Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@vladan.spas
Bas si mu domacinski odbrusio alal ti q.
Samo ja imam utisak da ti ne beres maline i da si obrazovaniji nego sto to prodajes na forumu a li uostalom to je tvoja stvar mada msm da je nekorektno zbog ostalih ucesnika na temi...
 
Zdravo ljudi!Ja sam iz jednog sela kod Kosjerica imam tridesetak ari maline i ove godine je bas bila propast,sto se tice cene.Kupio sam i neki kombi-da bih malo popravio losu cenu maline :).Malinu sam vozio u kosjersku hladnjacu Povlen,ali sledece godine planiram da otvorim otkupno mesto u selu i da vucem.U selu ima od prilike nekih 30-ak tona.Imam pitanje za pozezane sta misle o onoj novoj zutoj hladnjaci,na ulazu u Pozegu kad se ide od Kosjerica.Hvala!!!
 
Poslednja izmena:
Pre par godina u gostima smo imali amerikanca koji gaji borovnicu. Ima kombajn, ali njime bere samo zadnje kolo.
Kvalitetan vilamet je nemoguće brati kombajnom, čak se i kod ručnog branja lome grane.
Za polanu ne znam, ali i tu mi je sumljiva efikasnost.

Jedne godine sam pokušao da zaštitu svedem na minimum. Kada je krenula kiša krenuo je botritis i morao sam da prekinem branje.
 
u vec postojece malinjke masina za branje ne moze da udje iz dva razloga, prvo sto za nju treba veci medju redni razmak i drugo tereni trabaju biti ravni sto u brdskim krajevima gde je i najbolja malina nije slucaj.takodje kvalitet takvog branja je jako los jer ona otrese i zrelo i prezrelo i zeleno i lisce i bube i usput polomi lastare tako da je to totalni promasaj
 
Nemoj tako vladane, možda nisi čitao na ratarskom forumu ali bbq ne verujem da će u julu i avgustu da pije pivo, nisam siguran ali obrađuju oko 800 hektara zemlje. Zato i ima taj rezon da sve treba da se automatizuje koliko može, po meni to i ima rezona ako mogu tri četri malinara sa 2-3 hektara maline da se udruže.
Koliko uopšte košta onaj kombajn za maline i koliko može kvalitetno da bere?
 
bbq nema drugog izbora osim rucnog branja na malim i srednjim parcelama kao sto su nase i u brdovitim "stranama" da se smrznes to sto malinu poredis sa rucnim branje srpom psenice pokazuje da je najbolje da ostanes u krugu dvojke u beogradu i popijes jedno ladno pivo u julu iduce godine dok mi beremo malinu , ne mesaj se u nesto sto nije za tebe i sto je inace veoma komplikovano bice ti lakse i lepse
Daleko bilo da ja želim da se mešam u vaš posao, ali to što se malinari mešaju u moj džep (i džepove svih ostalih građana Srbije) pa iz njega izvlače onoliko koliko im treba jer nisu tržišno konkurenti, to je ono što mi smeta.

Želeo bih da pokrenem neku konstruktivnu raspravu, jer mi nije uopšte jasno zbog čega se malina i dalje bere ručno. U redu da vi sada pravite neku specijalnu organsku malinu, pa da se svaki plod ručno bere i pažljivo slaže i pakuje, što se onda prodaje po 10 evra kutijica u Londonu i New Yorku (to su one cene na koje se vi pozivate kad tražite vašu cenu), ali vaša proizvodnja je daleko od organske, i u pitanju je klasična masovna proizvodnja.
Samim tim, ne stoje opravdanja da su vam malinjaci u brdima, da su mali razmaci između redova, da su male parcele... Umešto što taj vaš Vilamet lobira i pravi politički pritisak svake godine da bi dobili traženu cenu da preživite, trebao bi da se fokusira na to da edukuje vas proizvođače o tome kako da postignete veće prinose, i kako da se prilagodite tržišnoj utakmici... Jer ovako svake godine sami sebi činite medveđu uslugu, a na račun svih ostalih građana Srbije iz čijih se džepova i puni taj budžet odakle vi tražite novac.
 
neki ljudi dobijaju subvencije za sve i svasta iz tog istog budzeta a nemaju ni jedan ar zemlje netrazimo da nam se pomogne kad je cena dobra nego bas u kriticnim situacijama kao sto je ova godina jer moze da ugrozi malinarstvo u srbiji a mnogo se tu para okrece od proizvodjaca,radnika beraca otkupljivaca hladnjacara izvoznika a taj lanac je podugacak dok svako uzme sebi izgleda da proizvodjacu nista neosta ove godine, a najvise rizikuje jer je fabrika pod otvorenim nebom gde je grad tukao ostali su bez para ove godine , a i dogodine sta ce taj narod da radi pita li se ko?
 
Poslednja izmena od urednika:
Sa strateške tačke gledišta, malina je nebitan proizvod za Srbiju. Srbija godišnje izveze reda veličine 50 miliona evra maline, a čisto poređenja radi izveze i 250 miliona evra kukuruza. Stim što na TV-u nećeš nikad čuti da je kukuruz srpski brend, strateški proizvod i šta ti ja znam, ali se zato o malini bruji na sav glas.

Sa druge strane malina je bitna jer zapošljava dosta ljudi, pogotovo malih poljoprivrednika koji imaju po par desetina ari. Međutim, strategija države ne treba da bude da doplaćuje malinarima kada ne mogu da ostvare dobru cenu, jer je to besmisleno. Država treba da pomogne kroz obezbeđivanje povoljnih kredita za kupovinu zemljišta, nabavku mehanizacije, da da poršku udruživanju proizvođača i ukrupnjivanju parcela, i na taj način da podstakne i stvori tržišnu konkurentnost kod domaćih malinara, jer je to jedina ispravna dugoročna strategija.

To što ti kažeš da proizvođaču ništa ne ostane jer je lanac predugačak nema nikakve logike. Ok, ali šta proizvođač može da uradi po tom pitanju? Može da izbaci berača kupovinom moderne mehanizacije, može da ukrupni parcele i da se udruži sa drugim proizvođačima da bi ta ista mehanizacija mogla da radi kod njega, mogu da se udruže i naprave svoje hladnjače ako misle da ih tu neko preskače i zarađuje neproporcionalno.

Ja znam da je jako teško da se naši ljudi udruže i nešto zajedničko naprave. Jedino na to ih može naterati činjenica da će propasti (jer nisu tržišno konkurentni) ako se ne udruže, i to je jedini način da se prisile na to. Takođe isto važi i za mehanizaciju. Hladnjače su druga priča, bilo je o tome reči i ovde na forumu da je država poklonila 50% bespovratnih sredstava Vilametu za izgradnju hladnjače, a da je dotična propala i bila oduzeta od strane banke jer proizvođači nisu hteli da isporučuju Vilametu, već hladnjačarima koji su odmah (i bolje) plaćali... Na istoj toj temi kolega iz Vilameta je vešto preskočio da da odgovor na to pitanje - šta se tu tačno desilo, tako da verovatno ima dosta istine u toj priči... Štp znači da ako je tačno da je država to uradila, a malinari tako postupili, ne samo da država treba da digne ruke od malinara, već i da pohapsi sve odgovorne koji su na tako grub način spiskali novac poreskih obveznika.
 
Poslednja izmena od urednika:
Poštovani Beogradjaniane,
Pre nego što daš sebi daš za pravo da druge edukuješ morao bi da imaš elementarno poznavanje problematike.
Naš problem nije ni posledica tržišnih kretanja, ni neadekvatne tehnologije proizvodnje, već toga što je neko duboko zavukao ruke u naše džepove.
Takvim odnosom prema najprofitabilnijem srpskim izvoznim proizvodom (1,5 milijardi evra neto deviznog priliva u zadnjih 10godina), uništava se jedna od zadnjih grana na kojima Srbija sedi, a Beograd parazitira.
 
Nemam nameru da se svađam, ali 1.5 milijarda evra je prilično odokativna cifra... To znači da je godišnji izvoz 150 miliona evra, što ne da nije tačno nego ni blizu. Podatci od poslednjih nekoliko godina govore o bruto godišnjem izvozu reda veličine 50-60 miliona evra. Ali opet i da je tvoja cifra tačna to je daleko od najprofitabilnijeg Srpskog izvoznog proizvoda jer je u poslednjih 10 godina samo kukuruza izvezeno za 5 milijardi evra, a gde je tu pšenica, šećer, i ostali poljoprivredni proizvodi... I ne zaboravi, svi poljoprivredni proizvodu u srpskom izvozu učestvuju sa samo 20-25%, od čega je opet malina tek jedan deo. Ne poričem da malina nije važna, sve je u Srbiji važno, svaki evro koji možemo da izvezemo, ali daleko od toga da je malina strateški proizvod i da zaslužuje takav tretman kakav ima u Srbiji.

Sa druge strane kada govorite o tome da vam hladnjačari zavlače ruke u džepove, udruženje Vilamet je od države dobilo bespovratno na poklon 450.000 evra (50% sredstava) za izgradnju sopstvene hladnjače, ta hladnjača je izgrađena i puštena u rad 2006 godine, da bi ubrzo propala, jer članovi udruženja nisu hteli sami sebi da prodaju pa da čekaju novac, već su prodavali drugim hladnjačarima koji su plaćali odmah. Dakle to je toliki bezobrazluk od strana Vilameta i malinara generalno, da ja ne znam samo kako imaju obraza da traže bilo šta, a kamoli da su još ovako drski i arogantni.

Više o tome:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&mm=12&dd=21&nav_id=224482
 
Poslednja izmena od urednika:
1. Najprofitabilniji znači da je u izvozu najmanje učešće uvoznih komponenti. Iz kalkulacije se vidi da se, praktično, izvozi znoj srpskog seljaka,
2. 50-60 miliona evra znači 0.8e/kg, a prošle godine je prema seljaku išlo 1,5e, a bilo je i 2,4
3. Mnogo para je dato raznim "udruženjima", i mnogo kriminala je tu. Udruženje "Vilamet" Arilje je tada tražilo istragu. Ni sad nije kasno. Mnogo je raznih subvencija je bilo, ali je malo od toga došlo do seljaka. Uostalom poljoprivreda nije izuzetak.
 
Ta tvoja priča me podseća na one dečije fore sa navijačima... Kad navijači naprave neko sr*nje, onda se nađu pojedini koji kažu "nisu to pravi navijači" ... Te i vi... Vilamet Arilje, Vilamet Ivanjica, Vilamet ... Vi ste kao dobri, a ovi drugi kao nisu pravi malinari... Ma ajde.. Nismo deca. Ne verujem da bi bilo bilo išta drugačije i da ste vi dobili pare umesto njih, isto bi sve bilo... Jer vi da zaista hoćete sopstvenu hladnjaču, ne bi čekali ni državu ni bilo koga da vam udeli milostinju, već se skupi vas 20 proizvođača, svako da po 10.000 evra (ili 40 manjih po 5 hiljada), uzmete kredit od banke i napravite hladnjaču koja vredi 1.000.000 evra! Lepo napravite svoju hladnjaču i niko vas ne ucenjuje niti vam gura ruke u džepove.. Ali što bi se mučili i pravili svoju hladnjaču, dok god možete svake godine da prospete gajbicu malina na put, napravite politički pritisak i dobijete koliko vam treba... Al to nije posao, i mene bi lično bilo sramota da radim bilo šta na taj način.
 
@bbg

Oladi malo i ne piši kojekakve gluposti. Porediti proizvodnju i profitabilnost maline i žitarica u Srbiji, vrlo je neumesno. Možda misliš da mi ne znamo koliko je mašinskog rada potrebno za 1t žita, meri se u minutama. Uporedi malo površine pod žitaricama i malinom, kao i devizne prilive. Na kom mestu smo u svetu po prinosima po jedinici površine kukuruza, pšenice .... maline. I na kraju proizvođači maline nikada nisu imali nikakve subvencije, podsticaje .... niti su zavlačili ruku u tuđe džepove. Čak šta više, neki ni ne vade ruke iz njihovih novčanika i džepova, i tu i jeste problem.
 
Odakle nam se iznedri ovaj POP da nam popuje .... cini mi se da su MALINARI lepak za L...ke... :sta:

Zato nam se ne oglasavaju miker,sef,gera,dukanac, ibrikic i dr, vrsni malinari koji stvarno imaju znanja ..... :off_topic:

---------- Poruka napisana u 16:47 ---------- Prethodna poruka je at 16:42 ----------

@ meekeru prijatelju VELIKI pozdrav:ppozdrav: Ima li nacina da ovim popovima sto nam popuju ,zabranimo pristup
 
Ne treba deliti savete proizvodjacima sta treba da rade.Neka to bude njihova briga.Ali nek otkupljivaci jasno kazu najkasnije u februaru,otkupna cena malina roda 2012.god. ce biti 60.din po kg.Nista vise.Sve ce brzo doci na svoje mesto.Za drzavu to nije strateski proizvod,verovatnoi za hladnjacare i izvoznike,a koliko se moze videti na teretu smo i poreskim obveznicima.Svima ce laknuti.A nemoj da lijemo suze za proizvodjacima.Nisu oni na to navikli.
Sto se tice konkurentnosti,samo da podsetim da je svetski rekorder u prinosu maline po jedinici povrsine iz Arilja,nije ni iz Poljske ni Cilea
 
Ja se ovim postom odjavljujem iz ove teme.. Pošto su novi izbori na proleće, malinari će nekako morati da se snalaze naredne 3 godine kako znaju i umeju jer državnih para očigledno neće biti, pa ko preživi pričaće...
 
Onako nesto računam:
80000000kg/50kg/čovdan= 1600000čovdan iliti dnevnica /30 dana, 53000 ljudi je mesec dana bralo malinu, i to im je plaćeno 24000000evra (pod uslovom da su i vlasnici malinjaka naplatili svoj rad).
Koliko ono država daje Benetonu i sličnima da zaposle radnika.
Nije samo reč o egzistenciji malinra, u problemu su i kafedžije i trgovci i zanatlije, pa i ti nesretni berači...
A, nikoga nije briga.

Ne, ne političim samo sam zabrinut.
 
Niko ovde ne traži državne pare, samo se traži da se pošteno raspodeli dobit od prodaje maline.
Da smo Holandija, možda bi mogli pričati o mašinskom branju, a pošto su maline obično na jako nagnutim terenima, o tome nema ni govora, jer je teško na ovakvim terenima raditi i sa kultivatorom. Na stranu to što kombajn za malinu košta mnogo hiljada €.

Ove godine je veća računica bila brati maline u tuđem malinjaku nego u svom...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh