Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovo za Poljsku proizvodnju u 2011 je vrlo diskutabilno, po nekim podatcima sa kojim rasppolažem (nezvanični), rod je manji nego u 2010 (tačnije manje ubrano). Trebalo bi svi da se potrudimo da dodjemo do validnih podataka. Inace, ukupna sveska proizvodnja za 2010 se procenjuje na 381000t.

PS
Uskoro izveštaj iz Brisela
 
Po mojim podatcima u Srbiji 80000t

Unija malinara se sprema da anketrira proizvodjače u čitavoj Srbiji (broj, površina, količina...). Spremite se.
 
Gospodin Meklintok, ekspert Evropske komisije za poljoprivredu naglasio je da je način na koji srpski malinari prodaju svoje proizvode kao i ponudjene im cene, jasan pokazatelj neefikasnosti tržišta.
Poljoprivredni proizvodjači EU su organizovaniji te stoga, mi, kao Evropska komisija pozivamo sve proizvodjače u Srbiji da se udružuju i zajedničkim snagama sa svojim evropskim kolegama rade na prevazilaženju velikih problema koji imaju.” procitati ceo tekst na http://www.milosevic.eu/1/post/2011/11/unija-malinara-u-poseti-evropskoj-komisiji.html


nesto su mi ove recenice o potrebi udruzivanju proizvodjaca poznate lice na tekstove koje je pisao na ovom forumu
vladan spas jedini spas je u udruzivanju
 
izgleda da bi to trebalo da ovako izgleda
prve godine- samo posadis malinjak pa sta mu bog da
druge godine sa proleca - ni slucajno vezati maline, a kamoli da se djubri ili necim prska ,berace ne angazovati nego clanove porodice i bliske prijatelje koji hoce da pomognu tj besplatno sto slabije ih hraniti samo toliko da izdrze do kraja berbe a posle moze i bolnica ali zato na vodi netreba zaliti koristiti je samo za pice beraca , za zalivanje je skupo trteba smanjiti sve rashode ,posle berbe nista ne krciti samo ce valjda da istruli za 2 3 godine i tako u krug
naravoucenije:
nece oni moci toliko malo da plate koliko cu ja da smanjim troskove
 
Poslednja izmena:
Najveća stavka u troškovima proizvodnje je branje. Nije mi jasno na koji način mogu da se smanje ovi troškovi...

U nekim eu zemnjama branje prelazi 1 eur po kg ......Ako bi se kvalitetno bralo kod nas a i beraci da budu koliko -toliko zadovoljni ...kolika bi stavka za branje bila..?

Smanjivanjem cene goriva ,djubriva i pesticida nebi mnogo smanjilo troskove proizvodnje po kg..... Jedino cena rada da se smanji ....po onoj narodnoj .... sada transparentoj ... da i na svojoj dedovini radis za koru hleba
 
Nadnica beraca je 2000 din. o njihovoj hrani,plus troskovi prevoza.Moras da ih dovozis i odvozis,ako eventualno nema beraca u neposrednom komsiluku.Beru od 7h do 19h.Znaci 12h.Ako se dogodi da pada kisa vrsi se obracun dnevnice srazmerno broju sati u odnosu na punu.Pravi se pauza za dorucak i rucak,ali skromno negde po pola sata.U proseku beru od 50 do 60 kg.Tesko je reci bas precizno,zavisi od beraca a i od malinjaka.Ali neka bude odprilike tako.Troskovi ishrane su zaista minimalni kad beru osvojoj hrani.To je uglavnom suva hrana. E sad racunica.Pri ceni maline od 80 din.po kg. vi sa beracem delite na pola.Da ne pravimo dalju kalkulaciju,jedan se zakljucak namece logicno.Daleko je isplativije ici i brati tudju malinu nego podizati zasad.I to visestruko.E sada ko ima svoju radnu snagu,veci broj clanova domacinstva,moze da se zavarava prividom pa da ne kalkulise svoj rad i da mu malina bude isplativa.Pa zato u datim okolnostima samo relativno mali posedi mogu biti racionalni,a velike povrsine nikako.Uostalom,meni se cini,da o hektarima maline govore samo oni koji malinu nisu nikad proizvodili,a pravi proizvodjaci o arima,a mozda ce i o kvadratnim metrima.
 
zato je lakse napraviti na parceli od 20,30 ari prinos od 20 tona po hektaru dok na vecim povrsinama to nije izvodljivo po nasoj tradicionalnoj proizvonji malina,mozda bi neki od nas mogli da nabave savremene atomizere , i kombajne za branje maline ali bi sa tim izgubili ovo sto trenutno imamo a to je da srpska malina nema problem plasmana robe mada su izvozne cene relativno lose jer se mesa i onaj krs iz 2010 ali zato kod nasi konkurenata poljaka belezi se pad izvoza maline od 35% a jos uz to da je njihova roba dosta jeftinija od nase to bi bila ona roba koju mi nemilice prskali i brali kombajnima to nesto znaci a neka svako zakljuci iz ovoga neku pouku
 
E vidim da me niste naj bolje razumeli.....2000 dnevnica mislim da je malo za te pare nema kvalitetnog branja ,jos o njihovoj hrani...? Ako udjemo u EU onda + trosak za socijalno i penziono za berace , po EU normama . Onda ko moze da nabere 50-60 kg ako bi se bralo kvalitetno

Plodovi se beru veoma pažljivo,da bi se izbeglo oštecenje ploda a zatim se pažljivo spuštaju u ambalažu.
Najbolje vreme za berbu maline je rano izjutra i kasno popodne Plodovi I kvaliteta moraju biti pravilno razvijeni ujednaceni po velicini i zrelosti i sa karakteristicnom bojom za odredenu sortu. itd.


Mene zanima trosak kvalitetnog branja po kg na 15-20t/h ...dali bi 0.5-do 0.8 eur bilo ekonomski opravdano ...pozd...
 
od ulaska u eu nema nista u dogleno vreme
plodove oblikuje pravilna agrotehnika
to sa agrotehnikom moze malo i da se zakasni
a berba malina odnosi najvise vremena , rizika, i novaca
to sa berbom nema odlaganja jer ima mnogo faktora koji uticu na to
pole
jel su to cene samo za kvalitetno branje ili cena maline u predaji?
 
Ako bi se bralo onako kako bi trebalo da se bere zar trosak branja nebi bijo i veci od 0.5-0.8 eur + ostali troskovi proizvodnje ....a to cena maline u prodaji nju odredjuje MONOPOL u sprezi sa drzavom
 
Mozda ja nisam dobro shvatio...Da li ovo znaci da su nam vodje digle ruke od malinarstva i presle u politiku jer su tamo pare a nista se neradi:osmeh:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh