Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ponavljam jedan svoj stariji tekst.
Problem odnosa proizvodjaca i preradjivaca je kod nas dosta slozen i komplikovan i to je generalni problem u poljoprivredi.Naglasavam kod nas,jer mi se cini da su to drugi uspesnije resili.Zato svako prenosenje tudjih iskustava ovde nije tako lako primeniti.
Poznata je cinjenica da je poljoprivreda kao grana ekonomije u dugom periodu vremena posluzila kao osnov za razvoj preradjivackog sektora i da se kroz jednosmerno prelivanje akumulacije taj sektor i razvijao.Cene su bile osnovni instrument za uspostavljanje takvog odnosa.
Po inerciji ,ti uspostavljeni i izgradjeni odnosi se i u nekim promenjenim okolnostima nastavljaju.Jer,i drzava i trzisni mehanizam staju na stranu jaceg,pa proizvodjaci uvek oberu zelen bostan.Nama je isto da li drzava kontrolise cene ili to cinili monopolisti.Ovde nema uslova za zdravu konkurenciju,jer se trziste maline monopolizuje sa strane otkupljivaca,koji svoje interese uspevaju da iskazu kao jedan jedinstven,dok to proizvodjaci ne mogu da ucine.
Vidim da neki od predloga idu za tim da proizvodjaci udruzeni prave hladnjace.Smatram ga pogresnim,a pokusacu da pojasnim.
Podela rada je u ekonomiji vec davno istaknuta kao sustina ekonomske racionalnosti i osnov za razvoj proizvodnje velikih razmera.Zato se izmedju ostalog i trgovina izdiferencirala kao posebna grana i neki su se samo poceli baviti prometnom sferom.U uslovima podele rada su troskovi po jedinici proizvoda najnizi.Ako bi sada proizvodjaci maline pravili hladnjace,proizvodjaci secerne repe secerane,proizvodjaci mleka mlekare ,proizvodjaci mesa klanice i sl.dosli bi u situaciju da bi vrlo brzo svi izgubili i ostali bi i bez proizvodnje i bez prometa.Ovo moramo svi shvatiti ili nas nece ni biti.
Proizvodjaci moraju da se bore da prosecan prinos maline sa 6tona po hektaru podignu na 15,zatim 20 a kasnije i 30 koliko vec imaju pojedini rekorderi u ariljskom kraju.Moraju se moliti i bogu da vreme koliko toliko ih posluzi.Otkupljivaci moraju ulagati u marketing i sve napore usmeriti prema svetskom trzistu i tu traziti prostor za poboljsanje svojih pozicija,a ne samo obaranjem cene prema proizvodjacima.Kada kazem usmeriti paznju prema svetskom trzistu imam u vidu cinjenicu da smo mi po kolicini i kvalitetu prepoznatljivi na tom trzistu i da smo u poziciji da imamo ulogu aktivnog pregovaraca.
To prakticno znaci da mi unutar imamo jedinstven interes i da je krajnje vreme da pravi proizvodjaci i pravi otkupljivaci to jednom shvate.Ako stalno budemo sekli granu na kojoj sedimo ne mozemo opstati.Trka za brzim bogacenjem i visokim profitima preko noci ce sve nas dovesti ,ako vec nije,do potpunog sloma.Ne mozemo zasnivati nas opstanak i ekonomski razvoj na medjusobnoj pljacki.
 
ako udje politika jos u ovo onda ce za malinarstvo biti kraj.treba dobro razmisliti o ovome sto je analizirao vladan.spas
Kao da sad politika nije u malinarstvu i da ne pravi probleme. Ili je obrnuto, hladnjacari sa ostalim tajkunčićima kontrolišo politiku.
Sada imate šansu da izgradite pokret koji izrasta iz naroda, a šta ćete napraviti, zavisi isključivo od vas.
 
ibrkicu dobro je polemisati ali tvoja ekonomska vizija zaista proslost i bez razumevanja sadasnjosti i svih problema ovog vremena : ti si napisao
"Ako bi sada proizvodjaci maline pravili hladnjace,proizvodjaci secerne repe secerane,proizvodjaci mleka mlekare ,proizvodjaci mesa klanice i sl.dosli bi u situaciju da bi vrlo brzo svi izgubili i ostali bi i bez proizvodnje i bez prometa.Ovo moramo svi shvatiti ili nas nece ni biti"
"Vidim da neki od predloga idu za tim da proizvodjaci udruzeni prave hladnjace.Smatram ga pogresnim"
Upravo udruzivanje proizvodjaca ne samo vocara vec i vinara, proizvodjaca sunke i mesa, mleka sira,psenice, prerade drveta je ono sto se u svetu pod imenom COOP (kooperative) postoji i najbolji je nacin
udruzivanja proizvodjaca koji zajednikci nastupaju na trzistu ali ne samo u primarnoj proizvodnji vec udruzeni upravo prave hladnjace prerade mleka , sira sunke, drveta i onda vise ne prodaju pojedinacno grozdje malinu, mleko svinju vec drugu ili trecu preradnu fazu proizvoda i time upravo svoje proizvode i njenu vrednost uvecaju, prodaju i izvoze svuda po svetu ,skuplje, zajedno upravo bez tih trgovaca "otkupljivaca" hladnjacara i " eskluzivnih izvoznika" proizvodjaci udruzeni u aosti prodaju sunku i izvoze je svuda po svetu ali su u isto vreme farmeri koji ne prodaju zive svinje po pijaci, proizvodjac grozdja se u italiji uduzuju svoje proizvode tada pakuju u zveze ili preradjuju u vino ili ga suse u coop (preradjivackim kapacitetima u kojima su akcionari) nas je ova nova politika "prica o demokratiji" ubedila da su coop na srpski nacin"zz" zemljoradnicke zadurge proslost "retardiranog komunizma" i sve ucinili da se udruzivanje unisti. Zasto pa da nebi funkcionisali kao cooop svuda po svetu jer je onda lako biti "privatni tajkun" i otkupiti od pojedinacno odvojenih proizvodjaca zito po 12 dinara i ond ga prodati po 25 kao prosle godine (da smo imali pravu zadrugu =coop i zajednicke silose prodali bi je i seljaci po 25 dinara ali onda nebi "tajkuni to sve mogli da rade. saljem vam samo par adresa gde i vizuelno mozete videti kako funkcionisu coop u austriji , nemackoj, italiji, francuskoj pogledajte prvo a ond idem u drugu fazu objasnjenja u sledecem tekstu..........

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]http://www.lagnascogroup.it/[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]http://www.dgrv.de/en/services/internationalrelations/publicationsinternational.html[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]http://www.e-coop.it/portalWeb/portale/index.jsp[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]

http://www.coopdefrance.coop/fr/index.html


http://www.ica.coop/al-ica/
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]

"daj boze da se srbi sloze" to je nas problem sa coop ili sa zz to je isto
 
Nije zadruzna svojina nesto nepoznato na ovim prostorima.Imali smo zadruge i osnovne organizacije kooperanata.Pa gde smo stigli.Kada o necem govorimo ne mozemo ignorisati realnost.Moramo bilo koji model smestiti u realne okvire i konkretnu situaciju.Pa i model o kome vi govorite.Ne znaci mnogo navodjenje tudjih iskustava i tudje prakse.Ovde to sve bude drugacije.Nisam siguran da kooperativni model obavezno podrazumeva nekakve forme vertikalne integracije za kojim vi tezite.Vi se mozete udruzivati na nivou proizvodnje ,ali to ne znaci da vi morate objediniti u sebi i prometnu sferu.Ne mozete vi istovremeno biti i proizvodjac i preradjivac i izvoznik jer je to ekonomski neracionalno.Mozemo i obrnuto_Otkupljivaci i izvoznici su nezadovoljni proizvodjacima i pocinju da organizuju sopstvenu proizvodnju ,nece da kupuju nasu malinu.Dovedimo stvari do apsurda.Mi necemo njima da prodajemo,a oni nece od nas da kupuju.Oni kupuju zemlju i sade malinu,a mi pravimo hladnjace.Gde bi nas to odvelo.Nije specijalizacija i podela rada zlo samo po sebi,naprotiv,ali je zloupotreba svega toga ono sto vas nagoni da razmisljate u pogresnom pravcu.Podela rada je osnov ekonomske racionalnosti i masovne proizvodnje.Ovde su problemi druge prirode.Prometna sfera se monopolizovala ,relativno mali broj otkupljivaca,i oni uspevaju da svoj interes izraze kao jedan jedinstven,a proizvodjaci to nisu u stanju da urade.I vi sada iz jednog iskrivljenog odnosa pokusavate da nadjete izlaz.Vi ste u situaciji da stvari posmatrate u krivom ogledalu.I zato nudite resenja koja su na prvi pogled prihvatljiva ,ali u osnovi pogresna.I taj privid izgleda kao resenje,ali kada bi on bio vladajuce nacelo,nastupio bi pravi haos.Individualne forme ekonomske organizacije su bar u danasnjem vremenu odnele pobedu nad raznoraznim formama kolektivizma.To je realnost.Ne znaci da ce to uvek biti tako, ali ako govorimo o realnom vremenu to je tako.Mozda ce biti i drugacije.Nema vecitih istina i vecitih resenja.
 
ibrkicu da li vas ovaj vas tekst potseca na razgovore sa tv medija, kolektivna halucinacija, hipnoza masa, obezvrdivanje jedne ekonomske istine proizvesti preraditi i jos bolje prodati (COOP) su u stvari nastavak jedne dobre ideje solhosa I zemljoradnickih zadruga iz ovog naseg istocnog sveta , shvacenje i preradjene u svetu "MODERNO UDRUZIVANEJ BEZ POSREDNIKA I TAJKUNA" u kom nema mesta za "masnu i tasnu" takunsku, u EU tajkuna nema (tamo su se oni desili posle industriske i burzuaske revolucije 18 i 19 veka na zapadu je poslovna ralnost u srbiji je ispiranje mozga i "teatar ili bolje receno gluma demokratije" i "kvazi sloboda pojedinca" i ubedjenjeda nemozemo udruzeni i zajedno........ no idem dalje u mojim objasnjenjima: ibrikic kaze "Nama je isto da li drzava kontrolise cene ili to cinili monopolisti." jedno je sigurno da cenu maline ne odredjuje drzava a jos manje izovznici "monopolisti" cenu odredjuje tziste (na moju zalost) ili ponuda i potraznja
- drugo izlisno je organizovati politicke organizacije u okviru udruzenja, to ne sluzi nicemu , jedinstveni organizovani, udruzeni u coop (moze i zz) postajemo snaga za sebe (nas proizvod malina tezi 200 miliona eura) nasa malina preradjena u pekmeze , baze za sokove, vocne pire ili semenke od maline koje se pri ovoj preradi odvajaju prestavljaju bazu za prirodne kreme u kozmetickoj industriji sve ovo u udruzenoj i od drzave pomognutoj nasavremenijoj liniji za preradu maline u navedene proizvode u vlasnistvu coop-a zvanog "Malina Srbije" ciji su vlasnici 1000 malih i velikih proizvodjaca maline, prestavljace sama za sebe "politicku snagu u srbiji" jer su slozni udruzeni i ekonomski jaki. Samo u Srbiji i zemljama "nove demokratije" politika je iznad ekonomije u svim "starim demokratijama" politika slusa "coop i druge ekonomski vazne faktore koji u stvari odredjuju koju politiku hoce i politicare- vodje a ne obrnuto.... za sada toliko sledi moj komentar o ceni maline.... sta ce biti sa cenom iduce godine i jos mnogo ozbiljnih pitanja......i mojih odgovora malinarima srbije ..... "samo da se slozimo to je moja deviza " ne bi sve ovo pisao da me niste proglasili papajom -papagajom...
 
Ti bre Vladane kao da smo mi iz pomocnog odelenja pa nam sada ti solis pamet sta treba raditi,,ili si ti neki provokator ili si sledbenik nekih iz ove trenutne vladavine,,jer ocigledno menjas misljenje kao oni partije.do juce si pricao na ovoj temi da te ne intersuje sta ce drugi i da ces ti SAM uspeti, a sada odjednom neko novo opredelenje.Kako mozes da lupetas da drzava ne odredjuje cenu vec trziste ,,a molim te gde se to nalazi trziste maline u Srbiji -pa u rukama 3jice ljudi koji odredjuju cenu maline svim hladnjacarima i stop vise zamajavanju ovde o nekim bajkama kao da smo mi u 1945 pa nam ti pricas ko je MARKS I ENGELS,,ajde bre covece oladi malo sa tvojim ideologijama i zatupljivanjima narodnih masa kao i oni prethodnici koji su odjednom postali strucnjaci kao ZAHARIJE,, PA ONI PREPORUCUJU STA TREBA UREDITI SA MALINJACIMA DA BI BIO KURENTAN,, E PA KAD POSTANES TAKAV ONDA CE TI RECI ,e pa to sada nije ona malina koja nama treba dajte nam opet onu staru.A u sustini je sledeci cilj: da se malinjaci u Srbiji uniste i da ti onda dodje stranac pa ti kupi zemlju i posadi malinu na tvojoj zemlji, a ti radis kao rob e to je moj Vladane cilj ,a ti nemoj samo gledati internet i citati knjige i prepisivati tekstove vec gledaj malo unapred.I kao prvo da ti kazem da nikakva partija nije osnovana u okviru udruzenja malinara ,,vec je udruzenje malinara(vise udruzenja ali su malinari jedni od) u pokretu radnika i seljaka videlo i prepoznalo ono sto Srbiji treba: a to je neko ko ce vratiti seljacima i radnicima drzavu i veru da mogu sami upravljati svojim znojem i da ce konacno partlament biti u sluzbi naroda jer je drzava -narod , a parlament servis ,,sto do sada nije bilo tako ..poz
 
Ma vi malinari.... HM kad sam se osvestio kao malinar, povadio sam maline i posejao spenadle. nikli su mi ekseri-para ko blata...
I sad pevam moj golube ne sleci mi na maline -suvise je ostro
 
Ukazujem na jos jedan detalj i necu dalje polemisati.Svako ima svoja uverenja.I to treba postovati.
Kada kazete cenu odredjuje ponuda i traznja a ne drzava i monopolisti,nekoliko detalja.Kada govorimo o administrativnoj kontroli cena drzava neposredno odredjuje cene.U ovom trenutku to su cene komunalnih usluga i nekih osnovnih prehrambenih proizvoda.Ali postoje i indirektni uticaji i to su suptilniji i prikriveni mehanizmi.Ali nije to sustinsko pitanje.Sustina je da trzisni mehanizam,odnosno ponuda i traznja,samo u jednom specificnom slucaju uspostavlja fer cenovne odnose.To je model savrsene konkurencije i on je vise teorijska konstrukcija.U realnosti trzisne strukture su vise monopolske ili oligopolske i njih karakterise odredjivanje cena od strane onih koji su u poziciji monopola.Ovo je najkrace,ali ako vas to interesuje dublje,mozete naci ekonomsku literaturu i na internetu i detaljnije videti analiticke i matematicke interpretacije .
Inace ja postujem vase misljenje i svacije,ali mi se cini da u ovom trenutku deluje pomalo utopijski.Kako ce biti u nekoj buducnosti tesko je reci.
Moj tekst ne mozete naci ni u jednom tv razgovoru .To je moje licno misljenje.Naprotiv,neke forme zadrugarstva i udruzivanja se cesto preporucuju sa tv-a i nude kao spasonosno resenje.Da ne navodim precizno,znate na koga mislim.
 
provac samo si u jednoj stvari u pravu a to je da puno ucim ispitujem trziste tumacim analiziram razgovaram sa ljudima prevodim strane tekstove (zakvaljujuci internetu i google prevodiocu) sigurno po 6-8 sati dnevno (prestao sam da idem po kafanama i gubim vreme)spremam se za vreme koje dolazi za ostalo moras dublje a ne povrsno procitati moje pisanije jer svakako nisam clan nijedne partije a jos manje jedan od "troice ljudi koji u srbiji odredjuju cenu maline" (kakva paranoja)ta ista tri coveka su sela i odlucila da visnja bude 110 dinara za kilo sveze (pre 3 godine nije bila ni 25 dinara)i rekli evropi i svetu imamo monopol nad visnjom podigli smo cene u srbiji i evo sada vam nudimo visnju bez kostice zamrznutu umesto 0.9 eura (kako je bilo) za 2 eura po kilu koliko je sada, onda su svetski kupci rekli kad je tako uzecemo visnju po vecoj ceni pristajemo... ne proces je suprutan pre par godina visnje je bilo svuda i u poljskoj, srbiji madjarskoj.... onda je preprosle godine mraz od -10 C (9 maja 2010) pogodio poljske i manjarske plantaze i smanjio prinos za 70% uslo se u 2011 bez rezervi visnje na svetskoj pijaci i jedninstvena potraznje (grabez) se desio za visnjom i cena je svakoga dana rasla. Cena je preskocila upotrebnu industrisku mogucnost (korisnici industrije jogurta sokova, djemova zbog velike cene je izbacuju visnju iz reperutuara za narednu godinu jer je skupa za njih) potraznja ce se smanjiti za iducu godinu i cena ce sigurno pasti u 2012. (sve ovosu napravila ona tri coveka koji vladaju malinarstvom i drugim vocem u srbiji?) tako da sam proizvodjac visnje ove godine kada im se desila 7 na lotou ja bih se udruziva profit (od 2011) bih investirao u uvodjenje GAP, protivgradne mreze, jedan deo srestava bih ulozio u zajednicku hladnjacu ali nista od toga oni trenuto zadovoljno trljaju ruke svako za sebe , gledajuci u nebo da iduce godine bude isto" ali ako se ne organizuju evo sad im kazem nista biti isto nece i oni ce iduce godine nezadovljno protestovati srbijom provac rekao sam da cu izvoziti SAM (bez nakupaca, hladjaca , exkluzivnih izvoznika srbije) ali nikada nisam rekao da ne zelim da zajednicki robu svih kolega izvozimo zajedno, zaista kda je politika u pitanju provac povrsno si citao moje tekstove ja nisam iz proslog vremena vec sam novo vrem (i moji tekstovi svakako ne odgovaraju tajkunima i izvoznicima a jos manje vladajucim strukturama) moja ideja je daj "Boze da se Srbi sloze pa makar i u COOP"
 
Poslednja izmena:
@vladanspas
jedno je sigurno da cenu maline ne odredjuje drzava a jos manje izovznici "monopolisti" cenu odredjuje tziste (na moju zalost) ili ponuda i potraznja


Jedno je sigurno nas spasitelju ...Da vi ili nista neznate ili ste veoma bezobrazni ...i mnogo bre placete na monopolistickom groblju...... OPROSTI mi :sta: al bilo bi dobro da malo oladis sa plakanjem i soljenjem pameti neukim selj.....
 
i ja samo da dodam sa sigurnoscu je politika u malinarstvu prisutna samo nije na strani proizvodjaca, a to nama ne odgovara i treba nesto da se uradi po tom pitanju sad sta i kako :haha:??, za sada imam proizvodnju od 15 t po hektaru, dogodine sigurni dizem na blizu 20, a naredne mozda i na famoznih 30 a one tamo dalje usred veliki ulagalja ima da ode kuca na dobos
 
Ti Vladane moxes da ucis i po 24 h dnevno ali ti ne pomaze, jer ti verujes svemu sto pise i sto kazu ,,a da se bar malo koristis logikom onda bi malo drugacije razmisljao,,jer koga zanima cena visnje koja je mizerna u odnosu na malinu i u odnosu na kolicinu i obrt novca koji se obrce prako maline ,,pa kad jednog dana bude tesnja ili visnja interesantna onda ce i tu oni baciti sapu,,,pa koga zanimaju mizerne kolicine bilo kaog poljop proizvoda ,prema tome to sto ti trzis na netu i u knjigama neces naci vec se okreni svakodnevnici i vise ces saznati u kafani i od drugara ..
 
Svako ko ima robu koja se može baciti ukoliko se ne proda za nekoliko dana a uz to dospeva kod svih proizvođača u isto vreme, ne pita se za cenu. Sveža i smrznuta malina nisu ista roba. Ko zamrzne svoju malinu može da čeka kupca koji dobro plaća. ko ne može da je zamrzne videlo se do sada šta biva.
 
hvala madan bar jedan koji podrzava moje ideje o pravljenju zajednickih coop hladnjaca (vlasnistvo proizvodjaca) gde mozemo zamrznuti i cekati da nas nebi ucenjivali takozvanom "predajom sveze robe hladnacama" jer to nije prodaja vec "predaja" pa daj sta das posle.....hladnaca omogucuje zatim da sami proizvodjaci ponude svoju robu dirktno kupcu (preradjenu u rolend ili masu za griz) za izvoz (to je moguce i to cu iduce godine svim ovim koji neveruju i dokazati) i to ne u kafani sa drugarima vec ...... evo danas sam bio u jednoj speditorskoj i prevoznickoj firmi i dobio sve potrebne dokumente potrebne za izvoz (kome treba informacija dobice je na pp) uskoro osnivam i doo (kad nadjem kupca) , firmu koja bez ikakvih posebnih dozvola moze sama da izveze svoju robu, nedostaje mo ono najvaznije za sada strani kupac, ali na tome radim po ceo dan na internetu..... molim samo da mi se jave oni koji podrzavaju ove moje stavove jer pocinjem da mislim da sam sam na svetu i da niko ne podrzava ove moje ideje jer ako je tako prestacu da pisem na ovom forumu jer se osecam kao "don kohot" i borim se protiv vetrenjaca
 
Vladan.Spas
Ovo je prava stvar.Naravno ako uspes da nadjes kupce.Ako se krene tom praksom i proizvodjaci bili neposredni prodavci,odnosno prva ruka,nista nam drugo i netreba.Doduse za sada ti nedostaje ono najvaznije,strani kupac,ali mislim ako budes uporan i drzis se svog"inata"da nam dokazes da ces uspeti,evo ja sam uz tebe i predlozicu ti saradnju.Ja imam hladnjacu,nisam otkupljivac,ali bi ustupio usluge i drugim proizvodjacima da krenemo tvojim putem.Upravo ovih dana i ja putujem u inostranstvo sa slicnom idejom.Srecno.
 
tako je ismo samo napred cujemo se preko pp da razmenimo kontakte, srusimo mit o tome da proizvodjac nemoze da bude i preradjivac i izvoznik ( tako se ruse svi monopoli) pokazimo da drzava i hladjacari ne odredjuju cenu vec onaj krajnji kupac koji robu kupuje za svoju preradu, jogurte djemove kolace itd
 
ja bi licno voleo da vi uspete u vasoj nameri a ja da ispadnem magare,ali nema veze sto sam to ja , ali to nije nikakva cena naspram spasa malinarstva koje bi nastalo u nasoj zemlju u slucaju da vasa prica uspe,to bi bio novi preporod u koi ja sada trenutno neverujem ali nadam se da cete vi uspeti , mada ni moji interesi nisu usresredjeni u tom pravcu mozda periferno ali moi stavovi koe ja predstavljam nisu samo moji nego i nas nekolicine proizvodjaca a nase druge interese kad je tema malinarstvo realno sagledamo i trazimo resenja naravno da vise usiju vise vesti cuje i 5 glava je pametnije sigurno od jedne ali stvarno nesto radikalno treba da se dogodi u malinarstvu da bi se osetio boljitak na ledjima proizvodjaca inace u suprotnom dosta ljudi ce se preorjentisati na druge strane to stoji trenutno u prici sada sto znaci suta vec u praksi
a evo i link gde se jos nalazi nasa malina naravno u konkurentskoj poljskoj
http://www.gospodarz.pl/aktualnosci/produkcja-roslinna/sad-i-owoce/malinowe-problemy.html

 
Poslednja izmena:
Proizvodjac moze da bude prerađivac i izvoznik, "DELTA" je podigla plantažu jabuka, odmah su napravili i hladnjaču a sumnjam da će neko drugi da izvozi za njih. Da se ne isplati siguran sam da ne bi teko radili. To što su oni veliki i moćni, upućuje da bi mali trebalo da se udružuju da bi bili uspešni. Podela posla da, unutar zatvorene grupe koja ima zajednički interes. Dogovorna podela posla na slobodnom tržištu značila bi dogovornu ekonomiju, toga više nema.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh