Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
sto ta delta nepodigne plantazu malina od jedno 1000 hektara .
 
Ako je podigne podići će odmah i hladanjaču i sama će izvoziti, sigurno neće sedeti pored sveže obrane maline i čekati domaće hladnjačare da je kupe.
Čak mogu i da razumem hladnjačare, zašto bi platili svežu malinu skuplje nego što je malinar spreman da je na kraju da, jer nema kud, jer će mu propasti. Svako radi u svom interesu.
 
Poslednja izmena:
Ne znam za Ukrainu, u Čelarevu su podigli ogromnu plantažu jabuka, a odmah tu je i ULO hladnjača. Znači proizvodnja, skladištenje i izvoz odnosno prodaja. Sve u paketu. Sto malih malinara na okupu više nisu mali i imaju računa za hladnjaču, za traženje kupaca i za izvoz.
U Hajdukovu kod Subotice nekoliko udruženih proizvođača jabuka podigli su ULO hladnjaču, čak je bilo pomoći i od države. Zšto ovo ne bi bio model i za malinare
 
Kakvi savetnici ..da vas cuje gdin ministar poljoprivrede odmah bi vas uzeo u svoj tim i Medana i Vladana,,Vladane ti ne da si Don Kihot nego si vetrenjaca , koja samo vrti a nista ne izvrti,,samo iznosis neke svoje stavove i otkrivas rupe na saksijama ,a zivot pored tebe prolazi, prolazi,prolazi. tebi se ovde pokusava dokazati da ne mozes protiv ljudi koji su jaci od drzave, ali ti si stvarno Robin Hud koji ce sada mrtvom volu da ispravlja rogove,,da li ti znas da su ljudi koji su se drznuli da urade to sto ti hoces ucutkani za sva vremena,,prema tome ako je ti izvezes SAM iduce godine, pa i jedno kilo maline, makar ga nosio u kesi, ja cu te u tabane poljubiti .uzmi se covece u pamet i ne laprdaj mnogo kao da imas 13 god, i ti si sada Bosko Buha ides u ofanzivu ,,,smesno bas bih voleo da te vidim uzivo i da ti objasnim neke stvari kojih nema na netu ..ljudi se bave tolike godine malinom i nisu uspeli da isprave nepravdu i sada se pojavio jedan Vladan koji ce da uci 300.000 ljudi .Ja licno nemam nista ama bas nista protiv tebe, ali covece smo dzabe gubis i nerve i vreme guglajuci po netu i trazeci pravdu..
 
provac ti rece
"da li ti znas da su ljudi koji su se drznuli da urade to sto ti hoces ucutkani za sva vremena" evo toliko sam se uplasio da cu od sada samo da cutim i da vam nesmetam u vasosj kolektivnoj zabludi da
a) da drzava i tri coveka odredjuju cenu maline
b) da je politicko organizovanje resenje za cenu maline
c) da se moze u buducnost bez udruzivanja snaga i zajednickoj proizvodnji preradi i izvozu (coop ili zz)
d) da kako rece u nekim tekstovima pre da se za divlja borovnica zamrznutu nemoze dobiti izvozna dozvola i da je njen izvoz zabranjen iz srbije (netacno sa tvoje strane provereno juce u spediterskoj firmi i carini)
e) da ti gajis pitomu borovnicu ja kazem da je njena carinska nomenklatura u eu (plava bobica) i nema pravo da se zove borovnica jer to po svom sastavu organoleptickom nije
i tako dalje......jedno si u pravu da zivot pored mene nebi prolazio odlucio sam od sada da se javljam ljudima na pp svim onim koji zele informaciju ili razmene misljenje sa mnom da raspravljam vise na ovj nacin u narednom periodu necu imati vremena sprema se za izvoz kumove i moje maline iduce godine cao i ostavljm vas u miru i ljubavi (Samo Sloga Srbina Spasava)=UDRUZIVANJE
 
znam jako puno malinara koji su sami napravili hladnjace da bih zamrzavali svoju malinu.(ti o kojima cu pisati su sa tim krenuli pre 15 godina ).dakle samo su je zamrzavli i kao takvu prodavali vecim hladnjacama i u pocetku im je to donosilu odlicnu zaradu.onda su prosirivali kapacitete hladnjaca i pocinjali da otkupljuji i od drugih , prvo rodjaka pa komsija.i nakon tog prosirenja isao im je dobro posao pa su se poceli jos prosirivati ali i praveci delove gde ce poceti sa prebirom maline u rolend i griz.sada su otkup znatno poceli da sire a svoje malinjake da smanjuju jer nisu vise imali vremena da ih rade kvalitetno.vise svog novca nisu imali pa su poceli da uzimaju kredite za investicije i za otkup.posto su imali prebir morali su da zaposle radnike a robu su i dalje prodavali vecim hladnjacama i uglavnom domacim trgovcima. i te godine nisu bile tako lose za njih jer generalno je postojala na zapadu mnogo veca potraznja neko nasa ponuda.e sada u zadnjh nekolliko godina doslo je do velikih promena, prvo na zapadu dolazi do ukrupnjavanja i do centralizovanja , poljska povecava proizvodnju a i roba iz celea sve vise dolazi u eu, kod nas dolazi do povecanja kolicine maline i pocinju naglo da se prave nove hladnjace koje se ne finansiraju iz realnih izvora a i one vec postojece se i dalje sire ili pocinju sa kupovinom pakerica za sitno pakovanje ili masina za lasersko prebiranje.znajuci sve to kupci iz eu naglo pocinju da obaraju cene jer prosto imaju alternativu sa robom iz poljske i cilea, a kod nas zbog nelikvidnosti mnogi moraju da prihvate ponudjeno.sada smo u situaciji da su cene jako niske a i da se pored toga malina vrlo malo izvozi. to je moje vidjenje ove sadasnje situacije.
 
Molim članove da svojim postovima doprinose stručnosti i ozbiljnosti tema (a nikako suprotno), da biraju reči i sa uvažavanjem se obraćaju sagovornicima. Hvala.
 
Kao da sam primoran da citam gluposti.....
E ovako bavim se preduzetnistvom 23 god , recimo od x dobavjlaca nabavljam recimo ivericu zadnjih 5 god ....i danas mi dodje neki SPAS nudi mi istu robu 5% jeftinije od dobavljaca X .... ja kao ozbiljan privredni subjekat (ako sam ozbiljan) ne pada mi napamet da napustim X dobavljaca skojim imam dobru saradnju duzi period a da pocnem saradnju sa nekim SPAS zbog pisljivih 5% sem ako to nije u pitanju vise od 10% ...? Mozda ne citam gluposti mozda sam ja priglup glup bas i nisam

Mozda pojava novih izvoznika nase maline URUSAVA cenu na svetskoj sceni.... rasmisli te i u tom pravcu......
 
moram da reagujem pole jer malinu kojucu izvoziti izvozicu je skuplje od drugih evo iz kojih razloga:
a) uvodimo GAP sertifikat (serifikat o sledljivosti robe kao i sve mere oko istog kako pravilno napisa slavis pre par dana.....


"od novih troskova imaces analize na pesticide , teske metale , analizu vode a vrlo verovatno i na noro virus. takodje moras imati i izgredjen wc (ne bas uz malinjak ) dovedenu vodu za pranje ruku, rukavice za branje maline kape za kosu , sanitarne knjzice za berace i kontejner za odlaganje ambalaze od preskanja maline i to da ima mogucnost zaklucavanja. moras imati u okviru domacinstva i posebno zakljucanu policu gde ces drzati samo preparate za malinu. prskalice ti moraju takodje biti srtifikovane i u skladu sa nasim propisima. hladnjaci kojoj ces predavati mora imati uveden haccp standard i tvoju robu mora drzati u odvojenom delu , naime ne sme biti pomesana sa malinom koja nema euro gap sertfikat . dakle ceka te da platis jos zamrzavanje, lagerovanje, ambalazu i naravno prebiranje i dobijanje finalnog proizvoda koji pak iziskuje drugu ambalazu. ako ces biti izvoznik onda moras registrovati firmu, u okviru koje moras imati bar jednog zaposlenog za koga moras placati poreze i doprinose i agencijskog knjigovodju koga isto tako moras placati "
kupac sa kojim sam u ozbiljnim pregovorima i koji ce nase malinjake posetiti iduce nedelje trazi kao uslov kupovine GAP sertifikat i spreman je da malinu sa ovakvim sertifikatom plati ...% skulje (koliko informacija samo preko pp)

kad pogledaju doajeni naseg malinarstva sa ovog foruma sta sve mora da se u buducnosti radi (oko Gap-a) svakakako da su nostalgicni za starim vremenima kada su otkupljivaci kao na berzi (svakog dana nudili vecu cenu od prethodnog dana) i delili kes pare svima nama pored malinjaka (na koje nije placan porez)utrkivajuci se kako bas oni da otmu "crveno zlato" prica o analizama, pesticidima, rukavicama za branje, prljavim ili cistim gajbicama i da li su kamioni kojim se to prevozilo prljavi lili cisti da li se roba tokom transporta "upalila" po vrucini ili ne , manje je bitna bila tada prica ...bilo je samo bitno uzeti 2.5 eura po kg za svezu u kesu ko 2008. kao sto rekoh u prthodnim mojim tekstovima drugi oko nas su poceli da se organizuju, naucili da rade tezak posao gajenja maline, uveli Gap, i presli u vodjstvo u prvom poluvremenu, ja cu da igram drugo poluvreme sa onima koji su shvatili da je vreme "otkupa i jurnjave i kesa" proslo to vreme se nikada nece vratiti svet se promenio promenimo se i mi udruzeni bice nam lakse.....Ukoliko pojava novih izvoznika urusava cenu maline dajte mi onda imena one troice "tajkuna"koji kontrolisu cenu maline u srbiji pa cu preko njih izvesti svoju (setifikovanu GAP Malinu ) "jer tada nece cena pasti jer njih troica musketara srpske maline cuva " zapamti pole vreme novo je doslo trziste je slobodno svi kupuju i svi prodaju ovo je vreme "liberalnog kapitalizma" i tako ce biti dok "neka nova revolucija drugacije odluci"


 
@pole
Ne znam o kolikim procentima se radi, niti posmatram stvar iz tog ugla. Radi se dovođenju svog proizvoda u fazu u kojoj može da stoji. Da li ce se prodati domaćem hladnjačaru ili samostalno odraditi izvoz to je već drugo pitanje, ali ako roba može da stoji dobija se mogućnost izbora. Dok je malina sveža izbor je ili je dati pošto zašto ili je iskipovati na deponiju.
 
medane dolazis iz jednog drugog sveta gde postoje pravila poslovanja u svet maline gde su kako rekoh u mom prethodnom postu vladala do skoro drugacija pravila ....da pojasnim
-sve do ove sezone sva sveza malina "predavana je" odmah posle branja u jednoj vrsti stampeda, berze, sa nakupcima prekupcima hladnjacarima i ostalim niko nije ni razmisljao da kako ti rece "dovođenju svog proizvoda u fazu u kojoj može da stoji" jer se radilo o "otimacini" pogotovu 2008,2009,2010 svaki uglavnom proizvodjac je imao po nekoliko prekupaca, hladjacara i iza ugla su se nisanili ko ce da "plati vecu cenu" a mobilni telefoni i informacije su stizale od sabca do leskovca preko arilja u minuti (pogledaj samo ovaj forum i pisanja naforumu u vreme berbe prethodnih godina) tako neuredjena i lakaprodaja robe uljukala je proizvodjace maline jer se nisu trudili kako rece da "roba može da stoji zamrznuta i dobija se mogućnost izbora" jer je vec potraznja u svezem stanju bila tolika da se o tome nije ni razmisljalo. jer najlakse je bilo uzeti kes za svezu robu i gotovo. medjutim vec je prodaja smrznute maline prosle sezone (gde je otkupna cena kako gde po regionima bila 1.3 do 1.5 eura) isla lose hladnacari su na kraju prosle sezone robu prodavali ispod cene i izgubili novac potrban za berbu 2011 banke videvsi lose bilanse ovih firmi proglasili su posao sa malinom "riskantnim" i tim hladnajcama nisu dali nove kredite uslo se u berbu 2011 video sam sta se desava (drzava je u medjuvremenu eliminisala nakupce i prekupce u ovom poslu i stavila novac u bankarske tokove) vec na samom pocetku berbe videvsi (vodjen mojim iskustvom iz proizvodnje krompira kad sam jedne godine bacio svu proizvodnju a sledecejer sam bio trvrdoglav i sadio ga ponovo prodao sav po 110 dinara) videvsi da kupaca nema pored malinjaka iskoristio sam ponudu od drzave o javnim skladistima (drzava je preuzela na sebe 50% troskova zamrzavanja u ZZ arilju i jos par hladnjaca i cuvanje besplatno iste robe dok se kao zamrznuta ne proda ) kumio sam i molio moje kolege sa ovog foruma i bio jedan od retkih koji je iskoristio tu mogucnost (pogledajte postove od letos) zahvaljujuci toj cinjenici prodao sam sav svoj miker u orginalu i najveci deo vilameta u orginalu (ostalo mi je jos 4 tone) i naravno robu naplatio , sta su za to vreme radili "doajeni ovog foruma" do poslednjeg dana su verovali da ce se nesto promeniti da ce im "neko iz panceva doci i platiti visoku cenu" pocele su informacije da s upeckoj u zz placa mnogo skuplje" a malina je ili propadala ili bila predavana bez po bednoj ceni od 0.8 eura po 1kg. (naravno svi su se kao i prethodnih godina nadali da ce biti doplate na kraju berbe) malina je zavrsila u hlanjacama koje nisu (receno u pocetku teksta) imale obrtna srestva , u poljskoj je rodilo i prerodilo "hiper produkcija" (otkupna cena kod njih niza za 0.20 eura) kod nas stala prodaja, malinari navikli da ih neko moli za robu prethodnih godina od jednom su se nasli i bez onih koji ih mole, i bez onih koji treba da im plate krvav rad, docekali su ovo novo vreme totalno nespremni , molio sam ih da robu zamrznu i cuvaju u javnim skladistima i u svom vlasnistvu , ovako je ona sad u hladnjacama neprodata (jes da su dobili potvrdu o predaji robe) ali to nije para a ni vlasnistvo robe .... sve ovo mzes dragi moj medane proveriti ako procitas tekstove na postovima berba maline 2011 i uveriti se koliko sam bio u pravu tada kada sam sve ovo pricao i koliko cu tek biti u pravu ako se brzo ne organizujemo, uvedemo GAP (najveci deo evropskih kupaca koji kupuju voce za deciju hranu traze kao uslov GAP sertifikat za ove druge datum je .....uglavnom proizvodjaci maline iz srbije iako im je bilo ponudjeno i 50% placeno svih troskova odbili su ovo sto ti pricas "zamrznu i cuvaju svoj rad" iz uljuljkanosti oko prodaje iz prethodnih godina, i nerazumevanju vremena koje dolazi a onda posto niko nije hteo da plati od hladnjacara cenu (objektivno normalnu za nas rad 1.3 eura za kg vilameta ) krenuli su da pare traze od drzave, i da napadaju "monopoliste- ova tri musketara tajkuna -izmisljena " soluciju smo imali o kojoj ti pises medana al je tada niko nije hteo (osmim moje malenkosti i par drugara) mnogi sada nemaju ni pare ni robu da su zamrzli imali bi svoju robu.... otuda i njihov ovoliki bes na moje pisanje jer istina cesto boli..... GAP i UDRUZIVANJE=BUDUCNOST SRPSKE MALINE
 
Ex ti novi troskovi kao samo KVALITETNO branje ima cenu od 0.5 eur....kolika je onda ukupna proizvodna cena ....a kolika treba biti OTKUPNA ..... pa VP... pa izvozna .....:spavam:
Dali i vi tipujete na kartu kao vecina hladnjacara da vam prebirivanje rade oni koji su primorani da za koru hleba (800 rsd) efektivno rade 10+h
Sto se tice muskatera Googlaj malo naci ....zamoli cunamija on je u ranijim postovima nesecam se u kojoj temi prezentovao neke sajtove..... lako ih je razotkriti

A 2.5 eu 2008.....da li je to bila prevelika cena hm. ..Da je ta cena ostala i naj neozbiljni odgajivac bi do sada postao veoma ozbiljan ...prao bi ruke na svaki h

@ medan ....da si pazljivo citao sve iz pocetka postove vezano za malinu znao bi da ...recimo u mom okruzenju od 15 km 4 hladnjace zvrlje prazne a i u dr.okruzima ih ima kao i onih hladnjacara koji su bankrotirali sem i onih koji ...dobro posluju mozda sto su prepametni ili bliski vlastima...? zaista neznam kojoj grupi vi i vladanspas pripadate ....

Ako pripadate grupi bliskim ...posto se trudim da na 1 ha Organske proizvodnje postignem max...kvalitet,kvantitet,kontinuitet,uz strogu kontrolu ...sa min. ili nikako pesticida i kvalitetno branje razdvojeno po klasama ,sa rukavicama i dr..... Spreman sam i nabavit kombi hladnjacu (zbog daljine) da bih vama predao kvalitetnu malinu po realnoj ceni.....I ne moramo se UDRUZIVATI ...izgledace kao i da smo udruzeni a nismo.....Nemojte graditi nove hladnjace ima ih koje nerade jer njihovi vlasnici >>>.? uzmite ih u zakup ...SRECNO
 
tacno pole pljuvali smo po hladjacarima kako voze djipove i zaradjuju milione na nasem znoju a eve ti sad kazes da su mnogi propali ili hladjace zvrje prazne to je to nismo se uduruzili isekli jedni durgima granu na kojoj stojimo i mi hladjacarima i oni nama o ceni nebrini bice za prave kao sto si ti jednoga dana prava i velika jer ce se "mutna reka jednoga dana izbistriti " zato ostani tu gde jesi i radi najbolje sto znas ovaj nas teski posao oko maline ; sa velikim postovanjem prema tebi pole od vladana
 
Pročitao sam kompletnu temu i jedna stvar mi nije jasna, ako je cena manje tunelske hladnjace oko 25.000e, zar nije logično da se desetak ljudi udruže i daju po 2.500e kupe tu hladnjači i sledeće godine svak u nju stavi 2-3 tone malina i sačeka da proda to po ceni od 2.5-3e/kg.
Samo prve godine će se otplatiti cena hladnjače a ako se ne varam kad imaš tunelski sistem kasnije proširnje skladištenih prostora se relativno jeftino postiže, a mislim da 2.500e svako može na kraju sezone da skupi i da rizikuje.
Možda je utopija da se nadje deset ljudi sa sličnim razmišljanjem ali muka bi trebalo da natera ljude da počnu da razmišljaju u ovom pravcu.
 
@pole
Zašto bi predavao svežu malinu i kako bi ustanovili realnu cenu. Zamrzneš svoju malinu ili ti uslužno zamrznu i uskladište i prodaš je po tržišnoj ceni kada ti odgovara
Inače ne pripadam nikakvim grupama ni bliskim ni drugim. Svoju proizvodnju odmah prerađujem u oblik pogodan začuvanje i čekam kupca kome će odgovarati cena.
 
ove godine malina iz srbije je oborila cenu na svetskom trzistu , i iz tog razloga ce konkurencija stremiti da unisti nas proizvodjace , pa mi da obaramo cenu , ko smo pa to mi da to radimo, a moze nam se jer smo mi kao proizvodjaci vecim delom krivi iz tog razloga sto smo davali maline za male pare, pa kad je jeftino otkupio moze jeftino i da proda pa sad kad se bomerang vrati i dogodine i one tamo godine gotovi smo mi moze da izdrzimo 1. 2 godine u minus i kraj ,pomoci od drzave nece biti nikakve , dok kod poljaka,ce biti ovako trpece i oni gubitke kao i mi i na kraju ce za razliku od nas poljaci ( njihova drzava) pomoci svoje malinare jer imaju 234 puta veci budzet jer znaju da nece imati konkurencije srpske maline i da ce ta investicija da im se isplati 5 x vise nego sto su 2 godine propadali to nas ceka a napominjem da smo mi kao proizvodjaci velikim delom doprineli da nas tako nesto i zadesi a o tim hladnjacama obican srpski malinar samo moze da sanja, tesko da ce vecina njih izaci iz zime sa nesto novaca , a o ulaganjima da se srede malinjaci za narednu godinu se ni nesanja takva je trnutna realna situacija u nasoj zemlji crno se pise nema optimizma ni 1 %
 
Lepo je cuti da ima ovako pametnih i zadovoljnih malinara !Nadam se da cu i ja jednog dana deliti lekcije onim manje uspesnim malinjarima.Iskreno bih vise voleo da slusam savete i iskustva onih koji postizu realne rezultate a ne onih koji samo guglaju ili gledaju par sadnica malinica u svojoj bastici.:osmeh:
 
Valdane samo za tvoju informaciju i to da imam i global gap i da je vracen kamion sa carine jer je greskom fito insp upisao da je domaca (divlja borovnica) tako da ti je bolje da i dalje ides po kafanama i da tamo lupetas, manji br ljudi ce ti se smejati , ovde ti se smeje pola Srbije.Ja ti nisam rekao da se to odnosi na tebe vec da znam ljude koji su se drznuli da prave bunt u vezi maline ,tako da ne bi karikirao stvari ,,a ja ti opet ponavljam kad ti budes izvezao jedan kg maline ja cu ti platiti 1tonu po istoj ceni,,ajde ne budi smesan,,ti bre ne znas ni gde je levo ..bolje ti je samo guglaj tu se pravi posao .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh