od proizvodjaca zahteva da kupe kombajne ,izgrade hladnjace i sami izvoze malinu.To je strategija samo jedne strane u lancu i pokusaj da se ostali ucesnici izbace iz igre.Ali je to nemoguce,jer postoji kontraodgovor ostalih ucesnika.Oni nece da napuste posao sa malinom jer i oni imaju svoje profite.Zato su uostalom tu i prisutni.Medjusobni rat ucesnike u lancu mora dovesti do unistenja,a nas protivnik se nalazi na drugoj strani.Mi smo prirodni saradnici ,a samo nas kratkovida politika stavlja u poziciju protivnika.Zato hajde za pocetak da kupimo kombajn zajednicki-proizvodjaci,otkupljivaci i izvoznici.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh