Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Po informacijama koje sam dobio od kompetentnih ljudi podatci za Poljsku proizvodnju su najblaze receno sumljivi.
Pokušaćemo da organizujemo medjunarodnu konferenciju na ovu temu.
 
jedno mogu da tvrdim sigurno a to da ce se mnogo vise preneti maline roda 2011 u rod 2012 nego sto je to bio slucaj sa predhodnom godinom tako da ce to direktno uticati na jako nisku cenu.sada kulaju neke price da ce cena biti 60din / kg
ako se ovo tvoji navodi obistine doci ce do velikog ciscenja malinjaka kod nas sto doduse i nije bilo skoro al neka mi proizvodjaci smo krivi sto je cena mala jeftino otkupili sad jeftino prodaju e sad ce vecina nas da se zapita sta raditi naredne godine i dali uopste sta raditi
 
misljena sam da ko ima veci zasad a mora da placa berace nece imati racun, e sad ja ne bih krcio i smanjivao zasad vec bi kosio lastare na rodu pa saceko da prodje ovih 2-3 godine pa onda donosio konacnu odluku
 
Ja sam već ranije predložio da se kosi svaki drugi red. Smanjenje proizvodnje za 50%. Za dve godine će stari malinjaci biti podmlađeni. Do tada će ili proći kriza, ili će i naša država preduzeti nešto da pomogne u rešavanju problema.
 
misljena sam da ko ima veci zasad a mora da placa berace nece imati racun, e sad ja ne bih krcio i smanjivao zasad vec bi kosio lastare na rodu pa saceko da prodje ovih 2-3 godine pa onda donosio konacnu odluku
nikada se nesece rodna malina ocigledno slabo sa malinama stojis, tako se postaje dusman malini a licno ja bi ovako radio ali neznam dali je to radio ko do sada ,pola malinjaka bi povezao u prolece a pola isekao do zemlje pa neka lastari rastu za narednu godinu ,opet se to odnosi na malinare sa vecim povrsinama ovi sitni kao ja 0.20 ari nemoze mnogo da propadne a nemoze mnogo da se ovajdi nema mnogo rashoda nema ni prihoda i licno ja necu smanjivati povrsinu jer se ja uklapam jos u cenu,ne u cenu od ove godine nego gledam prosek 5 godina, a ako se obistini "cena od 60 dinara" ocu je iskrciti svu naravno ne u rodu
 
nisi dobro razumeo moj post, lastar na rodu je ovogodisnji koji bi sledeceg leta doneo rod i njega sam mislio da secem a ne onaj koji tek treba da izbije na prolece
 
Mislim da je glavni problem sto niko iz EU nece da ulaze u proizvodne kapacitete na nasim prostorima.Bila bi prava stvar i na tome treba raditi,da se privuku strani ulagaci koji bi direktno preradjivali malinu na ovim prostorima.Naravno efekat bi bio visestruk i u pogledu zaposlenja i plasmanu maline.Ali je tu niz prepreka,kao glavna, sprega tajkuna i politicara,nesigurnost ulaganja i da ne nabrajam.Inace potrebe za malinama ima,a i kvalitet nije nimalo sporan.
Ovo ne kazem napamet,vec sam imao neke kontakte i razgovore sa nekim strancima,iznosim njihov stav.
 
smirite strasti kriza je svuda vidite valjda da se euro raspada i eu zajedno sa tom valutom, budimo strpljivi, mora da se jede 7 milijardi ljudi je na planeti kad sam se ja rodio bilo je samo 4.5 milijardi umesto da ovde na ovom forumu razgovaramo kako da pojeftinimo nasu proizvodnju mi razgovaramo da ne proizvodimo ili jos gore kosimo nase lastare i da kao napravimo laznu nestasicu robe; ljudi moji nas prazni sesnasterac ako mi nismo u napadu popunice drugi bosanci bugari ili poljaci, zaneseni velikom cenom od pre par godina hteli smo da postanemo gazde (da beraci bosanci i drugi ) rade posao za nas.... nismo ulagali u mehanizaciju, u sertifikaciju, vec smo kao i ja trosili sa neba palu lovu (2.5 eura po kilu sveze maline iz 200:cool:Umesto da pravimo sertifikate GAP (sto sam ja sa kumom uradio za nase malinjake) cekamo da nas neki danci zakolju sa nekim noro virusom, umesto da se borimo u ovim teskim vremenima mi bi da proredjivanjem malinjaka nadjemo resenje za nase probleme, problem nije tu problem je u nama svima, resenje je u udruzivanju nas proizvodjaca, kontoli kvaliteta pravilnoj upotrebi pesticida, uvodjenju GAP sertifikata kontoli vode kojom zalivamo malinjake, to je pravilan odgovor na sve napade onih koji su odgovorni proizvodjaci umesto toga idemo linijom manjeg otpora i slusamo abrove "kompetentnih ljudi"kada se radi o poljacima navodeci da su podatci sumljivi i trazimo opravdanje svuda za nase propuste, ja sam odlucio sadim jos jedan hektar maline miker, zastiticu sve protivgradnom mrezom, uveo sam u starim malinjacima GAP i u novom cu, gredam da nabavim ili bar uslugu platim mehanicko branje malina svescu troskove na najnize moguce a prodavati koliko mogu odnosno kako u tom trenutku trziste moze da plati a svoju robu cu zamrznuti i sam izvesti iduce godine ... kraj price
 
ima ti i nesto sto valja a ima i nesto sto nepije vodu, ta mehanicka berba kratko traje, losija cena, trajanje malinjaka minimalno, za sve ovo su krivi nasi ljudi i drzava , a i mi kao proizvodjaci iz ove godine treba izvuci pouke, mada nista nemoze da upropasti malinu kao kisna godina ja sam to prosle godine osetio,+ ove godine losa cena , tako da je prosecna cena u 5 godina na ivici uklapanja, nekukamo samo mi da cemo da iskrcimo malinjake oce to i polaci da rade, ali za razliku od nas imaju sposobnu drzavu i povoljne kredite pa se lako preorjentisu sa maline recimo na jagodu ili borovnicu ili nesto drugo a mi nama treba 5 godina sto njima treba za 2 i dok mi kaskamo oni skidaju kajmak i uvek tako a to da da ces da izvezes sam svoju malinu ta ti je dobra mocices samo da je izvezes iz svoje njive u hladnjacu aa dalje necesh moci jer ovo je balkan
 
EU gori od laznih kredita i subvencija realna ekonomija je pred nama i tu je nasa sansa za iduce godine, poljaci ce biti zaboravljni kad Berlin, Pariz grabe da odrze Grcku kojoj su pomogli tako sto su uzeli pare pod 3% kalmate na slobodnom trzistu para i "pomogli Grckoj" tako sto su joj "pomogli"davajuci iste pare za 18% kamate to je ta pomoc to se zove "zelenasenje" ponasem zakonu ali slobodna demokratska evropa ka kojom stremimo to radi i vi to zovete pomoc, use u svoje kljuse srbi imamo zemlju Bogom danu a 7 milijardi usta mora da jede najmanje 2 puta dnevno to je nasa sansa, i malinu ima

---------- Poruka napisana u 23:39 ---------- Prethodna poruka je at 23:38 ----------

jedu verujte mi jer i bez nje se ne moze kao i bez visnje sljive jabuke kupusa krompira itd
 
koliko od tih 7 milijardi ce jesti nase maline maline a nisam znao da holandjani guraju maline iz tanzanije
 
ne guraju iz tanzanije ali proizvode svoju koju u moskvi svezu u septembru mesecu prodaju za 51 eura po 1 kg (vidi sliku koju sam vec poslao na ovom forumu) kao dokaz, zato te molim cunami da ne potcenjujes holandjane jer su svakako sposobniji od mene i tebe zajedno pa po toj ceni prodaju svoj rad, a ti dragi cunami onako po srpski, nastavi da se sprdas sa drugima i kosices svoje listare kao odgovor na sve tvoje i nase probleme a ja to ne prihvatam kao soluciju za buducnost
 
lepo je to sto si uveo euro gap i nadam se da ce ti to sem dodatnih troskova doneti i prednost pri prodaji ili daj boze i vecu cenu.svakog kupca a pogotovo iz eu prvo sto interesuje je cena pa kvalitet pa kolicina.ako ti u ovom momentu povecavas troskove ulaganja moraces dugo biti strpljiv da ih kada dodje vreme i naplatis.od novih troskova imaces analize na pesticide , teske metale , analizu vode a vrlo verovatno i na noro virus. takodje moras imati i izgredjen wc (ne bas uz malinjak ) dovedenu vodu za pranje ruku, rukavice za branje maline kape za kosu , sanitarne knjzice za berace i kontejner za odlaganje ambalaze od preskanja maline i to da ima mogucnost zaklucavanja. moras imati u okviru domacinstva i posebno zakljucanu policu gde ces drzati samo preparate za malinu. prskalice ti moraju takodje biti srtifikovane i u skladu sa nasim propisima. hladnjaci kojoj ces predavati mora imati uveden haccp standard i tvoju robu mora drzati u odvojenom delu , naime ne sme biti pomesana sa malinom koja nema euro gap sertfikat . dakle ceka te da platis jos zamrzavanje, lagerovanje, ambalazu i naravno prebiranje i dobijanje finalnog proizvoda koji pak iziskuje drugu ambalazu. ako ces biti izvoznik onda moras registrovati firmu, u okviru koje moras imati bar jednog zaposlenog za koga moras placati poreze i doprinose i agencijskog knjigovodju koga isto tako moras placati i da ne idem dalje u sirinu.srecno
 
evo ti dokaz da ova firma ima svoje planraze u tanzaniji i prodaje ne samo maline vec i drugo voce
http://www.fruitworld.nl/producten/framboos/tabid/72/language/en-US/Default.aspx
i nisam hteo da potcenim holandjane ali da ti nesto kazem i nisu neki ljudi, a za sve to sto ti radis nisu se stekli uslovi u drzavi , mozda za tebe jesu ali za nas vecinu ovo nista nevalja pa kad se nama smrkne tebi ce da svane ali ajde meni je malinarstvo sporedna delatnost,gde imam odlicne prinose a i lakse je imati velike prinose na manjoj povrsini zato mislim da ja i ti imamo razlicite stavove po mnogim pitanjima neznam za tebe ,al ja se malinarstvom bavim jos iz proslog veka tada je bilo drugih problema koje mislim da su malinari iz nase zemlje odlicno prebrodili sada su drugi problemi i na nama je da ih resavamo , a nase stavove treba da iznesemo i da ih branimo cinjenicama, mozda gresim ali po tvojim postovima licis mi na jednog velikog avanturistu u ovom poslu,ali nemoj misliti da si ti jedini ,ima isti takvi ljudi koji su propali skroz a ima i oni doduse u mnogo manjem broju koji su se odlicno snasli pa sad sve je na tebi vladane
 
lepo je to sto si uveo euro gap i nadam se da ce ti to sem dodatnih troskova doneti i prednost pri prodaji ili daj boze i vecu cenu.svakog kupca a pogotovo iz eu prvo sto interesuje je cena pa kvalitet pa kolicina.ako ti u ovom momentu povecavas troskove ulaganja moraces dugo biti strpljiv da ih kada dodje vreme i naplatis.od novih troskova imaces analize na pesticide , teske metale , analizu vode a vrlo verovatno i na noro virus. takodje moras imati i izgredjen wc (ne bas uz malinjak ) dovedenu vodu za pranje ruku, rukavice za branje maline kape za kosu , sanitarne knjzice za berace i kontejner za odlaganje ambalaze od preskanja maline i to da ima mogucnost zaklucavanja. moras imati u okviru domacinstva i posebno zakljucanu policu gde ces drzati samo preparate za malinu. prskalice ti moraju takodje biti srtifikovane i u skladu sa nasim propisima. hladnjaci kojoj ces predavati mora imati uveden haccp standard i tvoju robu mora drzati u odvojenom delu , naime ne sme biti pomesana sa malinom koja nema euro gap sertfikat . dakle ceka te da platis jos zamrzavanje, lagerovanje, ambalazu i naravno prebiranje i dobijanje finalnog proizvoda koji pak iziskuje drugu ambalazu. ako ces biti izvoznik onda moras registrovati firmu, u okviru koje moras imati bar jednog zaposlenog za koga moras placati poreze i doprinose i agencijskog knjigovodju koga isto tako moras placati i da ne idem dalje u sirinu.srecno

sve sto si napiso je deo Gap setifikata ali i normalan higijenski rad na svim svetskim plantazama, ubedjen sam da ce ubuducnosti voce koje se nemoze prati pre zamrzavanja sto je slucaj sa malinom, ili ako se nudi kao sveze-konzum voce, ukoliko ne bude imalo Gap sertifikat nece biti moguce ga izvesti u Skandinavske zemlje, (vrlo zahtevne po ovom pitanju) onda francuske i nemacke, uduruzivanje, sledljivost i metodi Gap sertifikata su buducnost (ko ih nebude u buducnosti uvodio ostace na slepom koloseku svetskog trzista) tacnoje da je skuplje ovako proizvoditi ali onaj koji takvu robu kupuje kupuje je sa sigurnoscu higijenskom ja zelim da budem moderan srpski seljak a da je avantura jeste i rizik takodje.....
 
ismo
i sta kazu konkretno stranci sta valja a sta nevalja?

slavis
onda je u redu
Cunami,nista novo,vrlo komplikovana administracija,birokratija i da ne nabrajam sve ostalo(mislim na celokupno trziste svih bivsih YU republika).Moj malinjak su posetili eksperti iz Svajcarske i Kanade i bili su odusevljeni onim sto su videli a pogotovo kvalitetom.Ali vec sam rekao gde je problem.U nama uzgajivacima nije sigurno.

---------- Poruka napisana 06-11-11 u 15:33 ---------- Prethodna poruka je 04-11-11 at 15:24 ----------

Jos jednu stvar moramo imati na umu,obavezno, na neki nacin, naci neku TV koja ce lobirati za malinare.Zar ne primecujete da je malinarstvo u zadnje vreme palo u nemilost medija.Mi mozemo na ovom forumu iznosti mnogo zapazanja i podataka,ali sve to ostaje medju nama.Neka emisija INSAJDER(poput one na B 92)dobro bi nam dosla.Mediji i propaganda su cudo.Kada su jednog multi milionera,koji je izgubio sav svoj imetak i kome je ostalo nekih 10% imetka,upitali gde ces uloziti svoj ostatak?-Na marketing-odgovorio je on.

---------- Poruka napisana u 15:34 ---------- Prethodna poruka je at 15:33 ----------


 
sto se pranja maline tice samo da se zna da je i to moguce, radio sam u jednoj firmi i zaledjenu malinu u gajbicama smo morali da prskamo vodom i jos necim i onda je pakovali u kutije i kao takvu izvozili je direktno za ameriku
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh